DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 19, 9e JAARGANG. Aangifte voor plaatsing op de KIEZERSLIJST. BUITENLAND. DE EE Hoofdredacteur: Mr. D. J. van hrhaardcnltiirg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. 15.60. Per 3 maanden id. 11.Franco per post id. 1 1.40. Alzonderlijke nummers 1 0.05. Bureau: KI/61IVSC StvAO 6. Telet. But ore. I SB. Prijs tier Adverfentiën Van 1 tot 5 rogels [0.40. Voor iederen regel meer 10.08. Kuiten liet Kanton Amersfoort per regel fO.10. (B;j abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reet. van buiten het kanton Amersfoort in dit blad i, .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Bnitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 74. 78 Amsterdam De BURGEMEESTER der Gemeente AMERSFOORT Noodigt uit I. de mannelijke inwoners der gemeente om, zoo zij in eene andere gemeente over Tiet laatstverloopen dienstjaar in eene der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen (wat de grondbelasting betreft in eene andere of in meer gemeenteD te zamen tot een bedrag van ten minste éon gulden, hoofdsom) daarvan, door overlegging dei- voor voldaan geteekende aanslagbiljetten, voor 15 Februari a.s. te doen blijken. De aanslag der vrouw geldt voor haren man; die van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vrucht genot heeft, voor hunnen vader. Aanslagen, waarvoor eerst na 31 De cember van bet laatstverloopen jaar een aanslagbiljet is uitgereikt, blijven voor plaatsing op de kiezerslijst buiten aanmer king. II. de maunelijke inwoners dei gemeente, die, op grond van het bppaalde bij bet vierde lid van art. 2 der wet, als mede eigenaar van onroerende goederen eener o .verdeelde nalatenschap, waarvan bun aaudeel in de grondbelasting ten minste éou gulden bedraagt, aanspraak meeneu te kunuen maken om op de kiezerslijst ge plaatst te worden, daarvan vóór 15 Febru ari a.s. aangifte te doen op een kosteloos ter secretarie verkrijgbaar biljet, onder overlegging van bet aanslagbiljet of dooi den ontvanger gewaarmerkt kosteloos af te geven duplicaat daarvan, cd van de noo- dige bescheiden ten bewijze van het ge meenschappelijke bezit, welke bewijsstukken na de vaststelling per kiezerslijst aan be langhebbenden worden teruggegeven. III. de mannelijke inwoners der ge meente, die aanspraak raeenen te kunnen makeD om op de kiezerslijst geplaatst te worden, krachtens art. lb der wet, om daarvan voor 15 Februari a. s. aangifte to doen; dit zijn zij, die over het laatstver loopen dienstjaar in geene der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen of wier aan slagen niet vallen onder art. la der wet, en voldoen aan een der volgende voor waarden lo. dat zij als hoofd van een gezin of als alleenwonend persoon op ol Januari dezes jaars sedert 1 Augustus van het vorige jaar hebben bewoond: krachtens huur een huis of een gedeelte vau een huis, waarvoor, met of zonder bijbehoorenden of iu huur gebruikten grond of lokalen en bijgebouweu, niet ter bewouing bestemd, de werkelijke huurprijs, per week bere- keüd, ten minste heeft bedragen de som van f 1.50 per week (stadsgedeelte en f 1 per week (overige deel, of wel achtereen volgens in deze gemeente twee zoodanige huizen of gedeelten van huizeu, of krach tens eigendom, vruchtgebruik of huur, een zelfde vaartuig van ten minste 24 Kub. M. inhoud of 24000 Kilogram laadvermogen. Bij de berekening van den werkelijken huurprijs, die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contributie aan eeae coö peratieve bouwvereeniging, viudt geen af trek plaats van de som, verschuldigd voor gas- of waterleiding, ingeval deze in den huurprijs is begrepen; 2o. dat zij op 31 Januari dezes jaars sedert 1 Januari van het vorige jaar ach tereen volger.6 bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, openbare of bij zondere instellingen in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of be roep der ouders werkzaam geweest zijn en als zoodanig over :lat jaar een inkomen hebben genoten van f 400 ^stadsgedeelte) of f 300 (overige deel). Bij de berekeniug van het inkomen wordt vrije wcniug of inwoning berekend op f75 (stadsgedeelte) f37.50 (overige deel), en enkel vrije kost f200 (stadsge deelte) en f 162.50 (overige deel) terwijl ten aanzien