WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. Gemeenteraad. MEDEDEELINGEN VAN EET KONINKL. EED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.38 uur. De Bilt, 19 December 1911. Hoogste barometerstand 770.1 ra.H. te Nice, laagste 731.4 te Seydisfjoid. Verwachting tot den avond v an 2o Decern- bor 1911. Meest matige, tijdelijke wellicht krachtige Zuidelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijolijk eenige regen. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 760 m.M. Vorige stand te 12 uur 764 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 45 Laagste hedennachtF. 37 Hedenmiddag 12 uurF. 49 staatsscholen; het derde: de 'gemeenten worden verplicht geheel gelijk bedrag per kicd te geven aan hot bijzonder onderwijs als zjj besteden voor de openbare school. Het eerste middel zou natuurlijk leiden tot ontvolking der openbare school, het tweede zal den Christelgk-faistoriscben wel bijzonder welgevallig zijn, het derde is vooral in verband tot den nood der ge meenten piactisch bedacht, maar wat kan dat de rechterzijde au fond schelen! De duurtk-toeslag voor Rijksambtenaren. Uit het gisteravond verschenen voorloo- pig verslag over het wetsontwerp tot het toekennen van een duurte-toeslag van f 20 aan de rijks-ambtenaren cn -beambten, die gehuwd zijn en niet meer dan f 1000 verdienon, blijkt, dat dit ontwerp door do Tweede Kamer stellig zal worden aange nomen. Wel waren er vele leden, die er ernstige bezwaren tegen hadden, maar de meesten van hen verklaarden, niet te zullen tegen-stemmen, nu er eenmaal bij de betrokken personen verwachtingen zijn opgewekt. Het moet de bedoeling zyn, om, zoo eenigszins mogelijk, het ontwerp nog deze week te behandelen. De Duurte. Verschenen is het rapport der duurte- commissie te Haarlem. Daaraan ontleenen wij, dat de commissie niet tot eenstemmig advies kan komen. De meerderheid meent, dat de vraag, of oen algemeene nood is te verwachten in verband met de stijging der prijzen van verschillende levensmiddelen op dit oogenblik ontkennend moet beantwoord worden. De minderheid is het tegenover gestelde gevoelen toegedaan. Zij bepleit o. a. om aan gemeentewerklieden een tijdeljjken toeslag op bet loon te geven, om cokes der gasfabriek voor verminderden prijs beschikbaar te stellen voor lieden met lage inkomens, om rjjst en boonen door de gemeente in het groot te doen inkoopen en tegen iets meer dan inkoops prijs en détail te verkoopen, eD eindelijk stelt zij voor dat het gemeentebestuur aan de regeering en Staten-Generaal verzoekt den accijns op suiker te verlagen. Aan het rapport is toegevoegd een nota van het lid Kalfsvleesch, bepleitend een hulpverleening aan allen, die in gemeente dienst zijn en wel in dien zin, dat de maandloonen in het begin in plaats van aan het einde der maand worden uitgekeerd, en dat ten aanzien van weekloonen eeD vooruitbetaling van eenige weken geschiede, een en ander tot en met Mei 1912. Pensioenfonds S.S. Zaterdag vergaderden te Utrecht verte genwoordigers van de hoofdbesturen van de Neder], VereeDiging van Spoor- en Tram- wegspersoneel, St.-Rafael, Prot.-Chr. Bond, Federatie van Ambtenaarsbonden S. S., Yereenigiog van schrijvers van Nederl. Spoorwegen en Bond Technische bureau personeel, ter bespreking van de voorstellen tot wjjziging der Pensioenregeling S.S. Na inleidingen van de Pensioenfondsbestuurs- ledon Ëosenveldt en Van Braamsbeek over deze voorstellen c-n de besprekingen in do vergadering der commissie van beheer, had een uitgebreide gedachtenwisseling plaats waarvan hot resultaat was, dat op 30 December (na de conferentie van de vertegenwoordigers van het personeel in de genoemde commissie met den directeur- generaal) een nieuwe bijeenkomst dei zelfde organisaties zal worden gegeven aan het personeel in verband met het te houden referendum en op welke wijze door de organisaties hulp kaD worden verleend aan de commissie. Tevens zal op die vergadering punt van bespreking uitmaken wat verder zal kunnen worden gedaan, opdat de beslissing door de Staten-Generaal te nemen, uitvallen ten gunste van het personeel. Bij de bespreking bleek reeds duidelijk, dat het behoud van het tegenwoordige in stituut, dat medezeggingsschap verzekert in het beheer van het Pensioenfonds, zeer op prijs werd gesteld. Haagsche grondpolitiek. Door den Haagschen gemeenteraad werd gisteren behandeld 't voorstel van B. en W. om hen te machtigen onderhandelingen te voeren ter zake van het tot villapark inrichten van een gedeelte van het park Zorgvliet. Het voorstel werd na ampele discussie aangenomen en tevens een voorstel- Deen betreffende den bouw van een Koninklijk paleis aldaar. Vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op üiusdag 19 December 1911, des namiddags te half 2 ure. