WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN YAK HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.3S uur. De Bilt, 15 December 1911. Hoogste barometerstand 764.7 m.M. te Breslau, laagste 740.1 te Holyhead. Verwachting tot den avond van 16 Decem ber 1911. Meest matige Zuideljjkc tot Oostelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkt, kan6 op regen vooral in het Z.W. Temperatuur: Weinig verandering in tomperatuur. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 754 m.M. Vorige stand te 12 uur 758 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 47 Laagste hedennachtF. 37 Hedenmiddag 12 uurF. 43 De Zwitserscue Bondspresident. De heer St. L. Forrer is tot president van den Bond, de heer E. Muller tot vice- president van den Bondsraad gekozen. Amerika en Rusland. Het Huis van Afgevaardigden heeft met 300 stemmen tegen 1 de motie-Sulzer aan genomen, strekkende tot onmiddellijke opzeggingvan bet verdrag van 1832 tusschcn Rusland en do VereoDigde Staten, wegens de weigering van Rusland om Amerikaan- sche passen, die aan Joden zjju uitgereikt te erkennen. Flink zoo! De opstand in China. Berichten van Sjibkiachwang melden, dat de keizerlijkeo, geen acht slaande op de bevelen van Joeansjikai, op zjjn gerukt en Kabjoeling en Niaugtsoekoean veroverd hebben. De revolutionnaircn zjjn over de berg passen teruggetrokken. De keizerlijken zijn Niaugtsoekoean niet voorbijgetrokken. Tangsjaoji en andere vredesgedelegeerden zijn gistermorgen naar Sjanghai vertrokken. Van regeeiingswege wordt er nadruk op gelegd, dat de afgevaardigden jong en vooruitstrevend zijn, en iu staat een toestand met alle beleid met do republikeinen te bespreken, doch vele kalmer beschouwende Chineezen beweren, dat de jongelieden in bet nadeel zullen zijn, als zij met de leiders der opstandelingen samenkomen, die mannen van rijpen leeftijd zijn. De regeeringsambteuaren schjjnen te ge- looven, dat de oonferentie, zelfs al zou zij geen resultaat opleveren, aan do wereld Joeansjikai's bereidheid zou toonen om tot een vergelijk te komen en waarschijnlijk ook het hopelooze van de zaak der op standelingen wegens gebrek aan eenheid onder de leideis. TWEEDE KAMER. De Minister van Waterstaat heeft in 'n lange redevoering de sprekers over bet spoorwegwezen beantwoord. De heer Regout heeft uitvoerig betoogd, dat er sinds 1903 enorm veel in de positie van het personeel verbeterd in wat betreft de loonen, arbeids- en diensttijden. Hij gaf ook 'n uitlegging vau de redenen, die tot afschaffing vaD de commissie van beheer bij het pensioenfonds der S.S. hebben geleid, waar tegen feitelijk niets te zeggen overbleef: de Staat zal voor de pensioenen de volle verantwoordelijkheid dragen, de 100 Kantel leden zullen voor degelijk beheer kunnen waken, de regeling bevordert in hooge mate de belangen van het personeel een commissie uit het personeel mag dus, volgens den minister overbodig heeten, Aan het stichten van 'n permanent scheids gerecht weigert de minister mede te werken. De groote quae6iie bij zijn beleid is de houding, welke hij tegen de vakorganisatie van het personeel inneemt: de grondslag ia welwillendheid. Hg onderwerpt alle uit die bron gevlooide klachten, hij is bereid overleg te plegen, udviezen in te winnen en hij acht in het belang der spoorweg maatschappijen zelve, van haar, gelijke houdiDg noodwendig. Maar die welwillend heid houdt op waar onbeschaafde kwaad willigheid tegenover haar gesteld wordt, waar de vakorganisatie zich stelt op het standpuut van den actievcn klassenstrijd, waar zij haar organen leent om louter ontevredenheid te zaaien, loutet verdacht making te uiten, zelfs tot