DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 21. DONDERDAG 25 JANUARI 1912, 9e JAARGANG, Evenredige Schoolgeldheffing. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. 11.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KI.KINK llv ttJ Telef. Interc. IS». Prijs «Ier Advertentiën Van 1 tot 5 regels 10.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd hel Alg. Binnen-en Buitenlandseh Advert.-bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 74-78 Amsterdam Merkwaardigheid van don ontzettenden brand to New-York. Zooals men weet lijdt de bevolking van New-York in den zomer onder ongeloof lijke hitte en in den winter onder ontzaggelijke koude. De brandweerlieden die aan het blusschingswerk van den laatsten grooten brand werkzaam waren, kunnen daar van medespreken. Door de buitengewone koude in de Hudson-Centrale was het werk on gelooflijk zwaar. De brandweerlieden stonden machteloos. Het water bevroor eenvou dig tegen do muren aan, de stoomspuiten waren in een oogwenk geheel verijzeld. De arme brandweerlieden geleken wandelende ijsmannen, terwijl ook de nieuwsgierige me nigte met een witte ijslaag door het bevriezende neervallende water werd bedekt. Onze teekeningen geven twee scènes weer, welke men eerder in Siberië dan in New-York zou vermoed hebben. Eveoredige schoolgeldhcffmg zal in Amersfoort naar alle waarschijnlijkheid niet lang meer tot de vrome wenscben behoo- ren. In de Memorie van Antwoord op de afdeelingsverslagen naar aanleiding van dc jongste gemeentebegiooting, deelden B. en W. mede: Bij de voorstellen, welke betreffende het Lager onderwijs in bewerking z\jn, is tevens een progressieve schoolgeld heffing in overweging. "Waar zoo tal van gemeenten reeds zijn voorgegaan in de provincie Utrecht, toch waarlijk niet een van de vooruit strevendste provincies des lands, is het ons reeds bekend vau Baarn, Yeenendaal, Rhenen, Wijk-bij-Duurstede, Houten, Maars- sen, Maarsevce.i, Mijdrecht, Tienhoven, Yinkeveen en Wilnis kan het niet an ders dan tot groote voldoening stemmen, dat eindelijk ook Amersfoort volgen zal. In zake schoolgeldheffing zijn de meest uiteeuloopende opvattingen verkondigd. Drieërlei standpunt kan men hier innemen: het oude, steeds meer verlaten wordende volgens hetwelk voor alle leerlingen het zelfde schoolgeld geheten moet worden; dan kan men toegedaan zijn de allengs meer veld winnende meeniug, om school geld te heffen in overeenstemming met de- draagkracht der ouders, terwijl ten slotte door hen, die het proces van de versocia- liseering der maatschappij willen verhaas ten, in het geheel geen schoolgeld maar algemeeu kosteloos onderwijs verlangd wordt. Over deze laatste opvatting, gehuldigd door socialisten en idealisten, beiden te ongeduldig om de natuurlijke evolutie der din gen af te wachten, kunnen wij kort zijn, daar de maatschappelijke verhoudingen 'n dergelijke regeliug nog niet toelateu. Men moet de vruchten aan den boom laten tot dat zij rijp zijn om te plukken. Wie ze eerder wil eten, moet dit met buikpijn bekoopen. 2Joo zou op het oogenblik aan het Openbaar Onderwijs geen zwaarder slag toegebracht kunnen worden dan door al- gemeene vrijstelling van schoolgeld. Wij mogen in dit verband over deze tpiaestie niet uitweiden, maar dit is'n feit: de afschaffing der standenscholen zou geenszins tot gevolg hebben de wegneming van het standenverschil. Integendeel de tegenstelliog zou grooter worden: niet alleen de rijken maar allen, die nu eenmaal nog beheerscht worden door, laat ons zeggen, het standenvooroordeel zouden hun kinderen zenden naar de bijzondero school. De Openbare School zou omgezet zijn in 'n socialisten- en armenschool, waartegenover allerlei soorten bijzondero scholen en schooltjes zouden verrijzen. Gróoter slag zou aan het Volksonderwijs niét toegebracht kunneo worden, en 'n strijd van honderd jaar zou tevergeefs ge streden zijn. Uniform, d. i. voer allen hetzelfde was het schoolgeld vóór 1889. De wet bepaalde, dat voor iederen leerling van eenzelfde klas het schoolgeld gelijk moest zijn, tenzij er meer kinderen uit een gezin gelijktijdig de school bezochten of wel de ouders tot betalen uiet bij machte wareu. Terecht is aan deze