Bijvoegsel behoorende bij DE EEMLANDER van Zaterdag 18 November 1911. Jiooge prijzen C. II. He Jong Hof 38. STADSNIEUWS- Uit de Omgeving. ALLERLEI. Correspondentie Advertentie n. Kom j' ook op de bruiloft van Mietje? ïsak de CJroot, t Maat Schoeisel Van bevriende en wel ingelichte zijde wordt ons medegedeeld, dat door het Hoofdbestuur van den Bond van Vrije Liberalen geen pogingon aangewend, noch aangemoedigd zullen worden om 'n afdee- ling van dien bond hier ter stede op te richten. Haar wij vernemen speelt morgen ochtend te half elf op Quick's terrein op Birkhoven do Amf. Vetoranen Voetbalver. „De Klassieken" een wedstrijd tusscheu twee elftallen harer eigen vereeniging. In aansluiting op ons vorig beiicht diene dat de openbare vergadering van de afd. Amersfoort van de Nederl. Ver. vaD Spoor- en Tramwegpersoneel zal plaats hobben op Donderdag 23 Nov. e.k. in Ons Huis. Debat vrij en entree vrij. Spreker de heer Sneevliet H. B. lid van Utrecht. Do heer H. Verboef, ploegbaas bij do II. IJ. S. H. hoopt morgen, 19 Nov., z'n 25 jarig dien6tjubileum te herdenken. Naar wij vernemen bedraagt de netto-opbrengt van het concert van Don derdag j.l. ten behoeve van de Vereeniging voor kinder herstellings- en vacantiekolonies f 198.54. Wy' verheugeu ons ten zeerste over dit succes van de Amersfoortsche afdooling welke, naar wij hopen, ook nog 'n succes zal mogen boeken in den vorm van uitbreiding van haar ledental. Voor wie het nog niet weten, willen wij nog mededeelen dat de minimum-contributie slechts 50 cents bedraagt. "We vestigen de aandacht op do in dit nummer voorkomende advertentie om trent de Ijsbaan „de Maat'. Evenals vorige jaren zal de heer H. J. Vierdag weder met een lyst circuleeren. Mejuffrouw R. Stolberg, thans te Stroe, is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school te Barneveld. Morgenavond houdt de zangverecni- ging „De Blauwe Vaan" een feestavond in Amicitia. Eenige dames en hoeren (zang, viool en piano) benevens de Gymnastiek- vereeniging „Ajax* zullen medewerking verleenen. Rapport van de Raads-Commissio, be noemd in verband met den prijs der levensmiddelen. In uwe vergadering van 31 October 1911 werd onze commissie benoemd mot de opdracht 'te onderzoeken of, en zoo ja welke maatregelen in de tegenwoordige omstandigheden genomen moeten worden in vorbacd met den prijs der levensmiddelen. Wel is waar werd onze commissie ingeBtehl naar aanleiding van eenige adressen vaL vereenigiugen van Gemeente werklieden, waarin een toeslag gevraagd werd op het gewone loon, doch de op dracht, aan onze commissie gegeven, luidt zóó algemeeu, dat wij ons in de eerste plaats bezig gehouden hebben met de vraag of er voor het Gemeentebestuur aauleiding bestaat, maatregelen te nemen, welke niet uitsluitend teu goede zullen komen aan hen, die in dienst van de Gemeente zijn. Na ampole bespreking komt het onze commissie|voor,datde omstandigheden geen zins van tïen aard zijn, det er voor de Gemeente |aanleiding bestaat, maatregelen te nomen, welke ten doel hebben, bepaalde groepen van ingezetenen, welke niet uit sluitend in dieustbotrokking tot de Ge meente staan, te hulp te komen. Wij kun nen onB voorstellen, dat het Gemeentebe stuur tot buitengewone maatregelen over gaat by zeer byzondere toestanden, bijv. overstrooming, grooteo brand, bij dreigende hongersnood en dergelijko. Naar ons oor- doel kaD in de bestaande duurte van ver