DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. 8e JAARGANG. No. 299. VRIJDAG 22 DECEMBER 1911. Uit de Pers. BUITENLAND. Hoofdredacteur: Kr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLKINI3 Hi td 6. Telet/Interc. 18». Prijs tier Adverte.il tien: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buiteulandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Landeriqhrid. Onder dit opechrift schrijft „L)e Vader lander' Het valt niet te ontkennen, dat do al- gemeeue beschouwingen, hoe hoogst inte ressant vele redevoeringen ook mogen ge weest zijn, als geheel genomen, niet vrij waren van zekere landerigheid. Bij alle aanvallen van Links was de grondtoon meer een constateeren, dat de oogst schraal is, bitter en bitter 6chraal, dan een fulmi ueeren daarover; het had er iets van, alsof men overtuigd was, dat we deze periode van consetvatisme mot christelijk etiket nu eenmaal moeten doorzieken. En nog veel beter komt de landerige politieke toestand, waarin wy verkeeren, uit in de redevoeringen van Rechts, die van alles spreken behalve van geestdrift voor het ministerie. Daar was de heer De Savornin Lohman, wiens jubeltoon ons nog in de ooren klinkt, toen dit kabinet naar zijn hart achter de groeno tafel plaats nam, maar die nu de teleurstelling, die bet kabi net wekt, slechts wist te verklaren uit ge breken van het Reglement van Orde van de Kamer. Van jubeleu was in de verste verte geen sprakewat wonder, waar ïaluia's staats socialisme hem in de nooit gedachte im passe breugen zal, dat hij een keuze zal hebben te doen tusschen voor hem abso luut onverteerbare wetsontwerpen en de coalitie, waarvan het iederen dag meer blijkbaar wordl, dat ze hem boven alles dierbaar is f Daar is Dr. Kuyper, die niet alleen openlijk getuigt, dat hij alle hoop heeft verloren, dat deze regearing nog haar ver zekeringswetten in het „Staatsblad" zal brengen plus de Tariefwet, maar die zelfs de waarschuwende stem laat hooren, dat hij en zijne fractie de regeering niet langer zullen steunen, als ze mocht weigeren de Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering voorop te brengen. Hij, die het in 1905 aan den lijve gevoeld heeft, wat het zeggen wil voor de kiezers te komen, zonder dat de belofte over de voorziening van den ouden dag was ingelost, heeft geen lust in 1913 weer met de zijnen in dezelfde positie te verkeeren, en laat zulks de regeering op den meest dreigenden toon weten. Hij stelt termijn, en als die termijn is gekomeij, zal Talma at moeten zien van te beginnen met het leggen van de fundeering van het organisatiegebouw, en zal hij, als hij ten minste aan wil blijven, goed moeten vinden, eerst het dak gereed te maken. Eu al is de heer Kuyper slim gonoeg om de ver wijten van Links, dat deze Minister met zijne arbeidswetten met volle zeilen de socialistische haven binnenstevent, te verkla- reu met de poging om ïalma te wippen, eu aldus het ministerie met recht een con servatief cachet op te drukken, van de verdediging van den inhoud dier wetten blijft elk woord achterwege, en de heer Talma, die bij deze Algemeene Beschou wingen toch zooveel mioder pleizier had, dan in eene St. Nicolaasweek iemand be hoort ten deel te vallen, had alle aanleiding om er over na te deoken, of bij toch Diet meer genoegen beleefde iD den tijd, toen hjj, als uitverkoren schildknaap, achter den van God gegeven Leider aan klepperde, dan in den gemakkelijken ministerieelen armstoel, gewis niet met ipstemming van dien Leider aanvaard. Daar is Dr. Nolens, die ook al niet vindt, dat de zaken naar den zin gaan; hij ont kent wel, dat er voor het tegeuwoordige reeds behoefte bestaat aan eene audere partijgroepeering, maar wijst die althans niet beslist af voor altijd, of verklaart deze met zijn beginsel in strijd. Met een kalm: Hot zal gaan, worden zoowel de verwijten van Links over dcu schralen oogst of de bedreiging van Dr. Kuyper, die daarvan het gevolg was, beantwoord. Maar ook dezen spreker was bet aan te zien, dat hij zich opgelucht gevoelde, toen hij tot andere onderwerpen kon overgaan, o. a. lot goed praten van de vergadering te Utrecht, waar in Taluia gehuldigd