DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 18. MAANDAG 22 JANUARI 1912. 9e JAARGANG. DE KAMPERBINNENPOORT. BUITENLAND; DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. tuii Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. 15,00. Per 3 maanden id. 11.Franco per post id. 1 1.40. Afzonderlijke nummers 10.05. Bureau: HliEINK II iA(i Telet. Intere. 1HH. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 1 0.40. Voor iederen regel meer 10.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel 10.10. (B:j abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten hel kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg Siunen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 75- 78 Amsterdam Naar aanleiding van ecnige onjuistheden, door het Raadslid Van Duinen in de laat ste Gemeenteraadszitting over dit onder werp in het midden gebracht, heb ik in twee Amersfoortsche bladeu, welker Raadsverslag men mij had toegezonden, betoogd, dat hot zeer wel mogelijk was aan de verkeerseischen te voldoen en toch de Kamperbinnenpoort te sparen. Ik zou er hoogen prijs op stellen, geachte Redactie, ook de lezers van uw blad met mijn betoog in kennis te stellen, en veroorloof mij daar om het hier gedeeltelijk te herhalen. Ik wees er op, dat zoowel door de Ge vangenpoort te 's Gravenhage, als door de Amsterdamsche pooi t te Haarlem, een be langrijk drukker verkeer gaat, dan door de Kamppoort; dat men niettemin eerst in den laatsten tijd in die twee steden ernstig op voorziening tegen die verkeersbelem- meringen bedacht was, en dat men begreep de middeleeuw8che bouwwerken niet te mogen opofferen aan het verkeer en daar om erop uit was wegen aan te leggen 1 a n g 8 die poorten, hoewel dat groote kosten zou eischen. „Te Amersfoort", zoo vervolgde ik mijn betoog, „zal het verkeer door de Kamp poort wel nimmer de intensiteit bereiken, welke het in den Haag en Haarlem thans reeds heeft, en eigenlijk zou men dan ook gerust nog jaren den toestand kunnen laten zooals hij i9. Maar daarenboven kan men hier het verkeer af doende helpen zonder aan de fraaie torentjes te raken en zonder veel hoogere kosten. Wat toch is het geval? de vernauwing in den verkeers weg wordt niet alleen gevormd door de beide poorttorentjes, doch ook door hunne belendingen. Bij verruiming zal men iu ieder geval het torentje en de huizen aan den noordkant (de zijde van den Wevers- singel) laten staan, om niet iu overbodige onteigeniugskosten te vervallen. Aan de zuidzijde bestaat de belemmering uithet torentje met het aan den biunenkat:t daar tegenaan gebouwde huisje, het huis aan den Zuidsiugel (in particulier bezit), en de huizen Kamperbinnenpoort 1, 3 en 5, waar van Nrs. 1 en 3 aan de stad behooren, doch Nr. 5 particulier eigendom is. Op dit laatste huis rust wel het servituut, dat de voorgevel 3 M. naar achteren moet worden verplaatst als de stad dit eisebt, doch met eene zóó onbeduidende verkeersverbetering als daardoor te verkrijgen valt, zal toch wel niemand genoegeu nemen. Want oen belangrijk verkeersbezwaar blijft dan be staan het verkeer van den Heiligenberg- wog, door de St. Andriesstraat en langs den Zuidsingel, naar de Langestraat blijft dan bemoeilijkt door den lastigen en ge vaarlijken draai om van den Singel in de Langestiaat te komen. Bon ik wel ingelicht, dan zijn ook reeds onderhandelingen geopend om de stad in het bezit van het geheele perceel Binnen- kamppoort Nr. 5 te stellen. En wil men dan tot een wezenlijk afdoende verkeers verbetering komen, dan dient men ook het huis ten zuiden van het torentje, aan den Singel, uit don weg te ruimen. Maar dan kau men ook het torentje, met het kleine, doch zeer karakteristiek, daartogenaan-ge- bouwde huisje laten staan. Bij afbiaak der huizen Kamperbinnenpoort Nr 15 met het huis aan den Zuidsiugel, en over- de Singelgracht, kan een breede weg ver kregen worden, die gemakkelijk zóó is te traceeren, dat hij ook van uit de