WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Rechtzaken. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. STADSNIEUWS. ALLERLEI, MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. HET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 11.14 uur. De Bilt, 8 Januari 1912. Hoogste barometerstand 7G4.9 m.H. te Clermont, laagste 746.5 te Yalcntia. Verwachting tot den avond tan 9 Januari 1912. Toenemende tot krachtige Zuidelyke tot Zuid-OoBtelijke, later omloopeude wind. Gesteldheid van de lucht: Betrokken tot zwaarbewolkt, regen of sneuuwbuien, later zachter. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 763 m M. Vorige stand te 12 uur 746 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenE. 34 Laagste hedennachtF. 28 Hedenmiddag 12 uurF. 38 Het Schiereiland Sin ai. Uit Constantinopel wordt aan de „Temps' gemeld, dat Engelsche troepen definitief bet schiereiland Sinaï, tusschen de golven va-n Suez en die van Abaka gelegen, bezet hebben. Dk Revolutie ik China. Zaterdag is de spoorwegverbinding van Peking met de kust, in overeenstemming met het voornemen, kort geleden geuit, door de Mogendheden bezet. In overeen stemming met hot kort geleden vastgesteld plan, hebben alle buitenlandsche gezanten deze demonstratie goedgekeurd. Rijks-Telefoon. Het 1 Juli zal de Nederlandsche Bell Telefoon aan het rijk overgaan. Deze om vat 19 telefoonstations, waarvan de voor naamste zyn Groningen, Haarlem, Utrecht, Dordrecht, Schiedam en Amersfoort. Middenstand en Sociale Wetgeving. Naar de Msb. verneemt, is vanwege den R.-K. Middenstand te Rotterdam in be werking een vragenlijst voor werkgevers, om hun grieven tegen de sociale wetge ving, in haar practiscbe toepassing, uiteen te zetten. Octrooiwet. Naar De Stand, verneemt, zal de Octrooi- wet primo April in werking treden. Vrijzinnig-Democratische Bond. De algemeene vergadering van den Vrijz. Dein. Bond zal dit jaar te 's Gravenhage worden gehouden. Het bestuur der afd. Den Haag heeft reeds een commissie van voorbereiding benoemd. KANTONGERECHT. Door het Kantongerecht te Amersfoort zijn de volgende vonnissen uitgesproken: Het te Soest houden van een klopjacht zonder consent, gepleegd bij vereeniging van meer dan 4 personen. B. M. te K. H. J. R., J. v. d. B. Jzn., C. D., allen te Zei6t, C. v. d. B. te Soest, ieder f 20 of 10 d. met bevel tot teruggave aan ver oordeelde no. 1 van het in beslag genomen geweer. Strooperij. J. H., Oud-Leusden, f 5 of 5 d. H. v. S., Hoevelaken, f 4 of 4 d. G. v. D., Nijkerk (Veen), f 5 of 5 d. Dronkenschap 2e herhaling en valschen naam opgeven 3 maal gepleegd. P. G. C. R., zwervend, 3 X 7 d. en 3 X f 10 of 3 X 10 d. Het van een krijgsman boneden den rang van officier, goederen, behoorende tot de kleeding, koopen, zonder vergunning van den bevelvoerenden officier. G. de M., te Amersfoort, 3 weken hechtenis, met bevel tot teruggave van de overjas aaD het mili tair gezag. In weiland loopen zonder vergunning. P. H. te Soest, f 10 of 3 dj Op verboden grond loopen. P. H. te Soest, 15 of 3d. M. S. te Soest, f 10 of 3 d A. V. te Hilversum, f 10 of 3 d. A. V. te Hilversum, f 10 of 3 d. J. B. te Hilversum f 5 of 3 d. A. P. te Amersfoort, f3 of 3 d. Valschen naam opgeven. J. B. te Hil versum, f 15 of 15 d. Overtreding Jachtwet. P. M. te Soes- terberg, 5 d. en vernieling lantaarn. J. M. te Soesterberg, 2 X 5 d. en verbeurdver klaring geweer met last tot uitlevering of betaling van f 10 of 10 d. H. S. te Soest, f 15 of 4 d. en teruggave geweer en op brengst hazen ad f 2. A. v. B. te Soest, f 6 of 6 u, en vernieling strik. Overtreding Leerplichtwet. G. F. te Hoevelaken, f 0.50 of 1 d. G. v. d. B. te Soest f 3 of 3 d. Overtreding Arbeidswet. G. K. te Amers foort, 2 X fl-50 of 2 X 