van vrijen kost geeu reke ning wordt gehouden met den Zondag of algemeen erkende Christelijke feestdagen, of, voor zooveel Israëlieten betreft, met den Sabbath; of dat zij op 1 Februari dezes jaars in het genot zijn van een door eene onder neming, openbare of bijzondere instelling veilcend pensioen of verleende lijfrente van gelijk bedrag; met dien verstande, dat voor ben, die in beide gevallen verkeereo, zoo nooöig, ter bereiking van het vereischte bedrag, het inkomen, bet pensioen en de lijfrente worden samengeteld; 3o. dat zij op 1 Februari dezes jaars sedert een jaar den eigendom, met recht van vrije beschikking, hebben van ten miuste f 100.(nominaali, ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld, of van ten minste f 50.ingelegd in de Rijks-Postspaarb ink. in eene gemeentelijke Kpaarbauk of in een spaarbauk, beheerd door het bestuur van eene rechtspersoon lijkheid bezittende vereenigiög, van eene naamlooze vennootschap, van eene coöpe ratieve vereeniging of van eene stichting; 4o. dat zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij alge- meenen maatregel van bestuur en iu ver band staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van ceDige be trekking of de uitoefening van eenig be drijf of beroep. De modellen dezer aangiften worden ter secietarie dei gemeente kosteloos verkrijg baar gesteld en inooten door de belang hebbende zijne handteekening. Ingeval een belanghebbende zijne hand teekening niet kan stellen, kan bij volstaan met hot plaatsen van een haudmerk in tegenwoordigheid van den Secretaris of van een door den Burgemeester aaugewezen ambtenaar ter secretarie. Voorts moet door hen, die hun kiesrecht gronden op de hierboven onder 3 genoem de voorwaarden bij de aangifte worden overgelegd, een door of van wege de direc tie van de Grootboeken der Nationale Schuld, of den Directeur der Rijks-Post spaarbank, of het bestuur der gemeente lijke of bijzondere spaarbank afgegeven verklaring. De verklaring van den Direc teur der Rijks-Postspaarbauk of van het bestuur der gemeentelijke of bijzondere spaarbank wordt den belanghebbende toe gezonden op schriftelijke aanvraag, met opgaaf van het nummer waaronder ou het kantoor alwaar het spaarbankboekje is uit gegeven. Ten slotte wordt aan belanghebbenden kennis gegeven, dat voor hen, die krach tent vroeger gedane aangifte op de loopende Kiezerslijst voorkomen hernieuwde aangifte onnoodig is, indiea de plaatsing op die lijst berustte op: le. bewoning van een huis of gedeelte van een liuis of vau een vaartuig mits zij op 31 Januari alsnog het zelfde huis of j een gedeelte vau het zelfde huis of het zelfde vaartuig bewonen; 2e. genot van pensioen of lijfrente; 3e. bezit van eene inschrijving in de Grootboeken der Nationale Schuld of van een inleg in eene spaarbank; 4o. afleggen van een examen; doch dat hernieuwde aangifte wèl noodig is voor hen, wier plaatsing op de lijst be rustte op: le, bewoning van een huis of gedeelte vau eeu huis of vau een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari het zelfde huis of een gedeelte van het zelfde huis of het zelfde vaartuig bewonen; of 2e. genot van inkomen in dienstbetrek king, of als inwonende zoon, iu liet bedrijf of beroep der ouders werkzaam, betzij met of zonder genot van pensioen of lijfrente. Volgons art. 159 der Kieswet moet voor 16 Februari aaugifte worden gedaan, indieu 14 Februari op een Zondag valt. Amersfoort, 19 Januari 1912. De Burgemeester voornoemd, WUJJTIERS. Fransch-Italiaansch Incident. Onze lezers hebben kennis genomen van het feit, dat twee Frarische schepen, de „Carthage" en de „Manouba" door Ita- liaanschc oorlogsvaartuigen zijn aangehou den. De „Carthage" werd aangehouden op weg naar Tunis, omdat zich aan boord een vliegmachine bevond, en toen bleek, dat de eigenaar daarvan aan de Frausche re geering beloofd had, om hiervan geen ge bruik te maken voor een der oorlogvoe rende partijen, aarzelde men in Cagliari nog om de Carthage los te laten, die eindelijk, dagen te la&t, haar reis naar de plaats van bestemming kou voortzetten. Duu, terwijl de Carthage nog niet eens was losgelaten, werd de Manouba, eveneeus eeu boot op Tunis varende, gegrepen en naar Cagliari gesleept en eerst losgelaten nadat de 29 Turken die