WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Rechtszaken. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 11.9 uur. De Bilt, 12 Jauuari 1912. Hoogste barometerstand 782.9 m.M. te Memel, laagste 736.1 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 13 Januari 1912. Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuid Oostelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Nevelig tot half bewolkt, droog weer. Temperatuur: Kouder in het Oosten. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 770 m.M. Vorige stand te 12 uur 769 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 41 Laagste hedennachtF. 38 Hedenmiddag 12 uurF. 42 zinkende schip van het kabinet-Caillaux te begeven. De toestand begon critiek te wor den. Caillaux bood marine den Senator Baudin aan, maar ook dezo bedankte voor do eer, nadat hij met verscheidene partq- leiders geconfereerd had. Heel den middag, tot 's avonds negen uur met eeuige onderbrekingen werd de ministerraad voortgezet en intus- «chen werden in de couloirs van de Kamer besprekingen gehouden tusschen de partij leiders. Daar bleek meer en meer, dat de regeering den volgenden dag geen meer derheid in de Kamer behalen zou, en toen deze opvatting aan de vergaderde ministers was overgebracht on bovendien bleek, dat er niemand bereid was, als minister van marine op te treden, schijnen Caillaux en de zijuen tot de overtuiging gekomen te zijn dat hun dagen geteld waren en zij moesten heengaan. Volgens het Reuter- telegrsm is het Delcassé geweest, die den heer Caillaux tot die overtuiging heeft ge bracht, door hem «rop te wijzen dat nie mand meer in het kabinet wilde kouieD en dat dit dus blijkbaar zijn moreel gezag had verloren. Caillaux moest dat toegeven en zoo werd 'b avonds om negen uur bekend gemaakt, dat het ministerie zijn ontslag zou aanbieden. vlerkntwintig-uur telling. De laatste daad van den Franschen mi nister van openbare werken, Augagneur, is geweest een regeling te treffen tot invoe ring met den zomerdienst der spoorwegen van de 24-uurtelling. Hij heeft aan de prefekten een circulaire gezonden, waarin hij erop wijst, dat deze regeling in Italië en Belgie tot voldoening van het publiek werkt, terwijl de voor standers in Duitschland en Zwitserland met den dag in aantal toenemen. In Frankrijk is de militaire overheid zeer voor de invoering met het oog op de voordeelen, welke uien van dezo telling in geval van mobilisatie verwacht. Maar ook het publiek blqkt er veel voor te ge voelen. Bij een onlangs gehouden stem ming verklaarden zich twee derden van de Algeineene Raden en vier vijfden van de Kamers van Koophandel voor invoering. Een Algemeene Mijnwerkersstaking? Woensdagmorgen is ouder de mijnwerkers het lelerendum begonnen, dat zal beslissen of de algemeene staking in het mijnbedrijf, waarbij oen millioen arbeiders betrokken zouden zijn, uitbreken zal of niet. Het stembriefje bevat deze vraag, waarop met ja of neen geantwoord moet worden: „Zijt gij voor een opzegging van den arbeid, om gldps het beginsel vastgelegd te krijgen van een minimum loon voor eiken man en eiken jongen, die ondergrondschen arbeid verricht, in elk district van Groot-Brit- tanië?" Het referendum zal hedenavond geëin digd zqn, maar de uitslag zal niet bokeod gemaakt worden vóór Donderdag IS Januari, op de bijeenkomst te Birmingham der Miner's Federation of Great Britain. Slechts wanneer minstens twee derden der uitgebrachte stemmen zich uitspreken vóór staking - en naar verluidt zal dit getal ongetwijfeld bereikt worden kan de algemeene staking geproclameerd worden. Door verschillende kolenmijn-eigenaars is reeds geprotesteerd tegen het