2 d. Wielrijdeu zonder licht. D. v. O. te Baarn f 2 of 2 d. F. B. te Baaru f 3 of 3 d. Te Amersfoort op straat muziek maken. W. J. de K. te Utrecht, f 3 of 3 d.j Te Amersfoort op voetpad rijden met rijwiel. Th. B. te Amersfoort,f 0.50 of 1 d. Te Amersfoort op straat kar laten staan. A. v. d. W. te Amersfoort, f 2 of 2 d. Te Amersfoort binnen de Kom mestvaalt hebben. P. v. d. Z., te Amersfoort f 1 of 1 dag- Te Amersfoort straat in verkeerde rich ting berijden. A. v. Z., te Nijkerk f 1 of 1 d. A. v. d. V., te Nijkerk, f 2 of 2 d. Politieoverlreding te Amersfoort. C. V. te Amersfoort, terug oudere zonder straf. Wielrijden zonder licht. J. W. v. D., te Amersfoort, f 2 of 1 week tuchtschool. Te Baarn rjjdende op rijwiel een dier geleideu. W. R. te Baarn, I 3 of 3d. Het Raillooze Tramsysteem. Aangezien de onderhandelingen dor con cessieaanvragers voor een electrische tram weg zonder rails met de RegeeriDg thans zoover gevorderd zijn, dat met eeuige hoop de vcrleening der vergunuing kan worden tegemoetgezien en derhalve, waarschjjnljjk de tyd niet veraf meer is, dat het nieuwe vervoermiddel ook in ons land wordt inge- voord, komt het de redactie van bet Maand blad v. d. Ned. Ver. v. Ingenenieurs voor, dat een audere kennismaking haar lezers die belangstelling in zal boezemen, welke het werkelijk verdient; in een „inleiding* begint zg, ca gereleveerd te hebben, dat het raillooze systeem moer en meer de aandacht vraagt, temeer waar in den laats- sten tijd vele lijnen naar dit stelsel zjjn gebouwd en hare rentabiliteit geen open vraag meer is,de voordeelen, verbonden aan het raillooze tramsysteem bedoeld is dat met boveugrondsche toevoerleiding ten opzichte van railtrams ol benzine-autobuBsen alduB aan te geven: 1. Door hun lange stroomtoevoerleiding hebben de raillooze groote vryheid van be weging. 2. Zij zyn niet gebonden aan een vasten weg en kunnen derhalve elke hindernis ontwijken. 3. Bij het gebruikmaken van een dub bele tweepolige leiding, behoeft men geen wisselplaatsen; wachten is derhalve onDOodig terwijl bjj de toepassing van één enkele dubbelpolige leiding het wisselen der wa gens bij een ontmoeting hoogst eonvoudig en zonder eenig noemenswaard tijdverlies te volbrengen is. 4. De wagens bewegen zich, dank zij een goede veering en hun breede massieve gummibanden aangenaam en zonder eenig storend loven. 5. De mechanische inrichtingen, inclu sief de (electro) motoren,zijn betrouw baar en overzichtelijk; verdienen daarom verre jde voorkeur boven die der benzine autobussen. 6. Bij hevigen sneeuwval of andere plotsolingo weersveranderingen ondervindt de dienst weinig of geen 6toornis; het is meermaleu voorgekomen dat de R. T. bleef rijden waar die op rails den dienst moest staken tengevolge van sneeuwophoopingen in en op de rails. 7. Do wagens zijn gemakkelijk bestuurbaar, eenvoudig in bediening en onderhoud; het personeel behoeft derhalve technisch niet zoo onderlegd te zijn als dat van autobussen, waar meermalen motorstoringen optreden. 8. De wegen blyven door ontbreken der rails intact, voor ieder ander vervoermiddel vr|j. 9. De kosten voor reparatie en instandhou ding zijn gering, ook al door afwezigheid van.de ijzeren baan; zij staan tot die van trammen met rails in een gemiddelde verhouding van 1 :3. Derhalve ook gerin gere amortisatiekosten. 10. De prjjzen der wagens voor dit systeem bij een zelfde capaciteit zyn niet hooger dan die der gewone trams, ofschoon aan de eigenschappen der materialen hoogere eischen gesteld moeten worden en hun qualiteit derhalve beter moet zijn. 11. Het aanlegkapitaal kan veel geringer zijn dan bg een tramsysteem met rails voor dezelfde lengte. 