WEERBERICHT. Thermometerstand Kerkmeuws. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN ViYN IIET KONINKL. EED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt vooral. 10.47 uur. De Bilt, 1 December 1911. Hoogste barometerstand 775.3 ra.M. te Stockholm, laagste 732.5 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond ran 2 Decem ber 1911. Zwakke tot matige Z.O.-lgko tot Oostelijke wind. Gesteldheid van do lucht: Meest nevelig en betrokken, weinig of geen neerslag. Temperatuur: Iets kouder. Barometerstand te AMERSFOORT. 769 2ii.M. Vorige staud te 12 uur 774 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenE. 48 Laagsto hedennachtF. 46 Hedenmiddag 12 uurF. 45 overgenomen en aangenomen amendementen zijn bjjna alle van zeer onschuldigen of redactioneelen aard, zoodat deze cijfers nog eens duidelijk doen zien, dat de Kamer zich tot oenige belangrijke wijziging van het ontwerp niet heeft laten verleiden. Twee okhatk wetsontwerpen. De .Nieuwe Ct." heeft uit de Kamer stukken berekend, dat tot dusver 136 adres sen bij de Tweede Kamer zijn ingediend tegen het ontwerp-tabaksdebietrecht en 317 adressen tegen het ontwerp-tariefwet. Internationale Mannenbond voor Vrouwenkiesrecht. Tijdens het in Juni jl. te Stockholm gehouden Internationaal Congres voor Vrouwenkiesrecht is opgericht de Men's International Alliance for Woman Suffrage (Iuternationale Mannenbond voor Vrouwen kiesrecht), waarbij zich al dadelijk de' staten New-York, Engeland, Frankrijk, Duitsch- land, Hongarije, Zweden en Nederland aansloten. Op een der vergaderingeu van den nieuweu bond werd besloten, dat de Engcl- sche vereenigmg een voorzitter zou kiezen, terwijl het secretariaat en de thesaurie in Nederland gevestigd werden. Thans kan worden medegedeeld, dat Sir John Cockbum, K. C. M. G., oud-premier in Zuid Australië, en thans een der .vice- presidenten van don Eogelschen Manuen- bond, dat voorzitterschap heeft aanvaard. Drankbestrijding in Limburg. Ter herdenking van het 12'/j-jarig be staan van het Limburgsche Kruisverbond zal in Juli 1912 te Roermond een R.-K. Congres tegen het alcoholisme gehouden worden. Dit congres zal gewijd zijn aan de bespreking van het bier-alcoholisme. Als voorbereiding voor dit coDgres heeft het Limburgsche Kruisverbond besloten, een verzoekschrift te richten, tot den Minister van Binnenlandsche Zaken, met verzoek maatregelen te willen nemen tot beperking van de gelegenheden van bierverkoop. Blijkens een ingesteld onderzoek zijn in provincie Limburg van de 970 Gemeente raadsleden niet minder dau 160 heibergier9 of brouwers en van de 122 burgemeesters zjjn 8 brouwers en 26 herbergiers. Koloniale Landbouw Tentoonstelling te Deventer Juli 1912. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft het behaagd het Beschermheerschap dezer Tentoonstelling te aanvaarden. Door Zijoe Excellentie den Minister van Koloniën is bij suppletoire begrooting 14000 aangevraagd tot geaioetkoming in de kosten der tentoonstelling. H. Excellenties de Ministeis van Kolo niën en van Landbouw, Nijverheid en Handel, de Directeur-Generaal van den Landbouw en do hoeren Dr. J. Kraus, Oud-Minister van Waterstaat, Voorzitter van de Maatschappij van Nijverheid en J. T. Cremer, Oud Minister van Koloniën, Voorzitter vad den Raad van Beheer van het Koloniaal Instituut hebben zitting genomen in het Eere Comité. Binnen kort worden meerdere toezeg gingen van hooge autoriteiten uit de koloniën verwacht, waar zich een Buh- comitó heeft gevormd. ElSN VEREENIGING VAN AGNOSTICI. Wanneer men de zgn. nationalistische propaganda-literatuur leest, krijgt uien wel eens den indruk, dat ons volk bestaat uit een