WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Rechtzaken. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. HET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.38 uur. De Bilt, 20 December 1911. Hoogste barometerstand 766.6 m.M. te Nice, laagste 731.8 te Seydisfjoid. Verwachting tot den avond van 21 Decem ber 1911. Krachtige tot stormachtige later tijdelijk afnemende Z.W. lijke tot Zuidelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Betrokken met regen, later tijdelijk opklarend. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFO0RT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 746 m.M. Vorige stand te 12 uur 760 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteronF. 51 Laag6te hedennachtF. 38 Hedenmiddag 12 uurF. 49 De opstand in China. Te Tsjifoe is het republikeinsche bestuur weer hersteld en het hoofd van dat bestuur, dat gevangen wsb gezet, weer bevrijd. Toeanfang, de vroegere directeur-gene raal van den Hoekoeang-spoorwcg, zou volgens een Reuter-telegram uit Peking door zgn troepen bg Tsjou vermoord zgn. De revolutionaire militaire regeering te Sjanghai heeft op verzoek van den Duit- schen consul-generaal te Sjanghai een pro clamatie, strekkende tot bescherming van den Duitschen handel tegen de boycotbe weging, uitgevaardigd. TWEEDE KAMER. Gisteren zijn nog allerlei onderwijsspeci- aliteiten aan het woord geweest en het zijn in hoofdzaak 2 quaesties die de Kamer hebben beziggehouden: de onderwijzers- wedden en de rede van dr. Kuyper. De minister trachtte alle debat te voorkomen door te beloven dat de quaestie van de onderwgzerswedden in Febr. besproken zou worden. Niettemin zetten eeoige leden hierover 'n boom op; dat bezorgde den heer v. d. Molen 'n reprimande van den voor zitter maar het a.r. kamerlid bleek er hce- lemaal niet van gediend, dat hg de eerste maal, dat hij dit jaar sprak, door den voor zitter daarin belet werd. Van politiek belang waren de talrijke voorbeelden van openbare-school-leegpom- perg, door den heer Ketelaar gegeven, de ergerlijke manier waarop bijzondere scholen de Regeering pogen Ie bedriegen om hoo- ger subsidie deelachtig te worden: het aan tal leerlingen op 15 Januari geeft den maatstaf, welnu, men leent en hunrt een voudig kinderen om bet benoodigd aantal leerlingen bij elkaar te krijgen. Van poli tiek gewicht was ook, dat de heer Wijn bergen onmiddelijk op dr. Kuyper's appil toesnelde en verklaarde, dat de denkbeel den door dien strateeg geopperd, het non plus ultra van staatsmanswijsheid op school gebied bevatten. Wie er dus niet mee zullen doen met een vernieuwden aanval op de schatkist ten bate van het bijzonder onderricht, dat ons nu nog zoo vaak als het goedkoopste in het gebruik wordt aanbevolen, de R.-Katholieken zullen gaarne meedoen met do Unio materialistica. Gelukkig zijn er ter rechterzijde ook nog mannen, die zich niet voor alle andere dan partybelangen laten verblinden: de heer De Geer waarschuwde met nadruk tegen de door dr. Kuyper aangegeven koppeling van de verhooging der schoolsubsidies aan de uitbreiding van het belastinggebied der gemeenten. Hij voorzag van zulke politiek niets dan ellende. En de Minister Heems kerk was weer heelemaal niet zoo anti- revolutionnair als dr. Kuyper, hij maakte zich van diens militante rede af met een paar zinsneden: het eerste middel, een schoolbelasting met vrijstelling van de bij dragers voor het bijzonder onderricht, ging niet het Rgk, doch de gemeenten aan, het tweede: de facultatieve splitsing der open bare school ware vermoedelijk ongrond wettig; het derde: verplichting der gomeen- ten om voor het bijzonder onderwijs even veel bij te dragen als voor het openbare, nu, het kon wel eens overwogen worden, maar een wetje mocht toch niet worden toegezegd. Over een ander punt van speciaal Chris telijk beleid bleek men het rechts ook al niet eens. De heeren De Visser en Yan Wijnbergen hadden geklaagd over 's Minis ters interpretatie van het M. U. L. O.