WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. EED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.3S uur. De Bilt, 11 December 1911. Hoogste barometerstand 767.5 m.M. te Horta, laagste 727.3 te Shields. "Verwachting tot den avond van 12 Decem ber 1911. Meest krachtige Z.W.-lijke, later krimpende wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt tot betrekken, later waarschijnlijk weer regen. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 744 m.M. Vorige stand te 12 uur 751 m.M. Se Amer8toort. Hoogste gisterenF. 45 Laagste hedennachtF. 37 Hedenmiddag 12 uurF. 44 Men vermoedt zelfs niet, wie de dader kan zijn. Wel is een man gearresteerd, doch voorloopig is het nog zeer onzeker of hij wel iets met het misdrijf te maken heeft. De weerspannige Krktensbrs. De Kreta beschermende mogeudbeden zyn weer eens gedwongen, met de meeste krasse middelen den beschermeling in toom te hou den. Zeer tegen den zin van het Grioksche parlement en ook van hun landsman Veni- selos, die te Athene aan het hoofd der re geering staat, won8chen de Kretenser6 ge bruik te maken van de moeilijke positie, waarin Turkije thans verkeert, om de quaestie van de Vereeniging van Kreta met Griekenland definitief op te lossen. Zij willen eerstdaags afgevaardigden kiezen voor een Grieksche nationale vergadering en deze afgevaardigden dadelijk naar Athene zenden. De beschermende mogendheden willen echter ,in overeenstemming met de Grieksche regeering, dit plan verijdelen. En daarom hebben, naar de Agence Otto- mane bericht, de Engelschen 20 matrozen van een oorlogsschip in de Soeda-baai ontscheept en daar de Engelsche vlag geheschen. Het Berliner Tageblatt waaraan dit bericht is ontleend - begrijpt alleen niet, waarom in de Soeda-baai, dicht bij de hoofdstad Kanea, de Engelsche vlag gehe schen moest worden. Waarschijnlijk berust deze mededeeling dau ook op een misver stand. Volgens een ander bericht zou een Rus sische kruiser op zich genomen hebben, te verhinderen, dat de afgevaardigden van Kreta naar Griekenland vertrekken. Krui sers van de andore beschermende mogend heden zouden om beurten het Russische schip aflossen. Tegen de Tariefwet. Aan de tweede Kamer der Staten-Gene- raal is door het Centraal Bestuur van den Ned. Brood- Koek- en Banketbakkersbond een adres verzonden, waarin het te kennen geeft, dat het Ontwerp Tariefwet het bak kersbedrijf in ernstige mato bedreigt; dat het bestuur de bezwaren door tal van andere met name genoemde corporaties volkomen deelt en er met nadruk op wjjst, dat een verhoogd invoerrecht op de voor het bakkersbedrijf onontbeerlijke grond stoffen als gist, krenten, rozjjnen, sucade, gember, honing, citroenen en oranjeschillen, amandelen, boter, suiker enz. groote schade aan het bedrjjf zal toebrengen; dRt ten opzichte van het invoerrecht op meel reeds |in een vorig adres aan de Tweede Kamer is gewezen; dat van alle artikelen bovengenoemd, door hun ondergeschiktheid »1b grondstoffen, een verhooging van den prjjs van de producten echter niet toelaatbaar is; zoodat de kosten van invoerrechten uit sluitend zullen komen ten laste van den bakker; redenen waarom het Centraal Bestuur, de 2e Kamer met allen aandrang verzoekt het ontwerp-tariefwet niet aan te nemen. Pensioenfonds Staatsspoor. Door het hoofdbestuur van de Nederland- sche Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel is een uitnoodiging gezonden tot alle spoorwegorganisaties van Staatsspoor- personeel, categoritche zoowel als algemeene bonden, tot het houden van een gecom bineerde vergadering op Zaterdag 16 De cember te Utrecht, waar door de leden commissie van beheer van het pensioenfonds de gewyzigdc voorstellen van de minister van Waterstaat in zake de pensioenver betering zullen worden behandeld en van gedachten