DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 296. DINSDAG 19 DECEMBER 1911. 8e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. 1). J. ran Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLGIJiK HtAC Telet.Jjlnterc. 183. Prijs der Ad verten tidn: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D. V. ALTA, Warmoesstr. 76- 78 Amsterdam De Oorlog. Oorlogsnieuws is er zoo goed als niet. Alleen bericht een Stefani telegram dat bij Horns een verkenningstroep op ge wapende Arabieren stiet en deze met ernstige verliezen uiteen joeg. De Italiauen hadden vier dooden en elf gewonden. Volgens de Populo Romano zou Lord Kitchener den verderen doortocht van het ambulance materiaal van het Turksche Roode Krnis door Egypte naar Tripoli hebben belet, en dit materieel verzegeld hebben, omdat pogingen gedaan waren om tegelijk met dit transport wapens en am munitie Tripoli binnen te smokkelen. Volgens andere berichten, eveneens uit Italiaansche bron, wordt de smokkelarij over de Tunesische grenzen den laatsten tijd weer sterker dan ooit bedreven. Van den 4n tot den 7n December kwamen 510 met krijgsmateriaal beladen kameelen over Ben Gardane in het Turksche kamp eveneens twee Belgische vliegmachines (waarschijnlijk dan die, op welker beslag legging, naar wij dezer dagen berichtten, de Italianen te Tunis bjj do Fransche autoriteiten hebben aangedrongen). Volgens de (Corrière del Sera bevinden er zich op 't oogenblik 200 Turksche officieren in Egypte; de Regeering daar had echter een verscherpte grensbewakings- dienst ingesteld om hen te beletten de grens naar Barka over te trekken. Git het Turksche Parlement. Het Turksche parlement is met de be handeling begonnen van een gewichtig wetsontwerp: dat waarbij den Sultan het reoht wordt toegekend, om in geval van een conflict tusschen regeering en Kamer deze laatste te ontbinden zonder verplicht te zijn eerst den Senaat te raadplegen, en voorts om de Kamer in geval van oorlog te verdagen. De behandeling van dit ont werp heeft tot nogal rumoerige tooneelen aanleiding gegeven, en toen de groot vizier verklaarde, dat het hoofddoel van dit ontweop was, vredesonderhandelingen met Italië mogelijk te maken waarvoor immers een sterke en vrije regeering noodig is onderbrak de oppositie den spreker met luid geschreeuw. Men verweet de regeering dat op deze wjjze een staats greep wordt voorbereid of een buiten- werkingstelling der grondwet; maar de grootvizier ontkende dat stellig. Loefti Fekri verweet de regeeriüg en het Jong. Turksche comité op heftigen toon, dat zij den Sultan in het duister houden van wat er voorvalt en hem alleen de Tanin en de Sabah laten lezen. Die woorden verwekten natuurlijk een storm onder het Joog- Turksche deel der Kamer. Eindelijk ver lieten de ledeu der regceriDg boos de zaal, de oppositie wilde toen niet verder ver gaderen en de voorzitter sloot de vergade ring. Na de wederopening en de korte discussie werd hot voorstel om het wets ontwerp in quaestie naar de commissie te verwijzen en als dringend te behandelen, aangenomen. Het Drievoudig Verbond. Een officieuze nota van de Tribuna ver maant de Italiaansche pers haar critiek op de betrekkingen tusschen Italië tot Duitsch- land en Oostenrijk te staken, omdat do regeeringen van deze beide landen sedert het uitbreken van den oorlog tegenover Italië een zeer loyale en vriendschappelijke houding hebbGn aangenomen, in weerwil van hun groote economische en politieke belangen in Turkije, en in weerwil van sterke anti-Italiannsche stroomingen der openbare meening. In deze nota wordt verder in 't licht gesteld, dat met naaie Oostenrijk en Italië een zeer groot belang hebben bij een gemeenschappelijk optreden en dat tusschen beide landen een besliste en loyaal gehandhaafde overeenstemming met betrekking tot de voornaamste internu- tionaal-politieke vraagstukken bestaat. Deze overeenstemming vormt, volgensde officieuze nota een vasten grondslag voor een vriend schap die steeds hartelijker en inniger worden moet. De Rijksdagverkiezingen. Als datum voor de herstemming is voor