WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Uit de Omgeving. Correspondentie ALLERLEI" MEDEDEELINGEN VAK HET KONINKL. EED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.59 uur. De Bilt, 22 Januari 1912. Hoogste barometerstand 764.7 m.M. te Muuchen, laagste 753.6 te Skudsnaes en Coruna. "Verwachting tot den avond van 23 Januari 1912. Zwakke tot matige Zuidelijke tot Oostelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Nevelig, later wellicht opklarend, weinig of geen neerslag. Temperatuur: 's Nachts eenige vorst, overdag lichte dooi. Barometerstand AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 763 m.M. Vorige Btand te 12 uur 770 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 42 LaagBte hedennachtF. 40 Hedenmiddag 12 uurF. 39 De vrijzinnige volkspartij wint 8 en ver liest 1 zetel. Het centrum wint 2 en verliest 5 zotels. De socialisten winnen 8 en verliezen 5 zetels. De Welfen winnen 2 zetels. De Boerenbond wint 1 zetel. Met buitengewone algemoene belang stelling volgde Berlijn Zaterdagavond het verloop der herstemmingen in de provincie', de straten waren bezaaid met strooibiljetten. Vóór de gebouwen der dagbladen stonden enorme meuschenmassa's telkens hoera te roepen, wanneer een zetel door de linker zijde gewonnen werd. Wordt hetzelfde resultaat bereikt bij de andere herstemmingen in het rijk - nog ruim honderd dan is de tegenwoordige groote meerderheid veranderd in een kleine minderheid. Opmerkelijk is het dat de groote winst thans niet behaald is door de sociaal democraten, die stationnair bleven, doch door de vrijzinnigen. Vooral zal de sociaal-democratie het ver lies van Bielefeld ter harte gaan, waar hun candidaat Severing het moest afleggen leg gen tegen graaf Posadowky. Heden en Donderdag voortzetting der herstemmingen. De Mijnwerkersstaking in BELGië. De stakende mijnwerkers in de Borina- ge hebben zich bereid verklaard den arbeid onmiddellijk weer op te nemen, wanneer de mijnbezitters het geschil aan de uit spraak van een scheidsgerecht willen onder werpen. De president der Kamer Cooremans is door de arbeiders tot arbiter benoemd. De neringdoenden in het mijndistrict, die sterk onder de staking lijden, dringen aan op beëindiging van het conflict. Boven dien begint ook de industrie groote schade te ondervinden van het gebrek aan steen kool. Uitsluiting in Bohemen. De directies van meer dan twintig groote machinefabrieken in Bohemen hebben be sloten over te gaan tot uitsluiting van alle arbeiders, daar deze geweigerd hebben het nieuwe arbeidsreglement te erkennen. De uitsluiting zal Dinsdag a.s. ingaan. Meer dan tienduizend arbeiders geraken dan buiten werk. Een Arbeidersbond Ontbonden. De Spaansche Algemeene Arbeidsbond, die vijf en twintig jaar geleden werd op gericht, is door de regeeriog ontbonden, omdat hij niet wettig is samengesteld. De bond omvat vierhonderd arbeiders vereonigingen. Aan de Cortes zal machti ging worden gevraagd tot het instellen van een vervolging tegen Pablo Iglesias. voor zitter van den bond. Deze maatregelen staan in verband met de groote staking vao het vorige jaar te Bilbao, die toen dreigde zich uit te bi ei- den over geheel Spanje. Een Bomaanslag. Uit Lissabon wordt geseind7*dat hand langers van de clericale partij bommen heb ben gegooid in het woonhuis van den gouverneur van Barcelona. Alle inwonenden werden min of meer zwaar gewond. Een deel van het huis is ingestort. Rusland en PKRZië. Op het protest over Rutland's optreden in Perzië, door den