WEERBERICHT. Thermometerstand Uit de Pers. BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELLNGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 11.10 unr. De Bilt, 9 Januari 1912. Hoogste barometerstand 7C2.9 ro.M. te Nice, laagste 738.1 tc Malinhead. Verwachting tot den avond van 10 Januari 1912. Matige tijdelijk, wellicht krachtige Zuid-Westelijke tot Zuid-Oostelijke wind. Gestehllioid van de lucht: Betrokken en nevelig, waarschijnlijk regen of sneeuw buien. Temperatuur: Dezelfde Barometerstand x AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 752 m M. Vorige stand te 12 uur 746 rn.H. te Amersfoort. Hoogste gisteren F. 38 Laagste hedennachtF. 33 Hedenmiddag 12 uurF. 39 trokkeu de bewoners met geweren, revol vers, messen en stokken gewapend tegen de militairen op, die den aftocht moesten blazen. Er vielen 4 dooden en vele ge- wouden. De regeering zond dadelijk infan terie, cavalerie en twee kanonnen. De Revolutie ik China. Rusland deelde China mede, dat het de onafhankelijkheid van Buiten-Mongolië heeft te erkennen. De mededeel mg behelst verder de toe- voegiug, dat Rualand Mongolië zal bijstaan in dc handhaving der orde en van plan is een spoorlijn aan le leggen van Kiakhta naar Urga, terwijl China verder niet ver gund zal worden een militaire macht in Buiten Mongolië te onderhouden. Libprale kiesvereeDigingen met verzoek, om over het plan te willen confereeren en een ledenvergadering uit tc schrijven, waar in dan het plan nader behandeld kan worden. Tevens verklaarden alle districts- en hoofdbestuursleden van „Rotterdam11 zich bereid eventueel af te treden. SOLLICITATlëN ZkGELVRIJ! Het persbureau van den Ncderlandschen bond van gemeenteambtenaren meldt ons: Een burgemeester vroeg den minister van financiën of een brief, waarin mede gedeeld wordt, dat men zich voor eene betrekking beschikbaar stelt en waarin niet voorkomt een verzoek om benoemd tc worden, al dan niet op gezegeld papier moet worden gesteld, en of het besluit van het gemeentebestuur waarbij hij, die zich aanbood, benoemd wordt, in strijd is met de wet, indien in het besluit van den brief geen melding wordt gemaakt. De minister gaf hierop de volgende inlichting: Een brief, waarin medegedeeld wordt, dat men zich voor eene betrekking be schikbaar stelt en waarin niet voorkomt oen verzoek om benoemd te worden, kan naar mijne, meeuing, gerangschikt worden onder de in art. 10 der wet van 3 Oct. 1843 (stbl. no. 47) bedoelde stukken die aanvankelijk niet op gezegeld papier be hoeven geschreven te worden. Het zegel recht moet van die stukken worden voldaan o. a. alvorens daarvan op eenige wijze, in eenen openbare akte ten behoeve van den houder, worde gebruik gemaakt, van welk laatste echter alleen sprake kan zijn, indien de openbare akte van het stuk meldiug maakt. Tot uog toe gold do opvatting, dat niet anders dan op zegel kon worden gesolli citeerd. Menigeen moest een 25- of 50-tal, soms meer, zegeltjes van 221 2 gebruiken alvoren& bij de gemeente administratie be noemd tc worden. Bij het onderwijs bijv. was het niet beter. Inderdaad een belang rijke post op dc begrooting van velen, wier begrooting nog maar alleen uitgaven aanwijst. Voortaan zal nu kunnen worden gezonden een ongezegeld stuk iu briefvorm, waarin men mededeelt, dat men zich gaarne voor de betrekking beschikbaar stelt, dat men zich als sollicitant aanmeldt, dat men gaarne benoemd zal worden, of iets der gelijks. Voort kan in den brief even als voorheen alle» worden medegedeeld hetgeen men dienstig acht. Dit zal er wel toe leiden, dat niet meer op zegel gesolliciteerd wordt. Dr. Kuypeb. Terugkeer van het Engelsche Koningspaar. Woensdag nemen de koning en koningin van Engeland te Bombay do terugreis aan en den 4den Februari worden zij te Spit— head verwacht. Op de geheele reis worden