werd door Roomsche arbeiders; om hetgeen hij voor hen gedaan had? mis, om de ontwerpen, die hij heeft ingediend, en waarvan de Kamerleden onder wier leiding de huldiging plaats had, Dr. Noleos het eerst, weten kunnen, dat ze in geen geval alle het „Staatsblad" meer kunnen bereiken. Ja, het was wel eene landerige boel, vooral bij Rechts, waarvaD blijkbaar zeer vele leden al heel weinig lust hadden, de aanvallen op hun ministerie aan te hooren, waar ze wisten dat deze gegrond waren; zeer vele leden van Rechts hebben dan ook bij deze Algemeene Beschouwingen door hunne afwezigheid geschitterd. Daar was reden voor. Daar zit een kabinet, waarvan de leden als persoon de vergelijking met andere ministeries gerust kunnen doorstaan, dat kabinet beschikt in Tweede en eerste kamer over eene meer derheid als nooit eenig ministerie in Neder- land heefd gehad; dat kabinet heeft in plaats van vier jaren, den langsten tijd, waarover een ministerie ten onzent heeft te beschikken, bijna zes jaar te zijner beschikking en als het over weinige maan den zijn vijfde jaar intreedt, zal er niet alloen nog geen enkele sociale wet van 'oeteekenis in het „Staatsblad" staan, maar zal nog niet eens de zekerheid kunnen gegeven worden, dat het zoover zal komen. Waarlijk, de hoer Drucker mocht er terecht aan herinneren, dat zoowel het ministerie- Van Houten-Roëll zijn program heeft afge werkt, als dat het ministerie^-Fierson alle groote maatregelen die het zich had voor gesteld tot stand te brengen, in veilige haven wist te doen aanlanden, niettegen staande het over eene zeer kleine meer derheid beschikte. En wat is van dien schralen oogst de schuld? Het antwoord ligt immers voor de hand: de hopelooze verdeeldheid in de coalitie zelve over de eischen, die de eco nomische zwakheid der arbeidersklasse stelt. Dit in de eerste plaats, al is die ver deeldheid ook op ander gebied te bespeu ren, zooals wij bij de openbare leeszalen eD do „kerstening van Indië" en zoovele andere zaken hebben gezien, De heer De Beaufort heeft er zoo juist op wezen, dat door de oplossing der schoolquaestie, de eigeulyke band, die de coalitie bijeen hield, is losgemaakt; thaos wordt zij nergens anders door in stand gehouden dau dooi den lust om „de macht" te behouden. Eene lust, die nog groot genoeg was voor vele leden van Rechts, om. door tegen hunne vroeger geuite overtuiging te stem men of door zich aan de stemming te onttrekken, de aanneming van de Militie- wet mogelijk te maken, maar dat zijn toch van die tours de force, die zich op den duur wreken. Dr Oorlog. Italië krijgt mededingen in Tripoli Heeft kort geleden Frankrijk, (natuurlijk slechte tijdelijk!) de oa9e van Dzjanet be zet, thans heeft ook Engeland een confituur van den Tripolifaanschen taart weten te be machtigen. De Sultan van Turkije heeft nl. de baai van Soloera aan Egypte, d.w.z. Enge land, afgestaan. Heel onschuldig heot deze daad te zijn, omdat de afstand reeds lang voorbereid zou zijn. Of dit laat9te inderdaad waar is, zal vastgesteld kunnen worden, maar dat de bezetting van een pracht-haven aan de Noord-Afrikaansche kust, vlak naast die welke Italië zich gedroomd heeft als het groote vloot-9tatiou voor de toekomst, een onschuldige aardigheid is, zal er bij de Italianen moeilijk ingaan. Het valt dan toch niet te ontkennen, dat het gebied, dat zij dachten te veroveren, een mooi stuk kleiner is dan zij verwachtten en de na buurschap van een Engelsche vloot-basis zal voor de Italianen, die zich door de toekomstige verovering van Tripoli en Cy- renaica reeds gepromoveerd zagen tot Mid- dellandsche Zeemogendheid van do boven ste plank, allesbehalve aangenaam zyn. Dat Turkije er recht toe had, het Soloem- district aan Engeland of Egypte af te staan, is niet te ontkennen; want Tripoli en Cyrenaica zijn nog niet veroverd door, of afgestaan aan Italië. Aan den anderen kant is het wei in strijd met het Italiaansche decreet waarbij deze landstreken door Italië werden ingelijfd en tot Italiaansche pro vinciën gemaakt. Wanneer derhalve Enge land van den afstand der Soloem baai ge bruik maakt, dan geeft het daarmee te kennen, die inlijving als niet