Het Spookhotel! WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. ALLERLEI, Advertentie n. CONCERTZAAL „AMICIT1A". Rotterdamsche Tivoligezelschap MEDEDEELENDEN YAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.57 uur. De Bilt, 13 Januari 1912. Hoogste barometerstand 737.6 m.M. te Riga, laagste 737.2 te Slydisfjord. Verwachting tot den avond van 14 Januari 1912. Meest matige Zuid-Oostelijke tot Zuidelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Nevelig, in het Oosten opklarend, weinig of geen neer slag. Temperatuur: Iets kopder. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 770 mM. Vorige stand te 12 uur 770 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 44 Laagste hedennachtF. 39 Hedenmiddag 12 uurF. 39 zicht van het aantal ongevalsaangiften ge durende de jaren 1904 en volgende. Dit aantal bedroeg in: 1904 49.542 1908 65 501 1905 55 523 1909 64.638 1906 64.636 1910 66.086 1907 69.330 1911 71.731 Vereeniging van Nbderlansche Gemeenten. Van de gemeenten met meer dan 10.000 inwoners hebben reeds een 27-tal, vertegen woordigende ruim 1 millioen ingezetenen zich bij bovengenoemde vereeniging aan gesloten, terwijl eenige gemeenten zich na dere toetreding hebben voorbehouden. Het aantal inwoners van de gemeenten in ons land met meer dan 10.000 inwoners, be draagt ongeveer 3,260,000 waaronder or voor Amsterdam en Rottordam, die niet zyn toegetredon 1 millioen komen. De vereeniging zal zich, gelijk bekend, ten doel stellen, haar leden van advies te dienen op administratief, technisch en oeconomische gebied,de materieole belangen der leden te bevorderen door gezamenlijk optreden bg den aan- en verkoop van pro ducten, die voor de exploitatie der gemeen tebedrijven of andere takkon van gemeente dienst, hetzij benoodigd zijn, hetzy voort gebracht worden, maatregelen te nemen tot het gezamenlijk dragen van risico's, waar tegen verzekering mogelijk is, overleg te plegen over belastingvoorschriften, opdat niet de verordeningen van de eene ge meente onnoodig schade toebrengen aan de belangen van andere geinaenten, te komen tot meer overeenstemmende bepa lingen omtrent de positie en de salarieering van ambtenaren enz. Ons Leger. Blijkens de naam- en ranglyst der offi- cieron van het Nederlandsche leger en van dat in Ned.-Indië, alsmede van de land macht in West-IndiS voor 1912 was het officierskorps als volgt samengesteld Leger hier te lande. Infanterie, 1 luit. gen.. 7 gen. maj. 15 kolonels, 38 luit.-kolonels, 35 majoors, 325 kapiteins, 467 le luitenants, 39 le luits. overcompleet, 149 2e luite. Reserve officieren: 7 kapts., 148 lo luits., 196 2e luits.; militie officieren: 122 le luits., 102 2e lnits. Cavalerie. 2 gen..majoors, 4 kolonels, 6 luit.-kolonels, 6 majoors, 30 ritmeesters, 61 le luit?., 28 2e luits; reserve-officieren: 6 ritmeesters, 17 le luits-, 19 2e luite; Hiervan waren op non-activiteit: 1 luit.- kol., 1 ritmeester, 1 le luit. en gedetacheerd bij het leger in Ned. Indië1 le luit. Artillerie. 5 gen, majoors. 13 kolonels, 17 luit. kol., 15 majoors, 151 kapiteins, 196 le luits., 78 2e luite.; reserve officieren 8 majoors, 10 kapiteins, 22 le luits., 26 2e luits.militie luits.28 le luits., 9 2e luits.; magazijnmeesters der artillerie: 4 majoors, 6 kapiteins, 5 le luits., 3 2e luits. Hiervan waren op non-astiviteit: 1 gen.- majoor, 1 kolonel, 1 kapitein, 7 le luits., 1 le luit. magazijnm. Genie. 1 luit. generaal, 2 gen. maj. 3 kolonels, 6 luits, kol., 10 majoors, 34 kapts., 36 le luits., 13 2e luits.; reserve officieren: 3 majoors, 1 kapitein, 4e le luits., 8 2e luits. Hiervan waren op non-activiteit: 1 kapt. i le luits. Koninkl. Marechaussee. 1 kolonel, 2 luits. kol., 2 majoors, 10 kapiteins, 3 le uits, Militaire administratie, intendanten, 1 gen. majoor (hoofdintendant), 1 kolonel, 4 luit. kolonels, 5 majoors, 9 kapiteins. Kwartiermeesters. 