weerbericht. binnenland. stadsnieuws! Thermometerstand MBDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. KED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.47 uur. De Bilt, 23 November 1911. Hoogste barometerstand 765.5 m.M. te Horta, laagste 741.6 te 11e d'Aix. Yb rwachtingtot denavond van 24 Novem ber 1911. Meest matige tot krachtige Oostelyke tot N.O. lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: Mogelijk nachtvorst, zelfde temperatuur overdag. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 757 m.M. Vorige stand te 12 uur 749 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 38 Laagste hedennachtF. 34 Hedenmiddag 12 uurF. 36 naire liederen door de gangen van het gebouw. Daarna kwamen zij bijeen in de aula, waar voorgesteld werd naar een kathedraal te trekken en daar een be tooging op touw te zetten. De kalme elementen ontrieden dit echter. Het uni versiteitsgebouw werd dadelijk door een sterke politiemacht bezet. Do weg over do Newa werd den studenten ontzegd. Bnkele troepen, die roode vlaggen droegen, werden uit elkaar gejaagd. De rust was spoedig hersteld. In alle kerken was het streng verboden een mis voor Tolstoï te lezen. Afname tan Giboorten in Engeland. De Westminister Gazette uit haar ver wondering over het feit, dal de bevolkings vermeerdering in het 3e kwartaal van dit jaar in Engeland slechts 81.465 heeft be dragen, d.i. ruim 40.000 minder dan in het correspondeerend tijdvak der drie vooraf gaande jarcD. Dit geschil is het gevolg van een vermindering der geboorten en een vermeerdering der sterftegevallen. Den laatsten factor kan de W. G. begrijpen, na een zoo buitengemeen warmen en droegen zomer. De corsten echter niet, en het dringt .daarom op een nauwkeurig onderzoek naar do oorzaken aan. De suffragettes. Gister zijn ongeveer 220 kiesrechtvrou wen voor den politie rechter te Londen verschenen, beachildigd van verzet tegen de openbare macht, en het opzettelijk veroorzaken van Bchade gedurende de gis teren gehouden betooging. De politie rech ter een aantal vonnissen vellend, verwees twee der gearresteerden naar de rechtbank en legde voorts boeten op van 10 tot 40 sh., in sommige gevallen van nog grooter be dragen als schadevergoeding voor gebrokeu ruiten of, bij gebreke, gevangenisstraf. Spoorwegstaking in Engeland? Na een levendig debat over het spoor weg-vraagstuk heeft het Lagerhuis met 167 st. tegen 10S 6t. de motie door Lloyd George voorgesteld, aangenomen waarby het Huis den wensch uitdrukt, dat de re geering hare goede diensten zal aanwenden om de vertegenwoordigers van de spoor wegmaatschappijen en van de de werkne mers tot een conferentie byeen te brengen, ten einde te beraadslagen over de beste wijze, waarop aan het rapport dor Konink lijke commissie, welke na de spoorwegsta king in het leven geroepen is, effect zal gegeven kunnen worden. De duurte in Oostenrijk. Na het debat over de duuite der loven- middelen heeft de Kauicr met 259 stemmen tegen 183 stemmen een motie aangenomen, waarin aau de Regeering wordt gevraagd, spoedig maatregelen te nemen voor een beperkten invoer van vleesch uit Argentinië en de Balkau6taten. De Kamer verwierp een motie, waarbij aan de Regeering werd gevraagd, zonder met Hongarije overleg te plegeu, een onbeperkten invoer van Argen- tijuscb vleesch toe te staan. Ten slotte nam de Kamer met 250 6temmen tegen 152 stemmen het Toorstel aan tot opheffing van het verbod op dei. invoer van saccha rine. Een eigenaardig Protest. In Spanje bestaat, naar men weet stem plicht. In het plaatsje d'Almenar heeft men tegen deze nieuwigheid