Wie geen reclame maakt raakt vergeten. Bijvoegsel behoorende bij DE EEMLAISIDER van Zaterdag I,.li mi 20 Januari 1912. HZT BUITENLAND. BINNENLAND. Uit de Omgeving. ALLERLEI. De Oorlog. Du Italianen hebben Gargaresh bezet, waarna zij door Arabieren aangevallen werden, welke aanval werd algeslagen. De Italianen verloren 50 man. Souabya is gisterochtend door de oor- j logschepen gebombardeerd. Het Fransche stoomschip Manouba met bestemming naar Tunis, werd door de Italianen aangehouden. Er was geen contrabaude, maar er wareu 29 Turksche ziekenverplegers aan boord. Spionnen. Alweer spionnen in Duitschland veroor deeld; geen spionnen voor Frankrijk of Engeland, maar twee mannen die poogden, aan Rusland militaire geheimen te verra den. De een, een baron van Winogradof, officier der Russische marine, kreeg drie jaar vestingstraf en de andere, ingenieur von Cornos, een Duitscher, ontving drie jaar gevangenisstraf. Omdat bij hem winst bejag het motief was geweest, was zijn straf strenger, want gevangenisstraf is veel erger dan vestingstraf. Uitbreiding der Duitsche Bewapening. Een officieuze verklaring der Duitsche regeering over de verwachte plannen tot uitbreiding van bewapening: De voorstollen tot vloot-uitbreiding zijn nog niet voltooid, omdat tusschen deze en de plannen tot uitbreiding der landmacht nauw verband bestaat en ook deze laatste nog niet vaststaan. Voor de departementen van oorlog, marine en financiën het over dit allee eens zijn geworden, en de kanselier en de bondsraad het beslisseodc woord gesproken hebben, is er nog geen sprake van bepaalde voorstellen. Juist is het, dat men wenscht: een sterkere activiteit van onze vloot. Tot dusver zijn er twee active 8maldeelen Oost- en Noordzee maar er bestaan nog schepen genoeg om als reserve te dienen. Men is nu voornemons om uit die rijkeljjk voorziene reserve een derde actief smaldeel samen te stellen, waardoor de slagvaardigheid der vloot sterk zou vooruitgaan. Er zijn genoeg manschap pen voor de bezetting, en wat de kosten betreft, danrovor moet de nieuwe rijksdag gehoord woidet. Het Incident in de Belgische Kamer. In ons vorig nummer is reeds melding gemaakt van de heftige incidenten in de Kamer, en van de toepassing der censuur op v. d. Velde, den socialistischen leider, die den rechtschen afgevaardigde Du Bu6 de Warnaffe met de vuist teljjf wilde gaan, en daarin alleen door de andere Kamer leden werd verhinderd. In aanvulling op dit bericht en ter ver klaring der socialistische verontwaardiging zjj vermeld, dat bovengenoemde rechtsche afgevaardigde in zjjn rede, waarin hij het beschermend stelsel der regeering verde digde het debat liep over de levens- middelenduarte o. a. een artikel van de Bronkere in een Duitsch tijdschrift aanhaaldo, waarin stond, dat de secretaris van een socialistische vereeniging te Gent een landbouwmaatschappij had opgericht, welke aan landbouwers geld leende tegen een woekerrente van 10 procent; vorder verweet Du Bus de Warnaffe den socia listen, dat zij den arbeiders het laatste geld voor den partijpropaganda uit den zak klopten en dat zij hun coöperatieve vereenigingen aan het wettelijk toezicht trachtten te onttrekken. De toespeling op de groote inkomsten, welke sommige socialisten hebben, schijnt ten slotte de socialistische toorn en verontwaardiging, die zich reeds in tal van interrupties als: „onbeschofte kerel„onbeschaamdo„Leu genaar!" had