4 luit. kolonels, 7 majoors, 34 kapt.-kwartiermeesters, 51 le luit. kwartiermeester (overcompleet 14), 26 2e luits., 1 res.-le luit. kwartiermeester. Gedetacheerd, in West Indië: 1 luit.— kwartiermeester, en bg de Kol. Reserve: 1 kapt. kwartierm., en 1 le luit. kwartierm. Geneeskundige dienst der landmacht: 1 gen.-majoor, 3 kolonels, 8 luit. kolonels, 7 majoors, 52 kapiteins, 39 le luit.; reser veofficieren v. gezondheid, 18 le kl., 102 2e kl,; militaire apotheker, 1 luit.-kol., 2 majoors, 14 kapts., 2 le luits.. en 2 res.- mil.-apoth.; paardenartsen: 1 luit. kol., 1 msjoor, 14 kapt., 12 le luits. en 13 res,- paardcuartsen 2e klasse. Res.-officieren der landweer. Infanterie. 26 luit. kolonels, 10 ma joors, 61 kapts., 160 le luits. 1062e luits. Artilleiie. 4 kapts. 42 le luits. 11 2e luitenants. Genie 1 le luit. Administratie 4 kapt.-kwartiermeesters, 17 le luits.kwartierm., 12 2e luit.-kwartier meesters. Een ernstige aanslag op het Vereeniginqsrecht. Door den Gemeenteraad van Heenstedo is 'n motie aangenomen, waarin het Dage- lijksch Bestuur verzocht wordt aan do gemeentewerklieden te doen blijken, dat de gemeenteraad, overwegende dat de Ned. Fed. Bond van gemeentewerklieden in zyn orgaan „De Gemeente-Arbeider' de werk lieden ophitst tegen hun overheid en tegen het gezag in het algemeen, betreurt de aansluiting van gemeentewerklieden van Heenstede bij genoemden Bond. Het Dagelijksch bestuur heeft aan dezen wensch van den Gemeenteraad gevolg gegeven en de motie ter kennis van de gem.-werklieden gebracht, maar er teveus aan toegevoegd: Wy raeenon er uitdrukkelijk op te moeten wijzen, dat, waar de gemeenteraad zoo duidelijk heeft uitgesproken, dat de aan sluiting van voornoemden Bond aan den Raad onaangenaam is, wenschen, geuit door Uwe Vereeniging. zoolang deze daarby blijft aangesloten, geen kans van inwilliging zullen hebben. In verband hiermede is door het Bonds- bestuur 'n krachtig protcstadres aan den raad van Heemstede gericht, en waarin er op gewezen wordt, dat het aannemen van deze motie te beschouwen is als een ernstigen aanslag op het recht van ver- eenigen, waardoor dit recht, bij de wet gewaarborgd tot een paskwil wordt gemaakt. Kindervoeding. Krachtens art. 11 van het Koninklyk Besluit dd. 19 November 1900 is de Ge meenteraad verplicht, binnen twee maanden na het verstrijken van bet dienstjaar aan Gedeputeerde Staten der Provincie ver slag uit te brengen aangaande de wijze, waarop het op de Gemeentobegrooting toe gestane bedrag voor het in art. 35 der Leerplichtwet omschreven doel is besteed. B. en W. bieden den gemeenteraad het volgende ontwerp verslag aan, opgemaakt uit de door de Commissie voor Kindervoe ding verstrekte gegevens: De Gemeenteraad van Amersfoort, enz. heeft de eer uw college te berichten, dat onder volgnummer 188 der Gemeente-be grooting voor het jaar 1911 voor subsidiën aan vereenigingen of commissiën, die zich het verstrekken van voeding en kleeding ter bevordering van schoolbezoek ten doel stellen, een bedrag van f450.is toege staan. Bij Raadsbesluit vau 15 December 1910, werd het geheele uitgetrokken bedrag van f450.aan de Commissie voor Kinder voeding als subsidie toegestaan onder de volgende voorwaarden: lo. dat aan den Raad aan het einde van het jaar (uiterlijk 31 December rekening zal worden gedaan van de wijze waai op het geld, waarover de Commissie ten bo- hoeve van het verstrekken van voeding en kleeding aan schoolgaande kinderen be schikt is besteed: 2o. dat de Commissie binnen éen maand na den dag van uitreiking een schriftelijke verklaring inlevert, waarbij zij zich ver bindt niet af te wijken van de regeling, genoemd in de artikelen 6, 7 en 8 van bovenvermeld Koninklijk besluit: 3o. dat