DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 267. 8e JAARGANG. "büitenland. MLVR. MANN-BOUWrtE£ST£,R' iN HAAR ROL1'"''- .,rÉ BL OFFiCiLLLEVROüWy 'n Nabetrachting, die geen nabetrachting is. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. m Bureau: HLEIStl Htifi 6. Telef Aluterc. 18». Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franoo per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Prijs der Advertentiftn: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor ioderen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.IO. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uiisluitend" gerechtigd het Alg. Sinnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 78-78 Amsterdan Mevrouw Theo Mann-Bouwmeester, een van onze bekendste en meest geviorde tooneelspeelsters, herdenkt dezer dagen haar 40-jarig jubileum. Ditmaal Diet een nabetrachting over 't geeD in do raadsvergadering van gisteren behandeld is, maar over hetgeen daar niet behandeld is. Belangrijke punten bevatte de agenda niet, ef het moest zyn het verzoek om eervol ontslag van den directeur der H. B. S.; maar hierover zullen wy al sluiten wij ons gaarne aan bij de waardeeronde woorden van den burgemeester en den heer van Duinen geen boom opzetten, daar wij het niet nuttig achten ouwe koeien weer nit de sloot te halen. Laten wij slechts de hoop uitsproken, dat er thans 'n nieuw tijdperk van vrede en bloei voor onze H. B. S. mogo aanbreken, 'n tijdperk van eendrachtig samenwerken en goede verstandhouding tusschen directeur, leeraars en leerlingen. Het zoo spoedig na de vorige vergadering bijeenroepen van den Baad, deed ver moeden, dat er gewiohtige dingen aan do orde zouden komen. Wel werden we eenigszins teleurgesteld, toen wy de vrij onbeduidende agenda lazen, maarin canda venenum. Waar de vorige maal een der leden van de duurtecommissie den voorzitter reeds verzocht in verband met den arbeid der commissie des noods binnentijds 'n vergadering te beleggen, leek ons de veronderstelling niet te gewaagd, dat de commissie op dezo vergadering aangedrongen zou hebben om misschien nog bij de rondvraag de zaak te berde te breogen olte laten uitlokkeu. Achteraf komt ons die veronderstelling wel wat zonderling voor, maar wat men hoopt, gelooft men zoo gauw. De rondvraag kwam en.... ieder zweeg. Verbeeldden wij ons, dat de voorzitter iets langer talmde dan gowoonlyk, alvorens den hamer te doen vallen P De vergadering werd mot gesloten deu ren voortgezet en toen zal wel behandeld zyn, wat voor onze profane ooren niet oirbaar was. Natuurlyk dus weer 'n geheime zitting. We zouden zoo langzamerhand kunnen gaan spreken van den Geheimen Raad van Amersfoort. Komt er 'n zaak van ook maar eeuig gewicht aan de orde, we kun nen er haast van op aan, dat de behande ling zal geschieden met gesloten deuren. En als het belangrijke punt do volgende maal op de agenda prijkt, wel, dan is de zaak al lang beklonken en wacht ons slechts 'n schynvertooning. Wat blijft er op dio wijze over van het beginsel van openbaar heid der zittingeu? Wat de resultaten der duurte commissio betreft, wij kunnen 'n zeker govool van ongerustheid niet van ons afschudden. Onze geachte medewerker Flanor vertelde ons immers reeds, iets te hebben hooron mom pelen, als zou er in den boezem der com missie eenig verschil van meeningbestaan; on nu weer die geheime vergadering, wy vertrouwen het zaakje niet te best. Wel gingen wy niet geheeel en al mede met het optimisme van den heer Gerritsen (zie onzo vorige nabetrachting) en verwacht ten wy niet, dat de commissio in 'n vloek en 'u zucht de allen bevredigendo oplossing zou vinden, maar dat de leden zich in zoo yzige stilzwijgendheid hullen en niets willen loslaten, wat ons eenig hou-vast kan geven, dat zou ons kunnen doen vermoeden, dat het gewenschte resultaat nog niet bereikt is. En dan is er nog iets heel betreurens waardigs voorgevallen, dat vreczen wy - in dit stadium als bizonder ernstige gevolgen kaD hebben. Terwyl de raads-commissie beraadslaagt, wat er door de gemeente to doen