zal worden gewisseld over te nemen maatregelen. De gewijzigde voorstellen van den mini ster houden in opheffing der commissie van beheer, wil er van pensioenverbetering met ingang van 1 Januari 1912 sprake zijn. De commissie van beheer meent echter, dat deze commissie, zij het dan in ge- wyzigdon vorm, dient te blyven bestaan en besloot reeds aan de directie der Staatsspoor te verzoeken, daaromtrent nader overleg te plegen met den minister van Waterstaat. Geweigerd Verlof. onze moderne beschaving is aan te voeren en hoezeer juist daardoor aller samen werking noodig is om den oorlog in de toekomst onmogelijk te maken. In deze vergadering zal de oorlog wor den bezien van algemeen standpunt in verband met de internationale staatkunde, van Volkrechterlyk standpunt, van econo misch en van Sociaal-ethisch standpunt. Als sprekers hebben zich reods een viertal mannen van naam bereid verklaard, die de respectievelijk genoemde gezichtspunten daarbij voor hunne rekening zullen nemen. Nobelprijs aan Staatsraad Asser. De Nobelprys voor den vrede werd toe gekend aan Alfred Fried te Weenen en onzen landgenoot staatsraad unr. T. M. C. Asser te 's-Grave»hage. In de plechtige byeenkomst van de commissie voor den Nobelprys schetste Livland wat Asser als voorzitter van vier internationale conferenties (1893, 1894, 1900, 1904) voor hot internationale privaat recht gedaan heeft. Daardoor is er groo- tere rechtszekerheid in het verkeer der volken. Asser's voorstel om een vaste commissie in te stellen tot voorbereiding van den arbeid der conferenties voor inter nationaal privaatrecht is de grondlegging van een internationale organisatie, die zonder de bevoegdheid der staten te kren ken op wetgevend gebied wil bijdragen tot een internationale privaatrechtelijke codificatie m de toekomst. Het orkest van den Nationalen Schouw burg luisterde de plechtigheid met muziek op eu bracht o.m. het Nederlandsche volks lied ten gehoore. voorhoede is dus gebroken wat dan ook telkens blijkt. De mooiste kansen werden door Muijs niet benut. Over het algemeen was het spel veel meer op de Apeldoorn- scho helft omdat de Quick achterhoede veel minder doorliet, maar de kansen die Robur kreeg, werdendoor haar grootendeels benut, wat niet te verwonderen is alB men weet dat zij een der beste schutters uit het oosten in hare voorhoede heeft. Van Goethem moest dit dan ook ondervinden toch hield hij er enkele kanjers van Koster zeer verdienstelijk uit. Het begin is voor Quick. De voorhoede valt gedurig aan en het duurt dan ook niet lang of Boas moet visscben. Vlak daarop krijgt Mujjs tweemaal een pracht kans doch benut deze niet. Robur begint zich wat los te werken en verplaatst het spel telkens naar de overzijde waar de Boer en de Bruijn echter steeds de baas blijven. Alleen Koster loopt een paar malen door de verdediging omdat hij niet voldoende gedekt wordt. Als eindelijk eens een bal van rechts wordt voorgezet is Vervloet erg onhandig en maakt Robur gelyk. Dit is ook de stand by de rust. In de tweede helft zijn partyen steeds van gelijke kracht, alleen zijn de aanvallen van Robur pittiger, waartegenover staat dat de Quick achterhoede beter op den bal zit. Robur krygt nu de leiding door een gelukje als de scheidsrechter een punt toekent, terwijl volgens velen de bal nog niet over de doollyn was geweest. Robur verhoogt haar voorsprong als de scheids rechter per ongeluk heeft gefloten en de bal dicht bij Quicks doel opgooit. Quick maakt nu een doelpunt dat niet wordt toegekend omdat bjjna tegelijkertijd de scheidsrechter floot. Het bljjkt dat Quick eeno vrije schop moet nemen. De bal wordt weggowerkt en komt by Koster die een prachtschot lost en v. Goethem heeft het nakijken. Quick, niets ontmoedigd, blyft pressie uitoefenen en heeft eindelijk