de subsidie niet wordt uitbetaald, voordat de sub. 2 genoemde verklaring is ingeleverd. De Commissie heeft eene verklaring dd. l9 December 1910 ingezonden, dat z'y' de voorwaarden aanneemt en dat door haar wordt gehandeld overeenkomstig het be paalde in art. 35, 2e alinea der Leerplicht wet, zoomede in art 6, art. 7 en art 8 van het Koninklyk besluit van 19 November 1900 (Staatsblad no. 202* en dat zij kleo ding en voedsel verstrekt aan die school kinderen, van wie geacht kan worden, dat het onderwijs zonder die voeding en klee ding minder resultaat zou hebben dan thans het geval is. De Commissie heeft bij missive dd. 18 December 1911 rekening en verantwoor ding gedaan aan den Raad van de wyze waarop het geld, ten behoeven der voeding en kleeding van schoolkinderen toegestaan is beschikt. Gedurende 72 dagen dagen werd aan 11 719 kinderen spijs verstrekt. Voor klom pen ward uitgegeven f 270; voor kleeding- stukken f 7.78'. De totale uitgaven voor voe ding bedroegen f 1134.03. Muziek in Cafe's, Het advies van den Burgemeester aan den Raad inzake het verzoek der vereeni ging .Vergunning" om mildere toepassing van art. 11 der Verord. op de tappergen enz. ten opzichte van het spelen of laten bespelen van eenig muziekinstrument, luidt aldus: Bij uw besluit van den 19 December 1911, no. 472, werd om advies iD mijne handen gesteld hot hierby gevoegd adres van het Dagelijksch Bestuur der Vereeni ging „Vergunning" alhier, waarby indien ik het goed begrijp aan den Gemeenteraad wordt verzocht, in overleg met den Burgemeester aan art. 11 der Verordening op de tapperyen, enz. (bedoeld wordt aan art. 1 der Verordening betref fende openbare vermakelijkheden) zoodanige interpretatie te geven, dat alleen het bespelen of laten bespelen van eenig muziekinstru ment kan worden verboden, indien de muziek hinder of overlast aan anderen veroorzaakt. Ik heb ter zake nadere inlichtingen gevraagd aan den Commissaris van Politie, wiens rapport ik do eer heb hierbij over te leggen. Nevens de in dit rapport aange voerde motieven ter bepleiting van de wenschelijkheid het verbod tot het bespelen of lateD bespelen van muziekinstrumenten in tapperijen, koffiehuizen, enz. te handhaven, waarmede ik hot volmaakt eens ben, ver oorloof ik mg er uwe aandacht op te vestigen, dat, waar zoowel door het Staatsgezag, blykens de invoering van de Drankwet, als door Uwen Raad zeiven, blijkens het verstrekken van subsidie aan eene Vereeniging tegor drankmisbruik, en door tal van particuliere vereenigingen, alle ten dienste staande middelen worden aangewend tot bestryding van het verder felijk gebruik van sterken drank, ook de Burgemeester moreel verplicht is, daartoe mede te werken door gebruik te maken van de hem bij plaatselijke verordening door den Gemeenteraad toegekende be voegdheid tot het weren van een met opzet verzonnen aantrekkelijkheid tot be vordering van het bezoek van gelegenheden waar sterkedrank wordt verkocht, zooals zich hier ter stede voordeed. Op grond van het bovenstaande heb ik de eer Uwe vergadering te adviseeren, aan adressanten, mede te deelen, dat de Gemeenteraad, den do3r den Burgemeester genomen maatregel toejuichende, geen in vloed wenscht uit te oefenen op de wijze waarop de verordening betreffende open bare vermakelijkheden door hem wordt toegepast. Het rapport van den Commissaris van Politie luiden als volgt: Onder terugzending der bylage, mij geworden bg uwe apostille dd. 22 December 1911, heb ik de eer UEd.Achtbare hierbij beleefd het navolgende mede te deelen: dat voor eenige jaren terug in enkele tapperijen en koffiehuizen een speeldoos werd geplaatst; dat deze speeldoozen later vervangen werden door automatische muziekdoozeu en bij sommigen zelfs door electrische piano's en orchestrions; dat langzamerhand in