WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Rechtzaken. STADSNIEUWS- Uit de Omgeving. INGEZONDEN. 1UED1DEELINGEN VAN HET KONIJKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt roorm. 10.47 nar. De Bilt, 16 November 1911. Hoogite barometerstand 767.3 m.M. te Coruna, laagste 732.2 te Christiansund. Tsrwachting tot den avond van 17 Novem ber 1911. Meeat krachtige tot stormachtige Z.W. ljjke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt tot betrokkeu, regenbuieD. Temperatuur: Deaclfde. Bfcrometeratend te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 752 m.M. Vorige stand te 12 uur 774 m.M. Je Amersfoort. Hoogste gisterenF. 51 Laagste hedennacht7. 41 Hedenmiddag 12 uurF. 55 dat zou het gevolg ajjn geweest van de groote ontevredenheid van den Keizer over het optreden van den conservatieven voor man. Kmblahd en Duitschland. De Dhionistische afgevaarde Goldmans, staid in de gister gehouden zitting van het Engelsche Lagerhuis een reeks van vragen naar aanleiding der uitlatingen door den Duitschen Rijkskanselier op 9 dezer gebe zigd en der besprekingen door de Engel sche en Duitsahe regeeringen in verband met de redevoeringen door Lloyd George op 21 Juli jl. gehouden. Minister Asquith zeide dat de vaagen door dezen gesteld een aantal zaken betreffen, welke van groot belang zijn en veel omzichtigheid ver- eiBchen, en waarover het onmogelijk is dat door hom ter zake dienende mededeelingen gedaan worden. De Minister van buiten- larwlscbe zaken zal bij het beantwoorden van tol hem geptelde vragen volledigo ope ning van zaken doen over de geheele quacstie by het debat hetwelk, naar As- quith hoopt, aanstaande week zal plaats hebben. Da dreigende MlJttwerkersstakinq. Na twee dagen te Londen te hebben beraadslaagd over de vraag of do algemeen# staking zal worden aitgoroepen ten einde de vaststelling van een minimum-loon voor mijnwerkers te verzekeren, heeft het bestuur van den mjjnwerkersbond voor Groot-Britannié een communiqué gepubli ceerd. Daarin wordt medegedeeld, dat voor de mijndistricten, welke zjjn aangesloten bjj den Engelschon Verzekeringsraad, van de werkgevers in principe de erkenning verkregen is van een minimum loon voor mijnwerkers. Do zittingen van 't bestuur zijn daarop voor enkele dagen verdaagd, ten einde verdere pogingen in het werk te stellen, om tot een bevredigend vergelijk te gpraken. Een «pzienbarend Proces. Eindelijk is er uitspraak gedaan is het geding tusschen den Belgischen Staat en Prinses Louise, dochter van Leopold II. De tientallen millioenen der Nieder Füllbachstichting krjjgt niet Prinses Louise maar behoudt de staat; Prinses Lonise mag met haar zuster Stefanie deelen de voorwerpen van waarde tot een bedrag van 1,500,000 francs, welke de Koning enkele dagen voor zjjn dood aan de stichting vermaakte. Maar die som zal voor een niet gering gedeelte verslonden worden door de proceskosten, welke de Pitases, de voor het grootste deel in het ongelijk gestelde, té betalen heeft voor negen en veertig vijftigste. Het vonnis is één lofspraak op den over leden Koning en de liefde voor zijn land, die zich uitte in zijn werken om Belgi# een mooie kolonie te verschaffen. Het Kibsrbchtadrbs. Eigenlijk is dit opschrift onjuist; het socialistische voorstel om aan de Kroon 'n adres te richten, waarin aangedrongen wordt op Grondwetsherziening wegens de urgentie van het kiosrechtvraagstuk, is geheel op den achtergrond gedrongen en is slechts de aanleiding geweest tot 'n algemeen kiesrechtdebat. Allo