weder succes met een schot van links. Het einde komt uiet 42 voor Robur. Zooals gezegd was Robur iets sterker in de voorhoede. De Quick voorhoede liet verschillende mooie kansen glippen terwijl de tegenpartij ze zooveel mogeljjk benutte. De Amsterdamsche schets „Kom je ook op de bruiloft van Mietje," die Don derdag a.s. in Amicitia door bet ensemble Solser en Hesso zal worden ten toonoele gebracht, tracht in vluchtigen vorm een beeld te geven van een trouwpartij tusschen bewoners van het langzamerhand ver dwijnend Oud-Amsterdam. Het eerste tooneel voert ons naar een der typische Amsterdamsche stegen, de Falindwarsstraat, en zien wij hoe de heele beurt deelneemt in de huwelijks vreugde welke Mietje Blom te wachten staat en voor de zooveelste maal bljjkl hoeveel goedhartigheid ver borgen ligt onder de gemaakte ruwheid van ons volk. Hier maakt men ook kennis met de hoofdpersonen van de schets en in het tweede tooneel wordt ten stadhuize de band gelegd, die Mietje en Karei voor altijd aan elkander verbindt. Na de felicitaties van diepbewogen ouders en bloedverwanten neemt de eigenlijke feestvreugde een aan vang en het derde tafereel verplaatst ons in de woning van de ouders der bruid waar het bruiloftsfeest wordt gevierd. Zooals reeds gezegd is het slechte een in schetsvorm gegeven greep uit het rjjko volksleven en, hoewel eenige actualiteiten in coupletvorm behandeld zijn, mag geen weidscher titel gegeven aan dit stukje werkoljjkheid, waarin zich ook een beetje fantasie heeft gemengd. De hoofdrollen worden vervuld door mevr. Solser-Willemsens (Mietje) de heeren Hesse (haar vader), Solser (haar moeder), Pilger (de Bruidegom) en mevr. Hesse- Slauderof (zyn moeder). Dat de bonte rjj van los aaneengeregen tooneeltjes menigmaal een schaterlach doet opgaan behoeft nauwelijks gezegd. We herinneren aan de lezing mor genavond half acht door den heer de Beaufort in de Arend te houden over: Schadelijke vogels voor den landbouw. De dagmedaille van het nationaal echietconcoure der Amersfoortsche schiet- vereeniging „Prins Hendrik" is Zaterdag gewonnen door den heer J. C. van Aken te Utrecht met 99 punten en Zondag dooi den heer R. Meyer te Amersfoort met 100 punten. De stand van den korpswedstrijd Buks is thans als volgt: 2e groep „Wilhelmina" Amersfoort met 25 treffers 460 punten; „Neerlands Driekleur" Utrecht met 24 treffers 420 punten; „Willem Teil", Arno- rongen, met 19 treffers 332 punten, Naar aanleiding van de weigering der directie van de Staatsspoor om aan den heer P. van der Linden extra-verlof te verleonen tot bijwoning der raadszittingen deelt het U. D. mede, dat hetzelfde onlangs is gebeurd met een hoofdambtenaar der S.S., chef van een der werkplaatsen der maatschappij. Deze ambtenaar bekend om z'n groote kunde en uitgebreide technische kennis, was door de liberale Utrechtsche kie8vereoniging gepolst over 't aannemen van een candidatuur voor den gemeente raad. De aangezochte was hiertoe bereid on vroeg aan den directeur-generaal verlof om in de gelogenheid te worken gesteld, de zittingen van den Raad bij te wonen. Ook aan dezen hoofdambtenaar werd dit verlof geweigerd; de candidaat der Utrechtsche Kiezersvereeniging meende als gevolg daarvan het raadslidmaatschap niet naar behooren te kunnen behartigen en bedankte toen voor een definitieve candidaatstelling." Do Tol. kan daaraan toevoegen, dat deze weigering betrof den heer G. J. F. van Yrijberghe de Koningh, chef van de bovenbouwwerkplaats te Utrecht, terwijl aan den heer Dufour wil extra-verlof tot bijwoning der raadszittingen verleend wordt, omdat deze vergunning een besluit is van den vorigen directeur-generaal en de tegen woordige functionaris dit besluit niet ongedaan wil maken. Ik de vingers gesneden. De Haarlemschc justitie hield op last