bijna iedere tap perij of koffiehuis een dergelijk instrument werd gevonden, hetgeen vooral wanneer een paar van die iustrumenten tegelijk en op niet te grooten afstand van elkaar speelden, een hinderlijk lawaai veroorzaakte; dat dan ook aan mijn bureau verzoeken van ingezetenen, vooral uit de Laugestraat en ook uit andere wijken, inkwamen, om aan dat muziekmaken paal en perk te stellen; dat door het maken van muziek voor het meerendeel van het publiek de aan trekkelijkheid om eene dergelijke inrichting te bezoeken, verhoogd werd; dat dus feitelijk de muziek gebruikt werd als lokmiddel om publiek in die inrichtingen te krijgen en daardoor het drankgebruik zoowel als misbruik, in de hand werd gewerkt; dat art. 11 der verordening (thans ver vallen) niet scherp is toegepast en deze muziek oogluikend werd toegestaan, zoolang deze soort muziekuitvoeringen slechts op enkele plaatsen werden gehouden en daar over nimmer klachten werden vernomen; dat echter het muziekmaken zulk eene afmeting aannam, dat ingrijpen noodig werd, waarom dan ook, in overleg uiet UdEdel Achtbare op 7 en 8 Juni j.l. allen ver gunning- en verlofhouders is aangezegd, dat vanaf 1 Juli 1911 geen muziek zonder de vereischte vergunning meer gemaakt mocht worden; dat verschillende café-houders daarover toen hunne blijdschap te kennen gaven, nu het verbod algemeen werd, omdat zij door de concurrentie gedwongen werden steeds betere en mooiere instrumenten aan te schaffen en het bovendien toch ook niet veel winst opleverde; dat ik tenslotte UEdelAchtbare in verband met het bovenstaande in overweging meon te moeten geven, niet op het verzoek requestranten in te gaan, daar m.i. bij inwilliging het bezoek in dergelijke inrich tingen bevorderd wordt en ten gevolge daarvan het drankgebruik, terwijl toch voor buitengewone gelegenheden altijd nog permissie kan worden verleend. Zie vervolg Stadsnieuws in het Bijvoegsel. Treinbotsing. Gisteravond te half zeven heeft op het stationsterrein te Haarlem eeu botsing plaats gehad tusschen twee goederentreinen. Hot signaal stond op veilig, maar de wissel stond verkeerd. Een locomotief is uit de rails gevlogen en een goederenwagon viel geheel om. Er hadden geen persoonlijke ongelukken Yreeselijk ongeluk. Dinsdag avond gebeurde aan de haven te Antwer pen een Bcbrikkelyk ongeluk. Op nummer 76 der dokken ligt den stoomer „Occola", gemeerd, om er kassen machinerie in te uemeD. Een ploeg werk lieden was bezig deze kassen, door middel van windassen, die op het schip staan, in het ruim t« laten. Beneden in het schip was een andere ploeg om de koopwaar te stouwen. Rond 6l/'i uren, werd een kas, wegende 3000 kilo, naar boneden gelaten. Pa? was zij boven de opening van het ruim, wan neer de kabel der windas brak en 't ge vaarte naar beneden stortte. De werklieden die in het ruim stonden, hadden nog juist den tijd om weg te springen, uitgenomen twee. De genaamde Martin de Graaf, foreman, 56 jaar, wonende Ouden Steenweg, werd tusschen de kas en den scheepswand verpletterd en op den slag gedood. Den ongelukkige werd de borst ingedrust. Een anderen dokwerker, J, Persoons, wonende Montevideo-straat 20, werd het linkerbeen verpletterd. Na door dokter Jacquet ter plaatse te zijn verzorgd, werd de man naar het verbandhuis der Kipdorpvest over gebracht. Het lyk van De Graaf werd naar het doodenhuis der Korte Dijketraat gebracht. De politie officier Yan Oosten heeft een onderzoek ingesteld. Donderdag 18 Januari, 8 uur. Directeur: JOHAN MULDER. Blijspel in drie bedrijven van TOCHÉ. GROOT LACHSUCCES "ff flutreekaarten vooraf verkrijg baar tot Donderdag luur&fl le rang, 2e r. f0.50, 3er.fO.25. Des avonds le rang f 1.50; 2e rang f 0.75; 3e rang f 0.40. Loting en plaatsbespreking Donderdag om half één,

De Eemlander | 1912 | | pagina 2