zij door Engelsche oorlogsschepeu begeleid. Bï Malta wacht de Middcllandsche-Zecvloot hen op, te Gibraltar een machtig smaldeel van de Atlantische en vau de Engelsche kustvloot, die in Spaansche wateren oefe ningen houden. De Duurte. De commissie van rapporteurs uit de Proy. Staten van Friesland heeft zich ver- eenigd met het afwijzend advies vau Ged. Staten om aan sommige categoriën van ambtenaren en werklieden geen toeslag (f 20) op hun traktement toe te kennen. De Haarlemsche Kermis. Door het Haarlemsche raadslid Bregonje is afschaffing van de kermis aldaar voor gesteld. Vrijzinnige Concentratie. Naar het „Vad." verneemt, heeft bet hoofdbestuur dor Unie-liberale kiesvereen. Rotterdam, opdracht gekregen en aanvaard, ou» stappen te doen. teneinde te komen tot een groote vrijz. kiesvereeniging te Rotter dam door opheffing der bestaande drie vrij zinnige kiesvereenigingen (V. D., U. L., en V. L.) In oen dezer dagen gehouden vergade ring van alle districtsbesturen van „Rotter dam' is een commissie benoemd, om zich te wenden tot de Vrijz.Dem. en Vrij- In den jougsten Torugblik van „Ons Tijdschrift" wordt over Bismarck dit oor deel gecitteerd uit een boek van dr. Popert: „Deze reusachtige gestalte laat naast haar oneindig grooten zegen ook eeD be treurenswaardig erfdeel na. Zijn invloed waB zóó groot, dat het sedert geruimen tijd weid beschouwd als een misdaad aan het volk gepleegd, anders te denken en an ders te willen, dan hij, Bismarck Zoo ie het gekomen, dat de overweldigende kracht van zijn persoonlijkheid een ontelbaar aan tal onder ons verpletterd heeft. De Duit- schers waren begonnen er een eer in te stellen, niets auders te zijn dan een stuk was, waariu de kop van dien reus stond afgedrukt. Duitschland heeft er geeD uiter lijk nadeel van ondervonden, zoolang hij voor ons kon willen en denken) Thans gaat hij heen. Zal het nu nog blijven voortbe staan, zonder schade voor Germanië, dat het met een smet geworden is: zelf een persoonlijkheid te zijn?" Dc schrijver van dieu Terugblik voegt daaraan toe: „Verander Bismarck in Kuyper, Duit- schers in aot-revolutionairen, Germauië in Nederland en begrijp dan waarom we dit citeerdeD." MeD begrijpt misschien ook, waarom wij het overnemen, zegt „De Nederlander". „Moge de antirevolutionnaire partij gaan beseffen, dat er een tijd komt, waarin de man, die nu voor hen denkt, het niet meer zal kunnen doen. Zal zij dan nog iets be- teekenen, dan zal hot zijn óók door de man- uen, aan wie thans door haar, op het voor beeld van den leider, het merkteeken der nict-volkomen-zuiverbeid wordt opgedrukt. Tijdig vrage zij zich af waaraan die man nen deze smaadheid hebben verdiend, zoo veel te dieper en te pijnlijker treffend, naarmate luider opklinken de Hosannah's voor den leider der partij." Indien het altb&Ds reeds niet te laat iB, Evenredige Vertegenwoordiging. Gisterenavond werd in de sociëteit „Ver- eenigiug" een openbare vergadering ge houden, uitgeschreven door de kiesvereeni- ging „Gemeentebelang", waarin als spreker optrad de heer F. J. W. Drion van den Haag, met het onderwerp: „Evenredige vertegenwoordiging". Nadat de heer Rijkens de vergadering, die druk bezocht was, geopend had, ont wikkelde de heer Drion allereerst de be zwaren tegen het huidige kiesstelsel. Het districtenstelsel geeft aanleiding tot allerlei misbruiken o. a. de vetkiezingsmeetkunde, d. i. het verknippen der districten. Een tweede nadeel is, dat alles afhangt van de toevallige verdeeling der partijen over het district. Deze twee nadeelen hebben tot de meest verschillende uitkomsten geleid. Een sprekend voorbeeld levert België, waar in 1884 werden uitgebracht 36000 Roomscho tegen 22000 Liberale stemmen. Dank zij de verknipping der districten kregen de Roomsohen 67 van de 69 zetels. Nog oen ander bezwaar is de invloed