sabotage aan te zetten. Ambulantisme. De Utrechtschc Gemeenteraad beeft eenige zittingen gewijd aan de besprekingen over het atnbulantisme van hoofden van scholen. Na uitvoerige gedachtenwisseling werd een motie van den heer Werker om op een der gemeentescholen een proef met afschaffing van het ambulantisme te nemen, verworpen met 19 tegen 9 stemmen. Do conclusie van de nota van B. en W. be houd van het ambulantisme werd daarna me! 21 tegen 6 stemmen goedgekeurd. Utrechtsche Meeting. Gisteravond werd te Urecht in de zalen van het park Tivoli de aangekondigde betooging gehouden, uitgaande van de S. D.A.P. en het Vakverbond. De groote en de kleine zaal waren tot in alle hoeken gevuld. Nadat het woord gevoerd was door de heeren Vliegen, Oudegeest, Schaper en Troelstra, werd de volgende motie aange nomen: „De meeting, belegd door de S.D.A,P. en het N.V.V.; protesteert tegen de motie der R.-K. arbeidersvereenigingen van 19 November, waarin de sociaal-democraten worden voor gesteld als tegenstanders van sociale wet geving en daarin met de conservatieven op een lijn worden gesteld; ziet in dezen laster slechts een wanhopige poging van de politici der regeeriugscoalitie, om haar langzaamheid en onbeholpenheid inzake sociale hervorming en haar onwil, om een goode sociale wetgeving tot stand te brengen, te schuiven op den rug der S.D.A.P.; constateert, dat zonder de sociaal demo cratie van geen sociale hervorming sprake zou zijn en dat in ons land en elders de sociaal-democratie is de vurigste en krach tigste voorvechter van een sociale hervor ming, die de arbeidersklasse sterker maakt in welvaart en weerbaarheid voor den strijd tegen het kapitalisme; stelt de kapitalistische klasse en haar vertegenwoordigster, de regeering en haar coalitie, aansprakelijk voor het uitblijven van de meest dringende hervormingen; en roept alle arbeiders, ook hen, die zich thans nog laten gebruiken als hulp troepen der bourgeoisie tegen hun eigen klasse, dringend op, zich hun eenheid mot het socialistische proletariaat bewust te worden, zich los te maken van de burger- lijko partijen, de strijd voor het algemeen kiesrecht mede te voeren en alzoo de macht der arbeidersklasse, de eenige voorwaarde voor baro verheffing, te versterken Op de gisteravond gehouden en druk bezochte ledenvergadering der kiesvereeni- ging „Gemeentebelang" werd als bestuurs lid herkozen de heer Vau Wijngaarden, terwijl gekozen werden de heeren Bersma en Krom. De heer Rjjkens hield 'n lezing over „Volksopvoeding en Volksonderwijs." Bij behandeling van punt 4 der agenda, „bespreking voorzitterschap" werd met groote meerderheid van stemmen de vol gende motie aangenomen: „de vergadering van oordeel dat er geen bezwaren bestaan tegen de veroenigbaarbeid van wethouder en voorzitter der kiesverecniging, gaat over tot de orde van den dag". In den loop van den winter zullen 3 openbare lezingen gehouden worden, waar toe uitgenoodigd zijn de heeren Drion, secretaris van den Bond van Vrije Liberalen, die spreken zal over „Evenredige verte genwoordiging," Mr. W. Werker, lid van den gemeenteraad van Utrecht on de heer A. Roodhuizen, lid van de 2e Kamer. Woensdagavond werd alhier definitief eene R. K. Middenstandsvereeniging op gericht. Nadat de ontwerp-atatuten waren behan deld en vastgesteld, sloten zich een 50-tal leden aan. Hierna werd een bestuur gekozen be- Btaando uit de heeren G. W. Scheffers, L. J. Hemels, J. A. Lobman, J. Bunnink en F. J. Willonborg. Allen namen hunne bouoeming aan. De dagmedaillu van het nationaal schietconcours der Ameraf. Schietvereeni ging „Prins Hendrik" is Woensdag behaald door den heer D. van Buuren te Amers