WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Kerknieuws. STADSNIEUWS. MJDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.47 uar. De Bilt, 30 November 1911. Haogste barometerstand 775.3 m.M. te Miinchen, laagste 733.4 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 1 Decem ber 1911. Zwakke tot matige Z.O.-lyka tot Z.W.-lijke wiod. Gesteldheid van de lucht: Meest nevelig of betrokken, weinig of geen neerslag. ^Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 774 m.M. Vorige stand te 12 uur 772 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 50 Laagste hedennachtF. 47 Hedenmiddag 12 uurF. 46 Schandaal in het Oosten rijksche Parlement. In de gister gehouden zitting gaf de discussie over de benoeming van rechters in Boheme aanleiding tot heftige tooneclen in de Earner. De Duitsche afgevaardigden verhinderden de Tsjechischen tot de bank der Ministers door te dringen; een tumult ontstond, waarbij de voorzitter zich genood zaakt zag de zitting op te heffen, terwijl de Ministers de vergadering verlieten, uitgejouwd door de Tsjechen. Na een uur werd de zitting hervat. Rusland en PKRZië. Rusland is nog wel uiet tevreden met de verontschuldigingen, die Perzië aanbood, maar toch zjjn de diplomatieke betrek kingen na het aanbieden van de veront schuldigingen hervat. De anti-Russisch gezinde Morgan Shuster kan, naar meu bericht niet rekenen op den steun der Amenkaansche regeering en men acht het waarschijnlijk, dat de Perzische regeering, ingevolge Rusland's eisch, hem zijn ontslag zal geven. De troepen die Rusland naar Perzië zond zullen niet verder voortrukken als aan de oischen wordt voldaan. IJdele hoop. De nieuwe kardinalen, onder wie mgr. van Rossum, ontvingen gisteravond uit haoden van den Paus de roode baretten. Deze hield daarbij een toespraak, waar in hij o.a. zeide: „Welbeminde zonen uit Engeland en Nederland! Verheugt u, dat in het heilige geluk uwer landslieden .we gens uwe verheffing tot het purper, zich levens heeft gezet het vurige geloof, dat de katholieken bezielt. Uw hart evenals het mijne opent zich voor de hoop, dat hun voorbeeld zal medewerken tot den geluk kigen terugkeer van alle anderen in den schoot der Kerk." Een interpellatie. Volgens den Berliner Morgenpoet heeft de nationaal-liborale fractie in Saksen een interpellatie ingediend in de Saksische Tweede Kamer, om de regeering te vragen welke houding zij zal aannemen tegenover de jongste motu proprio van het Vaticaan, waarbij het iederen r.katholiek verboden is, op straffe van den pauseljjken ban, zonder toestemming van de kerk een geestelijke te dagen voor den wereldlijken rechter. Een merkwaardige tergissing. Toen de liberale bladen in Duitschland voor eenige weken mededeelden, dat een pauselyk Motu proprio was gepubliceerd waarin den r.katholicken op straffe van ex communicatie verboden wordt zonder ver gunning der kerkelijke overheid een aan klacht tegen een geestelijke in te dienen, schreef het Heidelbergsche „Zentrums- blatt", onder het opschrift: „Es ist nichts zu dumm, es findet doch sein liberates Publikum* „De gedachte dat de Paus van zulke dingen wel eerst de katholieke bisschoppen en priesters, die het aangaat, mededeeling zou hebben gedaan, véër hy ze aan liberale dagbladredacteuren deed, is zeker in het denkorgaan van een liberaal redacteur nog niet opgekomen. En by de liberaal den kende lezers ook niet natuurlijk niet! Maar de onzinnigheid van de mededeeling moest