geschied te beschouwen. Volgens de lokal-Anzeiger zou men in Rome niet ontstemd zijn over het bezetten van Soloem door de Engelschen en ver moedt men iu diplomatieke kringen, dat er onderhandelingen tusschen de twee landen over zijn gevoerd. Uit diplomatieke kringen wordt echter aan de Neue Preusische Korrespondenz geschreveu, dat de bezetting vau Soloem door de Engelschen eu van Dzjanet door de Franschen te Rome sterke outsteiumiug gewekt heeft. Daartegenover staat, dat deze beide gebeurtenissen het optreden van Italië tegeu Tripoli rechtvaardigen, omdat dit anders op den duur door Frauk rijk eu Engeland ingepalmd zou zijn. Onder deze omstandigheden komt het op treden van Italië in een heel ander licht, daar het onder den dwang der omstandig heden niet anders handelen kon. De houding van Frankrijk en Engeland schijnt niet geschikt, o:n Italië er toe aan te moedigen, zich van het drievoudig verbond af te scheiden en bij de triple entente aan te sluiten. De strekking van dit bericht is geheel duidelijk. De Corriere della Sera bericht, dat eer- gistereu 8000 rnan uit Napels naar Tripoli zouden vertrekken, doch dat op 't laatste oogenblik een tegenbevel kwam, waarin dit werd afgelast. In verband met dit bericht doen opnieuw allerlei geruchten over vredes onderhandelingen, die op 't punt van slagen zouden zyn, in de buitenlandsche pers de rondo. Veel vertrouwen krygt men op deze ge ruchten echter niet, wanneer men tegelij kertijd iu hetzelfde blad leest, dat de Ita liaansche Minister van Oorlog de mobili- secring van twee nieuwe regimenten, het 30e en het 3lc, heeft bevolen. Bij ecu verkenningstocht, naar Bir-To- bras ondernomen, werden, naar officieel is vastgesteld, door de Italianen zes dooden en 78 gewonden verloren. Een Moordaanslag. Op Niasi bey, die in 1908 te Resna hot sein gaf tot deu opstand tegen Sultan Abdoel Hamid, werd eergisteren bij zyn vertrek van Mouastir, een moordaanslag gepleegd. Een zeker Halil viel hem by het station aau, met het dool hem te dooden. De da der werd eehter nog bijtijds gegrepen. Er is nu een onderzoek ingesteld om te weten te komen, wie den moordenaar heb ben uitgezonden. De Fransch-Duitschk Overeenkomst. Minister De Selves heeft gister het wetsontwerp tor ratificeering van de Frau- sch-Duitsche overeenkomst bij den Senaat ingediend, welke de behandeling daarvan urgent verklaarde. De Senaat zal een commissie van 27 leden uit zijn mid den benoemen; nadat de commissie samen gesteld is, zal zij de regeering hooren, doch het debat zal niet in den Senaat plaats hebben, dan tegen medio Januari. Het Belgische Leger. De Belgische Kamer heeft het legercon- tingent voor 1912 op 42.800 man bepaald. Perziö geeft toeI Naar uit Teheran gemeld wordt, heeft het ministerie, waarvan men algemeen aan neemt, dat het voor toegeven aan de Rus sische eischen geneigd is7 een groote over- wiuuing op zijn tegeustanders behaald. De zitting duurde van 8 uur 's avonds tot middernacht; ten slotte werd het voorstel van Moessoek-ed-Dauleh, om een commis sie van 5 afgevaardigden te benoemen, die zich met het Russische ultimatum zal be zighouden, met 59 stemmen tegen 39 st. en 2 onthoudingeu aaugenomen. Het lijdt thans weinig twijfel meer, of de Perzische legeering zal den eisch van Rusland, om Morgan Sbuster te outslaan, inwilligen, indien althans de openbare meening zich daartegen niet al te sterk verzet. Uit Tabri8 wordt gemeld, dat een aanval plaats had op de Russische beschermings- troepeu, toeu zij met het herstellen van de telefoonverbinding bezig waren. Twee der aanvallers werden gedood. Het Rus sische consulaat heeft een patrouille gezon den en deed van het gebeurde mcdedeeling aan de plaatselijke overheid. De onderhandelingen in China gestaakt. Volgens de berichten uit Sjanghai aan Engelsche bladen zijn de onderhandelingen tusschen de gevolmachtigden der regeering en der revolutionairen voorloopig gestaakt. Generaal Woe-ting fang heeft dén regee- ringsgevolmachtigdo Tang-sjav-ji medege deeld, dat alléén op den grondslag van de instelling eencr republiek een vergelyk mogelijk zou zijn, waarop Tang-sjav-ji

De Eemlander | 1911 | | pagina 1