foort met 99 puuten en 97 als steunserie. De stand van den Korpswedstrjjd buks is thans als volgt: 2de groep Wilbelmina, Amersfoort 460 punten in 25 treffers; Nierlanda Driekleur, Utrecht, 420 punten in 24 treffers; Burgerwacht, Oosterbeek, 356 punten in 22 treffers; Willem Teil, Amerongeu, 332 punten in 19 treffers. De stand van den Korpswedstrijd cy linder is: Wilhelmina, Amersfoort, 435 punten in 25 treffers; Burgerwacht, Oosterbeek, 280 punten iu 18 treffers. Naar wij vernemeu zal bjj gelegen- hoid van de aanstaande Kerstfceatviering in de Luthersche Kerk alhier, mej. J. Schoo- nerbeek uit Soest als soliste optreden, ter wijl zij zal worden begeleid door mej. H. J. F. Mezger alhier. Op den persten Kerstdag zal een dames koor onder leiding van den heer Hazendonk, zich doen hooren. De hoer Pierre Bos, déclamateur, kort geleden teruggekeerd van 'n tourneé door Indië, zal waarschjjnljjk in Januari in Amicitia alhier optreden. Zondag a.s. te 2 uur ontvangt 't Yjjfde op het terrein aan de Koninginne- laan, hot momenteel zeer sterke Quick, voetbalvoreeniging van den Hoofdcursus uit Kampen, leiders der 3e kl. competitie. Beide vereenigingen kampen met de „Tu- banters" uit Enschede om de eerste 2 plaatsen in de afdeeling, teneinde in aan merking to komeD voor eeoe promotie naar de 2e klasse. Hoeft Quick dit reedB bijna veroverd, ook 't Vgfde is nog vol moed, te meer daar het terrein in haar voordeel is en een zeer groot aantal kameraden niet zullen nalaten hen geestdriftig aan te moedigen. Eene ontmoeting luBschen twee militaire olftallen belooft steeds een interesBanten wedstrgd. SoLSER EN HESSE. Het ensemble Solser en Hesse heeft gisterenavond aan velen een prettigen avond bezorgd. De zaal van Amicitia was niet geheel gevuld, maar toch vrij wel vol en met een publiek, dat blijkens de lachsalvo's, die herhaaldelijk opstegen, zich buitenge woon amuseorde. Het succes van het ge zelschap was dan ook enorm en de grap jes eo aardigheden gingen er, daok zij het vlotte spel, uitstekend in. De hoofdpersonen de dames en heeren Hesse en Solser en de heer Pilgor bleken er uitstekend slag van te hebben een dergelijk stukje tot zjjn recht te doen komen, niet het minst door de heeiljjke typen, die zij zich haddon gemaakt. Een praebtfiguur voor het milieu van het bruiloftsfeest was o. a. ook oome Janus. En bg dat al de losse melodieuse muziek van Gernt van Weezei, die zijn klein orkest dapper aanvoerde. Geen won der dus dat het geheel effect sorteerde en duchtig do lachspieren in beweging bracht, zoodat eenige vroolijke uurtjes althans door de bruiloft van Mietje aan vele stadgenoo- ten ziju bezorgd. Het naêtukje „De gebroken spiegel" deed het ook heel goed. Het spel viel zeer te prijzen en oogstte dan ook welverdiend veel bjjval. Alles bjj elkaar dus een avond, dio zijn nut heeft door de vrooljjke stemming waar in hij velen gebracht heeft. Hopen we, dat nu een volgend maal, bg een avond van andere kunst, de zaal ook eens vol zal zjju. Het volgend adres is verzonden aan den Raad der Gemeente Amersfoort: Geven met vcrschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekenden, J. J. van Doorn, Voorzitter, H. N. Prins, Secretaris, E. van Kolfschoten, Penningmeester, vor mende het dageljjksch bestuur der Yer- eeniging „Vergunning," gevestigd te dezer stede, koninklijk goedgekeurd d.d. 18 Nov. 1907, Staatsblad No. 279, ten deze domicilie kiezende ten huize van den tweeden onder- geteekende aan de Arnhemschestraat No. 30 alhier, dat zij verplicht zgn het volgende ouder uwe aandacht te brengen: le. dat art. 11 der verordening op de koffiehuizen enz. o.m. eene schriftelijke toestemming van den