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heeren: Tromp van Holst, Kroes, Salomons en v. Kalken. De notulen der vorige vergadering wor den ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen zijn de volgende stukken: Bericht van deD Minister van Binnen- landsche Zaken, dat de benoeming van W. Emmens tot leeraar in de Hoogduitsche taal en letterkuude aan het Gymnasium wordt goedgekeurd. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht tot goedkeuring van het raadsbe sluit van 31 October 1911, no. 396 betref fende overname en onderhouden van den Heiligenbergweg. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht tot goedkeuring van het raads besluit van 14 November 1911, No. 426, betreffende af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1911. Voor kennisgeving aangenomen. Bericht van ontvangst van de Gedepu teerde Staten van Utrecht van de ver ordening op het vervoeren en begraven van lijken in de gemeente Amersfoort. Voor keoDisgoving aangenomen. Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht tot goedkeuring van het raadsbesluit van 20 November 1911, No. 453, betref fende verhuring van een tuinmanshuisje met aanhoorighedeo. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht tot goedkeuring van het op 28 November 1911 vastgestelde 4e aanvullings kohier inkomstenbelasting 1911 en 2e aan- vullingskohier straatbelasting 1911. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht, houdende beslissing inzake een reclame inkomstenbelasting, dienst 1211. Adres van het Bestuur der Vereeniging „Vergunning" inzake het mogen maken van muziek in koffiehuizen en dergelijke. GeBteld in handen van B. en W. ter fine van prae-advies. Schrijven van dr. Rejjnders, dat hij zich niet meer beschikbaar stelt voor herbenoe ming ala lid van de Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs. Schrijven van den heer Bolk, dat hij zijn ontslag neemt als lid dier commissie. Verleend onder dankbetuiging. Een schrijven van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Amersfoort, waarbij verzocht wordt de Kortegracbt te willen overkluizen voor het Postkantoor. Gesteld in handen van B. en W. ter fine om prea-advies. In behandeling komen eenige spoedeischen- do niet op de agenda voorkomende punten: B. en W, vragen machtiging tot opne ming van f5000 tegen 5% voor kasgeld. Een verzoek van Mej. v. Eikelenboom, onderwijzeres, om veriof van 6 weken, wegens gezondheidsredenen. Verleend van 15 Dec. tot 26 Jan. Adrea van de Vereeniging voor kinder voeding met het verzoek een subsidie van f 450 te mogen ontvangen. ZoDder boofd. slemm. opnieuw verleend. 1. Voorstel van Burgemeester en Wet- houdcis tot onderhandsche verhuring van een weide, gelegen op Birkhoven. Zond. hoofd, stemm. aangenomen. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van een adres van Th. II. G. Brandsen betreffende rioleering. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken. De heer Jorissen is van meening dat de gemeente heeft te zorgen voor voldoende rioleering. B. en W, erkeonen indirect dat de rioleering niet voldoende is. Niet de bewoner moet zorgen dat hij geen last heeft van het water maar de gemeente heeft te zorgen dat de aanwo- nonden geen last van het water hebben. Wethouder Kam verzekert dat de be woner geen last van bet water meer zal hebben, indien hij de keldergaten 10 cM. opbouwt. Het bezwaar, dat de kelder niet voldoende lioht zou ontvangen, acht de heer Kam Diet gegrond. De heer Jorissen is niet overtuigd. Wethouder van Esveld merkt op dat de rioleering voldoende was maar dat de heer Brandsen te laag gebouwd heeft, zonder rekening te houden met de bestaande waterkeering. De heer Oosterveen merkt op dat de rioleering in de Krankeledenstraat toch niet geheel in orde is, omdat er maar aan een zijde der straat rioleering is. Spr. erkent, dat de heer Brandsen beter gedaan zou hebben, zijn keldergaten hooger te bouwen maar zou gaarne een onderzoek ingesteld zien of het riool wel ruim ge noeg is om de dubbele hoeveelheid water af te voeren. De heer van Duinen zegt, dat in normale omstandigheden geen hinder onder vonden wordt, alleen bij hevige regenbuien ondervindt de bewoner last maar dat is overal het geval. Al wordt er een tweede riool gemaakt, blijft de mogelijkheid, dat op een gegeven oogenblik dezelfde hinder ondervonden wordt omdat steeds voor de roosters alle mogclyk vuil verzameld wordt. Noch verruiming van het riool, noch aan brenging van een nieuwe kolk zal een oplossing geven. Voorstel van B. en W. wordt daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomoo. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van con adres van de onderwijzeres aan de openbare lagere school le soort voor meisjes Mej. G. de Groot om verlof. Verleend gedurende Mei, Juni, Juli met behoud van jaarwedde, terwjjl de kosten van vervanging voor haar rekening zullen blijven. