DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 281. VRIJDAG 1 DECEMBER 1911. 8e JAARGANG. Uit de Pers. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. vau Schaardenburg. Bureau: ffV.&AU Telel. Intere. 1 Abonnementsprijs: 1. Prijs iter A <1 verten tiën: Per jaarf 4.Franco per 1 Van 1 tot 5 rogels (0.40. Voor iedere» regel meer f 0.08. post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post Bnitcn het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. 1 abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg 3iuneii-en Buitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. Ti- 78 Amsterdam Dr. Kuyper en de Indische begrooting. De bekende confessioueele Amsterdam- sche predikant Dr. P. J. Kromzigt, schrijft in do Nedorlauder een lang artikel over dr. Kuyper, Indië en de absolute neutraliteit. Schryver is verbaasd en bedroefd om veel van 'tgeon dr. Kuyper over de openb. school in Indië heeft gezegd en hij vraagt zich af: Mogen wij de openbare school in Indië zoo slecht mogelijk en voor de Christenen ontoegaukelijk maken'?" Schrijver vindt de rede van dr. Kuyper hoogst bedenkelijk" en het streven het Christen dom alleen door middel van de byzondere school in Indië ta willen brengen, doet hem vragen: „Is dit niet moedwillig, terwijl men nog de macht heeft om het te keeren, het ongeloof in Indië importeeren en aan dat ongeloof al de voordeelen (ook het zedelijke prestige) geven, die een officieele openbare positie steeds heeft? Vroeger heeft men er steeds over geklaagd, dat dp liberalen ons hier de neutrale school bezorgd hebben. Wat hebben de liberalen daar al niet over mooten hooren (en m.i. terecht)! Doch thans, terwijl men het in zijne macht heeft om die heillooze „neu traio" Bcliool, dio zulke ontzettende vruchten voor ons volk heeft afgeworpen, althans voor Indië te keeren, zal den man van den invloed van dr. Kuyper diezelfde openbare „neuttale" school dakr met alle geweld trachten binnen te halen? Is dit niet ontzettend? Moet daartegen geen krachtig protest uitgaan van allen, die iets gevoelen voor onze Christelijke roeping tegenover Indië'? Mag men onze onderdanen in Indië aan zulk een gevaarlijke proefneming wagen?" Na in den breede op de verderfelijkheid van dat stolsel te hebben gewezen, vraagt dr. Kromsigt verder: „Mag dat? Mogen Christenen het voor een Christely'k onder wijzer onmogelijk te maken op de Indische openbare school? Mij dunkt, het antwoord hierop onder Christenen kan eenstemmig zijn. Doch misschien vraagt iemand: Hoe moet het openbaar onderwijs in Indië dan geregeld worden? Hierop antwoord ik: Het is niet moeielijk (precies zooals de liberalen dat vroeger hebben gedaan) allerlei schijn baar ernstige bezwaren, excepties enz. op te werpen, maar waar een wil is, is een weg. In elk geval behoort een Christelijke overheid uit te gaan van deze gedachte: mijne school mag voor Christelijke onder wijzers niet gesloten zijn, er moet hoe men overigens ook over de zaak denken moge, plaats zijn voor den Christus óók op de openbare school, en in het algemeen óók op alle openbare instellingen. Dat is al hot minste dat een Christen eischen mag. Schrijver brengt ten slotte zijn „hartelij- ken dank" aan dr. Visser, die opkwam voor „een positief Christelijk beginsel", spreekt zijn vreugde er over uit, dat de Minister niet met dr. K. meeging en roept de Christelijke pers in het geweer. De redactie van de Nederlander verklaart in een onderschrift, dat zij het geheel met den schrijver eens is en daarom aan het artikel een plaats op de eerste pagina gaf. De Oorlog. De berichten over aanstaande vredes onderhandelingen nemen steeds vaster vorm aan. Zoo gaat in de Turksche pers het ge rucht, dat Oostenry'k en Rusland bij do twee oorlogvoerende mogendheden er op aandrongen om een einde aan den strijd te maken. Met onderhandelingen over eveutueele vredesvoorwaarden lieten Oostenrijk on Rusland zich echter niet in. Die zouden aan de beide partijen zelf worden over