referendum, omdat een staking thans een verbreking zou zijn van de Wages Agreement van April 1910, die tot jMaart 1915 van kracht is, en door 24 vertegenwoordigers van mijnwerkerscorporaties is onderteekend. Deze overeenkomst stelt o.a. een opzeg gingstermijn van drie maanden vast. Inlusschen weet de Daily Chronicle te berichten, dat de mijnwerkers-staking indien zij uitbreekt een internationale zijn zal: met de Duitsche mijnwerkers was afgesproken, dat ook dezen den arbeid zullen nederlaggen, zoodra de staking in Engeland begint. In een teh gram uit Bochum aan de Köln. Ztg. wordt de juistheid van dit bericht echter betwijfeld. Een bindende overeenkomst tusschen de Duitsche en Engelsche mijn werkers is nog niet getroffen. Wel is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat bij een staking van langeron duur in Engeland de georganiseerde mijnwerkers in het Roerge bied zullen weigeren aan Engeland kolen te leveren, en is deze zaak ook op het jongste internationale mijnwerkorscongres besproken, doch tot een bindend besluit is het niet gekomeu. Bovendien is er. meent de berichtgever der Köln. Ztg., ook nog altijd de veree- niging van Christelijke mijnwerkers in Duitschland, en deze heeft de beide laatste jaren duidelijk genoeg haar tegenzin van een internationale beweging doen blijken. De Revolutie ik China. De correspondent te Peking van de „New-York Herald" seinde 'Woensdag, dat men in de best ingelichte kringen de ab dicatie van de Mantsjoe-dynastie aanstaande acht. Er zijn aar wijzingen, dat in het ge heim onderhandelingen gevoerd worden om tot die oplo?s6ing te geraken. De revolutionaire leiders bieden de noo- dige waarborgen voor de eerbiediging der waardigheid en der eigendommen van de keizerlijke familie. De keizer krijgt eeo be hoorlijke toelage; de prinsen behouden titels en bezittingen. Volgens den correspondent moet van hofzijde te kennen zijn gegeveu, dat men hierop wil ingaan. Het duurte-wetje in de Eerste Kamer. Het afdeelingsonderzoek van de wets ontwerpen nopens de tegemoetkoming aan ambtenaren wegens de duurte bracht te genovergestelde oordeelvellingen. Zij, die ermede ingenomen waren („en kele leden") voerden aan, dat, zoo er al geen noodtoestand is, toch eenige tijd van groote duurte van vele levensmiddelen ach ter ons ligt; dat vele particulieren het voor beeld gaven en dat geen precedent kan kan worden gezien in den maatregel, ,daar hot een gift ineens, dus een tijdelijke geldt. De tegenstanders („vele leden") meenden, dat, ook al is er 'n noodtoestand, de Reg. veeleer de armsten te helpen had, dan de Rijksambtenaren, die boven zoovelen be voorrecht ziju; dat particulieren met hun eigen geld kunnen doen, wat zq verkiezen de Staat daarentegen beschikt over het geld van belastingschuldigen, waarvan velen er slechter aan toe zijn, dan de ambtenaren, en dat wel degelijk te vreezen is, dat bij wederom intreden van duurte, dit geval als precedent zal worden aangemerkt en dat de toestand der schatkist een zoo groote extra uitgaaf niet toestond. Een derde categorie kon zich slechts onder protest met de wetsontwerpen ver eenigen: er waren verwachtingen opgewekt. Tegen dit argument kwamen weer ande ren op. Een derde categorie („enkele leden") kon zich slechts onder protest met de wets ontwerpen veroenigen: er waren verwach tingen opgewekt. Tegen dit argument kwamen weer anderen op. Andere leden behielden zich hunne stem voor. De Duurte. De prov. Staten van Friesland hebben, met de stemmen van de s.