- subsidiewetje, dat niet royaal genoeg zou zijn, de beer De Geer wees er op, dat een andore uitlegging dan die der Regee ring, eenvoudig niet te geven viel, de Raad van State had dan ook in dien geest geadviseerd. Na de pauze is het voorstel-Ketelaar om de toelagenrogeling voor het postpersoneel uit de waterstaatsbegrootiog te lichten met groote meerderheid verworpen. Waterstaat is nu ook aangenomen. De Armenwet. Ingekomen is het Yerslag van de Com missie van Voorbereiding uit de Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot Re geling van het Armbestuur, met het ant woord des Ministers van Binnenlandscho Zaken ingevolge het overleg dier commis sie met dien Minister. Een nieuw schip voor de Holland- Amerika-Lijn. Het Hbl. verneemt, dat de Holland Arno- rikalijn met de firma Harland en Wolff te Belfast gecontracteerd heeft om een nieuw passagiersstoomschip van 32.500 tons op te leveren in het voorjaar van 1914 en van afmetingen 760 maal 86 maal 48. Het stoomschip zal accomodate hebben voor 700 passagiers eerste, 600 tweede en 2300 derde klasse passagiers en worden voortbe wogen dooi drie schroeven, waarvan de middelste in boweging wordt gebracht door een turbine. De snelheid zal ruim 17 mjjl bedragen. Het stoomschip krijgt drie schoor- steenen. KANTONGERECHT. Door het Kantongerecht te Amersfoort zgn de volgende vonnissen uitgesproken: Straatschenderij. G. J. te Woudenberg f 10 of 3 d. Verwekken van nachtelijk burengerucht. E. H. te Scherpenzee) f 3 of 3 d. W. v. E. te Woudenberg f 3 of 3 d. W. v. K. te Hoogland 1 3 of 3 d. J. v. H. te Amers- fooit f 3 of 3 d. Dronkenschap. E. M. f 5 of 3 d. A. v. II. f 3 of 3 d., beiden te Baarn. M. V. te Hoevelaken le herhaling 3 d. J. J. v. d. B. te Eemnes f 10 of 3 d. M. B. te Voort huizen f 3 of 3 d. W. E. te Ede f 3 of 3 d. J. de G. te Spakenburg f 3 of 4 d. A. G. P. v. H. te Arnhem le herhaling 3 d. Zonder recht vee in weiland laten loopen. J. J. v. H. te Blaricum f 1 of 1 d. Zonder recht niet-uitvliegend pluim gedierte op bezaaiden grond laten loopen. W. H. te Eemnes f 3 of 3 d. Trekdier onbeheerd laten staan. W. H. te Bunschoten f 4 of 4 d. Vrijgesproken wegens het op bezaaiden grond loopen. C. v. D. te Hoogland. Zonder recht op beplanten grond loopen. J. G. H. te Amersfoort f 3 of 3 d. Zonder recht op verboden grond loopen. P. S. f5 of 3 d. H. v. d. E. f5 of 3 d. A. V- f5 of 3 d.. allen te Amersfoort. D. v. D. te Woudenberg f3 of 3 d. A.S. te Soest f 5 of 3 d. Zich met een afdraaier in het veld be vinden. C. v. H. te Ede f 10 of 4 d. en vernieling van den afdraaier. Overtreding jachtwet. J. B. te Barneveld f 15 of 4 d. en verbeurdverklaring van geweer en haas. J. v. B. f 3 of 3 d. N. v. E. 7 dagen en vernieling van strikken, beiden te Amersfoort. J. W. W. te Hoog land f 10 of 4 d. Overtreding visscheiijwet. J. L. te Go- rinchem 2 X f 2 of 2 X 3 d. en verbeurd verklaring van den loophengel. Een schnrftigen hond als trekhond ge bruiken. K. v. d. G. te Spakenburg f 5 of 5 d. Wielrgden zonder licht. J. O. f 2 of 2 d- W. B. f2 of 2 d., beiden te Amersfoort. Rijden met voertuig zonder licht. A. H. v. W. te Amersfoort f 2 of 2 d Over rijwielpad vee leiden. H. V. te Hoogland f 5 of 5 d. G, R. te Woudenberg f5 of 5 d. Rgden met honden zonder halter. J. V. te Amersfoort f 2 of 2 a. Op hondenkar