ingeschreven stoudeu als be- hoorend tot den hospitaal dienst, van boord waren gehaald, d.w,z. gevangen genomen door de Italianen.De stoomvaartmaatschappij kwam hefiig op tegen deze dead der Ita— liaaosche overheid, do Fransche regeering protesteerde, daarmee gevolg gevende aan den algcmconen vveusch der Fransche open bare meeuing, en eischte de onmiddellijke vrijlating der 29 Turken. Italië voldeed voorloopig niet aan dien oisch, maar wil besprekingen houdeu. Het standpunt der Italiaanskhe regcenng in deze Manouba-quaestie is het volgende: de 29 Turksche hospitaal-dienaars zijn ver momde officieren van het gewone leger, die op deze wijze via Tunis naar het oorlogs- terrein willen komen om legen de Italianen te vechten; dat blijkt o.a. zeer duidelijk daaruit, dat zij geen instrumenten bij zich hebben, maar wel groote sommen golds (natuurlijk om Arabieren om te koopen). De Frauschcn voeren daai tegen aan, dat ten eerste het zeer goed mogelijk is dat niettemin deze Turken wèl voor den hos pitaal-dienst bestemd zijn en dat Italië niet hat minste ïecht heeft, hun den tocht naar Tunis te beletten, eu ten tweede dat al zijn zij vermoedelijk gewone officieren, de Ita- liauen niet anders hebben te doen, dan aan de overheid in Tunis te vrageu, dat ze deze Turken niet doorlaat maar eerst onderzoekt iu hoeverre het werkelijke ware Roode Halve Maan-dieuaars zijn en geen eigen lijke leger-officieren. In elk geval hebben de Italianen niet het minste recht, de men- schen te dwingen het Fransche schip te verlaten en ze vervolgens gevangen te nemen. Daarom eischt Frankrijk dat zij vóór alles zullen worden losgelaten en aan boord gebracht van een Fransch schip dat gezonden zal wordeu om hem te halen. Daarna kan men eventueel verder praten. Italië echter is daartoe voorloopig nog niei bereid en spreekt er over de zaak voor het Haagsche Hof te brengen. Een zonderlinge verwikkeling bij dit alles is, dat een telegram der regeering te Parijs aan den gezant te Rome vorvalscht schijnt te zijn; want terwijl er geseind was dat de gezant zich tegen de ontscheping der Turken moest verzetten, verzekert de camuiandant der MaDoubu, dat hij juist in opdraoht van den gezant de ontscheping heeft toegelaten. De Itaïiaan8che Regeering heeft er haar leedwezeu over uitgedrukt, dat het thans gebeurde in zekeren zin is uitgelokt door hetgeen eenpanr weken geleden is geschied- Toen had namelijk de Italiaansche Regee- ring te Parijs doen weten, dat tien Turk sche officieren over de Tunesische grenzen naar Tripoli waren getrokken. Ecuige dagen daarna had de Fransche Minister van Buitenhudsche Zakcu geant woord, dat indeidaad een gezelschap van tien Turken, de grenzen waren overgetrok ken, maar dat Rifaat Pasja, de Turksche gezant te Parijs van te voren zijn woord van eer had gegeven, dat deze tien perso nen geen officieren waren. De Italiaansche Rcgeeriug had echter gemeend, dat een dergelijke eenvoudige verklaring van den gezant van een der oorlogvoerende mogendheden hier niet vol doende was. Daarom had men aan Italiaansche zijde maatregelen genomen om een herhaling van dergelijke incidenten te voorkomen. De Petit Parisien zegt, dat de Fransche regeering besloten is, van Italië alle nood zakelijke schadeloosstellingen te eischen. De Matin zegt, dat Frankrijk de in vrij heidstelling der Turksche ziekenoppassers eischt, die Italië weigert. De „Daily Chronicle" verneemt uit Parijs, dat Frankrijk van plan is het diplomatieke protest bij Italië gedaan, ten opzichte der gevangen genomen Turken door een vloot demonstratie le steunen. Instructies zijn gisterenavond naa'- Tou Ion gezonden om een sterk eskader gereed te maken om uit te zeilen. "Voor het geval het autwoord van Itaüë onbevredigend is, zal het eskader onmiddclgk naar de Itali aansche kust koers zetten. Dk Rj.iksdagverkiezingkn. Heden uacht om l uur waren van de 79 herstemmingen die gisteren gehouden zijn 77 bekend. Daar in het eene van de beide districten, waarvan de uitslag nog niet bekend is, een nationaal-liberaal in herstemming komt met een sociaal-democraat, in het andere een conservatief met een Pool, kunnen deze uitslagen geen verandering brengen iu de verhouding tusschen links en rechts.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1