Mohamedaanschen boud te Londen bij de Engelsche regeering ingediend, werd door het ministerie voor Iodië geantwoord, dat Engeland reden had om te veronderstellen, dat de onderhande lingen tusschen Rusland en Perzie, binnen kort tot een bevredigend resultaat zullen leiden. "Wanneer dan eenmaal overeenstemmig tusschen die beide landeu bereikt is en de orde in Perzië hersteld, zal de toestand aldaar ongetwijfeld ook weder normaal worden. In do particuliere geschillen tusschen Rusland en Perzië, die uitsluitend beide landen aangaan, kan Engeland zich niet aieugen, daar de algemeene politiek van de regeeriug er op uit is tê zorgen, dat de invloed van Rusland, die iD Noord- Perzië reeds sedert lang overhcerschend is, zich niet uitbreidt in een richting, die ten nadeele van Indië zou strekken. H. M. de Koningin. De Haagsche Kouter van de Prov. Gron. Cit. schrijft: Algemeene teleurstelling wekte de droeve mare, diefWocnsdag, als een loopend vuurtje door de Residentie ging, dat de blijde verwachting van het Koninklijke Echtpaar opnieuw is verstoord. Dinsdagmiddag had de Koningin zich reeds minder wel ge voeld. Ondank6 al haar pogingen om zich zooveol mogelijk in acht te nemen en tegen alle inspanning te hoeden, was H. M. pijn lijk en vermoeid. En dr. Roessingh die Haar dien avond bezocht, vond het ge raden prof. Kouwer, die in den laatstcn tijd meermalen de Vorsun had bezocht en haar de noodige voorschriften had gegeven te doen ontbieden tot oen consult, dat nog dienzelfden avond gehouden, een voor de in haar blijde vooruitzichten zoo gelukkige Koningin minder bemoedigend resultaat had. De strengste rust werd H. M. voor geschreven. Den Prins, die voornemens was eerst Woensdagavond van de reis naar Ede uit 't Loo hier ter stede terug te keeren, werd bericht gezonden, dat zijn overkomst, nog dien avond gewenscht scheen en ook H. M. de. Koningin-Moeder werd voorbe reid op een mogelijk spoediger en mioder gelukkige wending in de hoopvolle positie harer Dochter. Prins Hendrik kwam nog denzelfden avond in den Haag terug; dr. Roessingh eu prof. Kouwer bleven ten paieize en gelukkig. Des nachts te ODgeveer half drie vertoonden zich verschijnselen, die aan de vurig gehoopte gebeurtenis der naaste toekomst een bedroevende wending gaven. In allerijl werd de Koningin-Moeder gewaarschuwd en weinige oogenblikken daarna was H. M. in 't paleis in het Noord einde. Gelukkig had H. M. de Koningin weinig geleden, zij gevoelde zich zwak en bovenal zeer verdrietig, maar de genees- hceren waren over den toestand tevreden en ook sedert is er geen reden tot eenige bezorgdheid. Hoe smartelijk ook de tegen slag moge zijn voor H. M. en Haar ge maal, te smartelijker omdat men zich reeds verheugd had in de weldra officieel aan den volke mee te deelen blijde verwachting, die tevens de ware oorzaak zou hebben kenbaar gemaakt van H. M.'s afwezigheid, uit een wellicht ietwat overdreven voor zichtigheid, bij de jongste Kameropening, welke teD onrechte aan gansch andere over wegingen was toegeschreven de Konin gin was Woensdag reeds weder zóó wèl, dat de Prins met gerustheid het paleis kon verlaten om den Minister-presideut aan diens Departement persoonlijk van het gebeurde te gaan op de hoogte stellen. Met vreugde vernam men sedert, ik her haal het, dat H. M. naar omstandigheden zich wèl bevindt; en gansch het trouwe Ned. volk is met de hoop vervuld dat het gebeurde gepn verderen iuvloed zal heb ben op H. M.'s gezondheid en toekomstig levensgeluk. Staatscommissie