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van een verordening op het beheer van het waterleidingbedrijf der gemeente Amersfoort. De heer Rolaodus Hagedoorn keurt af, dat er in art. 10 geen tijdsbepaling wordt vastgesteld, binnen welke na schor sing, ontslag of overlijden van den direc teur B. en W. de kas kunnen opnemen. De heer Oosterveen stelt voor in te voegen „zoo spoedig mogelijk*. De raad kan zich hiermee vereenigen. De verordening wordt vervolgens onge wijzigd met algem. stemmen vastgesteld. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de heffing van rechten op de algemeene begraafplaatsen te Amers foort. Zonder hoofd, stemm. vastgesteld. 6. Vaststelling van het 5e aanvullings kohier der inkomstenbelasting, dienst 1911. Vastgesteld op f 250.75. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven van eervol ontslag op verzoek aan den leeraar aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool A. J. de Jong. Verleend met ingang van 17 Januari. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van do jaarwedde cn den pensioengrondslag van den leeraar aan de Burgeravondschool E. Lindenhovius. Vastgesteld op een bedrag van f 320, met ingang van 1 December 1911. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven van eervol ontslag op verzoek aan de ambtenaren van den burgerlijken stand Mr. P. J. F. v. Voorst Vader, Th. Sanders en J. C. ten Brug- genkate. Verleend onder dankbetuiging voor de diensten in deze betrekking bewezen. 10. Benoeming van 3 ambtenaren van den burgerlijken stand. Benoemd de heeren: van Kalken met 12, v. Esveld met 13 en Westhof met 13 stemmeD. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verlenging van do tydeljjke aanstelling van J. A. H. Hogendoorn als leeraar in de Duitsche taal en letterkunde aan bet Gymnasium en de Hoogere Bur gerschool. Verlengd van 1 Jan. 1912 tot 1 Febr. 1912. 12. Benoeming van eene onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school 3e soort in de Punten burgerlaan (vacatuie Mej. van Ilaselen). Benoemd wordt met op een na alge meene stemmen mej. J. H. Hoogevest. 13. Benoeming van eene onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school 2e soort in de Hellestraat (vacature Mej. de Bruyn). Benoemd wordt met op een na alge meene stemmen, mej. Valkenburg. 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de herbenoeming van de gemeente-heel- en vroedmeesters en van een gemeente geneesheer. Op voorstel van B, en W. worden met algemeene stemmen herbenoemd dr. Schreu- der, dr. Morren en dr. Groneman. 15. Benoeming van 2 leden van het Burgerlijk Armbestuur wegeos aftreding van de heeren A H. van Kalken en I. ter Schuur. De aftredenden worden met algemeene stemmen herbenoemd. 16. Benoeming vaD 2 leden van de Commissie tot bijstand in het beheer van de geraeentereiniging wegens aftreden van de heeren A. M. Tromp van Holst en J. van der Wal Kzn., en benoeming van 2 adviseerende leden dier commissie wegens aftreden van de heeren T. van Daal en N Wolfswinkel. De aftredenden worden herbenoemd. 17. Benoeming van 3 leden van do Fabri- cage-commissie wegens aftreden van de heeren A. M. Tromp van Holst, S. J. van Duinen en H. Kroes. De aftredenden worden herbenoemd. 18. Benoeming van 4 leden van de commissie tot bijstand in het beheer van degasfabriek en waterleiding wegens aftreden van de heeren N. Fels Heyn, L>. Gerritsen, S. J. van Duinen en W. Salomons. De aftredenden worden herbenoemd. 19. Benoeming van 4 leden van de commissie tot bijstand in het beheer van Birkhoven wegens aftreden van de heeren A. M. Tromp van Holst, A. H. van Kal ken, D. Gerritsen en H. Kroes. De aftredenden worden herbenoemd. 20. Benoeming van 2 leden van de commissie van wetgeving wegens aftreden van de heeren R. G. Rykens en J. C. Ro- landus Hagedoorn. De aftredenden worden herbenoemd. 21. Benoeming van 5 leden van recla- mecommissie inzake plaatseljjko directe belasting naar het inkomen, dienst 1912, (aftredende leden A. M. Tromp van Holst, J. van der Wal Kzn, A. H. van Kalken, S. J. van Duinen en M. R. N. Ooster veen.) De aftredenden worden herbenoemd. 22. Benoeming van een curator vaD het Gymnasium wegens aftreden van den heer Ds. W. J. Meiners. Dr. W. J. Meiners wordt met algemeene stemmeD als curator herbenoemd. 23. Benoeming van een lid van de commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs wegens aftreden van deu heer W. H. E. Vrijdag. De heer Vrjjdag wordt met algemeene stemmen herbenoemd. 24. Benoeming van 3 leden van de commissie van toezicht op hetlager onderwijs wegens aftreden van de heeren Dr. H. J. Reynders, P. S. R. Wolterbeek en Jhr. S. M. van Reigersberg Versluys. De heer Gerritsen no. 1 der voor dracht, verzoekt de medeleden hun stem uit te brengen op no. 2 der voordracht. Herbenoemd worden met 14 van de 15 stemmen de heer P. S. R. Wolterbeek, Jhr. S. M. van Reigersberg Versluys,, ter wjjl in de vacature dr. Reynders, die ver zocht niet meer in aanmerking te komen gekozen wordt de heer Bersma aiet 14

De Eemlander | 1911 | | pagina 2