groot aantal godsdienstige menschcn, waartegenover een wellicht even groot aantal anti godsdienstige, den godsdienst beslist vijaudig gezinde individuen staat Dat er nog een belaugiyki; derde groep is, waartoe de twijfelaars, de onderzoekers, de agnostici behooren, wordt over het hoofd gezien. Inderdaad is deze categorie niet georganiseerd, zoodat het licht te be grijpen valt, dat toet hen uiet altijd rekening gehoudeu wordt. Naar wij vernemen, wor den er thans door eenige moderne predi kanten stappen gedaan tot de oprichting vaneen Yereeniging van Agnostici. In het buitenland bestaan dergelijke vereenigingen reeds sedert jaren. Oranjevkreknigixg. Gisteravond hield de Oranjeverecnigiug een algemeene ledenvergadering in deZwaan, onder voorzitterschap van den heer C. W. F. Reijckers. Bij de opening der vergadering wees de voorzitter er op, dat met genoegen kan worden teruggezien op de feesten in het afgeloopen jaar, die uitmuntend zijn ge slaagd, dank zij vel r medewerking. Een woord van dank brengt hij aau het Ge meentebestuur, voor het weder verleenen van subsidie. Verder aan den heerP. vau Achterbergh, die zoo welwillend was een terrein in de stad beschikbaar te stellen en aau het bestuur van Amicitia, voor bet afstaan van het terras voor de Koraaluit- voering.Dank komt ook toe aan den heer Van Luuteren, voor de mooite en zorg, besteed aan - het welslagen dor aubade; aan den directeur der gasfabriek voor de uitstekende verlichting vau het feestterrein; aan het politiekorps, dat zich zeer flink heeft ge houden; aan Amersf. Mannenkoor, dat sieeds bereid is de Oranjevereeniging te helpen en ook aan de Pers. Hierna leest de secretaris de notulen der vergadering van 23 Maart 1911, die worden goedgekeurd. Het jaarversla', uitgebracht door don heer I. J. Cohen, maakt melding van de feesten op 30 April en 31 Augustus, waar op met genoegen kan worden teruggezien. Het ledental was bij bet begin van bet jaar nog al achteruitgegaan, maar het nam ïu den loop van liet jaar weer sterk toe, vooral na het buitengewoon welslagen der feesten. Dank wordt gebracht aan de Commis sarissen, voor liet vele door hen in het belang der vereeniging gedaan. De kosten der feesten waren nog al aanzienlijk. Toch kan de rekening nog sluiten met een voordeelig saldo, dank zij buitengewone inkomsten. De ontvangsten bedroegen f 1372,71 en de uitgaven f 1320 91, zoodat er een saldo in kas is van f 51.80. Ten slotte wordt de wenschelijkheid uit gesproken, dat al het mogelijke in het werk zal worden gesteld om het ledental te verdubbelen. Dan kan bet bestuur voortgaan met het organiseeren der feesten op nationale feestdagen, maar dau kunnen ook die feiten worden herdacht, die van belang zijn voor onze nationale historie. Het verslag wordt met een woord van dank aan den secretaris goedgekeurd. Hierna is aan de orde verslag der com missie tot nazien der rekening en verant woording van den penningmeester De commissie bestond uit de boeren Verhoef Blanken en Bast, waarvan dc eerste het verslag uitbrengt. De rekening en de daarop betrekking hebbende bescheiden zijn in orde bevonden, tde penningmeester verdient een woord van dank voor zijn nauwgezet beheer, waarom de commissie voorstelt hem onder dankbetuiging te de- chargeercn. Aldus wordt besloten. Bij de nu volgende bestuursverkiezing wordt de lieer C. W. F. Reijckers met 12 van de 16 uitgebrachte stemmen her kozen. De hoer Reijckers neemt zijn her benoeming aan. De heer Groote Balderhaar ten Velde wijst er hierna op, dat liet tot nog toe gebruik is geweest, dat leveranties voor de vereeniging worden opgedrageu aan de leden. Dat is wel good, maar moet toch