gelaten. Volgens een bericht in het Berliner Tageblatt zou Italië wel is waar aan de Mogendheden hebben meegedeeld, dat het van een blokkade der Dardanellen afziet, doch zou het blijven vasthouden aan het voornemen om op andere punten van de Turksche kust een aanval te beproeven. Waarschijnlijk zouden dus de kust van Klein-Azië en de eilanden in de Aegeïscho Zee tot doel van een vloot-actie worden gekozen. Dat de Italiaansche pers langsamerhand wijzer begint te worden en ophoudt met haar voortdurend triomfgescbreeuw, blijkt o. a. uit een artikel van de officieuse Tri- buna, waarin o. a. het volgende voorkomt: „Sedert het begiu van den oorlog zijn in de kolommen van vele Italiaau6chc bladen al te veel overwinningen op lyrische wijze bezongen. Met reuzenletters hebben wij berichten gedrukt over zóóvele overwinningen, dik wijls met het geringe verlies van slechts één enkel gewonde gekocht, dat het publiek nu misschien zal gaau vragen, waarom, na zooveel victorie en zooveel glorie, de ooilog nog voortduurt, of, in elk geval, waarom het ons nog niet gelukt is de omgeving van Tripoli honderd mijlen in het rood van vijanden te. zuiveren. Op deze vraag, welke in de lucht zweeft, willen wij een vrymoedig en beslist ant woord geven. Dit antwoord luidt, dat werkelijke over winningen, hetzij van tactischen, hetzij van strategischen aard, door ons tot dusver niet zijn behaald. Maar de vijand heeft evenmin zulke overwinningen behaald." Dit ia geschreven voordat het bericht over de jongste gevechten in Italië was ontvangen. Het Drievoudig Verbond. De Weensche Reichspost, een blad dat in goede verstandhouding staat tot den troonopvolger, laat zich uit Rome seinen, dat daar in de laatste dagen besprekingen hebben plaats gehad over het afloopen van het Drievoudig Verbond. Deze bespre kingen zijn aanhangig gemaakt door den Franschen gezant in Rome, Barrères. De grondslag van de onderhandelingen is het voorstel, dat Italië het Drievoudig Verbond zal verlaten om zich aan te sluiten by Frankrijk en de Triple Entente. De Italianen zouden sympathie gevoelen voor dit voorBtel. En het is niet onwaar schijnlijk, dat Italië aan de roepstem van Barrères gehoor zal geven. Dit bericht klinkt yoorloopig apocrief1 Oostenrijk schijnt, daar het niet veel ver trouwen heeft in Italië, alleen zijn voel horens te willen uitstekeu Officieel wil men in Italië niets van een zwenking ten gunste van Frankrijk weten. De Berliner Zeitung am Mittag verneemt uit diplomatieke kringen jn Berlijn, dat het zeer goed mogelijk is, dat Barrères in Italië stemming maakt tegen het Drie voudig Verbood en voor een toetreden van Italië tot de Triple Entente, doch het is ook mogelijk, dat dit bericht niets is dan een manipulatie om op Oosteurijk en Duitschland een druk te oefenen, opdat zij hun invloed aanwenden tot het spoedig beëindigen van den Turksch-Italiaanschen oorlog. Russische Manieren. De sociaal-democratische partij in de Russische Doema heeft Dinsdag een inter pellatie ingediend, waarbij werd beweeid, dat de ontbinding van do tweede Doema bewerkt is door een agent provocateur vau Sfolypin. De eerste-ministcr Slolypin heeft, gelijk men weet, den 14en Juli 1907 de gerech telijke vervolging geëischt van 55 sociaal democratische Doema-leden, van wie hij 16 onmiddclijk gevangen wilde nemen, onder beschuldiging van deelnemen aan een revolutionnaire samenzworing. De Doema wilde daartoe geen toestemming verleenen. Zij werd daarom ontbonden en er werd een nieuwe kieswet uitgevaardigd. Door de sociaal democraten wordt nu beweerd, op grond van onthullingen van zekeren Robski, een gewezen agent-pro vocateur, dat de geheele zoogenaamde samenzwering het werk is geweest van het hoofd der geheime politie, Gerassinof en zijn chef Troessewitsje, die beide handelden op last van minister Stolypin. Vcrkleede soldaten brachten de aansporing tot samen zwering aan de socialisten. Op dit door hemzelven opgestelde stuk grondde Stolypin zijn beschuldiging tegen