DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 303 VRIJDAG 29 DECEMBER 1911. 8e JAARGANG. NIEUWJAARSWENSCHEN. Uit de Pers. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van SeliaardeiibiirtJ. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. 15.60. Per 3 maanden id. 11.Franco per post id. f 1.40. Alzonderlijke nummers 10.05. Bureau: KliKINF. H vAtJ 6. Telef. Interc. 1MH. Prijs der Advertentii'n: Van 1 tot 5 regels 10.40. Voor iederen regel meer 10.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel 10.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, eu reel, van buiteu het kanton Amersfoort in dit blad ^„uitsluitend" gerechtigd het Alg Sinnen-eu Buiteniandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesatr. 76. 78 Amsterdam Kveuals vorige jaren zullen «ok thans weer in ons Oudejaar*- iivondnuminer Kieuw jaarswen- seheu geplaatst kuuuen worden tegeu ti5 cents, voor hoogstens G regels eu hij vooruitbetaling. Deze advertentiën zullen Vrij dagavond 29 Beecniber aan ons bureau moeten bezorgd ziju. In „De Beukelaar" komt het volgende ingezonden stuk voor: Noch deze, noch ik. Niets pijnlijker voor deu eeizuchtigc dau eigen roem te overleven, niets grievender voor den geweldige dan een laatste kracht proef te doen zonder succes. Zoo moet Dr. Kuyper het wel voelen in deze dagen. Zijn laatste optreden was als stonn in een glas water. Men stond verbluft over de jonge kracht in den ouden man, men schrok op gelijk een kudde herten op het leeuwengcbrul. Maar spoedig is de bezinning gekomen. Men zag den ouden leeuw gevangen liggen in het jagersnet: geen overwinningskreet maar angstgeschreeuw was zijn brullen. Als een andere Simson omgreep hij de pilaren van den tempel, een oogenblik begon ze onder do kracht van den gewel denaar maar hier schoot de kracht te kort. Een juich- en hooDgeroep deden de Filistijnen hooren op hun sidderen. Of zou er toch nog één-krachtproel moeten komen De allerlaatste dan. Het kan worden vermoed. Immers het zou al te naief zijn te mee- nen dat Dr. Kuyper door 's ministers ver zekering werkelijk bevredigd werd. Hij toch wist dat het ministerie èn ziektewet èn ouderdomsverzekering nog iu deze pe riode dacht in het Staatsblad te zullen krijgen. En door hemzelf zal daaraan zeker ook nu nog worden getwijfeld. Zou hij dan nu denken 't beste te doen met zjju jongeren rustig echec te laten lij den om dau in 1913 nog eens en voor het laatst zijn volk te komen redden. Wellicht heeft hij het zoo gezien. Mis schien ziet hij het nog zoo. Maar hij heelt eigen bodem endergraven. In „Do Notenkraker" van deze week staat „de overste van 58" ontsieid door litteekens en builen. Een breede kloof is de Lintjeszaak, een zware buil do zaak van Ileeckeren, Brussel is een litteeken op den neus. Zoo wordt hij geteekend. „Ge deukt, geknauwd, gehavend maar nog altijd de Geweldige". Dat Brussel-li (teeken is zeker niet op zijn plaats, maar nu is de Waal Malefijt er bij gekomen. Ed die wond is dieper. Zulke geweldenarij van deB Geweldige wil men niet meer. Hjj heeft als vanouds gewond, gegriefd, getrapt. Nu niet den ministei van koloniën alleen. Zeer velen hebben getrild van verontwaardiging, velen hebben geweend toen de linkerzijde hoonde den Christenbroeder die wel weer verzoenen wilde als een woord was teruggenomen, als hem zijn eer was gelateD, als hij succes had geoogst. In dien „Christenbroeder" werd het Christendom gesmaad. Voleu toch vereenzelvigen do Christelijke Gemeente met dit Christelijke politiekendom. Hij is immers de christen en al de anderen zijn paganisten. En nu hoonden die pagauisten zulk een Christendom gelukkig dat ze 't nog deden, dat ze loch wel eonigszins voelden, hier de caricatuur voor zich te hebben. Maar toch is er scha bij de hand. Ook voor Kuyper, maar dat is 't allerminste. Het Koninkrijk Gods is geweld aaogednan en smaad. Er is smart en rouw bij de Christelijke Gemeente dat dit aan de wereld werd voorgehouden als Christelijke ver draagzaamheid en zelfoverwinning. Het gebeurde in de Adventsdagen. Dau heeft de Gemeente meer dan ooit te leven bij de woorden van den Dooper. Hij