Heer Burgemeester dezer Gemeente noodzakelijk maakt om in localiteiten muziek te maken of te doon maken; 2e. dat naar hun bescheiden meening uit art. 11 de geest dezer verordening spreekt, welke niet bedoelt de muziek uit hunne localiteiten weren maar ze niet toe te staan daar, waar die muziek tot hinder en overlast voor anderen zoude strekken; 3. dat tot hunne groote teleurstelling, uit oorzaak van het ovcrlastig gebruik voor anderen hetwelk enkele exploitanten van zaken in deze Gemeente van hunne mu ziekinstrumenten maakten, de toepassing der in deze bedoelde verordening geljjk staat als ware ze eene verbodsbepaling waarin de mogelijkheid der ontheffing ont breekt; 4. dat zij bgna allen in het bezit zijn van de met veel geld gekochte muziek instrumenten, welke niet alleen renteloos staan, maar doordat zo in 't geheel niet in gebruik zjju, in waarde zeer teruggaan; 5. dat zij bijna allen in deze tijden een zwaren 6trjjd hebben te strijden want de lasten zijn hoog, de inkomsten gering, terwijl door hen geen beroep (met kans van succes) op Gemeentehulp kan geschie den. Terwijl nu door zoo vele anderen Gemeentehulp wordt ingeroepen en ver kregen valt het hard voor hen financieel nadeel, zij het ook indirect te worden toe gebracht, waartegenover geeue winsten voor de Gemeente of voor wie ook, vallen te constateer en; 6. dat naar hunne bcscheideu meeniug eene vergunning tot het maken van muziek onder dusdanig beding zoude kunnen wor den verleend, b.v. door te bepalen dat die vergunning van geen kracht was, eeu half uur voor, gedurende en een half uur na de openbare Godsdienstoefeningen, waardoor hinder voor anderen zoude worden uitge sloten; 6. dat zg hopen dat een en ander U zullen bewegen tot een vriendelijke gedach tenwisseling met den heer Burgemeester onzer Gemeente, op wiens grooten recht vaardigheidszin zij in deze hun vertrouwen stellen en die niet zal willeD, dat zij allen blijven zullen moeten boeten, voor het wan gebruik dat enkelen van de aan bun ver leende vrijheid hebben gemaakt. Redenen waarom zjj zich in deze in Uwe welwillendheid en in die van den Heer Burgemeester dezer Gemeente be leefd aanbevelen en het gebruik, zij het ook een beperkt gebruik, bunner muziekinstru menten. weder geoorloofd zal zgn. Voordracht voor de benoeming van eene onderwijzeres in de nuttige handwer ken aan de O. L. school 2e soort aan de Hellestraat, (vac. mej. do Bruijn), 1. mej. J. Valkenburg, 2. mej. M. van Hoogevest, 3. mej. W. M. Heere. Voordracht voor de benoeming van eene onderwijzeres in de nuttige handwer ken aan de O. L. school 3o soort aan de Puntenburgerlaan, (vac. mej. vanHaselen,) 1. mej. M. van Hoogevest, 2. mej J. Val kenburg, 3. mej. W. M. Heere. Ageuda voor de openbare ver gadering van den Raad der ge meente Amersfoort op Dinsdag 19 December 1911, des namiddags ten half twee ure, 1. Voorstel van Burgemeester cnWet- houdcis tot onderhandsche verhuring van een weide, gelegen op Birkhoven. 2. Voorstel van Burgemoester en Wet houders naar aanleiding van een adres van Th. H. G. Brandseu betreffende rioleering. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders naar aanloiding van een adres van de onderwijzeres aan de openbare lagero school lo soort voor meisjes Mej. G. de Groot om verlof. 4. Voorstel van Burgemeester en Wot- houdera tot vaststelling van een verordening op het beheer van het waterleidingbedrijf der gemeente Amersfoort. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de heffing van rechten op de algemeene begraafplaatsen te Amers foort. 6. Vaststelling van het 5e aanvullings kohier der iukomstenbelasting, dient 1911.

De Eemlander | 1911 | | pagina 2