St. An driesstraat zonder gevaarlijken draai bereikt wordt. De bestaaande weg tu9scheu de beide torentjes kan aan dienen voor liet verkeer in de ééue de nieuwe weg, om het zuidelijke torentje heen, voor dat in de tegenovergestelde richting." De toestand, die aldus zou ontstaan, en die door bijgaand vlbchtig schetsje waarin de bestaande rooilijn door stippels is aangegeven moge worden toegelicht, voldoet toch waarlijk aan alle billijke eischen van het verkeer: men krijgt bij de ont moeting van Kamp, Langestraat en Zuid- singel een plein, waarop het poorttorentje aan het voorschrift „rechts houden" her innert. Maar hot doet ook veel méér dan dat: het behoudt voor Amersfoort een der mooiste stadsgezichten, een stukje stedescboon, zóó treffend, dat zelfs in een Fransch boek over ons land, La II o 11 a n d e i 11 u s t r e (Paris, Larousse), waarin slechts vier af beeldingen van Amersfoort voorkomen, ook een gezicht op dc Kaïr.ppoort, vanuit de Kamp, werd opgenomen. Het is mij dan ook onbegrijpelijk, dat c-en lid van den Amersfoortscbcn Raad de groote schoon- heidswaarde der Kamppoort beeft durven ontkennen. Nog slechts weinige dagen ge leden bezocht ik de stad; ik heb toen door allerlei straten in de buurt van de Kamp poort gedwaald, en telkens werd ik ge troffen door het fraai silhouet dier toren tjes, dat aar. zoo verschillende stadsgczichteu teekening geeft, zoodat het waarlijk geen wonder is, dat meer dan één schilder, zich daardoor heeft aangetrokken gevoeld. De noodzakelijkheid van het behoud der torentjes blijkt intusschen het duidelijkst, wanneer men zich even voorstelt wat van de afbraak het gevolge zou zijn. Men krijgt dan eeu ononderbroken doorkijk vanuit de LaDgestraat terhoogte der Sint-Joriskerk tot bijna achter iu de Kamp; de geslotenheid, die aan de Langestraat zelfs op oogeublik- ken als er weinig verkeer is, zoozeer het karakter geeft eener „gezellige" winkel straat, zal dan plaats maken voor een per spectief op de doodsche Kampstraat, of, zooals een mijner Amersfoortsche vrienden het aardig uitdrukte: de vei veling van de Kamp zal ook aan de Langestraat haar opgewektheid ontnemen, de Kamp zal beginnen b ij de St.-Joriskerk. Behalve dc groote aesthetischc waardo van de Kamppoort, eischt ook hare histo rische beteekenis zeer stellig haar behoud. Yan de eerste, dertiendc-eeuwsche omwal ling der stad, welker beloop herkenbaar is aan de Singels, zijn nog slechts twee overblijfselen bewaard: de z. g. Plompe toren en de Kamppoort. De Plompe toren was vermoedelijk oorspronkelijk ook eene poort en zoo bezit Amersfoort, dat van hare tweede omwalling nog de Koppelpoort en Monnikendam over heeft, beide vooral belangrijk als z. g. waterpoorten, in de twee bedoelde gebouwen een paar merk waardige voorbeeldeu van landpoorten merkwaardig omdat zij ons twee verschil lende typen eener middeleeuwsche land- poort te zien geven: dc Plompe toren, een specimen van den eenvoudigsten poortaan- leg, rechthoekigen torenvorm met doorgang (thans dichtgemetseld)de Kamppoort, overblijfsel van een veel ontwikkelder en ook latcren poortvorm, bestaande uit een door twee torentjes geflankeerde voorpoort met een brug verbonden aan het eigenlijke poortgebouw, welke laatste hier intusschen al sinds lang is verdwenen. Da! het bestaan heeft bewijst de door Yan Rootselaar ge vonden vermelding, in 1492, van een huis in de Yiepoort (gelijk de Kamperbinnen poort 7ioeger heette), gelegen tusschen de twee poorten". Terecht sprak dan ook de bekende Duitsche archiicctuurhistoricns Prof. Dr. G. Gallaud, van de „opmerkenswaardige poort- overblijfselen", welke Amersfoort nog aan dou Singel heeft bewaard. En men begrijpt, dat iemand, die de geschiedenis der stad zoo kende en zoo liefhad als wijlen Yau Rootselaar, indertijd archivaris van Amers foort en stichter van het museum Fléhite, over de Kamppoort kon schrijven „Ieder, die slechts eeu weinig geopend oog heeft voor afwisseling, wordt