partjjen zijn thans aan het woord geweest. Allereerst de unie-liberalen, bij monde van den heer Goeman Borgesins, die particele grondwetsherziening ten behoeve van het kiesrecht noodig acht. Art. 80 dient uit de Groudwet te vervallen, 't zjj dan dat de Grondwet zelf 'n regeling van 't algemeen kiesrecht geeft, 't zij dat de regeling geheel aan den wetgever over gelaten wordt (blauco artikel). Voor samen werking met rechtsche democraton, waarop Troolstra zinspeelde, voelde spr. niets. Hij betreurt dat de motie Troelstra onduidelijk is en tot onzuivere stemming kan leiden, omdat er kortweg gesproken kan worden van urgentie van het kiesrecht, zonder aanduiding dat het algemeeno kiesrecht bedoeld is. Dr. Ku/per daarentegen verheugt zich er jui81 over, dat over het algemeen kies recht niet geropt wordt. Ook zijn party is steeds voor partieele grondwetsherziening gewoest en hg heeft het afgekeurd, dat minister Heemskerk 'n staatscommissie tot algeheele herziening benoemde. De a.r. partij kan nu echter moeilijk den minister afvallen, te minder nu spr. zelf zitting heeft in dig staatscommissie. Do heer Limburg verklaart 'n warm voorstander van het algemeen kiesrecht te zgn en wijst er op dat algemeen kiesrecht de band is tusschen vrijz'dem. en Unie- liberalen terwijl ook de vry liberalen er meer voor gaan gevoelen. Om redenen van coalitie belang zwijgen de rechtsche partgen over het algemeen kiesrecht. Het voorstel-Troelstra is z.i. niet ongrondwettig, maar de vorm deugt uiet, het moest 'n motie zgn. Het scherpst wordt het voorstel-Troelstra afgekeurd door den heer Lobman, die hiervoor slechts aanleiding zou aanwezig achten, al6 de grondswets-commissie gereed is. Het voorstel is thans slechts ingediend om het volk diets te maken, dat de leiding der kiosrecht-quaestie bij de soc. dem. party berust. Do heer Tgdeman verklaart zich niet tegen verruiming van art. 80 der grondwet maar vindt geen vrijmoedigheid t->t het zenden van 'n adres, nu er reeds 'n com missie tot grondwetsherziening bestaat. Trouwens hij gevoelt meer voor algeheele dan partieele herziening. De gebrekkige kieswet van Houten kan niet gehandha-jfd blijvon maar spr. vindt het twijfelachtig of de regeling van het kiesrechtvraagstuk aan don gewonen rechter mag overgelaten worden. Spr. verzet zich tegen de voor stelling als zou het alg. kiesrecht 'n toets steen zgn van democratisme, eerder noemt hg het 'u vraagpunt van technischen aard. Ook de heer Nolens acht het voorstel ontgdig. De heer Troelstra heeft erkend, dat zgn dool was een weerklank te krggen op de kiesrechtpetitie. Die weerklank is er nu door de rede van den hee Troelstra en van anderen op de linker banken. Van rechts behooven daarbij geen tonen te worden gevoegd. Het zou slechts kunnen leiden tot grooter disharmonie. Do heer Schaper bespotte het klein moedige speechje van dr. Kujper, vol van laag bij de grondsche politikastcrij. Nederlandsche Bank. Naar het Hbl. verneemt, hebben de heeren mr. N. P. van den Berg en mr. H. P. G. Quack, onderscheidelijk president en directeur van de Nederlandsche Bank, het voornemen ontslag uit hunne betrek kingen te vragen. KANTONGERECHT. Door het Kantongerecht te Amersfoort zgn de volgende vonnissen uitgesproken: Dronkenschap. J. W. K. 8e herhaling ne3 wek hechtenis. B. J. 2e herhaling 7 dagen hechtenis. A. de R. 2e herhaling f 2 of 2 d. J. H. f 15 of 3 d., allen te Amersfoort. F. M. f 5 of 3 d. J. v. d. B. f 5 of 3 d. A. E. f 3 of 3 d., allen te Baarn. C. de B. te Eemnes f 10 of 3 