van het toeval bij het in herstemming ko men. Komt een liberaal in herstemming met eoo r. katholiek, dan wordt de eerste gekozen, maar komt hy in herstemming met oen anti-rev. of chr hist, dsn valt hij. Dan bestaat nog het bezwaar, dat alle partijen van elkaar afhankelyk zyn, althans bij herstemming en daardoor een party verdrongen kan worden, zonder eenige kans van vi rkozen te worden. In 1909 is dat geschied met de vrije liberalen, die niet gesteund werden door de soc democraten. Het merkwaardigste was toen, dat de partij, die het minst de verantwoordelijkheid wil dragen voor den politiekcn gang van zaken, feitelijk den meesten invloed had. Het meest schandelijke van ons kiesstelsel is echter wel, dat het dryft tot de meest monster achtige coalities van menschen, die in we reldbeschouwing en godsdienst mijlen ver van elkaar staan. Al deze bezwaren zijn gegrond en daar om heeft men in alle landen gezocht naar oen weg om een betere verkiezing te krij gen. Spreker gaat in het kort na het stel sel der minderheidsvortegenwoordiging, het beperkt stem uitbrengen en het stolsel van steinophoopiog. Al die stelsels hebben echter ernstige bezwareQ en hebben dan ook maar heel weinig toepassing gevonden. Aan het stelsel der evenredige vertegen- woordiging is de groote stoot gegeven door Hare, wiens stelsel door spreker uader wordt uiteengezot. Een ernstig be zwaar was, dat alles afhing van het toeval en daarom heeft men getracht het denk beeld te behouden, maar de uitvoering te verbeteren om het bruikbaar te maken. De grootste verbetering is aangebracht door invoering van hot lijstensysteem, met stemming op personen of op een geheelo lijst. Een groot bezwaar van het stemmen op een lyst, acht Spr., dat dan het bestuur der partij in handen krijgt, wie al of niet in de Kamer zal komen. Dan blijft er van de onafhankelijkheid der afgevaardigden niets over. Spreker geeft daarna een overzicht van het Belgische stelsel, dat ingevoeld is door de roomschen op een merkwaardig knoeie rige manier Het platteland iB verdeeld in kleine districten, zoodat liberalen en soc. dem. daar geen invloed hebben en de steden in gioote districten van wel 18 afgevaardigden, zoodat de roomschen daar van ook nog een paar zetels kunnen kry- gen. Het stelsel voor de gemeenteraads verkiezing is nog slechter, ondenkbaar van schandelijkheid. Heeft een partij de meer derheid, dan krijgt ze alle zetels, maar als geen der partijen de meerderheid hoeft, worden de zetels verdeeld. Spreker zet dit nog nadet uiteen, waarna een kwartier wordt gepauseerd. Na de pauze wyst de heer Drion cr op, dat niemand over evenredige vertegen woordiging heeft geschreven, of hij heeft ook zelf een Dieuw stelsel uitgewerkt. Met alle bezwaren, die er aankleven zyn er toch ook groote voordeelen aan E. Y. verbondeD. Het begunstigt een betere partijvorming, terwijl de partijstryd er door veredeld wordt. Bij evenr. vert, strydt men niet meer tegen bepaalde candidaten, maar voor zijn eigen candidaten. Verder zijn geen coalities meer noodig, want geeo enkele stem gaat verloren. Eerst na de stembus uitslag krijgt men de samenwer king der partijen. Nog een voordeel is, dat de deelname aan de verkiezing grooter wordt, daar dan elke stem waarde heeft. En het laatste voordetel is, dat er geen herstemming noo dig is. De uitslag wordt in eens voor hek geheele land vastgesteld. Ook geen tusschen- tydsche verkiezingen zullen noodig zijn daar de plaatsvervangers tevens zijn aan' gewezen. Tegenover de voordeelen staan ook nadeelen. De ervaring heeft geleerd dat evenredige vertegenwoordiging de on dergang is der kleioo partijen. Een ander nadeel is, dat, wil je een stelsel invoeren dat practisch bruikbaar is, aan de partij besturen een groote invloed moet worden toegekend. Maar teu slotte overtreffen de voor-, de