12. Het systeem eischt geen grond- of andere onteigeningen en kan in meer gevallen toegepast worden dan dat met rails, daar meermalen het geval zich zal voordoen, dat voor het laatste geen ruimte is, daarom eeu aparte baan zal moeten worden gebouwd of eigendommen genaast. 13. De exploitatiekosten zijn zoo laag, dat deze bjj een anderhalf uur dienst in beide lichtingen niet per wagenkilometer hooger zijn dan die van een stadstram, welke, dezelfde lengte bezittend, een vyfminutendienBt heeft. 14. In die gevallen, wpar behoefte aan een verkeersmiddel bestaat en dit op weinig kostbare wyze moet kunnen worden bevredigd, is de raillooze tram op haar plaats. In combinatie met een bestaande of eventueel te bouwen electrische contrale dient zij als nuttige belasting gedurende een groot gedeelte van een anders oubelastbaren tijd. 15. Zij is zoownl voor personen- als voor goederenvervoer geschikt; voor uitsluitend het laatste geval dienende, worden met goed succes locomotieven met lastwagens toegepast. Daar het terrein achter Rustoord was afgekeurd moest de wedstrijd H. Y. C. "Velox (Wageningen) gisterenmiddag woi- den uitgesteld. Ook de Veteranen ontmoeting op Birk- hoven kon niet doorgaan. Yoor een stampvolle zaal roerde gis terenavond in Amicitia het Utrechtscbe kinderkoor „De Stern", onder leiding vanjden heer ran Rheenen, de operette „De 8net uw- koningin" op. Zoowel wat zang al9 actie be treft, stond de uitvoering op viy hoog pyl, zoodat het niet te verwonderen was, dat een enorm succes werd verkregen.Vooral de hoofdpersonen bleken uitstekoud voor hun taak berekend. Vooral Gerda, met haar sympathiek stemmetje droeg niet wei nig tot het succes by. Ook dc koren klonken heel goed, z^er bescheiden eu nimmer ruw. Voor den directeur was deze uitvoe ring dan ook een groote voldoening. De piano begleiding was by mevr. Nieuwcas- teel in goede handen. Ook de regie was in alle bedrijven uitstekend, vooral in het tweede bedrijf wa9 deze buitengewoon mooi. De Staatscourant van heden bericht de overplaatsing van ,den luitenant der cava lerie H. L, E. G. J. Werner, adjudant van den commandant der 4de divisie, by het wapen der marechaussee. AGENDA 8 Jan. Kie9vereeniging „Gemeentebelang". Openb. Lezing van den heer Drion, in het Valkje. 9 Jan Concert in Amicitia. 10—17—24 Jan. Cursus Hoenderteelt van de V. P. N. in café Otte. 11 Jan. Concert Amersf. Mannenkoor in Amicitia. 15 Jan. Repetitie Toonkunst. 16 Jan. Uitvoering Toonkunst. 22 Jan. Openb. verg. afd. Amersfoort Alg. Ned. Geheel Bond. 24 Jan. Concert in de St- Joriskerk ten bate dor Amersf. Ver. t. b. der Tuberculose 28 Jan. Feestavond van de afd. Amerstoort van de Ned. Ver. tot afsch. v. Alcoholh. drankeQ in Amicitia. 31 Jan. Lonis Bouwmeester in Amicitia. 15 Maart Kie9vereeniging „Gemeentebelang" Spr. de heer Roodhuizen. Dedeugdpijjs. Om de deugd zaamheid Tan haar burgers te beloonen en minder deugdzame tijdgenooten navolgens waardige voorbeelden voor oogen te stellen reiken sinds ecnige jaren een reeks Fran- sche steden, Parijs aan het hoofd, elk jaar een deugdprijs uit. Dit idee werd indertijd met geestdiilt begroet, maar langzamerhand begint men zich toch af te vragen of deze prijs wel de gewenschte gevolgen heeft. Tot nu toe placht men hem aan arme menschen, die zich door een bijzonder gunstig familieleven onderscheidden, toe te kennen. De bekroonden ontvangen gewoon lijk een gouden medaille, bovendien een geldprijs en als toegift voor een paar dagen beroemdheid. Vier jaar geleden nu werd in Parjjs een zekere mevrouw Berthe met den deugdprijs beloond, nadat zy tot vreugde der oommissie getoond had een model moeder en een voorbeeldige echtgenoote te zyn. Mevrouw Berthe was toen de vrouw van een armen meubelmaker. De gouden medaille, het geld en vooral de artikelen in de pers, die haar