niet te ver wordeu doorgetrokkeu. Daarom zou hij willen voorstellen om voor de feesten aan de bestuursleden geen leveranties te geven, daar zij daardoor in een scheeve verhouding tot de vereeniging komen. De heer Cohen deelt mode, dat de leden in de eerste plaats in aanmerking komcu voor leveranties. Bij festiviteiten worden dc neiiugdoenden uit de ledenlijst gezocht, om die vooral niet te vergeten bij het doen der inkoopen. Een enkele maal is het nu voorgekomen, dat ook bij be- stuursleden moest wordeu ingekocht, maar dit is zonder eeoige bedoeling geschied. In het reglement staat trouwens niets, dat het zou verbieden Er kuuneu zich dau ook omstandigheden voordoen, dat men niet anders kan. De Voorzitter vindt, dat dit punt eerst in een bestuursvergadering had moe ten worden gebracht, waartegen echter vercchilleude stemmen opgaan. De heer Schooneveld is vau mee- ning, dat een bestuurslid evengoed in de lusten en lasteu der vereenigiug doelt als een lid. Hij ziet dan ook g. en enkel be zwaar om bij bestuursleden inkoopen to doen. De heer Broek onderschrijft dit. Voor de leden bestaan dau ook geen bezwaren maar voor de buitenwacht moet het een verkeerden indruk maken en dat moet worden vermeden. De heer Schooneveld wijst er nog op, dat de commissie tot nazien der rekening en verantwoording alle rekenin- ge.u coutroleert en als men recht door zee gaat bestaat, er geen bezwaar ook bestuurs leden leveranties te gunnen. De heer D i e g e 8 vertrouwt, dat de leveranties aan leden en bestuursleden worden gegund en daar de bestunrsledeu toch ook gewone leden ziju moeten zij hun volle rechten hebben en in die rechten niet bekort wordeu door het ontzeggen van leveranties. Iets anders zou het na tuurlijk zijn als alleen bij bestuursleden werd gekocht. De heer Schooneveld deelt mede, dat het sporadisch voorkomt, als onver- koopt moet worden voorzien in iets, dat te kort komt, dat bij bestuursleden wordt gekocht. Regel is, dat bij gewone ledon wordt gekocht. Na nog eenige discussie wijst de secre- taiis er op, dat de gedachte van den heer te Velde zeker goed is. Maar hij zal een voorstel moeten doen om eeD bepaling, als door hem bedoeld, in het reglement op te nemen. Dit kan dan in de voor jaarsvergadering worden behandeld. De hoer ten Velde zegt een der gelijk voorstel te zullen indienen, waarna de vergadering wordt gesloteu. 3dk Abonnementsconcert. In onze verwachting, dat het gisteren avond in Amicitia nu wet weer eens vol zou zijn, zijn we gelukkig niet teleurgesteld. Wel wa3 de opkomst niet zoo groot als bij een vorig optreden van dc dames Noordewier en de Haan en den heer Verheij, maar toch was de zaal bijna gevuld. Het begon met twee duetten, die dadelijk een diepen indruk maakten. Zoo'n ideëele samensmelting van rein en heerlijk geluid eu gevoel als bij deze twee zangeressen, moet treffen en de hoorders vervullen met diep ontzag voor het machtig talent dat uit deze kunst spreekt. De fijne schakee ringen der liederen doen ze in volle schoon heid uitkomen, met eeu stembeheersching en geluidsontwikkeling, die voor velen een openbaring moet zijn. De solonumuiers van mevr. Noordewier deden zoo mogelijk haar diep expressief geluid nog duidelijker uitkomen, terwijl mevr. de Haan, vooral in de laatste door haar voorgedragen zangen, een klank ont wikkelde, vol betooverende schoonheid. Het zingen dezer dames schenkt dan ook een genot, dat nog lang naklinkt en fei telijk een.beschrijving te boven gaat; wat zij schenken is rein geluk. Het spreekt van zelf, dat zij gehuldigd werden, niet alleen door daverend, lang durig applaus, maar ook door blpemen. In dat geluk mocht ook mevr. Frensel