bij de jongste Gemeenteraadsverkiezingen op eigenaardige wijze geprotesteerd. Alle kiesgerechtigde gemeonteuaren trokken naar de stembus maar leverdeu blanco briefjes in. Op geen enkele stond een naam. Er is nu een nieuwe verkiezing uitgeschreven. Geheim Genootschap. Volgens Politika, een te Belgrado ver schijnend blad, zou er in Servië een ge heime vereenigiog „de Zwarte Hand" bestaan, van ongeveer 2500 leden, die ten doel stelt tot eiken prjjs den Groot Servischen droom te verwezenlijken. Lei ders van allo partijen en vele hooge amb teuaren zouden er lid van zyn. De naatu der vereeniging duidt er op, dat zij in do keuze harer middelen niet kieskeurig zyn zal. De Indische Begrooting. Na de kerstecings-wenschen en wenken van de velschillende clericale afgevaardig den vernomen te hebben, heeft de minis ter van koloniën zijn standpunt in dezen uiteen gezet. Van kerstening vau regeerings- wege kan geen sprake zijn, deze zaak moet aau zending en kerk worden overgelaten. Slechts kon der zending voor tiaar sociale bemoeiingen steun worden verleend. De leuze door dr. Kuyper aangeheven: do vrije school regel, kan iu Iudifc geen toe passing vinden, wijl daarvoor in de bevol king de elementen ontbreken. Het gouver nement moet de desa-scholen geheel tpj laten, zelf le en 2e klasse scholen op richten, die in geen geval een anti-gods dienstig, hetzy anti-Christelijk, hetzij anliir Mohammedaan8ch karakter mogen dragen. Volkomen vrijheid en volkomen eerbiediging van alle godsdiensten moet worden toege past, ook de Mekka-bedevaarten zij mogen oeconomisch nadcelig zijn kaai de overheid niet verbieden. In deze stevige beginseluitspraak warTa platonische sympathiebetuigingen vtor anderer leuze opgenomen, haar waarde vcard daardoor niet verminderd en deze Regee- riug zal er althans voor passen een duim breed af te wijken van het oude, beproefde standpunt, dat door alle vioegere Ministers, ook de Christelijke, verdedigd is. 'n Groot deel van 's ministers redevoering werd overigens ingenomen door be&ahuu: wiogeu over finantieele decentralisatie em zelfstandigmakiug der staatsbedrijven. Bijslag aan Rijksambtenaren. Het door de Regeering aangekondigde wetsontwerp houdende aanvrage van gelden tot toekenning van een bijslag van f 20 aan een bepaalde categorie van Rijks-ambte naren, beambten en militairen, is bij den Raad van State ingekomen. Staatscommissie Vechtplassen. Bij K. B. is een staatscommissie inge steld aan welke is opgedragen: lo. het instellen van een onderzoek om trent het vraagstuk der drooguiakiug van de plassen beoosten de Vecht, en daarbij de volgende vragen te beantwoorden; lo. Is drooglegging der plassen beoostem de Vecht in het algemeen belang gewenschq. zoo ja op welke wyze zal dit het beat; kunnen geschieden? 2o. Hoe veel zullen de kosten daarvcim bedragen? 3o. Hoe groot zullen vermoedelijk dei jaarlijksche exploitatiekosten zijn? 4o. Welke waarde kan aangenomen worden dat por Hectare het drooggelegde lad zal hebben? 5o. Welke gevolgen zal de droogmaking hebben voor de omgeving met het oog op de verlaging van den grondwaterstand?' 6o. Zijn zoutwaterwellon, evenalsJin de Naardermeer ontstaan zijn, te vreezen? 7o. Hoeveel water zal ten gevolge van de bemaling der plassen vermoedelijk per etmaal op de Vecht gebracht worden? 8o Zal droogmaking van de plassen een gunstigon of ongunstigen invloed uitoefenen op den staat der volksgezondheid in de betrokkeL gemeenten? 9o. Welken invloed zal de droogmaking uitoefenen op de landsdefensie in het bij zonder met betrekking tot de Nieuwe Hol landsche Waterlinie en do stelling Amster dam? lOo. Welke voorzieningen worden dien tengevolge uit een militair oogpunt noodig geoordeeld? 