getroffen door het schilderachtig gezicht, dat hem, hetzij hij van de Kamp- of Langestraat komt, door diezelfde Kamperbinnenpoort met de beide torentjes gegeven wordt. Dat niet alleen. De geschiedenis der vervlogen eeuwen ontrolt zich voor z ij n o o g e n. Men herinnert zich de eerste sticlitine der stad, toeu die Kam pei binnenpoort eeD buiteripoort was, waar zoo dikwijls en zoo heldhaftig door onze voorvaderen ter verdediging hunner vrijheid en iechten gestreden is. Die Kamperbin- uenpoort met die torentjes maakt oen deel uit van de zoo roemrijke geschiedenis onzer stad, in 6teen geschreven". Waarlijk, de argumenten voor het be houd van deze poort liggen voer het grijpen,*) en zij klemmen dubbel voor eene stad al9 Amersfoort, die aan den vreemdeling niets aantrckkclijkers heeft te bieden dan juist haar stedeschoon, en de herinneringen aan haar middeleeuwsche verleden zoodat zelfs het stoffelijk be lang der gemeente 'zou worden benadeeld door schenuis van dien schat. In 1827 ik wees er reeds op in een vorig artikel heeft de Raad getoond eerbied te bezitton voor het verleden door de torentjes der Kamppoort, op welker afbraak ook toeu was aangedrongen, in stand te houden. Ik heb goeden moed, dat de tegenwoordige Raad dit voorbeeld Met groote voldoening heb ik dan ook gezien, dat in de laatste vergadering van „Handel en Nijverheid" wel veel praatjes, doen geen argumenten tegen mijn betoog zijn te berde gebracht. i zal volgen, maar nu een der Raadsleden I blijk gaf geenszins to beseffen dat de sloopiug der torentjes een wandaad zou zijn, leek het mij niet overbodig te trach ten in breede kringen der bui gerij belang stelling op te wekken voor het bedreigde monument. Ik beu de reductie van dit blad dan ook erkentelijk voor de mij ge boden gelegenheid dit ook in hare kolom men te doen. 's-Gravenhage, 20 Januari 1912. Jan Kalf. De Oorlog. Tot veler verbazing blijkt uu, dat de Italianen aan de kust ten westen van Tri poli nog zoo heel weinig te vertellen heb ben. De Italianen hebben eerst Donderdag Gargoresch bezet, een plaatsje dat eeu kilometer of zes ten westen van Tripoli aan de kust ligt. En bij die bezetting schijnen zij nog gevoelig klop te hebben gekregen. Want het heet dat 50 Italianen „verloren" zijn na een aanval van Tarken, die (natuurlijk) werd afgeslagen. Ook Soeara, de eenige groote stad 120 kilome ter ten westen van Tripoli aan de kust, is uu gebombardeerd. De kazerne en de woning van het districtshoofd zjju daarbij vernield. In den nacht van 17 op 18 Januari deden 400 Turken en Arabieren een aanval op oen blokhuis bij Benghasi dat door een kleine troep Italialen werd bewaakt. Ter stond kwamen de bezettingen der nabutige schansen te hulp met zoeklicht, geschut en machine geweren. Zoo slaagde men erin deu vijand terug te drijven, aia 29 tloodon en 2 gewonden achterliet In den morgen van 18 Januari verscheen een nieuwe colonne van 000 man; deze trot zich echter, nadat eenige schoten gewisseld waren, terug; de groote afstand, waarop de vijand zich bevond, liet een tegenaanval, waarop de Italianen voorbe reid waten, niet toe. De kruiser „Etruria" werkte met de troepen te land samen om gewapende troepen te verdrijven. Dezelfde kruiser boaibardeerde ook Cocssia. Aan Italiaanscbc zijde werdcu 6 man licht gewond. De herstemmingen in Duitschland. Om één uur Zondagnacht waren van de 78 herstemmingen die Zaterdag plaat6 had- den, alle resultaten bekend. Gekozen zijn: Conservatieven 9 Rijkspartij 6 Reformpartij 2 Wirtschaftliche Verein 4 Nationaal-liberalen 20 Vrijzinnige volkspartij 17 Ceotrum 7 Socialisten 8 Welfen 2 Boerenbond 1 Wilden 2 Onder de wilden behoort ook de oud- minister graaf Posadowsky. De consorvatieven winnen 3 en verliezen 5 zetels. De Rijkspartij verliest 1 zetel. De Wirtschaftliche Vereinigung wint 1 en verliest 2 zetels. De nationaal liberalen winnen 10 zetels en verliezen er 6.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1