van hoogerhand een instructie in de zaak van burgemeester Elias, van Zaandam, die voor het bezoek aan den Tsaar in verband met de aanbieding van het standbeeld voor Tsaar Peter, op den paB van zijn minderjarigen zoon invulde, dat deze meerderjarig was. Vrede door Recht. Naar men mededeelt zal binneokort op nader te bepalen datum vanwege het Hoofdbestuur van den Algcraeeuen Neder- landschen Bond Yrode door Reent te 's-Gravenhage, eene groote openbare bij eenkomst worden gehouden, dia met de jongste gebeurtenissen der Internationale politiek ten nauwste samenhangt. Het doel dezer byeenkomst is om op nieuw bet onrechtvaardige, het onmensche- lijke en het economisch en sociaal zoozeer ongewenschte van eiken oorlog, die een andere is dan oorlog ter verdediging van onafhankelijkheid in het licht te stellen. Het Hoofdbestuur meent, dat meer dan ooit op het oogenblik zulk een uiting van verzet tegen den oorlog noodzakelijk is; het bedoelt niet rechtstreeks te protesteeren tegen den Italiaansch-Turkschen oorlog, die in zekeren zin slechts een van de talrijke gevallen is, waartegen de vredes- bonden moeten te velde trekken; maar het bedoelt aan de hand van dit actueele voorbeeld opnieuw te doen hooren wat tegen den oorlog in het algemoen door H.Y.C.—N.E.C. 1—2. Gistermiddag kreeg H.V.C. op het terrein achter Rustoord bezoek van N.E.C. uit Nijmegen. De Amersfoorters waren niet in gunstige conditie, daar Nieuborg vorige week een knauw heeft opgeloopen, die hem belette zijn gewone vlugge spel te geven. Dat dit veel invloed had op het spel der geheele voorlinie bleek den gehee- len wedstryd door en was 'wellicht ook oorzaak, dat het einde met een verlies voor H.Y.C. kwam- Reeds dadelijk pakte N.E.C. zeer forsch aan en het had er veel van of de Amers foorters er geheel zouden worden onder gehouden. Maar de H.V.C.'ers weerden zich niet minder en vrij wel in geljjke mate giDg het spel op eu neer. Nu eens werd een bezoek gebracht aan H.Y.C.'s doel, waar Brits prachtig werk leverde en dan weer aan N.E.C.'s doelman, die zich even eens uitstekend van zyn taak kweet. Meerdere kansen werden echter verknoeid, zoowel door H.V.C. als door N.E.C. en aan beide zjjóen werd herhaaldelijk naast en ovor het net geschoten. Kort voor rust kreeg Amersfoort de leiding, toen uit een gewirwar voor N.E.C.'s doel de bal in het net terecht kwam. Daarna was N.E.C. sterker, maar H.V.C. verdedigde zich kranig. Zelfs werden door de Amersfoorters prachtige doorbraken ondernomen, die echter door Jaquet ver knoeid werden of door naast schieten geen resultaat opleverden. Tot kort voor tijd bleef de stand 10 voor H.V.C., toen uit een hoekschop do gelijkmaker kwam. Kort daarop forceerde N.E.C. weer een hoekschop met betzelfde resultaat. Met dezen stand 21 voor N.E.C. kwam tyd. De H.V.C.'ers leverden vaak goed werk, maar Nieuborg en Kluvers hadden te veel last van hun beenen. |Brits gaf meermalen met thuis en werkte uitstekend weg. Ook de andere spelers waren heel goed, maar Jcquet mist te veel oog op den bal. N.E.C. had een uitstekende verdediging, terwjjl voor- en middenliDie forsch en flink spel gaven. Even voor de wedstrijd begon, werd aan de H.V.C.'ers, namens een aantal voetbal- vrienden, door den heer W. C. Oosterman, met eenige hartelijke woorden een zilveren medaille aangeboden ter herinnering aan de tegen Quick gespeelde wedstryden. De voorzitter van H.V.C., do heer de Metter, aanvaardde deze hulde met een kort woord van dank. RoburQuick 42. De wedstryden tegen Robur behooren gewoonlijk tot de aangenaamste. De partijen zijn aan elkander gewaagd en de verhouding is steeds goed. Ook thans was de wedstrijd zeer spannend. Quick mist nog steeds Knoppers terwyl ook H. de Brujjn en Fro hu aan deu kant staan. De

De Eemlander | 1911 | | pagina 2