2o. het aan de Kroon uitbrengen van eeu verslag betreffende den uitslag van dat onderzoek. Biijard-Concours. Voor de tweede maal in dit jaar heeft eeu ontmoeting plaats gehad tusschen Amersfoortscho en Utrechtsche biljardspe- Iers. Om vier uur gisteronmiddag viug in café Otto de eerste wedstrijd aan, terwijl Woensdag a.s. in Utrecht de return-match zal worden gespeeld. Als prijzen zijn beschikbaar gesteld: zes zilveren medailles en een zilveren kruis en queu voor hoogste serie en hoogste Moyenne. De uitslag van gisteren was als volgt: Utrecht Amersfoort. G. v. Houweningen 150 R. J.v, Eimcren 125 J Kusters 150 B. Heeren 126 J. v. Gelder 129 T. Kernkamp 150 C. v. Duiker 150 A. Pijper 107 J. Vendrik 150 S. Kielder 143 E. Kuipers 150 J. Riutel 56 ~879 ~7Ü7 Utrecht maakte alzoo 879 punten en Amersfoo rt 707. De hoogte serie werd gemaakt door don heer J. Vendrik nl. 50 punten, terwyl de heer Kuipers zijn partij won in 21 beurten, Deze eerste wedstryd werd door een groot aantal bezoekers met veel belangs- stelliijg gevolgd. - Zondag a.s. krijgt H. V. C. achter R astoord bezoek van V. V. O. uit Velp. -'aIs de H.V.C.'ers nu zich een beetje in spannen belooft dat een mooie wedstryd te zullen worden. Quick moet naar Zwolle om het zwakke P.E.C. te bekampen. Alhier is, in het Wykgebouw aan het Monnikenpad opgericht, een Christelijke Zangvereeniging met name: Soli Deo Gloria met aanvankelijk 25 leden. De leiding is voorloopig opgedragen aan den heer O. Rooke. Zij, die nog als lid wenschen toe te tre den, kunnen zich de volgende week nog aanmolden. Do repetitie wordt gehouden des Woens- idagsavouds van acht tot hall tien uur. Op Dinsdagavond 12 December zal de WelEd.Geb. Heer do Beaufort uit Baaru in de Arend een voordracht houden met lichtbeelden voor de leden der afd. Amers foort van het U. Landbouw Genootschap. Ten einde ook anderen de gelegenheid te geven het onderwerp: ,Do vogels en de Landbouw" te hooren behandelen, is de lezing ook voor een laag entrée toe gankelijk voor niet-leden. Wij wekken daarom de leerlingen der R. H B. S. en het Gymoasium, de leden der Natuur Historische Vereenigiog en der Yoreeniging tot Dierenbescherming kortom alle-- liefhebbers der natuur op, dezen avond te komen luisteren. Dat de lezing van den heor De Beaufort inslaat, weten we reeds uit andere plaatsen in ons land, waar de zah ïn uitverkocht waren. Ook voor de Am istordarasche Padvinders had de spreker een. groot succes. De directeur-generaal der po6teryen en -telegraphie brengt in de Stct. ter al; ^emeene kennis: Bij gelegenheid van het aanstaande Si m-è-Niicolaasfeest wordt de vorgunning, o! m meerdere pakketten aan hetzelfde ai Ires van slechts een enkele adreskaart te doen vergezeld gaan, voor den tijd van 2 tot -en met 6 December ingetrokken cd z.al derhalve bij elk gedurende dit tijdvak Ver verpanding aangeboden pakket eene adreskaa.rt behooreu le worden gevoegd. Voorts wordt, ter verzekering vau eene poede ov> erkomst van de pakketten, aan- Ijevolen lo. zorg te dragen voor eene doelmatige t in stevige verpakking van de voorworpen, rc dier voeg e, dat deze op aldoendo wyze t egen breket i en beschadiging gevrywaard ifijo; 2o. zoo mogelijk de adressen op de pakketten te schry ven on, waar opplakking of aanhechting van een adres onvermijdelijk is, dit zoodanig vast te hechten, dat voor het verloren gaan daarvan, tydens het vervoer, geen vrees behoeft te bestaan; 3o. in de paketten een tweede los adres te sluiten. Ten slotte