geuit, tot handtastelijke uit barsting te hebben gebracht. In zjjn verdediging voerde v. d. Velde, nadat de geschorste zitting weer was her opend, aan dat hij zijn bloed had voelen koken, toen hij aldus de mannen, die steeds hun leven veil haddeu gehad voor de schoone zaak, door den modder hoorde sleuren. Het woord „lafaard" aan het adres van Du Bus de Barnaffe, die een nadere toelichiing had geweigerd, verklaarde v. d. Velde niet te zullen intrekken. Een Enquete tegen Caillaux. Do Londensche correspondent van 't Pa ris-Journal beweert in diplomatieke kringen te hebben vernomen, dat de Fiunsclie Re geering een enquête wil openen ovoi de geheime onderhandelingen, welke de heer Oaillaux achter den rug zijuer ambtgenooten met Duitschland heeft nevoerd. Vóór alles zou men willen vaststellen, op welk tijdstip deze onderhandelingen plaats hadden, en hoe lang het Eogelsche Ministerie van Bui- tenlandsche Zaken daaromtrent in onwe- techeid gelaten werd. Aan den Franschen gezant te Londen, Cambon eon broeder van den Franschou gezant te Parijs zou worden opgedragen sir Edward Grey het resultaat dezer enquête mede te deelen, opdat de Engelsche Minister daaromtrent het parlement de noodige in lichtingen zal kunnen geven. Eenige documenten over deze geheime onderhandelingen, welke zich in het bezit van Londensche bankinstellingen bevinden, zouden verzekert de correspondent" nienwo complicaties kunnen doen ontstaan, wannoer deze onderhandelingen niet spoe dig van officieele zijde worden gedesavou eerd. Ferrer. Aan den executeur-testamentair van Ferrer, het Belgische Kamerlid Lorand, is door het Hooge Gerechtshof te Madrid de nalatenschap van Ferrer toegewezen, waar op verschillende kloosters in Catalonië be slag wildon leggen. Een erkenning dat Ferier's veroordeeling door den krijgraad onrecht was? De opstand is China. Aan het Berliner Tageblait wordt uit Peterburg geseind: De gouverneur generaal van Moekden kreeg uit Peking het bevel, om de troepen, in Moekden gestationneerd tot bescherming der kusten van Mantsjoe- rije, te mobiliseoreu aan de baai van Lam- sjansjan, om de landing der revolutionnai- reu te verhinderen. De Nowoje Wremja houdt ondanks de officieele tegenspraak van zjjn Pekingsch bericht vol, dat de Chineesche regeering aan Rusland Mongolië heeft aangeboden tegen een leening van honderd millioen. De uitgestelde conferentie over de abdi catie van het keizerlijk huis, die gister ochtend in het paleis werd gehouden, is uiteengegaan zonder resultaat. De voornaamste prinsen verklaarden zich voor onvoorwaardelijke aftreding, maar drie jongere prinsen en Tsji Liang, gewe zen Tataren generaal te Nanking, verzetten zich tegen het vertrek van het hof naar Jehol. De regeling van de détails van den af stand levert groote moeilijkheden op. H. M. de Koningin. Volgens het Vaderland is er nog geen verandering in den gezondheidstoestand van H. M. de Koninging gekomen, zoodat er alle hoop bestaat, dat de ongunstige geruchten in verband met een heugelijke verwachting ongegrond zullen blijken. De algemeene gezondheidstoestand van H. M. hei zeer bevredigond. Geen Luchtvaart op Zondag. Het besluit waarbij aan de N. I. Ver eeniging voor Luchtvaart een subsidie van f 1200 's jaars is verleend, is in dier voege gewijzigd, dat nu staat voorgeschreven dat de wetenschappelijke vaarten niet op Zon dag mogen worden gehouden. De Motie Troelstra. Het