moet wasseD inaar ik minder worden. Doch de wereld zal zeggen: Ze keeren het juist om; zij willen wassen en meer willen ze niet. Hij spreekt „Ik" uit met een hoofdletter eo de anderen doen dat ook. Straks zal de andere groote leider zjjn Kerstrede houden zonder Christus. Op het Christen dom zal worden afgegeven, en daardoor zal de Christus minder worden. Maar aan wie mee de schuld? Dat er dan protest uitga tegen zulk een leider. Dat wij daö, ook in het politieke leven, het ik doorschrappen en werkelyk bedoelen Zijn eer. H. C. RUYS. De Oorlog. Volgens Turksche berichten gaat het den Turken en Arabieren in Cytenaica voor den wind: een overwinning bij Bengnzi werd gisteren bericht en heden een bij Tobroek. Daar zouden do Turken de Italianen zelfs uit hun 8telliugen verjaagd hebben en een mitraillenze benevens een aantal geweren buit heeben gemaakt. Is dat waar, daD is het eeu mooi succes voor de Turken. De Italianen zullen het echter wel tegenspreken want zij hebben nog nooit met zoovele woorden toegegeven dat ze een nederlaag leden tegenover de Turken, zelfs niet wan neer het zoo duidelijk was als b.v. bij het gevecht vau Bir Tobras op 19 December, of de beruchte slagen van 23 en 26 Oct. in de oase om Tripoli. Overigens doet het er niet bijster veel toe, of de Turken een succesje behalen bij Tobroek; waot de stad, gelijk wij reeds schreven, kunnen zij toch niet behouden, aaugezieu do Italiaam-cbe oorlogsschepen aao de reê hen terstond kuunen verjagen, zoodra ze willeo. Uit Accara bij Bir Tobros aangekomen Arabieren vertellen, dat de Arabieren be sloten hadden te Italiaansche vlag te hijschen, als de Italianen zouden naderen. Toen zij de Italiaansche troepen opmerkten, gaven zij een teeken van onderwerping, doch de Turken drongen met andere Ara bische stammen het dorp binnen, daarbij mannen, vrouwen en kinderen doodende en de overigen verstrooiende. De geheimzinnige Ziekte te Berlijn. In ons vorig nummer hebben wij onder de rubriek „Allerlei" melding gemaakt van tal van plotselinge sterfgevallen in het nachtasyl te Berlijn. Eerst meendo men stellig te weten dat de oorzaak moest worden gezocht in het eten van bedorven visch, doch men is daarvan niet zoo zeker meer. Het is onmogelijk op elk tijdstip van deu dag aan te geven hoeveel dooden eu hoeveel patiëLten de geheimzinnige ziekte eischt. Voortdurend nog worden zieken gebracht naar het ziekenhuis aau de Fric- drichshain, dat weldra geen plaats meer zal hebben, en Daar andere hospitalen. Onderweg sterven reeds enkelen. Anderen, die de reis iu den brancard doorstaan, blazen steunend en kreunend van de pijn onder de hand der geueesheeren den j laatstcn adem uit. De raaiing bedroeg gisteravond omstreeks zeven uur zestig dooden en ruim honderd zieken. De ziekte treed echter zoo kwaad aardig op braken en hevige krampen, dikwijls gevolgd door bewusteloosheid dat er getwijfeld wordt, of wel veel van de zieken het leven zullen behouden. Ver schillende geueesheeren ziju overtuigd, dat het grootste deel van de in de zieken huizen opgenomen dakluuzcn niet meer te redden is. De slecht geklecde, uitgehougor- de eu door jeneverinisbruik verzwakte paria's hebben zoo weinig weerstandsver mogen, dat de kunst der geneesheeren machteloos is. Natuurlijk heerscht or onrust onder de bevolking. Juist omdat meo overtuigd is dat de stedelijke overheid alle maatregelen treft tot voorkoming van uitbreiding der ziekte, doet het onaangenaam aan, dat de geheimzinnige ziekte steeds meer offers eischt. Alle sanitaire corporaties doen haar best om de Berlijnsche bevolking gerust te stellen en de couranten steunen haar ijverig in die pogingen, doch dit alles kan niet verhinderen, dat de wildste geruchteD de ïondtc doen Zoo wordt veel geloof gehecht aan het praatje, dat men hier te doen had met cholera, overgebracht door een asylist uit Rusland. Doch uit het bacteriologisch onderzoek is onomstootelijk gebleken, dat er vau cholera geen sprake is. De groote vraag is, of meu te doen heeft met een vergiftiging door gebruik van hedorven eetwaar of met een infectie. Vastgesteld is, dat een aantal menschen ziek