Grondwetsherziening. De Staatscommissie voor de Grondwets herziening is tot nadere bijeenroeping uit een gegaan. Haar werkzaamheden zijn zoover gevor derd, dat met de samenstelling van haar rapport een aanvang kan worden gemaakt. Bestellen op Zondag. De Staatscourant meldt: Waar afzenders van stukken door een aanwijziging op het adres den wensch te kennen gaven, dat die 6tukken op Zondag niet zouden worden besteld, werd, indien die aanwijzing in het oog viel, daaraan gevolg gegeven. Om van dit verlangen op beter in het oog vallende wijze te kunnen doen blijken, zijn aan de postkantoren, tegen den prjjs van 1 cent per vel van 50 stuks, strooken verkrijgbaar gesteld, dragende de aandui ding: „Niet bestellen op Zondag" en be stemd om naast de postzegels te worden geplaatst. Het bovenstaande geldt ook voor post pakketten, mits het verlangen van niet- be8telling op Zondag is uitgedrukt zoowel op de adreszjjde van het pakket, als op de daarbij behoorende kaart. Hedenmorgen om 11.15 sloeg op de Varkeusmarkt een 'paard op hol. De hu zaar viel er af en werd bewusteloos bij den apotheker V. binnengedragen, on daarna naar hot mil. hospitaal vervoerd. Men verzoekt ons mee te deelen, dat de uitvoering van gewijde muziek, Woensdagmiddag in de St. Joriskork te geven, om halt «lrie aanvangt. Het programma luidt als volgt: 1. Yeni Creator (koor) L. v. Beethoven. 2. Pie Jesu (koor) Fr. Schubert. 3. Tulerunt Dominum meuru F. Mendelssohn- [Bartholdy. 4. Stabat Matei G. B. Pergolese. Duetten door Mevr. C. C. S. N. en mej. A. v. d. Bergh. 5. Giaccono Tomaso Vitali. Viool-solo door den heer Mr. W. G. de M. O. 6. Recitativ und Arioso uit Paulus Mendelssohn- [Bartholdy. Solo door mej. A. v. d. Bergh. 7. Laudate Pueri (koor) Mendelssohn- [Bartholdy 8. Beati (voor soli en koor.) Mendelssohn- [Bartholdy. 9. Die welt singt Gottes Prei6 (koor) J. W. Franck. 10. Es ist ein Ros'(koor) Mei. aus dem 16 Jahrhundert. 11. Dir, dir Jehovah (koor) J. S. Bach. 12. In Gott vergnügt Ph. Em Bach. 13. Kom, Siisser Tod (Solo door mej. A. v. d. Bergh.) 14. Largo G. F. Handel (door mej. v. d. Bergh en den heer Mr. W G. de M. O.) 15. Adagio uithetE-dur concert J. S. Bach, (viool-solo door den heer Mr. W. G. de M. O.) 16. Gelukkig is het land (koor) Catb. v. Rennes. 17. Wilt heden (koor) Cath. v. ReDnes. 18. WilhelmiiB (koor! Cath. v. Rennes. Aangezien alle voor Zondag vastgestelde competitiewedstrijden, "wegens ijsvermaak waren uitgesteld, is alhier gisterenmiddag niet gevoetbald. Donderdagavond a. b. zal door de afd. Amersfoort van den Alg. Ned. Typo grafen Bond eene openbare Vergadering gehouden worden. Als spreker zal optreden de heer F. van der Wal met het onder werp: -Waarom vereenigd en waarom in den A. N. T. B." Den 15en Februari a. s. zal voor het departement Amersfoort van het Nut dr. H. van Capelle 'n lezing houden met lichtbeelden over „Een onderzoekingstocht in de binnenlanden van Suriname". De spreker was zelf de chef van een der laat ste expedities tot opsporing van de bron nen van de Corantgn en de Suriname-rivier. In aanslniting met bet aan het Amerf. Dagbl. ontleend bericht in ons num mer van Zaterdag jl. omtrent den beambte van de H. IJ. S. M-, die door zijD onop lettendheid oorzaak was van het ernBtig ongeluk aan de Koppelpoort en daarom door de maatschappij was ontslagen, kun nen wij nog het volgende mededeelen. Het scheidsgerecht, waarvan de beambte de tusschenkomst ingeroepen had en waar van mr. Peyrot, lid van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten, voor zitter was, heeft de zaak onderzocht, de straf ongeldig verklaard en den man veroor deeld tot verlies van zijn salaris van den dag van het ongeval tot den datum der uitspraak van het scheidsgerecht, terwijl hij zijn betrekking behoudt. Bioscopen. De r. k. Eembode van Vrijdag waar schuwt tegen het bezoek, vooral van kinderen aan bioscopen. Een groot gevaar voor de jeugd zijn iu onze dagen de bioscopen, wier ondernemers niet voldoende met de eischeti der zedenleer en opvoedkunde rekening hoaden. 