wordt de aandacht gevestigd op do gelegenheid tot anngifte van waarde van pakketten hetgeen voor pakketten met kostbaarheden is aan te bevelen en ten gevolge waarvan, bij eventueel verloren geraken gedurende bet vervoer met de poBt, het volle bedrag der aangegeven waarde van het pakket wordt vergood. Hedenmiddag 3 uur reed een Bteen- koleuwagen van den Heer Bakkenes met tc korten draai de Valkestraat in. De voer man werd van den wagen geslingerd wat gelukkig nog zooder ongelukken afliep. Door verschillende omstanders weid het paard uitgespannen eD de kar weer uit do benarde positie gebracht. De afd. Amersfoort van den Alg. Ned. Geheelonth. Bond houdt 22 Januari 1911 een openbare vergadering, waarin alt spreker zal optreden Ds. Schermoihorn. Een koopman uit Doorn, die zich van Baarn over Amersfoort naar zijn woon plaats begaf, is gisterenavond, even voorbij het Rijksopvoedingsgesticht, door twee per- soneu|aangevallen. Hy werd van zijn rijwiel geworpen, woarvan de voorband werd door gesneden "d daarna van zijn geld beroofd. De daders namen daarop do vlucht. Aan- gezieu het zeer donker was en de overval onverhoeds plaats vond, koo de aangevallene niet de minste aanwijzing omtrent dejdaders doon. Een ingesteld onderzoek leverde geen resultaat. Voordracht voor de benoeming van eene onderwijzeres aan do school 2de soort aan de Hellestraat, (vac. mej. J. M. de Bruijn): 1. uiej. G. de Jager, 2. mcj. \V. M. vau Eek. 3. mej. C. E. Itensing. Aanbeveling voor de benoeming van een leeraar in de Wiskunde aan de Bur- geravoadschool, (vac. S. P. Slagter), 1. T. Beverloo, 2 E. LindeDhovius. Aanbeveling voor de benoeming van een leeraar in de Duitsche raai en letter kunde, aan het Gymuasium en de Hoogere Burgerschool: W. Emmons. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der ge meente Amersfoort op Dinsdag 28 November 1911,des namidilags ten half twee ure. 1. Bonoeming van eene onderwijzeres aan de school 2e soort aan de Hellestraat (vacature Mej. J. M. de Bruyn.) 2. Benoeming van een leeraar in de wiskunde aan de Burgeravondschool (vaca ture Slagter). 3. Benoeming van een leeraar in de Hoogduitschc taal en letterkunde aau hot Gymnasium en de Hoogere Burgerschool. 4. Rapport van de Raadscommissie, be noemd in verband met den prijs der levens middelen. 5. Voorstel »an Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van een verzoek vao R. L. E. de Brnyn betreffende voor- loopige concessie voor den aanleg en de exploitatie van een traui Amersfoort-Zeist. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende verhuring vaD de tuinmanswoning met land op het terrein „de Hooibergen." 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de gemeentebe groting, dienst 1911. 8 Voorstel van Burgemeester cn Wet houders betreffende de verordening op het vervoeren en begraven van ljiken in de gemeente Amersfoort. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende het bouwen van een waterreservoir op den Berg. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende een adres van A. van der Linden e. a. tot verharding van den Ouden Soesterweg. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven van eervol ontslag op verzoek aaD den onderwyzor R. W. Kuiper (school Koningstraat). 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de periodieke verhoo ging van jaarwedde van den leeraar J. M. Thiel. 13. Vaststelling van het tweede supple toir kohier dor straatbelasting, dienst 1911. 14. Vaststelling van het 4e aanvuliings- kobier inkomstenbelasting, dienst 1911.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2