schillende levensmiddelen evenwel geen aanleiding gevonden worden tot eene dergelijke, zich over een zeer groot aantal personen uitstrekkende, overheidsbemoeiing. Hoewel wij derhalve in beginsel overtuigd zijn, dat in de gegeven omstandigheden geen enkele aanleiding bestaat om voor alle ingezetenen, welke de „duurt# dei- tijden" gevoelen maatregelen te nemen, hebben wij ons toch ernstig afgevraagd welke maatregelen voor het geval uwe vergadering een andere zienswijze zou zijn toegedaan dan als doeltreffend zouden kunnen worden aanbevolen. Wij moeten ovenwei erkennen, dat het ons niet is mogen gelukken, uwe vergadering daaromtrent een advies te geven. Daarna hebben wij beraadslaagd over de vraag, of uwo vergadering er toe moet overgaan, door tijdelijke verhooging van de Iconen en salarissen, de inkomsten wan hen, die in dienst der gemeente zijn, tijdelijk te versterken. Ook deze vraag hebben wij ten slotte eenstemmig ontkennend beant woord. Het |geven van een bijslag op het loon, gelijk dit door de werklieden-vereenigingen gevraagd wordt, achten wij, tenzij wellicht in zeer buitengewone gevaSen, principieel onjuist. Hoewel verschillende levensmiddelen duurder zijn dan eenige jaren geleden, mecncn we toch, dat thans niet van een zeer buitengewoon geval gesproken kan worden. De prijzen der levensmiddelen en van alle andere levensbehoeften (bijv. woningp-n, kleeding) zullen steeds aan schommeling onderhevig zfjn. Tot welke consequentie zoo vroegen wy ons af zal het moeten leiden, indien in om standigheden, waarin wij thans leven, de overheid onverwijld oen tijdelijken byslag op het loon of salaris geeft? Welke maatregelen moeten genomen worden, indien een volgeud jaar de aardappel- of broedprijzen een styging vertoonen? Ook dan weer een tijdelijke byslag? En hoe, indien de prijzen van verschillende levens middelen eens lager worden, dan zij eenige jaren geweest zijn? Waar is de grens te trekken tusschen hen, die al of niet voor een bijslag in aanmerking komen? Het geven van don bijslag uitsluitend te beperken tot de arbeiders, achtend wij zeer onbillyk. Wy houden ons ovortuigd, dat de prijzen van verschillende levensmid delen op het budget van tal van ambte- naron in sterkere mate drukken dan op de huishouding der arbeidersgezinnen. Maar ook daarbij mag niet vergeten worden, dat de tydelyke bijslag opgebracht moet wor den door tal van menschen, welke, niet in Gemeentedienst zijnde, evenzeer den invloed der prijzen gevoelen. Naar de moening van onze commissie dient de Gemeente by bare loon- en salarieregelingen te letteu zoowel op het werk, dat van hen, die in gemeentedienst zyn, geëischt wordt als op de levensom standigheden. En juist hior heeft uwe vergadering wij wijzen hierop met inBtemmiug in bet afgeloopen jaar, op grond dat in 't algemeen het levensonder houd meer vereischt, voor bijkans allo ambtenaren en werklieden, wier gemeente werkkring hun hoofdmiddel van bestaan is en die een lager salaris of jaarwedde genoten dan f 2000.een algemoene verhooging ingevoeld, waarbij tevens voor bijkans allen uitzicht gegeven is op periodieke verhoo gingen, zoodat ook ia de nu komende jaren voor de worklieden en ambtenaren eene verbetering van positie vastgesteld is. Deze gedragslijn achten wijde eenig juiste, waarvan alleen in zeer byzondere omstan digheden, welke wij thanB niet aanwezig achten, mag worden afgeweken. Bovendien vestigen wij er uwe byzondere aandacht op, dat do loonregelingen, welke met 1 Augustas 1910 door de Gemeente ingevoerd zijn, inderdaad aan do sr its staan van den in onze Gemeente geldenden loonstandaard. Op grond van bovenstaande overwegin- geu hebben wij de eer de door uwe ver gadering gestelde vraag ontkennend te beantwoorden, waarmee de tweede vraag als vervallen kan worden beschouwd. De Commissie voornoemd, H. W. VAN ESVELD. D. GERRITSEN. A. H. VAN KALKEN. M. R. N. OOSTERVEEN. N. VELS HEIJN. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. AGENDA 19 Nov. Feestavond Zangver. „dc Blanwo Vaan'* in Amicitia. 23 Nov. Amicitia Bond v. Vrouwenkiesrecht. 23 Nov. Opeub. Vergad. van de afd. van Ne- derl. Spoor- en tramwegpersoneel in Ons Huis. 27 Nov. Tooneelvoorat. (Rooyaards; ia Ami citia. 30 Now. Concert in Amicitia. 1 Dec, Vergadering Voorloopig Comité op richting Openb. leess. en bibl. 8 Dec. Concert in Amicitia. 17 Dec. Volksavond van het Nnt in Amicitia. 18 Dec. Ledenavond van het Nut in Amicitia. 7 Jan. Feestavond van de afd. Amersfoort van de Ned. Ver. tot alsch. v. Alcoholh. dranken. 9 Jan Concert iu Amicitia. 15 Jan. Repetitie Toonkunst. 16 Jan. Uitvoering Toonkunst. BAARN. In den laatsten tijd beginnen de herten in de Baarusche bosschen zoo talrijk tG worden, dat zij zelfs hunne schuil plaats verlaten en zich op de bouwlanden onder de gemeente Emmes aan de vruchten te goed gaan doen. Zooals bekend stammen deze dieren af van do herten uit het voor malige hertenkamp achter het Paleis Soest- dijk. Ruim 25 jaren geleden liet wijlen Z. M. Kouing Willem III de dieren uit dat kamp opvangen en naar Het Loo overbrengen. Enkele dieren wisten te ont snappen en vonden in de Baarnsche bos schen een een veilige schuilplaats/ Aan vankelijk werdeu zij nog zeer zelden ge zien, maar Tan lieverlode namen zij in aantal toe, zoodat in de laatste jaren reeds menig exemplaar van dit edel wild ge schoten word. In de afgeloopen week wer den o. a. door een jachtopziener twee dezer herten buit gemaakt. BARNEVELD De boterfabriek te alhier is door een harer melkleveranciers voor een aanzienlijk bedrag opgelicht. Deze persoon, die zelf melkrijder was, gaf steeds op, dat bij eenige geheel met melk ge vulde bussen leverde. Thans is echter ge bleken, dat de bussen niet meer dan half gevuld waren. Aangezien deze bedriegerij over onkele jaren loopt, lydt de fabriek een schade van honderden guldens. .Aardbeving. Een aardbeving is Donderdag niet alleen in Zuid-Duitsch- land gecoustateerd, doch ook in geheol Midden-Duitscliland. Te Leipzig, Maag denburg en Dresden zijn 6terke schokken gevoeld. In Baden, Wurtemborg, Beieren en den Elsas is vrij ernstige sohade toegebracht. Ook in Frankrijk, Italië on Zwitserland zijn schokken gevoeld. Het hevigst moet de aardbeving geweest zyn te Mühlhausen in den Elsas. Overal liepon de menschen van schrik do straat op, waar het vol lag van steenen en dak pannen. In de bovenste verdiepingen waren de muren gebarsten. Van een dor torens van de Stephanskerk viel een groot steen blok. In den stadsschouwburg werd de voorstelling afgebroken, daar de bezoekers iu bun angst wegliepen. Ook in den schouw burg te Mannheim was de paniek zóó groot, dat niet verder gespeeld kon wor den. Van de bovenrangen verlieten de toe schouwers den schouwburg langs do red- diugsladder. De acteum liepen in bun costuum de straat op. Te Karlsruhe moest