toch ieder denkend |mensch weer houden, dit fraai6 als afkomstig van een verstandig mensch, te gelooven." Men weet, dat inmiddels do juistheid van deze „onzinnigheid" erkend is en door het geheele Centrum verdedigd wordt! Dk Londensche Suffragettes. Wegeus de rustverstoringen op 21 dezer voor het Parlementsgebouw te Londen zijn thans in het geheel 50 van de vrouwelijke manifestanten verdeeld. Bijtta alle ver oordeelden weigerden de geldboete op te brengen en besloten gevangenisstraf te ondergaan. Minister Asquith zou gister avond op een bijeenkomst in de „City-Temple" spre ken in verband met een philantropische organisatie, doch de aanwezige „suffraget tes" jouwden den Minister zoolaog uit, dat hij ten slotte het gebouw moest verlaten, zonder ook maar een enkel woord te heb ben kunnen spreken. Studentenstaking. De Spaansche studenten hebben, onte vreden over de houding der regeering by het gebeurde to Barcelona, een algemeene studentenstaking door geheel Spanje afge kondigd. Het Presidentschap der V.S. De oud-president Roosevelt heeft nu zeer stellig te kennen gegeven, dat hij in geen geval in het volgend jaar candidaat wil zijn voor het presidentschap der Yer- eeuigde Staten. In de mededeeling, die hjj openbaar liet maken zegt hij verder, dat hy in den aanstaanden verkiezingsstrijd voor geen enkelen anderen candidaat zal optreden. Hij heeft Taft nimmer zijn steun beloofd en de president rekent ook niet daarop. Men ziet in de laatste verzekering niet zoozeer een vijandige betuiging tegen Taft als wel een verklaring van volstrekte on zijdigheid. Alen gelooft echter dat de candidaat Lafolette, te wiens gunste thans in Ohio de verkiezingsveldtocht is begonnen, Roo- seveldt's verkoren candidaat is. In de „Insurgenten-club" te New York betuigde Roosevelt's vertrouwde vriend Pinchot, dat Lafolette een man is naar Roosevelt's hart en men vermoedt dat hij door Roosevelt zelf tot die betuiging is gemachtigd. TWEEDE KAMER. Men zou waarlijk kunnen meenen, dat de veiligheid van onze Kamerleden in ern9tig gevaar gebracht wa6. Gisteren is bijna de geheele avondvergadering gewijd geweest aan de vraag of het wel noodig was dat het gebouw der 2e Kamer bewaakt werd door 5 rijksveldwachters en of het niet nuttiger was die bewaking te doen geschieden door de bedienden der Kamer. Natuurlijk werd bjj dit debat breed uitgemeten de demonstiatie tegen den heer de Savornin Lohinan, in Sept. 1.1. Naar de Nederl. verneemt moet bij het Bureau van de Kamer het voornemen bestaan voor te stellen bij de behandeling van de begrooting van Watersiaat de beprekingen over het spoorwegpersoneel tot nader te bepalen tijd uit te stellen. De Duurte. De Rotterdam8che duurte-commissio is tot de volgende slotsom gekomen: Dat de langdurige droogte en andere oorzaken ten gevolge hebben gehad dat de prijzen van sommige voedingsmiddelen als groenten, boonen, erwten, melk, boter, kaas, eieren, koffie, suiker, rijst, rundvleesch en vet en paardenvleesch aanzienlijk in pry's zijn ge stegen; dat echter andere voedingsmiddelen als brood, aardappelen, varkensvleesch, schapenvleesch, Amerikaansch spek en Amerikaansche reuzel, margarine, grutters waren en thee in normale en sommige zelfs in lagere prijzen zijn te verkrygen; dat over het algemeen kan worden aan genomen, dat verdere prijsverlaging niet onwaarschijnlijk is, al is evenwel mot zeker heid daaromtrent niets te zeggen; dat derhalve van een meer algemoone nood in dit