de Duitsche Rijksdagverkiezingen 25 Janu ari vastgesteld. De eerste stemming heeft, naar men weet, op 12 Januari plaats. In 1907 waren er 158 herstemmingen. Bij de groote partij-versnippermg van thans zal dit getal ditmaal echter waarschijnlijk aanmerkelijk grootcr zijn. Kretenskr Afgevaardigden. Vijf en twintig afgevaardigden die stand vastig weigerden om af te zien van hun zending naar het Grieksche parlement, en zich reeds op de Grieksche pakketboot „Spetsai" hadden iugescheept, werden ge vangen genomen en op een Russisch, een Engelsch en een Fransch oorlogschip, die in de Soedabaai voor anker lagen, geïn terneerd. Daarna mocht de Grieksche pakketboot ongehinderd vertrekken. Te Athene wordt door de autoriteiten een strenge contróle uitgeoefend op alle personen en goederen, die uit de naburige havens aankomen. Dit trekt zeer de aandacht der Atheners en de genomen maatregelen wordeo druk besproken. Niettemin windt men zich er niet al te zeer over op. Alles bljjft rustig en zelfs is inde Grieksche Parlemeutszitting van Zaterdag over de Kreta-quaestic niet gesproken. Werkloosheid in Engeland. Het jongste rapport der Board of Trade geeft over de werkloosheid in Engeland in de maand November j. 1. belangwekkende cijfers. Daaruit bljjkt, dat deze in de vorige maand minder is geweest dau in eenig correspondeerend tijdperk van het laatste decennium: 2.6 percent tegen 4.6 in 1910, 8.7 in 1908. In het bouwvak, dat naar liet van unionistische zijde heette, door Lloyd George's belastingwetten geruïneerd zou worden, was het percentage werkloo- zen 3.4 togen 9.5 een jaar geleden; in het scheepsbouwvak 4 tegen 21.9. ,Wjj zullen ons moeten voorbereiden op een campagne tegen de werkloosheidver zekering, op grond dat er geen werkloos heid meer is, waartegen verzekerd moet worden" schryft een liberaal blad. Vrouwenkiesrecht. De zaak van het vrouwenkiesrecht heeft in Engeland weder een groote overwinning behaald. Invloedrijke ministers hebben zich openlijk voor het verleenen vau het stem recht aan vrouwen verklaard. Sir Edward Grey, minister van buiten- landsche zaken en Lloyd George, minister van financiën, hebben zeer toegejuichte redevoeringen ten gunste van het vrouwen kiesrecht gehouden op een bijeenkomst in de Horticultural Hall te Londen. Minister Grey, die het eerst het woord voerde, las een brief van den minister van oorlog. Lord Haldane, voor, waarin deze zegt, dat het onrechtvaardig en onlogisch is, nog langer aan de vrouwen te beletten deel te nemen aan het politieke leven des lands. Daarna hield Sir Edward een wel sprekend betoog voor het vrouwenkiesrecht. „Zoolang aan de vrouwen nog geen stem recht is verleend, zeidc hij, „kunnen de mannen spreken zooveel zij willen van democratie, van volksrcgeering, maar toch zal de volksvertegenwoordiging onvolledig zijD. Hebben do vrouwen niet minstens een even groot aandeel in den vooruitgang en de welvaart des lands De vrouwen be wijzen het land groote diensten en daarom moeten zij het recht hebben, hare stem te laten- hooren." Minister Lloyd George sprak in denzelf den geest als zijn ambgenoot en naar uien bericht zal ook minister Winston Churchill krachtig gaan ijveren voor het vrouwen kiesrecht. De Revolutie ik China. De berichten zijn niet duidelijk, waar schijnlijk doordat de toestand inderdaad verward is. Ziehier wat er alzoo gemeld wordt. Ten eersto heeft de Deutsche Kabel- Gesellschaft een telegram uit Sjanghai ont vangen, waarin wordt gezegd dat Tang Sjao Sji, de onderhandelaar voor de re- geeriug, van Woctsjang in Sjanghai is aangekomen en dat zijn onderhandelingen daar met Woe TiDg Fang, den minister van buitenlandscho zaken der opstandelin gen, gunstige vooruitzichten hebben. Blijk baar, zouden wij hieruit afleiden, zijn de onderhandelingen tusschen Tang en de vertegenwoordigers der opstandelingen in Woetsjang goed geslaagd, want anders zou Tang niet naar Sjanghai gekomen, maar naar Peking teruggekeerd zijn Evenwel wordt hieraan in dit bericht toegevoegd, dat de vertegenwoordigers van veertien rcvolutionuaire provinciën in Nan king