zitten. H. v. O. te Amers foort f 2 of 2 d. Te Baarn muziek maken. J. M. te Amers foort f 2 of 2 d. Te Amersfoort muiek maken. G. v. d. B. zwervend f 2 of 2 d. Valschen naam opgeven. G. v. d. B. zwervend f 10 of 10 d. Te Eemnes veo los op straat laten loo pen, C. v. W. Czn. te Eemnes, f3 of 2d. le Amersfoort buiten urinoirs wateren, H. W. Q. te Amersfoort, f 2 of 2 d. Te Amersfoort varkens houden zonder vergunning, G. v. E. te Amersfoort f 0.50 of 1 d. Dronkenschap. J. J. te Barneveld, f 2 of 1 week tuchtschool. Overtreding jachtwet. C. v. d. K. te Barneveld, f 5 of 2 w. tuchtschool. Wielrjjdeu zonder licht. L. T., f 2 of 1 w. tuchtschool. H. v. d. B. f 2 of 1 w. tuchtschool, beiden te Soest. J. v. B. te Barneveld, f 2 of 2 d. H. B. te Nijkerk, f 2 of 2 d. G. J. II. te Baarn f2 of 2 d. R. den O. te Leusdeo f 2 of 2 d. Te Baarn venten. J. K. zwervend, f 2 of 2 d. Te Baarn muziek maken. C. W. L.R. zwervend, f 2 of 2 d. Dronkenschap. F. G. f3 of 3 d. P. S. 2Xf3 of 2X3 d. D. T. 2xf5 of 2x3 d. allen zwervend. Valschen naam opgeven. D. T. zwer vend, f10 of 10 d. De Winkelsluiting voor de Rechtbank. In hoogcr beroep heeft de rechtbank te Amsterdam uitspraak gedaan in vijf zaken tegen winkeliers, die zich hadden te verant woorden wegen3 het niet voldoen aan de Gemeentelijke Verorddning op de Winkel sluiting. In eersten aanleg had de kantonrechter Mr. I. H. Höfelt een beklaagde van rechts vervolging ontslagen, wegens onverbiud- baarheid der verordening. De kantonrechters Mr. A. J. Garaten en Mr. F. Kranenburg hadden een veroordee- lend vonnis gewezen en beklaagden tot geldboeten veroordeeld. De rechtbank heeft het vonnis van den kantonrechter Höfelt vernietigd en dus de verordening op de winkelsluiting verbind end geacht. De bovenbedoelde beklaagde werd ver oordeeld tot f 0.50 boete of éen dag hech tenis. De vier overige veroordeelende vonnissen werden bevestigd. Het adres van de vereeniging „Ver gunning" in zake het maken van muziek in koffiehuizen enz. is in handen gesteld van den Burgemeester en niet, zooals in ons raadsverslag stond, in handen van B. en W. Art. 188 van de gemeentewet luidt: De politie over schouwburgen, holbergen, tapperijen enz. behoort aan den Burge meester. Da algemeene Vergadering van de onderafdeeling Amersfoort van V. P. N. zal Donderdagavond gehouden worden in Het Boompje. Zondag 24 Dec. a.s. zal in de Re- monstrantschekerk als spreker optreden Ds. A. C. de Regt te Alkmaar. Voor den Doopsgezinden Kring wordt Maandag 25 December (1ste Kerstdag) een godsdienstoefening gehouden in het Loge- gebouw, waarin als spreker zal optreden Ds E. M. ten Cate. Hedenmorgen zijn drie leiendekkers van de in restauratie zijnde kapel aan den Westsingel gevallen, door het losgaan van een stelling. Twee er van kwamen er wonderwel goed af, terwijl de derde een sleutelbeen brak. Arts Morren verleende de eerste hulp. De vereeniging „Sport Staalt Spieren" alhier, behaalde verleden week, bij een door „De Vrije Wapenbroeders" te 's Graven- hage uitgeschreven schermwedstrijd, de volgende prjjzen: a. Jfcere-prijs, zilv, med. geschonken door H. M. de Koningin, in den korpswedstrijd floret b. Eerste prgs, gioote zilv. med., in den korpswedstrijd op sabel. De vereeniging werd vertegenwoordigd door de heeren v. d. Vlugt, adj. onderoff. standaarddrager; Duizendstra, wachtmees ter le kl.; van Ronnen, id.; Wille, wacht meester, en Pierik, zadelmaker. Do militair-apothekers-assistent E. Jonker, bjj het militair hospitaal te Utiecht, wordt 1 Januari overgeplaatst bij het mili tair hospitaal te Amersfoort. Bg beschikking van den Minister van Oorlog ia: lo. de Ritmeester J. R. De Joncheore