seizoen en den aanstaanden winter niet kan worden gesproken. Op grond hiervan acht de commissie in grijpen van gemeentebestuur door buiten gewone maatregelen, die de geheele burgerij ten goede zouden moeten komen, niet vol doende gewettigd. Het rapport gaat vergezeld van twee afzonderlijke nota's, de eene is geteekend door wethouder Stulemeyer en het raadslid Diemer. Zij ook ontkennen het bestaan van een noodtoestand, doch meenen wel, dat van een buitengewonen duren tijd kan worden gesproken. Zy laten het evenwel bij deze conclusie. Niet alzoo de heer Van Hinte, de schrijver van de andere nota. Deze beweert, dat er noodstand is en maatrogelen genomen moeten worden. Hij zocht deze in uit breiding en schoolvoeding en kleeding, in verhooging van uitkeering door het Bur gerlijk Armbestuur en in het verstrekken van toestag op de loonen van eigeu personeel. Openbare Leeszaal. Te Apeldoorn zal 2 Januari a.s., des namiddags 2 uur, de Openbare Leeszaal worden geopend. De burgemeester, Mr. W. Roosmale Nepvou, heeft welwillend op zich genomen die plechtigheid te vervullen; de predikanten Ds. ten Cate (Doopsgozind) en Ü8. Westerman Holstyn (Ned. Hervormd), hebben zich bereid verklaard bij de in wijding het woord te voeren. Een betooging van S.D.A.P. en N.V.V. Naar het Volk verneemt zal op Donder dag 14 December door de S. D. A P. en het Vakverbond in „Tivoli" te Utrecht, een groote openbare vergadering worden belegd, waarin gesproken zal worden over den stand en de vooruitzichten der socialo wet geving. De vergadering is bedoeld als ant woord op do r.katholieke betooging die onlangs in dezelfde stad werd gehouden. De bedoeling is de vergadering des avonds te houden. De Hoofdbesturen der vakorganisatiee zullen tot deelname uitge- noodigd worden. Voorts wordt gerekend op druk bezoeK van arbciderB uit Utrecht en daarbuiten, vooral ook uit Amsterdam. Jatho in Nederland. De bekende afgezette Keulsche predikant Jatho spreekt Zondag 10 December in de Remonstrantsche Kerk te Utrecht. De zaak-Schriel in de 2e Kamer. Gisteren heeft do heor Troelstra het ontslag van den christen-socialist Schriel onderwijzer aan het Rijksopvoedingsgesticht alhier, ter sprake gebracht in de 2e Kamer. De feiten zijn onzen lezers bekend. De heer Troelstra erkende, dat de handelwijze van Schriel, om bij het zingen van het Wilhelmus de pet op té houden, paedago- gisch niet te verdedigen is. Evenwel, hij heeft ten slotte zelf z'n ontslag gevraagd en nu heeft hij nog altijd de straf van 14 dagen schorsing op zich zitten. Spr. dringt er daarom op aan, dat de minister zal overwegen, die 14 dagen loon alsnog aan Schriel ter hand te stellen. De minister van Justitie heeft op deze vraag geen antwoord gegeven maar slechts opgemerkt, dat de gegeven voorstelling niet goheel juist is en de onderwijzer Schriel reeds vooraf aan eenige personen had medegedeeld, dat hij op 31 Aug. bij het zingen van het Wilhelmus de pet zou ophouden. De heer Troelstra antwoordde, dat hy de gedachte niet uit het hoofd kan zetten dat deze zaak 'n politiek luchtje heeft. Aanstaande Woensdag 6 December spreekt in de Sociëteit Het Valkje de Heer N. van Hinte, gemeenteraadslid van Rotterdam, in een openbare vergade ring van de afdeeling Amersfoort van de S. D. A. P.. met het onderwerp: „De dure t ij den iudeuAmersfoort- schen raad, „de Eeui lander, en n o g w a t." In de gisteren gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Utrecht werd een