nadoelen, vooral voor ons land. Spreker gaat na hoe hot in de practijk gaat in een land waar evenredige vertegen woordiging is ingevoerd en wijst daarbij op de vele moeilijkheden, om een stelsel te hebben, dat binnen het bereik der kie zers ligt. Ten slotte komt het Spr. voor, dat het □iet aangaat evenredige vertegenwoordiging in te voeren, zonder daarnaast in te voeren stemplicht. In België heeft men dat ook gedaan en daar stemmen gemiddeld 97 a 98 pCt. der kiezers. Ook daarom is het noodzakelijk stem- plicht iu to voeren, omdat evenredige ver- legenwoordigiug toch al mootdend is voor do kleine partijen. Wanneer men ze niet die hulp geeft, zal het gevolg zijn, dat ze ganschelijk haar invloed verhezen. In ons land is evenredige vertegenwoor diging noodzakelijker dan ergens anders omdat de rechtsche coalitie zulke droevo verhoudingen heeft doen ontstaan. Toch bestaat er nog weinig belangstelling voor, die echter zoo noodig is, wil uien invoering krijgen van een goed stelsel. Ed al zou het met anders brengen, dan wat meer onafhankelijkheid der partijen, alleen reeds daarom zou Spr. het met warmte willen aanbevelen. (Applaus). Van de gelegenheid tot debat wordtge- oruik gemaakt door den heer L. M. Her mans, soc. dem. gemeenteraadslid te Arn hem. Deze vraagt eerst, hoe het komt, dat dit onderwerp is gekozen, in een tijd, dat we staan m het teekeu van het algemeen kiesrecht. Hy vreest, dat het wekken van belangstelling voor evenredige vertegen woordiging hot algemeen kiesrecht" zal tegenwerken. Gaarne had de heer Hermans gehoord hoe de partij van Spreker over het onder werp denkt, of er werkelijk van de vrije liberalen eenige drang zou uitgaan om de eersto voorwaarde van evenr. vertegen woordiging, d.i. algemeen kiesrecht, te vervullen. Verder komt de heer Hermans ertegen op, dat de S.D.A.P. zou geadviseerd heb ben niet op vrije liberalen te stemmen. Et- is slechts aan de candidaten gevraagd: zijt gy voor of tegen algemeen kiesrecht. Ook is het niet waar, dat het de S.D.A.P. niet kan schelen, welke partij aan het roer is. Altijd heeft ze de vooruitstrevende elementen der burgerlijke partijen gesteund. Het is niet waar, dat do soc. dem. zeggen: Leve de beginselen en laat de wereld maar vergaan. Men krijgt monsterachtige coalities, dat '9 "aar- i*aar we hebben ook nog een vrijzinnige conceutratie en al was het alleen hierom, dat die de wereld uitmoeten, dat men voor evenredige vertegenwoordi ging zou zijn. Verder bestrijdt de heer Hermans de vrees voor den grooten invloed der partij besturen. Niet deze besturen stellen echter de candidaten, maar de partijen en dat vindt hij juist den besten invloed. Men stemt met op personen, maar op de rich ting. Persoonlijke sympathie moet er niet wezen, een partij moet men zoover ver trouwen, dat de beste dienaren der richt in* worden afgevaardigd. En juist door te stemmen op de richting voorkomt men al de viezigheden, die de heer Drion zoo gehekeld heeft. Ton slotte wil het deü heer Hermans voorkomen, dat er eerst dan van evenre» dige vertegenwoordiging sprake kan zijn, als alle mannen en alle vrouwen zijn toe- gelaten tot de 6tembus. Immers, wanneer het nn wordt iDgovoerd krijgt men geen zuiver stelsel, dat by algemeen kiesrecht dan ook wel eens geheel abuis kon blijken. Geheel den avond heeft de heer Drion er over gesproken, dat de kiezers zoo slecht van begrip zyn, ze zijn eenvoudig te stom om het eenvoudigste stelsel te snappen. Dat is niet waar, zoo zijn de Nederland- sche kiezers niet. Spreker's ervaring leert hem, dat de kiezers heel goed weten, wat zc doen moeten, vooral de rooie kiezers (Applans.) In zijn repliek wijst de heer Drion er op, dat de heer Hermans veel heeft aan gehaald, dat met het onderwerp, niets te maken heeft. Spreker zal daarop dan ook

De Eemlander | 1912 | | pagina 2