van het 4e Rog. Huzaren, benoemd tot Instructeur bij de Rjj- en Hoefsmidschool; 2o. de Ritmeester E. H. Juckeina van Burmania baron Rengers van Warmenhui- zen, Instructeur aan de Rij- en Hoefsmid- school, onder eervolle ontheffing uit die be trekking, benoemd tot commandant van het 2e depot Huzaren. Uit de N. Arnh. Crt. nemen we onderstaand verslag over vau den wedstrijd QuickO.D.O. Op het groote en afgelegen Quick-ter- rein stelden zich Zondagmiddag de beide volgende elltallen op: O. D. O. JeekelCostermans en te Groen van Gasselt, Begeman en le Sueur; Hay- tink, Picard, Wennekes, Sprenger en Lub- berts. Quick: v. Gootbem, Keethei en Marin; de Boer, de Bruin en Frohn; de Bruin, Marin, Valck, Wolterbeek en Mingels. De eerste oogenblikken van dezen span- nenden, maar wat spel betreft op geen hoog peil staanden wedstrijd, zgn voor de Arnhemmers. Het laat zich dan in den beginne ook aanzien, dat O.D.O. een ge makkelijke overwinning zal behalen, maar als Quick, nadat eemge O.D.O.-aanvallen door de achterhoede der thuisclub zijn ge stuit, opdringt, blijkt al spoedig dat Coster mans en te Groen ditmaal ver beneden vorm zijn en dat Jeekel in boofdzaak alles alleen zal moeten doen. De Amersfoortsch* voorhoede is echter niet gevaarlijk en bezit ook geen goede schutters. Haar links bin- sen trapt tweemaal achter elkaar hoog over, terwijl een tweetal hoekschoppen evenmin worden benut. Hoewel Quick in de eerste helft bijna voortdurend sterker is, maakt O.D.O. toch door middel van Wennekes de eerste goal, nadat talrijke goede voorzetten van Lubberts door mis sen of naasttrappen onbenut gebleveo zijn. In do nu volgende periode krjjgen we van de Arnhemmers, enkele goede spelers niet te na gesproken, zulk slecht spel te zien dat men het bijna geen voetballen meer zou mogen noemen. De nieuweling Picard presteert niets; in de middenlinie doen Be geman en v. Gasselt enkele goede dingen, terwgl de achterhoede geheel onbetrouw baar is. In de voorhoede zijn Lubberts en Weonekes de besten en is Sprenger zeer bevreesd voor Keethei, terwijl Haytink uiet genoeg te doen krijgt. Ook Quick speelt niet best; hier moeten Frohn, de Boer en Wolterbeek bijna alles doen en verricht Keethei slechts weinig moois. Toch zgn de gastheeren sterker en gelukt hot Wolterbeek om met een goed schot den gelijkmaker in het net te depo- neeren. Nog enkele goede schoten van Lubberts aan de eene en van Wolterbeek en Valk aan de andere zijde, dan treedt rust in met 11. Na de pauze wordt het met O. D. O. iets betor en gaat het spel vrg gelijk tegen elkaar op. O.D.O. valt eenige malen goed aan maar heeft geen succes, daar Sprenger niet op Keetbei durft inloopeo en zoodoende het wegwerken niet weinig vergemakkelijkt. Do gastheeren zijn gelukkiger: bij hun eersten goeden aanval maakt Wolterbeek de tweede goal door den bal, na de twee backs te zgn gepasseerd, langB den uitloo penden Jeekel in doel te trappen. Lang zamerhand begint O. D. O. zich te her stellen, het samenspel in de voorhoede waar van Gasselt de plaats van Picard inneemt, wordt beter en ook de verdediging komt meer op dreef. Toch blgft Quick, dat door het publick luidkeels wordt aangevuurd nog gevaarlijk en had zjj met een paar goede schutters in de voorhoede de score nog wel kunnen verhoogen. Nog is er on geveer twintig minuten te spelen en komt ons een kleine overwinning voor Qnick of gelijk spel het waarschijnlijkste voor. Dan komt ineens verandering. Als bg tooverslag schijnen de Arnhemmers hun ouden vorm te hebben teruggekregen. De verdediging stuit een Quick-aanval, het leder wordt naar voren gewerkt, Sprenger

De Eemlander | 1911 | | pagina 2