MEURSING S MACHINALE FABRIEKEN VAN GEBAK. DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN, No. 270. ZATERDAG 18 NOVEMBER 1911. 8e JAARGANG Bij dit nummer behoort 'n BIJVOEGSEL. Op hoog bevel. BUITENLAND. Men weet niet hoe smakelijk en gezond, brood kan zijn. voor men geregeld heeft gebruikt het brood van - DE NDER. Hoofdredacteur: Mr. I». J. van Schaardenburg. Bureau: BiS.KINK HitO Telef. lnterc. IS». Abonnementsprijs Per jaar14.—. Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. A Prijs der AilvertentiPn Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regol meer f 0.08. Puiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (B:j abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd hol Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 7S-78 Amsterdam HET DRIJVEND POLITIEBUREAF TE ROTTERDAM. De oprichting van 'n roomsche Midden- standsvereeniging hier ter stede is thans 'n feit geworden. Reeds eenige jaren be stonden daartoe plannen en dezer dagen zijn ze tot uitvoering gekomen, 'n Aan leiding om dezen stap te „rechtvaardigen" en met „Handel en Nijverheid" te breken, was gemakkelijk genoeg te vinden. De sympathie, door deze vereeniging betuigd met de oprichting van 1n Openbare leeszaal en bibliotheek moest daartoe dienst doen. Zoo werkt de roomsche splijtzwam due steeds dieper door, scheiding en tweedracht brengende tusschen de burgers van een zelfde land, van een zelfde stad. Al erger en enger moeten de roomachen opgesloten worden binnen de geestelijke muren en men zal niet rusten aleer de bevolking gesplitst is in twee streng-gescheiden groe pen. Dan zal moeten blijken welke de sterkste van beide is. Nog een stap verdel en de roomsche groep zal in 'n afzonderlijk deel van de stad wonen, door diepe grachten van bekrompenheid en dreigende poorten van onverdraagzaamheid gescheiden van bun medeburgers. Dan zal kapelaan van Ovcrvelde met meer recht dan hij thans deed, kunnen spreken van „het Roomsche Amersfoort". Alle verkeer zal tusschen beide dcelen verboden zijn; bij hooge gunst zullen slechts de niet-roomschen in de roomsche stad toegelaten worden om hun inkoopen te doen in de roomsche winkels en de roomsche winkeliers zullen misschien dispensatie krijgen om zich naar de on-roomsche wijken te begeven om hun waren aan den man te brengen. Wij zullen aan de zaak niet veel woorden verspillen. Het zijn de roomsche midden standers, die door den maatregel het meest benadeeld worden. Eén ding begrijpen wij niet en dat is dit: dat zij maar blindelings gehoorzameo, zonder er zich rekenschap van te geven, dat zij opgeofferd worden aan eeD beginsel. Want toch moeilijk kan staande gehouden worden, dat hun belangen-als middenstanders meer gebaat worden door 'n roomsche dan door 'n algemeene middenstandersvereeniging. Ka pelaan Overvelde zelf heeft het gezegd en het is dus volkomen waar dat de middenstand 'n strijd „van boven af tegen de groot-industrie en van onder op van dc arbeiders-coöperatie moet doorstana. De eenling staat machteloos hiertegen, doch het solidariteitsgevoel komt in het vereenigingsleven ook bij de middenstan ders duidelijk naar voren en men zal inzien dat een concurrentiestrijd beide partijen achteruit zet." Maar dan zou het ook van het hoogste gewicht zijn zoo alle middenstauders in één bond hun gemeenschappelijke belangen voorstonden, in plaats van hun krachten to versnipperen. En wat baat het zoo kapelaan Overvelde in woord de belangen van den Middenstand bepleit en terwijl hij in wer kelijkheid de grootste afbreuk doet? Zijn de roomsche winkeliers dan zoo met blindheid geslagen, dat zij niet zien, dat zij „Handel en Nijverheid" den rug raoeteu toekeeren niet omdat hun belangen dit eischcn maar omdat het belang van de Roomsche Kerk dit vordert? Wij voelen ons echter niet geroepen het voor den roomschen winkelier op te nemen en het laat ons dan ook vrijwel