d. J. N. te Ngkerk f3 of 3d. G. A. zwervend f 3 of 3 d. Het vervoer door een trekdier doen plaats hebben op een noodoleos pgnlijke wijze. A. J. J. v. d. K. vrijgesproken. H. D. vrijgesproken, beiden te Baarn. P. B. te Eemnes f 5 of 3 d. Zonder recht vee-in weiland laten loopen. J. do R. f3 of 3 d. W. R. 2 X f2 of 2 X 1 d. E. E. f 5 of 5 d. C. E. f 5 of 5 d., allen to Eemnes. G. S. Hzn. f 2 of 1 d. G. S. Hzn. f 2 of 1 d., beiden te Laren. Zonder recht vee op bezaaiden groud laten loopen. A. K. te Hoogland f 3 of 3 d. Zonder recht op bezaaiden grond loopen. G. v. d. E. 50 cent of I d. H. v. d. B. 50 cent of 1 d., beiden te Amersfoort. Zonder recht op verboden grondloopen. M. 8. te 8oest f 5 of 3 d. A. Y. te Ronswoude f 5 of 3 d. A. B. f 5 of 3 d. A. B. f 3 of 3 d., beiden to Woudenberg. Overtreding visscharijwet. T. v. Y. 2 X f3 of 2 X 3 d. J. J. f5 en tl of 5 d. en 1 d. P. J. R. f 5 en f 1 of 5 d. en 1 d., allen te Soest. G. v. B. te Hoog land 2 X f 5 of 2 X 5 d. J. do G. te Amersfoort 15 of 5 d. met verbeurdver klaring van de fuiken. Op verboden grond loopen. W. v. E. te Amorsfoort f 5 of 3 d. Overtreding jachtwet. W. v. E. te Amersfoort 7 dagen. Th. A. te Achterveld 2 X f 6 of 2 X 4 d. en verbeurdverklaring geweer, patroon en huls. W. Vf. f 4 of 4 d. en verbeurdverklaring haas. D. L. f 10 of 4 d., beiden te Soest. J. H. O. 7 d. J. H. O. 7 d. W. P. f 10 of 4 d! W. P. 7 d. W. P. 14 d., allen te Hil versum. Wielrgdon zonder licht. H. R. f 2 of 2 d. F. L. H. f 2 of 2 d. W. H. D. f 3 of 3 d., allen te Baaru. S. de Z. f2 of 2 d. J. H. f2 of 2 d. G. v, d. B. f 2 of 2 d. N. H. f 2 of 2 d. N. H. f 3 of 3 d., allen te Soest. Niet op vordering van politie stilhouden. N. H. te Soest f10 of 5 d. Met auto buiten noodzaak op rgwielpad rijden. S. G. Brn. v. W. R. te Amersfoort f5 of 2 d. Wielrijden zonder licht. J. v. L. f 2 of 2d. G. H. f 2 of 2 d. F. W. F. f 2 of 2d. F. F f 2 of 2 d. G. H. f 2 of 2 d„ allen te Amersfoort. Overtreding leerplichtwet. A. F. f 2 of 2d. A. F. f 2 of 2 d. A. F. f 2 of 2 d„ allen te Amersfoort. Ovortreding arbeidswet. H. S. te Amers foort f2 of 2 d. Overtreding jjkwet. P. K. te Bunschoten f 1 of 1 d. met verbeurdverklaring van het weegwerktuig. Spoorwegwetovertreding. C. H. te Utrecht f 2 of 2 d. Overtreding wet mond- en klauwzeer. E. II. te Soest f 15 of 15 d. Rijden met honden zonder halter. E. M. te Renswoudo f.2 of 2 d. Te Woudenberg venten. L. K. to Huizen f 3 of 3 d. To Baarn op rjjwiel rgdende tevens een andet voertuig vervoeren. P. If. R. D. te Soest f 2 of 2 d. Te Baarn op rijwiel meerdere personen vervoeren. D. R. te Baarn f 3 of 3 d. Te Amersfoort op straat muziek maken. A. B. te Amersfoort f 5 of 2 d. Te Amersfoort een mestvaalt hebben. H. B. te Amersfoort f 3 of 1 d. Te Amersfoort met woonwagen verbljjven. R. de V. te Mcppel f 2 of 2 d. Te Soest met auto te snel rijden. C. P. J. M. G. te Amsterdam f 5 of 5 d. Op verboden grond loopen. G. M. te Soest f 3 of 2 wetten tuchtschool. Wielrijden zonder licht. A. L. K. te Amsterdam terug ouders. Overtreding jachtwet. J. H. te Leusden 2 X f 5 of 2 X 2 weken tuchtschool, met verbeurdverklaring geweer. Naar wij bij geruchte vernemen en onder voorbehoud mededeelen is de duurte com missie tot eenstemmigheid gekomen en van oordeel dat er vooralsnog, mede in verbdnd met de daling der prijzen, voor do gemeonte geen roden bestaat tot ingrgpen. 