hemelhoog roemden schijnen echter op haar karakter een zeer grooten invloed uitgeoefend te hebben. Toen zij in alls Parijsche bladen gelezen had, dat zy de beste vrouw en moeder der wereld was, een schitterend voorbeeld voor alle vrouwen van Frankrijk, ontwaakte haar zelfbewustzijn en natunrlyk werd het mevrouw Berthe al spoedig duidelijk, dat een zoo bewonderenswaardig wezen toch feitelijk veel te goed was om aan de zijde van een aimzalig meubelmaker voort te leven. En daar mevrouw Berthe nog jong en knap was, vond zij ook weldra een vereerder, tor willo van wien deze. met den deugdprijs bekroonde dame zoo spoe dig mogelijk haar muu eu kinderen in den steek liet. Maar do een9 ten voorbeeld gestelde modelmoeder eu model-echtgeuoote zou nog eens het publiek bezighouden. Enkele dagen geleden arresteerde men haar in verband met den bekenden oover- kwikkelijken kinderhandel, die nu door de Parijsche rechtbank wordt onderzocht. Er bleek dat mevrouw Berthe een uitgebreiden menschenhaudel gedreven heeft. Een der laatste kinderen, die zij verkocht, was een jong, bescheiden meisje van veertien jaar: haar eigen dochter. De roman in de gevan genis. De gevangenis van Versailles zal binnen kort het tooneel zyn eener romantische huwelijksvoltrekking, en wel tusschen een bekend inbreker en een schoone en rijke 28 jarige dame, die te Versailles woont, en met wie de aanstaande bruigom door mid del van zyn advocaat in kennis kwam. Vroeger circusclown, raakte hij op den slechten weg en werd by een inbraak be trapt. Het Hof van gezworenen van Seine et Oise veroordeelde hem tot vjjf jaar dwangarbeid in Guyana. Maar de man slaagde erin te ontsnappen en keerde naar Frankrijk terug, waar hjj opnieuw gevangen werd genomen. Ily veinsde nu waanzin: werd in een gekken huis opgesloten, ontsnapte daaruit eveneens, werd gearresteerd en naar de gevangenis te Versailles overgebracht, waar, naar hy hoopt zijn huwelijk nog voor 22 Januari kan worden voltrokken, als wanneer hij opnieuw voor het Hof van Gezworenen moet verseliynen. Zyn advocaat wekte de belangstelling der aanstaande bruid voor den beronw- hebbenden boef op, en deze, overtuigd zijnde, dat de ex clown in den grond een brave vent is, besloot daarop zyn vrouw te worden, hetgeen zy de beste manier acht, om hem tot een behoorlyk lid der maatschappij te hervormen. Pessimistische sceptici hebben de hoop uitgesproken dat de dame van het aanwen den van dit paardemiddel geen spyt moge hebben. En ook de inbreker niet. Modenieuwtjes voor 1912. Wij ontleenen aan De Mauufacturicr, dat dameswandel8tokkeo met gouden knoppen en haken in het voorjaar te Parys voor zeer modern zullen gelden en reeds thans door elegante dames voor baar verbljjf in Egypte of aan de Rivièra gekoebt worden. Men verhaalt, dat mevrouw Van der Bilt aan haar onlangs gehuwde dochter drie stokken, ieder ter waaide van 1500 dollar ten geschenke gegeven heeft. Verder schijnt de muts,«althans muts- vorm, den veerenhocd meer en meer te verdringen. Men ziet veel minder hoeden met veeren dan vroeger, heigeen wel jam mer is voor de mooie golvende pleureuse. In plaats daarTan ziet men nu veelal op de hoofden van elegante vrouwen mutsen van goud- en zilvervlechtsel, waaronder sommige met prachtige reiger-aigrettes. Niet alleon in het belang der struisveeren industrie, maar ook voor de vogelbescher ming, is deze verandering in de mode zeer te betreuren, want voor de op de „farms" gefokte struisvogels hindert het niet, als ze van tyd tot tijd eens wat van hun veereu moeten missen, terwijl de in het wild levende reiger hoe langer hoe meer zijn algeheele uitroeiing tegemoet gaat. Wat de handschoenen-mode aangaat, blijven voorloopig de 16 knoops tot de

De Eemlander | 1912 | | pagina 2