koud, zoo weldra de uittocht-en-massc uit „Handel en Nijverheid" zal plaats hebben; mogelijk worden er nog enkelen, als dwarskijkers in die vereenigiüg achtergelaten. Voor „Handel en Nijverheid" zal de afscheiding geen ernstige gevolgen hebben. Er valt een element uit, waarop toch nooit staat te maken was en de ovorblijvenden zullen zich nauwer aaneensluiten, terwijl de leden, dank zij de enghartige handelwijze van hun roouischo collega's, die begonnen zijn deu confessioneelen scheidingsmuur op te trekken, mdividueel in hun zaken onge twijfeld de stijgendo sympathie zullen ondet vinden van het koopkrachtig publiek, dat in Amersfoort nu juist niet het meest onder het roomsche deel der bevolkingschuilt. De Oorlog. Het staat nu wol vast: Italië heeft een geweldig échec geleden. Van een uitvoering van het dreigement, bombardement der Turksche kustplaatsen aan do Aegeïsche Zee, en de bezetting van een paar Turksche eilauden, komt niets. De andere Mogend heden hebben blijkbaar haar beslist veto doen hooron, bevieesd voor hot uitslaan-- van den Balkan-brand. De reeds uitge zonden Italiaansche oorlogsschepen zullen stilletjes zich weer langs de Tnpolitaansche kust stationecrc», en de regimenten, voor inscheping gereed, zullen weer rustig naar hun garnizoen lerugkeeren tot de order komtnaar Tripoli. Dü&r zal de oorlog verder uitgestreden moeten worden. Het is een bittere vernedering voor Italië, dat zoo trotsch dreigde; te bitterder waar geen der eigen bondgehooten, zelfs üuitsch- land niet geprest door Oostenrijk z\jn zwaard in de waagschaal wil of durft wer- peu om het te helpen aan de uitvoering van het dreigement, waarvan men verlos- siug hoopte uit de impasse, waarin Itali® is geraakt. En dc vraag is zeker niet onge wettigd of deze verbittering Italië niet tot het iuzicht zal brengen, dat het bij slot van rekening beter zal doen zich bij andere Mogendheden aan te sluiten, dan in een verbond te blijven, dat zóó weinig practisch voordcel oplevert. Intusschen ondervindt de Italiaansche Regeering reeds in de pers van het eigen land den terugslag op dit échec. In het begiu van den oorlog was alles geestdriftig: clericalen, nationalisten, libe ralen, democraten en zelfs sociaal-democra ten deden er aan mede en hadden grooten lot' voor dc „energieke" Regeering. Dat is anders geworden. Er wordt nu scherpe critiek op haar geoefend. Uit Tripoli wordt heden aan den Berl. Lokal Anzeiger geseiud: ..Zondagochtend word de bezetting van Saraschat door slechts '20 Turksche infan teristen aangevallen. Zij werden natuurlijk teruggeslagen. De eenige K.M. verwijderde oase Ain-Zara werd door de Italiaansche artillerie beschoten, maar zonder succes, daar de Turken en Arabieren zich daar niet meer bevonden, maar in do oase bij In onze moderne ovens met doordringender hitte, wordt ons brood meer doorgebakken, tengevolge waarvan het zijn moeilijk verteerbare kleverigheid geheel verliest, waardoor het bezwaar tegen versch brood is opgeheven en ons brood tevens heerlijk croquante korsten heeft. Men lette vooral op den nootzoe-ten smaak van ons brood, een gevolg onzer uitgezochte prima grond stoffen en onzer bereiding volgens een verbeterd systeem, hetwelk berust op een groot aantal systematisch door ons verrichte vergelijkende proelnemingen. Door deze bereiding wordt het eetmeel grootendeels omgezet in veel gemakkelijker verteerbaarder bestanddeelen, waardoor de opname in het bloed vollediger is, en vooral voor hen die een moeilijke spijsvertering hebben, zen heilzaam voedingsmiddel is, daar dit brood, als ware het reeds gedeeltelijk verteerd, voor hel de maag heeft bereikt. Telkens id Februari wordt het 10 pCt. dividend van het voor ons brood, beschuit, koekj in het vorige kalenderjaar betaalde bedrag, uitgekeerd. Bedragen tot ongeveer f50.-- werden als dividend per gezin door ons uitgekeerd,

De Eemlander | 1911 | | pagina 1