eveneens de voorstelling gestaakt worden. Te Regensburg was de schok zóó bevig, dat do menschen uit hun bedden geslingerd werden. Te Stuttgart zijn den gelieelen nacht schokken geveeld. Te Eslingon en Ulm zijn huizen ingestort. Te Constanz 6tortte het gebeeldhouwde kruis van dc Domkerk op straat. Ook het reusachtige standbeeld van Gcrmania viel van bet poetgebouw neer. Te slim af. Do operette diva Mizzi Wirth, die te Borlyn in het Neue Operetientheater schitterde als „Soboone Helena" en „Moderne Eva", is op echte operetten-manier uit de Duitscho hoofdstad gevlucht. Zij verkeerde al sinds jaren in geldver legenheid, ondanks de hooge traktementen die zij ontving, en om te voorkomen dat lastige schuldeisehers beslag lieten leggen op haar traktement, werd haar contract gesloten door haar moeder die dan ook bet geld ontving. Vrijdagavond werd de zangeres op weg naar den schouwburg, waar zij als „Schoone Helena" zou optre den, aangehouden op last van een crediteur die haar wildo lateo gijzelen. Maar de schouwburgdirectie kocht de „Schoone Helena" vrij, zoodat de voorstelling kon doorgaan. Een blouse-leverancier echter, die zich over de zangoree had te beklagen, diende een aanklacht wegens oplichtery tegen haar in, en om te voorkomen, dat mevr. "Wirth, die geen Dnitsche was, het land uitvluchtte, werd besloten, haar in hechte nis te nemen. Eenige ambtenaren van bet gerecht gingen op post staan aan den artistenuitgang van don schouwburg en toen daar een fraaigokleede dame, die zy als de diva herkonden, verscheen, namen zy baar gevangen en voerden haar mede naar het politiobureau. Hier bleek echter dat do gevangene niet Mizzi Wirth waB, maarde kamenier der diva, die zich in de kleeren harer meesteres had ge stoken. Intusschen was de zangeres, in de kleoren van baar kamenier, ouopgemerkt met den grooten stroom van toeschouwers de hoofd deur uitgekomen en ijlings in een auto mobiel naar het spoorwegstation gereden, vanwaar zij met den gereedstaanden Rus- 6ischen trein naar Alexandrowo vertrok. Daar lacht de sluwe diva nu haro arme crediteuren uit. Waut termen voor uitleve ring door Rusland bestaan er niet. PREDIKBKl'BTES. Op ZONDAG 19 NOVEMBER 1911. EVANG. LUTH. KERK. voorm. IO'/j uur, Dr. EL J. Toxopëns. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 10' uur Dc. I. Hooykaas. DOOPSGEZINDE KRING. Voorm. IO'/j uur Ds. B. P. Plantinga te Haarlem. BURGERLIJKE STAND. 17 November 1911. GEBOREN:Johaones z. v. Arie Vliegent- hart en Wijnaudia Schaap. Wilhelmina Johanua d. v. Sijme Nicolaas Brugmans eu Antouia Johanna Haverhals. OVERLEDEN: Johanna Hubertina Gee- raerdts 69 jr., echtg. v. Joannes Antonins Hamers. Johanna Cornelia Petronella Clary's 72 jr., wed. v. Johannes Wlhelmus Herbolt. N. v. H. te R. Uw ingezonden stuk moot wegens plaatsgebrek worden uitgesteld. SCHOUWBURG UTRECHT. Dinsdag 21 November 1911 KNNEMBI.E NOI.NER A HENNE. Wegens het enorme succes 2e opvoering Tan: Amst. Schets in 3 Tafr. door A. Schmitz. Orchest onder leiding van Gerrit v. Wezel. Aanvang halfacht. OUDE MEUBELEN GEDRAGEN KLEEREN OUDEMETALEN GUMMI - PIETSBANDEN - ZOLDER WINKEL- en KELDEROPRUIMINGEN, geeft Weversingel 22 Amersfoort. Is ook aan huis te ontbieden. Lavendelstraat 2 VARKENSLAGERIJ F. 8, v«s •s- 'êr FIJNE VLEESCHWAREN. f in diverse stijl, piijs en kwaliteit. Extra voor gevoelige of gebrekkige voeten. REPARATIE SPOEDIG.

De Eemlander | 1911 | | pagina 6