WegenerKoopman deelen. die haar zoo keurig door mevr. Noordewier verklankte composities, zelf begeleidde. Het prachtig programma schonk aan den heer Verheij niet veel gelegenheid zijn buitengewone gaven te doen bewonderen. Zijn begeleiding was natuurlijk, als altijd, weer keurig mooi verzorgd tot in de kleinste bijzonderheden. Des te meer viel het te betreuren, dat hij slechts één solobeurt kreeg. Maar deze was toch ook weer voldoende om te doen hooren dat de heer Verheii een klavierkunstenaar is, die steeds weer onze beste herinncriugeii overtreft. Te Groningen slaagden voor de acte- Fröbelouderwijs onze stadgenootcn de dames van lieerde, Kerling eu van de Stadt. Waar van de 11 candiduten 3 afgewezen werden, is het voor onze. Ft öbelschool eeno voldoening, dat de 3 dames die hier opgeleid werden, alleu geslaagd zijn. De Mr. geweermaker N. Bakker is bij aanschrijving vau het Departement van Oorlog vau 21 November jl. overgeplaatst van Harderwijk naar bet 5e Regiment Iufauterie te Amersfoort. Hedenmorgen had in de Kampstraat een botsiug plaats tusschen de tram eu een kar, met het gevolg, dat 2 ruiten vau do tram ernstig beschadigd werden. De heer G. J. B. Bremer, onderwijzer aan de R. K.school in de Schimmelp.straat slaagde gisteren te 's Gravenhage voor de acte Wiskunde l.o. De vereeniging tot het houden van kunstbeschouwingen enz, te Amersfoo t houdt Zaterdag en Zondag een expositie in Amicitia vau aquarellen enz. van freule van Heemskerck van Beest uit den Haag en de hecreu Leo Gestel uit Amsterdam eu A. Koning uit Voorthuizen. Naar aanleiding van de rapporten, uitgebracht omtrent de gedurende een jaar geuomeD proef tot het afschaffen van de militaire facteurs bij dc korpsen, heeft de minister van oorlog bepaald, dat met 1 dezer de militaire facteurs bij de korpsen worden opgeheven, behalve echter in de garnizoenen Amsterdam, Amersfoort, Assen, Breda en 's Gravenhage, zoomede in Utrecht, voor zooveel het regiment geuietroepen betreft. In de overige garnizoenen worden de brieven en verdere poststukken door de brievenbestellers aan de kazernes bezorgd. Stand van het nationaal schietconcours der Amersfoortsche schietvereenging „Prins Hendrik". A. Vrije baan wedstrijd, maximum 300 punten: 1. D. van Buuren Amersf. 298 punten, (Steunseries 1 X 99 5 X 9S). 2. H. v. d. "Vlagt Amersf 298 punten, (Sieunseiie's 1 X 99 3 X 98.) 3. A. E. Rikkors Ermelo 298 punten, (Sieunsenc 98). 4. D. v. Eek Amersfoort 297 5. R. H. Schukkiug Amersf. 294 6. J. C. v. Aken Utrecht 291 7. W. Vink Amersfoort 290 8. J. v. d. Hoef Utrecht 287 9. A. E. Blok Amersfoort 282 10. R. J. v. Ruyven Amersf. 276 B. Personeele baan, maximum 300 punten 1. A. E. Rikkers Ermelo 292 punten. C. Prins Hendrik baan maximum 100 punten 1. A. E. Rikkers Ermelo 99 punten 2. D. v. Buuren Amersf. 98 3. D. v. Eek Amersfoort 96 4. W. Vink Amersfoort 94 AGE N DA 1 Dcc. Vergadering Voorloopig Comité op richting Openb laesz. eu bibl. 8 Dec. Concert in Amicitia. 12 Dec. Atd. U. L. G. Lezing met licht beelden van den heer de Beaufort. 14 Dec. Ledenvergadering kiesvereeniging „Gemeentebelang" in Ons Huis. 15 Dec. Lezing afd. A'foort Nederl. Protes tantenbond. 16 Dec. Frijsk Selskip Ut en Thiis Café Otte. 17 Dec. Volksavond van het Nut in Amicitia. 18 Dec. Ledecavond van het Nut in Amicitia. 7 Jan. Uitvoering Zangvereeniging „de Kleine Stem" in Amicitia. 9 Jan Concert in Amicitia. 15 Jan. Repetitie Toonkunst. 16 Jan. Uitvoering Toonkunst. 22 Jan. Openb. verg. afd. Amersfoort Alg. Ned. Geheel Boud. 28 Jan. Feestavond van de afd. Amerstoort van de Ned. Ver. tot afsch. v. Alcoholh. dranken in Amicitia,

De Eemlander | 1911 | | pagina 2