-d. leden vóór verworpen een voorstel om sommige cate- goriën van ambtenaren en werklieden een toeslag op bun traktement tce te kennen, overeenkomstig het advies van Ged. Staten. Bouw van Gemeentelijke Arbeiderswoningen. Binnenkort waarschijnlijk reedt in de eerstvolgende raadszitting zal den Haar- letnschen Raad, naar het „Haarl. Dagbl." meldt een voorstel van B. en W. bereiken tot bouw van een veertigtal gemeentelijke arbeiderswoningen op het terrein, dat de gemeente daartoe beschikbaar heeft. Het plan is, de huisjes door den prijs zooveel inogelqk in het bereik van min vermogenden te brengen, door een huur prijs van fl a 11.25 te stellen. Evenwel moet de Raad natuurlijk eerst een princi pieel besluit nemen. Door den heer Wentink, den inspecteur der Volksgezondheid, is het plan geopperd woningen van gewapend beton te zetten. Voorshands maakt dit denkbeeld een punt van overweging uit; natuurlijk zal vele afhangen van den prijs van dergelijke huisjes. De Korenbloem. Het Grafisch Weekblad deelt mede, dat de opbrengst van de tuberculose bloem voor typografen opgebracht heeft f 12615.11. De Motie-Troelstra. Het partijbestuur der S. D. A. P. wekt in een manifest itt Het Volk de partqge- nooten op om meetings te beleggen en adressen to zenden aan de Tweede Kamer ten einde aan te dringen op aanneming van het voorstel Troelstra in zake Staatspen- sionneeriDg van oude arbeiders. Kamerverkiezing Hilversum. De centrale anti-rev. kiesvereeniging heeft met groote meerderheid van stemmen be sloten den heer mr. V. H. Rutgers candi- daat te stellen voor de Tweede Kamer. De plaatselijke chr. hist, kiesverenigin gen te Hilveiaum stelden candidaat Mr. H. Th. 's Jacob, burgemeester van Bussum. Het Centrum verneemt, dat als candidaat van r. k. zijde genoemd wordt de heer J. C. E. Slotemaker. De vrijzinnigen zullen waarschijnlijk mr. J. Hingst, gemeenteraadslid te Hilversum stellen. De heer Oosterbaan en de Leerplichtwet. Voor het kantongerecht te Doesburg werden twee schoolverzuim-zaken behan deld, waarin de heer Oosterbaan, a»r.- schoolopziener werd gehoord. Dezo lichtte de behandeling der school verzuimen toe. In het geval tegen H. P. had hij de verzuimen verschoond, waartoe hij het recht had. De kantonrechter wee? er op, dat er ge brek aan samenwerking was tusschen den schoolopziener en de schoolhoofden. Bq zooveel verzuim als hier geconstateerd was had de schoolopziener vlugger moeten wer ken. Ook het O. H., dat het ingezonden stuk van den heer Oosterbaan sterk afkeurde, meende dat in het arrondissement Doesburg de leerplichtwet niet goed werd toegepast. Hij was het, evenals de kantonrechter, niet eens met de opvattingen vnn den heer Oosterbaan ovet de Leerplichtwet en beiden gaven dat in vrij krasse bewoordingen te kennen. Directeur H B.S. Voor de vervulling der vacature van directeur der Hoogere Burgerschool zijn door B. en W. aan den Gemeenteraad aanbevolen: do. I, dr. P. G. Tiddens, leeraar aan de H. B. S. met vijfjarigen cursus en het Gymnasium te Breda. no. 2, dr. G. van Rij, leeraar aan do derde II. B. S. met vijfjarigen cursus te Amsterdam. De lste luitenant H. W. E. Cramer wordt op 1 Februari overgeplaatst van het Iostructie Bataljon naar bet 8Bte regimeut inf. te Deventer-terwijl de lste luitenant J. W. Wolters te zjjner vervanging naar Kampen wordt overgeplaatst. De le luit. G. Kuyper, van het 5e reg. inf., leerling van de hoogere krijgs school, wordt van 1 Mei tot 30 Sept. ge detacheerd bq het le reg. veld-art. te Amersfoort. De commissaris van politic te Amers foort, verzoekt hun, die sedert 5 Januari 1.1. bankbilletten van f 10 of van f25 heb ben ontvangen, gemerkt met het stempel J. W. Eggink, Tel. adres Eggink, Handols- ageut, Amersfoort, daarvan ten spoedigste kenniB te geven ten zijnen bureele. Amersf. Mannenkoor. Het concert, gisterenavond