Soen Jat Sen tot president der repu bliek gekozen hebben (Soen Jat Sen is juist van Singapore naar Sjanghai vertrok ken). Maar nu is het niet duidelijk hoe tegelijk de opstandelingen bij hun streven naar de republiek kunnen volharden en toch de onderhandelingen met de regeering goed gaan, want die kunnen natuurlijk alleen dau slagen, als de opstandelingen toestemmen in de beperkte monarchie. Waarschijnlijk ziju de opstandelingen zelf verdeeld over de vraag: republiek of mon archie. Intusschen vernomen Engelsche bladen, dat niettegenstaande de onderhandelingen en den wapenstilstand de opstandelingen den strategiscben toestand verandoren: zij zouden ijverig den marsch naar Peking voorbereiden. Zij hebben een brug en een deel van den spoorweg van Tientsin naar Nanking vernield en daardoor een poging van do regeering om Nanking te herwinnen belangrijk bemoeilijkt. Ook bereiden zij een aanval voor op generaal Tsjang Hsoen, den bevelhebber der keizerlijken die uit Nanking naar het noorden gevlucht is en daar een macht van 2000 man vond, die, mot de zijnen vereenigd, nu eon legertje van 3000 soldaten geven. Dat moeten de opstandelingen verslaan vóór ze naar Poking kunnen oprukken. Niettegenstaande dit al les wordt algemeen gezegd dat de uitzich ten op vrede niet kwaad zijn. In Hankou hebben een troop meisjea een Chineesch amazonen-korps gevormd tot steun van de zaak der revolutionnairen. Zij vragen om wapens en willen het slagveld op om tegen de keizerlijken te vechten. De beweging is begonnen door twee leer- aressen eu ze breidt zich snel uit. De meisjes exerceeren braaf, niettegenstaande haar misvormde voeten. TWEEDE KAMER. Dr. Kuypei heeft Eistermiddag weer een merkwaardige rede gehouden. Hij heeft, nu tusschen hem en de andere leiders ter rechterzijde in de Kamer en daarbuiten speldeprikken aan de orde van den dag zijn, maar weer eens verzamelen geblazen en de begeerte naar 't geld van den Staat voor de bijzondere scholen doen aanlaaien. Maar hij is daarbjj zeer diplomtiek te werk gegaaD, hg heeft een oogenblik de bazuin voor de Buit verwisseld om met zoete me lodie ook de zg. kleurlooze middenstof inee te lokken. De tuchteloosheid van ons volk was hem uitgangspunt: daartegen is nu al een Tuchtunie opgericht maar de middelen waarover die Vereeniging beschikt tasten het euvel niet in zijn wortel aan: dat kan alleen de bijzondere Bchool! De openbare school staat er machteloos tegenover, ja het werd wel niet ronduit gezegd maar het lag er toch dik in die rede bovenop de openbare school is de oorzaak van het kwaad. Na die ontboezeming vlecht de heer Kuyper handiglijk het anti-socialis tisch motief in zjjn betoog: Zeker de soci aal-democratie in theorie was volstrekt niet de oorzaak van de tuchteloosheid, dat kon ook niet nu de openbare school zulks moest zijn maar de sociaal-democraten helpen altoos stilletjes de anarchisten bjj dier misdadig woelen om zich dan na af loop de handen in onschuld te wasschen. Aldus had de Omniensche afgevaardigde achter zich gegroepeord: lo. alle vrienden der christelijke school, 2o. alle vjjanden van tuchteloosheid, 3o. alle socialistenha ters en toen hij daarmee gereod was kon hg het verzamelmotief doen klinken: meer geld I Met hot bijzonder onderwijs gaat het slecht, in Rotterdam is het nog niet beter geworden na de wet-Kuyper, op het platteland ztju gemeenten waar nog geen bijzondere school bestaat, d.e t. wordt het openbaar onderwys Bteeds beter: duur der bezoldigde leerkrachten, kleinere klas sen, fraaie gebouwen, tuinen, uitstekende leermiddelen: conclusie: meer geld. Het Unie-rapport kan alleen na grondwetsher ziening worden verwezenlijkt, maar reeds op dit oogenblik is er heel veel te doen, de Minister kieze uit drio middelen: het eerste: een afzonderlijke belasting voor de openbare school, waarvan ieder wordt vrijgesteld die kan aantoonen, dat hij een bedrag gelyk aan zjjn aanslag voor het bijzonder onderwys besteedt; het tweede: de gelijk gezinde ouders krjjgen het recht op onderwijzersbenooming in bepaalde

De Eemlander | 1911 | | pagina 1