valt om den nood tengevolge van de duurte der tyden te lenigen, noodigt de Bond van Nederl. Gemeentewerklieden, wier belan gen wel in de allereerste plaats overwogen zullen zijn, op haar feestvergadering uit 'n socialistisch spreker, die in een onge hoord ophitsende rede de gemeente-werklie den tot ontevredenheid door dik-en-dun aan spoort en hen niet alleen tegen maatschappij en kapitalisme maar ook tegen het Ge meente-bestuur in het harnas jaagt. Van den Bond, die toch neutraal heet, wa6 't cngetwyfeld niet zeer verstandig bij de feestelyke herdenking van het 5-jarig bestaan der afdeeling, 'n socialistisch spreker uit te noodigen, van wie het,te verwachten wae, dat hij 'n socialistische propaganda- rede zou houden. Maar grooter nog was de fout van dezen outevredenheidsprediker, die voor z'n Hetz-rede geen ongunstiger oogeDblik had kunnen uitkiezon. Laten wij als verzachtende omstandigheid aanvoe ren, dat hij bezweken is voor do verleiding om voor 'n goeddeels uiet-socialistisch auditorium reclame voor z'n zaak to kunueu maken. .Aan de fuivende afdeeling heeft hij hierdoor 'n dubbelen ondienst bewozen: hy zal velen, die nog steeds voor hun huiselijk geluk tevredenheid de grootste schat achten, afgeschrikt hebben tot den Bond toe te treden; en aan den anderen kant zal zijD rede hare uitwerking niet missen op onze raadsleden, met name de leden der duurte-commissie. Ware de raadszitting niet al reeds do vorige week uitgeschreven, wij zouden zelfs geneigd zijn geweest, tusschen dit novum en do geheime vergadering verband to zoeken. Db Oorlog. Niet op do gobeurtonissen om en in Tripoli, en aan de Tripolitaansche kust waarover wo trouwens zoo goed als niets betrouwbaars blyven vernemen maar op de quaestio dor uitbreiding van het oorlogs- terrcin door een actie van Italiaanschen kant, concentreert zich op 't oogenblik de oorlogsbelangstelling. De gevolgen van zulk een actie, hoewel voor 't oogenblik nog moeilijk te overzien, kunnen van ver reikende boteekenis zyn. De joDgste berichten hieromtrent luiden vrij tegenstrijdig. Volgens don Berlijnschen correspondent van de Frankf. Ztg. heeft Italië aan de mogendheden van zijn voornemen om zyn teirein van oorlogsactic uit te breiden tot de Aegeïscho Zee, mededeeling gedaan, en heeft althans Duitschland daartegen niet geprot09teerd. Alleen was ket mogelyk, dat Oostcnryk vriendschappelijk zou wyzen, op do gevaren die daaruit voor den Balkan- vrode zouden kunnen ontstaaD. Daarentegen seint de Romeinsohe corres pondent van hetzelfde blad, dat hem mede gedeeld is, dat het Italiaansche eskader was teruggekeerd uit de Aegeïscho Zee naar de Middellandsche Zee, wat dan, vol gens den correspondent uit een protest der mogendheden verklaard zou moeten worden. Weer in strijd hiermedo is echter ten slotto het bericht volgens hetwelk de ConBtantinopolitaanscho Jeni Gazette onder alle voorbehoud trouwens mede deelt, dat met het bombardement van Mjti- lene reeda begonnen was. De Lok. Anz. verneemt uit Beiroet, dat een Sjeick uit den Anti-Libanon aange boden heeft met 10.000 man het garnizoen van Beiroet te versterken in geval van een Italiaansohen aanval. De Porte heeft hem echter doen weten, dat zij tegen alle ge beurlijkheden opgewassen was. De correspondent der Sccolo te Tripoli seint aan zijn blad, dat de Turken en Ara- bioren met opzettelijk afgeplatte kegels, dum-dumkogols dus, schieten waardoor de verwondingen der Italiaansche soldaten dubbel gevaarlijk en pijnlijk waren. Een telegram, uit Tripoli te Rome ont vangen, meldt, volgens de „Nat. Zeituug." dat do Turksche soldaten ten getale van drie- 4 vierduizend man in een groote frontlinie zich voor Tripoli concentreeren en dat zij hun laatste krachten zullen inspannen om de stad te heroveren, Verder wordt geoield, dat de Berbers in Fezzan zich by de Turkon hebbeo aangesloten. Te Tripoli verwacht men binnen 24 uur ee» zeer ernstig gevecht. De Italiaansche troepen hebben in de loopgraven alle noodige voorzichtigheidsmaatregelen ge troffen.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1