bestuur van den Bond van Christen- Socialisten heeft een adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin het aandringt op spoedige behandeling van de motie-Troel- stra, in zake invaüditeits- en ouderdoms- verzekering. HARNEVELD. De ouder Bameveld gelegen Wesselsche Heide" die vroeger gemeenschappelijk eigendom was, docli later door eenige in de nabijheid wonende landbouwers onderling verdeeld werd, heeft de laatste jaren reeds tot heel wat twisten aanleiding gegeven. Een groot gedeelte der bewoners toch van de buurtschap Esveld, waarin genoemde heide is gelegen, blijft dezen grond nog steeds als gemeen schappelijk eigendom beschouwen en duldt niet, dat er gronden van in cultuur gebracht of gebouwou op geplaatst worden. Zoo is nu weer een reeds bijna voltooide schuur, die daar voor rekening van zekeren Duits gebouwd werd, door een 20-tal landbouwers gewapend met bijlen, enz. midden op den dag in elkaar geslagen en verwoest. Hoe wei ook nu weer aangifte aan de politie gedaan is, schijnt de justitie toch onmachtig te zijn, aan dezen ongowenschtnn toestand een eind te maken. Gasvergiftiging. De heer V., medisch student te Leiden, wonende bij een familie op het Kort-Rapenburg, werd Donderdag ongesteld en moest te bed blijven liggen. Gisterenmorgen, toen men op de slaapkamer kwam, rook men gas en vond men den heer V. in bewuste- loozen toestand te bed. Bij onderzoek bleek een lek ontstaan door een breuk in een schuiflamp. Dr. Timmermans, onmid dellijk ontboden, raadde dadelijke over brenging naar het Ilêpital Wallon aan. Gisterenavond laat meldde men nog, dat de beer V. nog buiten keunis was. Er waren echter teekenen, dat zijn toestand gunstiger werd, al was die nog zorgelijk 'n Moedigojongen. Een mooi stukje 7au jeugdigen moed is gisteren, meldt de Leeuw. Crt., te Terhorne ver toond. Een jongetje van 10 jaar reed in een wak. De angstkreten bereikten een knaap, die, met een haakje gewapend, zich naar de plaats des onheils spoedde. Omdat hij op klompen was en dus niet snel kon vorderen, trok hij onderwijl zjjn ja6 uit, wierp die, bij den drenKeling ge komen, naar den hulpbehoevende, maar door den harden wiud woei de jas weg. Een tweede jas werd aan het haakje be vestigd en de drenkeling greep, liet los, zonk diep in, greep voor de tweede maal, hield toen vast, maarwas nog niet uit het water. Op den buik kroop de knaap naar den drenkeling, kon diens arm bereiken en trok hem toen met hulp van andere jongens op het jjs. Hongerige Wolven. De hevige koude en de zware sneeuwval hebbeD de wolven uit zuidwestelijk Rusland opgejaagd uit hun gewone verblijfplaatsen en de uit gehongerde roofdieren maken thans ver schillenden districten van Kief, Wolbyoië en Podolië onveilig. In laatstgenoemd gou vernement zjjn in de laatste dagen niet minder dan zeventien personen, ook vrou wen en kinderen, den vraatzuchtigen bees ten ten offer gevallen. De wolven trekken in troepen door het land en wee den ongelukkigen eenzamen reiziger, die hun in den weg komt. Ook richten zij groote verwoestingen aan in eenigszins afgelegen veestallen. De boeren houden nu in verschillende Btreken drijfjachten op de wolven. Een de zer jagerstroepen heeft onlangs op één dan niet minder dan 29 stuks geschoten. Scheepsramp. Uit Aberdeen wordt geseind, dat het stoomschip Wistow Hall gisterenmorgen op de rotsen van Butlers of Bucban in Schotland vergaan is. 53 man zijn verdronken. Een moeilijke rekensom en.... 