geworden zijn, die geen visch gege ten hebben. Vermoed wordt dat hun braken toege schreven moet wordeu aau suggo°tie In elk geval is de oorzaak nog uiet opgehel derd. Het Berl. Tagebl. deelt mede, dat uit het voorloopig chemisch en bacteriolo gisch onderzoek gebleken is, dat men waarschijnlijk te doen heeft met een infec tie en dat van een visclrvergiftiging geon quacstie meer is. De medische specialiteit van het politie-presidium heeft echter den indruk gekregen, dat uico te doen heeft met botulisme, worstvergiftiging, een ziekte die dikwijls geconstateerd wordt, juist bij vischvergiftigiDg. Uit het onderzoek van de gezondheidspolitio is intusschen gebleken, dat do ziekte reeds eerder dan Dinsdag is uitgebroken. Geconstateerd is, dat den 2len December in het noordoosten van Berlijn een man dood gevonden is, die ongetwijfeld ten gevolge van vergiftiging stierf. Naast dat lijk werden overblijfsels van bedorven bokkingen gevonden. Dit geval moet wellicht in verbinding gebracht worden met de jongste gebeurtenissen. Ook loopt het gerucht, dat de vergifti ging toegeschreven moet worden aan be dorven eetwaar, in het asyl verstrekt, dat n.l. het meel ter bereiding van soep en btood het zeer vergiftige moederkoorn be vatte. Doch de eerste gevallen zjjn reeds geconstateerd te 6 uur, terwijl hot voedsel eerst om acht uur wordt uitgoreikt en bovendien zouden dan veel meer asylisten ziek geworden zijn. Volgens de laatste berichten, ontleend aan de National Zeitug, zouden de genees heeren, die op vier lijken een sectie deden, verklaard hebben, dat cicn stellig niet te doen heeft met een infectieziekte, dat de dood alleen het gevolg is van hot eten van bedorven gerookto waar. In de vuilnisbak van het asyl zon meD resten van bokking gevonden hebben, die ter onderzoek gezonden zijn aan een bac terioloog. Het Zedenschandaal in Frankrijk. Woensdag is voor de Strafkamer te Pa rijs de behaodeliog begonnen van het zeden- schandaal te Montmartre. Op den bank dor beschuldigden zaten Victor Flachon, do gewezen directeur der Lanterne, en diens minnares; vorder nog negeotien andere be klaagden. Daaronder bevinden zich maDnen en vrouwen, die handel in meisjes dreveD, en hunne dienstboden, moeders die met hun minderjarige kinderen handel hadden ge dreven, alsmede eeoige bezoekers van de huizen, waarin de misdrijven tegen te zeden waren begaan. In strijd met den wensch vaD den ver dediger van Flachen, besloot do Rechtbank, de zaak met gesloten deuren te behandelen. Arbeid in de Belgische Kloosters. Het algemeene secretariaat van de Chris telijke vakvereenigingen heeft een eDqudte ingesteld naar den arbeid, die in de kloosters wordt verricht. Het resultaat van dit onder zoek wordt door de clericale Matin van Antwerpen aldus aangegeven: „het kan niet geloochend worden, dat de loonen, die in sommige kloosters worden betaald aan jeugdige arbeidsters te laag zijn; bovendieu staat het vast, dat de arbeidsduur voor kin deren van 11 tot 14 jaar te iaog is, eu dat het lager- zooveel als het huishoudelijk en het vakonderricht öf onvoldoende is, of niet pi'actisch genoeg voor de vorming en opleiding van jonge arbeidsters." Zoo schrijft de clericale Matin over het resultaat van dit onderzoek, ingesteld door christelijke, d.i. R. Katholieke vakvereeni- gingeu. Manneer aan de linkerzijde, aldus schrijft de liberale Indépendance Beige naar aan leiding hiervan, wordt gezegd, dat de arbeid in de kloosters de belaogcn der arbeiders klasse schaadt, en dat hij de oorzaak is van de lage loonen die in verschillende deelen van het land betaald worden, dan protesteert de clericale pers daar krachtig tegen en verklaart, dat dergelijke beweringen ingegeven wordeu door anti clcricalcn haat. Ziellier echter nu een r. katholiek rap port dat do gesignaleerde misbruiken be vestigt.... Uit het Rijk van „Vadertje", De nationalisten in de Doema hebben een wetsontwerp ingediend, waarbij voort aan geen enkele Amerikaansche Jood meer in Rusland wordt toegelaten, en waarbij veider de inkomende rechten op Ameri kaansche waren belangrijk wotden verhoogd.

De Eemlander | 1911 | | pagina 1