de socialistische Doemaleden, die na het ontbinden van de Doema gevangen en zoo snel mogelijk bij gesloten deuren veroor deeld werden. Zoo bracht Stolypin de Doema in discrediet bij den Tsaar en verkreeg hij machtiging tot een staatsgreep waardoor het kiesrecht werd veranderd. De interpellatie gaf aanleiding tol woe lige toonee'en en de voorzitter stelde voor deze voor de regeering zoo pijnlijke quaes tie met gesloten deuren te behandelen. De socialisten, die de zaak publiek wilden behandeld zien, trokker. daarop de inter pellatie in, om haar gisteren, in eenigszins gewijzigdeu vorm, opnieuw in te dienen. Verkiezingen in Zweden. De verkiezingen voor de nieuwe Kamer zijn geëindigd. De nieuwe Kamer bestaat uit 87 leden der rechterzijde, 51 liberalen en 12 sociaal-democraten. De vorige Kamer bestond uit 116 leden der rechterzijde, 30 liberalen en 4 sociaal-democraten. De toestand in PERZlë. De samenstelling van het nieuwe Perzi sche Kabinet werd inderhaast door het parlement goedgekeurd na de ontvangst van eon nieuw ultimatum van Rusland, waarin het ontslag van Shuster werd ge ëischt. 48 uren werden voor het antwoord toegestaan, waarna, bij gebreke van ant woord, de troepen voorwaarts zouden mk- ken. Indien er bij sommigen nog eenige hoop was geweest, dat door het toegevon auii alle Russische eischen, hot ongelukkige Perzië nog eenigen tijd uitstel van executie had gekregen, dan zal deze hoop door 't bericht wel voor goed den bodem zijn ingeslagen. De Russische troepen worden niet terug getrokken, ook niet gedeeltelijk en er zijn weer nieuwe eischen gesteld. Dit is eergisteren iu het Eugelsche lager huis nog uitdrukkelijk door Sir Edward Grey en eeu vraag van den afgevaardig de Mitchell Thompson verzekerd. En aan den Petersburgschen correspon dent van het Berliner Tageblatt wordt van goed ingelichte zijde verzekerd, dat Duit schland zich in hot conflict tusschen Rusland en Perzië houden zal aan het verdrag, dat tusschen Duitschland en Rusland over Per zië is gesloten. Duitschland zal nl. aan Rusland geheel de vrije hand laten en Rusland ook niets in den weg leggen, als hel nog meer voordeeley wil vei krijgen. Rusland zal, behalve de verwijdering van Shuster, naar verluidt, ook schadevergoe ding vragen voor de verliezen, die Russische onderdanen hebben geleden bij het conflict, dat ontstaan is door het ui beslag nemen van do bezitting van Sjoa es-Saltanó. Uitsluiting te Berlijn. De boud van Berlijnsche melaal-iudustri- eeleu had besloten, de uitsluiting van 60 dor arbeiders gisteravond te doen dooi gaan, wanneer de voorwaarden der werkgevers dan nog niet door de vormers waren aan genomen. Welnu de vormers hebben gister alle voorstellen van de patroons verworpen. Tengevolge biervau begint lieden de uit sluiting van 60 der arbeiders. De firma's hadden niet anders verwacht en bij enkele, o.a „Allgeuieine Electricilëtsgesellschaft", begon reeds gistermiddag 3 uur de uit sluiting. TWEEDE KAMER. De Indische Begrooting is afgehandeld, nadat zij 2 weken lang de Kamer heeft bezig gehouden. De laatste dag is voor den Minister van Koloniën, die overigens met succes zijn budget heeft weten te verdedigen en die als bewindsman uieer sympathie heeft weten te verwerveu dan als Kamerlid, niet een triomf geweest: op twee gewichtige punten moest iiij voor de Kamer buigen: den post van f 15.600, salaris voor den militairen attaché in Japan, heeft hij moeten terugnemen en de dienst rapporten in zake de maritieme defensie van Indië zal hij, in zoover daarbij liet onderhonden van een pantaervloot naast de torpcdovloot wordt behandeld, moeten publiceeren. De Militiewet. Het gisterenavond bij de Kamerstukkeu verschenen overzicht van het debat be treffende hot ontwerp-militicwet doet zien, dat er op dit ontwerp werden iugediend 88 amendementen. Hiervan werden er 41 ver worpen, 14 ingetrokken cu kwamcr er 10 te vervallen, terwijl de regeering er 16 overnam. Aangenomen werden er 7. De

De Eemlander | 1911 | | pagina 1