'n oude mop! De Bode ontleent aau do Hess. Schulzeitung het volgende bericht: Een onderwijzer te Rumuielsburg in Pommeren ontving van een vader den volgenden brief: Wilt u alsjeblieft in het vervolg mjjn zoon gemakkeliker huiswerk opgeven? Dezer dagen heeft li hem de volgende som opge geven: Indien van 3,8 vat bier 48 flesschén gevuld kunnen worden, hoeveel flesschen kan men dan vullen met 5 8 vat? We hebben dn gaune avond geprobeerd liet vraagstuk op te lossen 't was eehtci onmogelik Mijn zo ui huilde eu wilde dn volgeode dag niet uuar school gaan lk moest dus wol 3/8 vat bier kopen en toen hebben we verscheidene flesschen van verschillende grootte geleend. We hebbeu ze govuld eu mijn zoon heeft het getal als antwoord opgeschreven. Ik weet niet of het goed is, daar we bjj het vullen iets gemorBt hebben. P.S. Verzoeke de volgende keer met water te laten rekenen, daar ik geen bier meer koopen kan. Bedrogen p a n d huishouders. Op geheimzinnige wijze zijn te Weeuen verscheiden houders van pandjeshuizen benadeeld. Er werden daar gouden kettingen in pand gegeven, waarvan slechts dn gemerkte schakels echt waren, terwijl de acdero valsche, waren uitgehold en gevuld met eeu vloeistof om zoo het gewicht zwaarder Ie naken. De vloeistof verdampte mettertijd, zoodat bjjvoorbecld een ketting, die 27 gram woog, na 8 dagen 8 gram minder gewicht had. Na veel bemoeiingen gelukte het de geliefde van een juwelier en oog een anderen juwelier als da daders in hechtenis te nemen. Dekoude. Sedert 30 December 1908 is niet zulk een lage thermometer stand genoteerd als Woensdagmorgen. We vinden de volgende lagere thermo meterstanden sedert 1 Januari 1876: C. Jan. 1876: 11.3° Dec. 1876: 13.4» Jan. 1881: 17.5° Dec. 1884: - 11.1» Jau. 1887: 13.0° Feb. 1888: 10.2° Dec. 1890: 14.0° Jao. 1891: 12 0° Jun. 1892: 10.6° Jan. 1893: 11.1° Jan. 1824: 15.8° Jan. 1895: 12.6° Feb, 1895: 20.1° Dec. 1898: 15.6° Jan. 1901: 13.6° Feb. 1901: 10.2° Dec. 1902: 12,7° Dec. 1906: 10.9° Jan. 1907: 12.8° Feb. 1907: 10.6° Jan. 1908: 12.0° Dec. 1908: 13.3° De groote brand. Do groote brand in de Japansche stad Osaka brak's nachts om 1 uur uit. De vlammen werden door den hevigen wind aangewakkerd, zoodat weldra de geheele wijk (Josjiware) in lichtelaaie stond en vernield word. Men vreest dat er vele geisja's om het leven ziju gekomen. Daarna tastten de vlammen ook de dichtbevolkte arbeiderswijken aan. De brandweer kon er niet tegen op en er moesten militairen te hulp komen. Om 11 uar in don morgen was men den brand meester. Er waren toen 5000 huizen vernield. Ruim 30.000 menschen zijn zonder onderkomen. Vakgeheimen. Een zoontje van een kruidenier zit op het examen en maakt het uitstekend. Weet je waar de meeste messen vandaan komen? Ja, uit Sheffield en Solingen, moneer. En kant? Uit Brussel, Venetië Goed, heel goed mjjn jongen. En koffie? De jongen grinnikt. Non koffie? Nee meneer daar loop ik niet in. Waar de koffie vandaan komt, dat is vak geheim. Post verbrand. Aan het station Mesnil Mauger heeft men Donderdermorgen brand in een postwagen van den transat- lantischen trein uit Parjjs ontdekt. De brand was waarschijnljjk ontstaan door een vonk van de locomotief, die er binnenvloog. Men kon nog de helft der postzakken redden, maar men vreest dat er veel brieven en stukken van waarde verloren zjjn gegaan.

De Eemlander | 1912 | | pagina 5