onbillijke regeling in 1889 'n einde gemaakt en de mogelijk heid geopend tot hot heffen van evenredig schoolgeld. liet is niet meer dan billijk, dafr ouders wier kinderen profiteeren van onderwijs, in de kosten daarvan meer bijdragon dan de overige ingezetenen,die en dat is goed,want ook de gemeenschap heeft belang hij goed onderwijsindirect toch evenzeer de kosten helpen dragen. Maar niet billijk is het, dat zij die 'n beperkt inkomen hebben, voor het onder wijs hunner kinderen 'n zelfde schoolgeld betalen als de uieergegoeden. Want hoe wel het onderwijs voor allen gelijk is, moeten de miudergegoeden zich inderdaad veel zwaardere offers getroosten dan dc rijkeren. Las'en in hel belang der gemeenschap opgelegd, mogen den een niet zwaarder drukken dan den ander; en te minder is dit te dulden, wanneer juist de rijkere bevoor deeld zou worden boven den armere.v Wij moeten daarbij in het oog houden d.it de wet op het Lager Onderwys uit drukkelijk het schoolgeld beschouwt als tegemoetkoming in de kosten van het ouderwijs, dat voor rekening der gemeente blijft. Er is du9 sprake van „tegemoetkoming". Welnu, dan spreekt het toch wel van zelf, dat allen even ver tegemoet moeten komen, En dit geschiedt niet, indien het schoolgeld voor arm en rijk gelijk gesteld wordt, want dan doet de arme wel 10 schreden, maar de rijke slechts één. Du Oorlou. Do Italiaanschc Minister van buiten- landsche zaken heeft aan <le vertegenwoor digers der buiteulaudscbe mogeudheden me- dedeeling gedaan van de blokkade van de Tnrksche kust van af Rasisa tot Rasgulai- fac. De blokkade zal 24 dezer aanvangen, in plaats van 22. dezer. Eon termijn van 5 dagen is aan de ouzydigo schepen worden toegestaan om vryelijk do geblokkeerde zóne te verlaten. Volgens aanvullende berichten, betref fende het gevecht bij Gasgaresch zouden de Italianen eenvoudig in de pan zyn ge hakt, wanneer hun vliegmachine de om trekkende beweging der Turken niet tijdig had ontdekt. De Italianen kregen 50 dooden en 30 gewonden. Uit Coustantinopel wordt gemeld, dat het ministerie van Binncnlandsche Zaken mede deel', dat do Italianen den kabel tusscbcn Hodeida en Soeakin hebben doorgesneden. Frederik de Groote. Geheel Pruisen heeft den twee-honderd sten verjaardag van Frederik den Grooten feestelijk herdacht. Des morgens heeft de Keizer een krans van lauwerbladen on het standbeeld van Frederik den Grooten in „Unter den Linden" nedergelegd, waarna in de Potsdamsche garnizoenskerk een mili taire godsdienstoefening gehouden werd. Vervolgens bezocht de keizer aldaar het graf van Frederik den Grooten en woonde in de Potsdamer Luatgarten de parade bij, waarbij hij een toespraak tot de troepen hield. Des namiddags heeft de Academie voor Wetenschappen in het Berliner Schlosz een bijeenkomst ter eere van de nagedachtenis van Frederik den Groot gehouden. Hierbij hield do keizer een rede, waarin hij op de verdieDsten van den grooten koning tegen over de Academie wees, en zijn wil to kennon gaf, het werk van zijn voorganger verder voort te zetten. De keizer deelde vervolgens mede, dat 't aantal leden der Academie vermeerderd zal worden en dat de Academie geldmiddelen zullen worden verschaft inzonderheid voor het Duiische taalonderzoek. De feestrede werd gehouden door prof. ICoser, den levensbeschrijver van Frederik den Grooten. De Rijksdagverkiezinqen. Reeds nu werkt de samenstelling, die de nieuwe rijksdag in Duitschland hebben zal, gunstig op de regeeringspolitiek! In een officieus bericht wordt medegedeeld, dat de dekking voor de te verwachten leger- ou vlootwet gevonden zal worden uit een be lasting op dc nalatenschappen. Men herin nert zich dat vroeger de zwart-blauwen zulk een belasting tegenhielden! De con servatieven aldus het officieuze bericht zullen nog wel steeds tegen zulk een belasting gekant zijn, maar zij zullen toch moeten toegeven dat indirecte belastingen niet veel kaos op aanneming zouden heb ben in den nieuwen rijksdag. Blijkbaar wil de regeering de conserva tieven voor de successie belasting winnen, omdat de partyen der linkerzijde alleen waarschijnlijk niet sterk genoeg zullen zijn om haar er door te krijgen.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1