'n Uitvoerig gemotiveerd rapport zou eerstdaags te verwachten zijn. Nog slechts enkele dagen zal op het bu reau van dit blad ter teekening liggen het Adres der Nederl. Vrouwen en Huisvrou wen, die de Tweede Kamer der Staten- Generaal verzoeken het Ontwerp-Tariefwet te willen verwerpen, daar zjj overtuigd zijn, dat de aanneming de koeten van het levensonderhoud aanmerkelijk zal doen stggen. Bjj kon. besluit van 14 dezer is de luitenant kolonel W. H. Piepers van het late regiment huzaren ter zake van tijde lijke ongesteldheid op non activiteit ge steld. 5 De heer A. Bommel, thans to den Helder, verkreeg bij do gisteren aldaar gehoudengomeenteraad8verkiezing267stem- men en komt in herstemming met den heer A. W. Michels (aoc. dem.), die 227 stem- men verwierf. Zondag a.s. gaat H.V.C. naar Arn hem om O.D.O. te bekampen terwijl Quick in Nymegen tegen N.E.C. moet uitkomeu. Een juffrouw, die aan hot Havik een fabriek van hondenvoeder heeft, waarvan de buren hinder hebben door den stank, die het fabriceeren verspreidt, hoorde gis teren voor het Kantongerecht alhier f 5 boete tegen zich eiachen. Do kantonrechter veroordeelde heden 'n woonwageneigenaar R. de uit Meppel tot 2 gulden bocto of 2 dagen hechtenis wegens het verblijven met 'n woonwagen in deze gemeente. AGENDA 16 Nor. Maandvergadering .Handel en Nijverheid". 16 Nov. Concert voor de Kinderherstellings- en Vacantiekoloniea in Amicitia, 17 Nov. Ledenvergad. der Evr Mij. in „Ons Huis," 19 Nov. Feestavond Zangver. „de Blauwe Vaan'' in Amicitia. 23 Nov. Amicitia Bond v. Vrouwenkiesrecht. 27 Nov. Tooneelvoorst. (Rooyaards^ in Ami citia. 30 Nor. Concert in Amicitia. 8 Dec. Concert in Amicitia. 17 Dcc. Volksavond van het Nut in Amicitia. 18 Dec. Ledenavond van het Nut in Amicitia. 7 Jan. Feestavond van de afd. Amerstoort van de Ned. Ver. tot afsch. v. Alcoholh. drankeo. 9 Jan Concert in Amicitia. 15 Jan. Repetitie Toonkunst. 16 Jan. Uitvoering Toonkunst. RENSWOUDE. Bij de gehouden her- ïtemmiug zoor een lid tsu den Gemeente raad verkreeg de heer H. V. van Beek (Chr. Hiat.) 86 en de heer J. M. Lokhorst (A.-R.) 66 stemmen, zoodat eerstgenoemde gekozen is. BAARN. Voor de liberale Kiesvereen- ging alhier trad gisteravond als spreker op den heer F. J. W. Drion, alg. secr. van de Bond van Yrjjo Liberalen, met bet onderwerp „De politieke toestand". De vergadering was zeer druk bezocht. Buiten veranttvoordelykheid der redactie Mijnheer de Redacteur! Ik zou gaarne willen dat U mjj in uw blad toestond Dr. Toxopeüs, naar aanleiding van een bewering van Z.Ew. een vraag te doen. (lezing N.P.B. 11. Dinsdag.) Het Nieuwe Testament n.l. werd door hem echt Katholiek genoemd. (Hier mede natuurlijk niet bedoelend: Roomsch Katholiek. Jammer dat het ver schil tusscbcn Katholiek en Roomsch Katholiek door Z.Ew. niet eens flink is uiteengezet.) De biecht van do Katholieke Kerk (niot R.K.) moet nu natuurlijk in het N. T. geen bijzondere tegenspraak vinden anders valt voor een groot deel die bewering. Maar Mattheus, het door Z.Ew. bjjz. Katholiek genoemd Evangolie, zegt: „Ga in uw binnenkamer en do deur gesloten hebbende, bidt: Ouze Vader, vergeef ons onze schulden!" Bij dit vragen om schuld vergiffenis behoort natuurljjk, hoewel on uitgesproken, het beleiden van een of andero bedreven zonde of zondigo gedachte. Dus: Maar gij, (let op dit: Maar gij) ga in uw binnenkamer en de deur gesloten hebbende, biecht en bidt Uwen Godf Meer echt Prote6tantsch dan specifiek Katholiek, zou ik meenen, want al komt later in het N, T. weer voor: „Beleidt elkander uwe misdaden", m.i. staat dit gebod bij het andere, als het Oud Leus-

De Eemlander | 1911 | | pagina 2