subsidie van f 75 verleend aan de afdeeling Amersfoort van het „Genoot schap voor landbouw cn kruidkunde in de provincie Utrecht" ten behoeve van den landbouwwinter cursus. De officier van gezondheid tweede klas, B. Eisendrath van het hospitaal alhier en gedetacheerd te Middelburg is met ingang van 1 December overgeplaatst naar het hospitaal te Amsterdam. Gisteren werd te Utrecht in het café De Poort van Kleef van den heer Kuster de 'oiljardwedstrijd voortgezet tusschen zes Utrechtscbe eu zes Amersfoortsche heeren. Zij speelden op hetzelfde biljart, als by de eerste ontmoeting. De uitslag was: Van Eymeren 150; Heeren 101; Kernkamp IOC; Kielde 149; Pijper 150; eu Rinkel 92; totaal Amersfoort 748 caramboles. Van Houweningen 139; Kusters 150; Van Gelder 150; Veodrig 150; Van Deukeren 110, en Kuyper 150, totaal Utrecht 849 caramboles. Utrecht wint dus met 101 caramboles. Bij de eerste ontmoeting heeft Utrecht met 172 caramboles gewonnen. In de Remonstrantsche kerk wordt Zondagmorgen balf tien een godsdienst oefening gehouden voor jongelieden. De gewone dienst vangt om 11 uur aan. Voor den Doopsgezinden KriDg wordt Zondag a.s. des voormiddags half elf een godsdienstoefening gehouden in het Loge- gebouw, waarin alB spreker zal optreden Ds. E. M. ten Cate. Van welingelichte zijde verneemt het Hbld., dat hot voornomen bestaat met do vervorming van de stafmuziekkorpsen bij de regimenten infanterie in fanfarekorpsen, voorloopig niet voort te gaan. Zondag a.s. krygen we op Birkhoven een plaatselijke ontmoeting tusschen Quick en H.V C. Dat er voor dezen wedstryd veel belangstelling bestaat is te begrijpen en Quick zal er wel alles op zetten om de nederlaag van 15 October jl ti: wreken. Maar ook de H.V.C.'ors zullen zeker hun beste beentje voorzetten en dan hebben we dus veel kans op een spanDenden wedstryd. De dagmedaille is gisteren op het nationaal schietconcours van „Prins Hen drik" alhier, gewonnen door den heer A. E. Rikkers van Ermelo met 100 punten. De heeren C. V. Gerritsen en L. E D. Langeveld zijn benoemd tot eere lid van de Amersfoortsche Voetbalvereeni- ging H. V. C. Heden 30 November was het do dag waarop de heer G. J. Buys ingevolge zjjn wenscb is afgetreden als directeur der Hoogere Burgerschool. Autoriteiten er. vrienden gaven den man, aan wien het onderwijs groote verplichting heeft, blijk van belangstelling en waardeering, teiwijl de leerlingen den populairen directeur bij het afscheid onder een warme toespraak van een hunner een aandenken (ets) ver eerden. Sinds 30 jaren was de heer Buys aan de school verbonden, nu 20 jaren als directeur. 'n Aantal leden van de Commissie van Toezicht en de wethouders Kam en van Esveld waren bij de huldiging tegenwoor dig, terwijl de wethouder van onderwijs, de heer Rijkens, wegens ambtsbezigheden verhinderd was. Ook de Besturen van hetNut,dcIndustrie- school en de Vereeniging Handelsschool waren vertegenwoordigd. Naar wij bij het afdrukken van dit be richt vernemen, is do heer Buijs bij Kou. Besluit benoemd tot Officier in de orde van Oranje-Nassau. Lijst van onbestelbare Brieven en Brief kaarten verzonden van het Postkantoor te Amersfoort in de 2e helft der maand November 1911. Brieven Binnenland. J. Steehouwer Aalsmeer. M. Hetterschij Amersfoort. J. v. Leeuwen Rotterdam. G. v. Veen in de "Waver bij de ouwehaspel. Briefkaarten Binnenland: K. Endendyk Amsterdam. "Verhoef Apeldoorn.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2