in Amicitia gegeven door Amerf. Mannenkoor, mocht zich in een enorme belangstelling verheu gen, zoodat de zaal tot in alle hoekjeB gevuld was. En geen wonder! Dit koor toch heeft bij vorige uitvoeringen steeds getoond veel goeds te presteeren, terwql de keuze der solisten gemeenlijk zoo is, dat ze niet weinig bijdragen tot verhooging van het succes. Daarbij komt nog, dat het optreden van solisten op zoo'n avond een samen stellen van het programma uiogelqk maakt, waarbij afwisseling niet uit het oog wordt verloren, een voorname factor bq de orga nisatie van een concert. Maar nu houde men toch in het oog, dat al te veel afwis seling ook weer schaadt. Het programma van gisterenavond toch was te overladen; een gevolg daarvan is, dat te veel van de hoorders wordt gevergd en het concert door te groote iDspanniDg vermoeiend werkt. Een zangavond van 8 tot 10 .uur is heusch lang genoeg en als men, zoo als gisteren avond het een uur laogcr maakt, dan loopt, men veel kans daarmede schade te doen aan den totaalindruk. Hadden we bijv. gisterenavond den cellist gemist, we hadden dan niets verloren en waren vroe ger naar huis gegaan, hetgeen zonder twijfel zijn waarde heeft. We meenen deze opmerking wel vooraf te mogen laten gaan, vooral waar we voor het verdere zooveel te prijzen hebben. De heer Hazendonk toch heeft met deze uit voering weer getoond een knap dirigent to zijn, die zijn ernstig willende zangers aanvoert, op een wqze, dieSslechts lof ver dient. Hoe goed bq ze instrueert blijkt uit het nauwgezet volgen van den directeur, terwql op al zqn aanwijzingen acht wordt gegeven Daarbij wordt zeer beschaafd en zuiver gezongen, zoodat het een genot is het koor te hooren. Het falcet zingen van alle tenoren komt in niet geringe mate aan de klank schoon heid ten goede, zoodat met het prachtige geluid der bassen, die buitengewoon goed zijn, een geheel woidt verkregen, dat aan tamelijk hooge eischen voldoet. Kon het eerste nummer ons niet ten volle bevredigen, zooveel te meer was dit het geval bij de volgemle. Vooral „Sur les Esmparti" en ,'t G o u z e n v e n- del op den thuis marsch" werden zeer goed gezongen en gaven een boogen dunk van het kunnen van het koor. Min der kon ons echter het laatste nummer voldoen, Diet zoo zeer wat de zaDg, als wel het arrangement betreft. Holland' t Glorie van Richard Hol met begeleiding van strijkkwartet en piano, had weliicht beter geklonken, zonder die begeleiding. Niet, dat deze op zich zelf niet goed was, maar er zat geen voldoende klank in, waar een begeleiding wordt gevraagd, waartoe koper zich zoo bijzonder goed eigeDt. Maar zoo gezegd, ook dit nummer werd uit- Htckend gezoDgen, en een daverend applaus brak los, als dank aan directeur en zan gers, wien het trouwens den geheelen avond niet aan bijval heeft ODtbroken. Van de solisten hadden we den collist liever niet gehoord. Zqn spel was zeer vlak en miste te veel om eenigen indruk te maken. Zooveel te meer genot heeft de sopraan, Mej. Janna Brandsma uit Amsterdam ons verschaft. Zong ze de zeer moeilqke Aria uit „Eli as" wel wat kleurloos, in haar andere nummers mochten we haar waar- deeren als een zangeres van veel talent. Zij beschikt over oen goed gevormde stem, terwijl haar geluid bezonder fraai klinkt en van een aangenaam charme is en diep doorklinkt. Daarbij zingt ze met veel juist gevoel, zoodat haar te hooreD, genieten is. Do bloemenhulde, haar aangeboden, was ten volle verdiend. Dat ze een dankbaar gehoor vond, spreekt van zelfs, en het publiek juichte haar dan ook recht harte lijk toe. De baryton, de heer Willem de Hoog, is hier te dezer geen onbekende, Als wp

De Eemlander | 1912 | | pagina 2