't Is bekend, dat het bezoek aan tal van inrichtingen van dien aard beslist ontraden moet worden in verband met de tafereelen welke er den toe schouwer worden vertoond. Er zijn toch bios coop-ondernemers, die door de vertooning van allerlei lichtzinnige stukken speculeereu op den wuften zin en den bedorven smaak van een deel der toeschouwers. In inrichtingen waar het aldus toegaat, behoort geen weldenkend inensch te komen,.veel minder dus een kind, welks g-emoed zoo vatbaar is voor allerlei indrukken. Hel moderne, slechte tooneel met zijn schan daal-repertoire heeft velen moreel vergiftigd, maar het staat te vreezen, dat de bioscoop met haar ongebondenheids-films, oneindig veel meer slachtoffers zal maken, wanneer niet tijdig maatregelen worden genomen om zulks te beletten. Daarom, Katholieke ouders, weest waakzaam en zorgt dat, als uw kroost een bioscoop bezoekt het een inrichting zij, waar het zielenheil geen gevaar loopt. 't Is itw dure plicht. Deze waarschuwing staat klaarblijkelijk iu verband met de eerstdaags plaats hebbende opening van 2 bioscopen te dezer stede. Hiertegen past 'n woord van protest. Wij vreezen dat die bioscopen zich door dit stukje in de Eembode ernstig benadeeld zullen achten. Plet mag dan ook hoogst ongemotiveerd heeten, die inrichtingen thans reeds in verdenking te brengen, als zouden er lichtzinnige stukken vertoond worden, vóórdat ze geopend zijn en er over het program geoordeeld kan worden. AGENDA 22 Jan. Openb. verg. afd. Amersfoort Alg. Ned. Geheel Bond in Amicitia. 24 Jan. Cursus Hoenderteelt van de V. P. N. in café Otte. 24 Jan. Concert in de St. Joriskork ten bate dor Amersf. Ver. t. b. der Tuberculose 28 Jan. Feestavond van de afd. Amerstoort van de Ned. Ver. tot afsch. v. Alcoholh. drankeu in Amicitia. 31 Jan. Louis Bouwmeester in Amicitia. 2 Eebr. Rem. Kerk. Ned. Prot. Bond. Spr. Prof. Lake. 13 Febr. Nutslezing dr. H. van Capelle in Amicitia. 15 Maart Kiesvereeniging „Gemeentebelang" Spr. de beer Roodhuizen. BAARN. Alhier is door een aantal DOtabele ingezetenen opgericht de Yeree- niging „Centrale Armenzorg". Het bestuur bestaat uit de volgende heeren en dames: E. F. barou d'Aulnis de Bourouill, burgemeester van Baaro, eere- voorzitter, E. Eothoven, voorzitter, A. J. Bicker Caarteu, 1ste secretaris, mej. A. Pierson, 2de secretaresse, J. C. van Wie- ringhen Borski, lete penningmeester, mej. O. Druijve8teijn, 2o penningmeesteresse en mej. B. van Kempen. Op de vastgestelde statuten is de ko ninklijke bewilliging aangevraagd. Aan den heer v. d. H. Yoor plaatsing op den kiezerslijst moet men zich voor 15 Februari aangeven. Wij komen dezer da gen uitvoeriger hierop terug. Ijs. Men schrijft uilUrkaan het Ilbld.: Ongewoon snel is deze week dit eiland door het ijs in- en van do gemeenschap met den vasten wal afgesloten. Sinds j.l., Dinsdag is de postboot „Minister Havelaar", na 's morgens van Kampen via Urk naar Enkhuizen gevaren te zijn, in deze havon

De Eemlander | 1912 | | pagina 2