DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 25, DINSDAG 30 JANUARI 1912. 9e JAARGANG. STAAT EN MAATSCHAPPIJ. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. vau Schaardenburg. Bureau: KLEINE HaA<« 6. Telef. Interc. 183. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 10.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bjj abouuement belangrijke korting). Tot plaatsing vau advert, eu reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg Binnen-en Buiten landseh Advert.-bnrean D. Y. ALTA, Warmoesstr. 7'j. 7H Amsterdam Heden viort een onzer veimaardste tjo- neelkunstenaais, WILLEM ROYAARDS, zijn 25 jarig jubileum. Ojze voorstelling toont Willem Royaards in zijn rol in Trilby. ii. —BI In mijn vorig opstel stelde ik voor aller eerst de aandacht te wijden aan de vrije werking der maatschappelijke krachten en wauneer men zich tot dezen taak zet dan moeten wij allereerst die krachten leeren kennen wat betreft hun werking eu hun invloed; wij moeten hun kracht en inten siteit leeren vaststellen hun gebied trachten te overzien om te kunnen weten in hoe verre zij ieder voor zich werken, dus waar iedere afzonderlijke werking ophoudt en geneutraliseerd wordt door andere factoren die in macht hen overvleugelen. Bij deze pogingen treft het ons dat waar ook wij het maatschappelijk leven bezien op welk maatschappelijk terrein wij den kijker richten, wij overal getroffen worden door een op het eerste gezicht chaotisch door elkaar gebeuren van alle menschelijke handelingen. Ovoral zien wij daden ver richten waarvan wjj het belang niet kennen waarin wij geen onderling verband zien, waarvan het schijnt of het eon soort orde loos naast elkaar gebeuren is, van men schelijke handelingen, zonder oorzaak, zonder gevolg eu met schijnbaar geen an dere causaliteit, dan de zoogenaamde men schelijke luimen en vrije wil. Doch wanneer wij eenigszins langer door den kijker turen, wanneer wij ons een oogen'olik rustig er voor willen neder zetten eu meer aandacht aan deze materie willen schenken, dan hij die eenvoudig meeleeft, dan hoop ik dat hot mg in de toekomst zal mogen gelukicen aan te tooneu dat het chaotische karakter, dat wij in het maat schappelijk leven op het eerste gezicht meenen waar te nemen inderdaad niet be staat, dat er meer orde, regelmaat, systeem te bespeuren is dan het zich oorspronkelijk liet aanzien en dat de macht van dien menschelgken vrgeo wil op maatschappelijk terrein niet te hoog moet aangeslagen worden. Maar laten wij het resultaat van ons onderzoek niet vooruitloopen doch afwach ten wat het ons brengt. Ten einde in onze behoeften to voorzien moeten wg de beschikking hebben over zaken die wg niet gereed vinden doch door ons geschikt gemaakt moeten worden. Nu kunnen wij ons trachten te beperken en slechts genoegen nemen mot datgene dat ons, zonder ons ecnige meerdere inspan ning te getroosten, geboden wordt door de natuur. Maar al spoedig zal ons blgkcn dat ook indien wij ons tot de bevrediging van de meest dringende en eerste levensbehoeften wilden beperken, wij in onze streken niet zouden kunnen leven. Reeds het klimaat in onze landen, waaraan wij blootgesteld zijo, met de donkere natte gure winter dagen maakt een schuilplaats noodig waarin wg kunnen vluchten als Moeder Natuur eens een oogenblik ernstig uit haar humeur is en ons dit doet gevoelen met storm- en windvlagen, waarvan wij Nederlanders, uit ervaring kunnen meepraten. Doch zelfs als wij een natuurlijke woning of schuilplaats zouden kunnen vinden dan nog wenschen wij te kunnen voortleven en daartoe is voedsel noodig dat in de cultuur landen zonder noesten en harden arbeid niet verkregen wordt. En ziet daar nu de kern vau het ge- heele maatschappelijke doen en laten. Door arbeid hebben wij in onze behoeften te voorzien; wij, d.w.z. de geheele maatschap pij bestaande in u en mij, onzen buurman, in onze stad- en landgenooten, neen be staande in alle aardbewonei-B. Eerst als men doordrongen is van hel feit dat er een totale maatschappelijke arbeid verricht moet worden, om zoowel ieder afzonderlijk als ons allen gezamcntlijk het voortbestaan mogelijk te maken oerst dan is het moge lijk te kunnen begrijpen en beseffen dat het geheele maatschappelijk „Schalteu und walteu" gericht is op dit deel. Alle handelingen die verricht worden, alle voorvallen die te zien ziju worden te voorschijn geroepen door den drang tot leven en voortbestaan waaraan zich de drijfveer paart het noodige daartoe te ver krijgen op een wijze die ons ideaal zoo dicht mogelijk nabij komt. Niemand dan schrijver dezes kan meer doordrongen zjjn van het feit dat het ideaal en geluk dat wg ieder in het bij zonder nastreven en trachten te bereiken, voor elk afzonderlgk individu een ander is dat zij bjj den een bestaan in het bezit van vele stoffelijke goederen, en bij den ander bereikt worden, wanneer hem de gelegenheid gegeven wordt, kalm en rustig in zijn studeercel die vraagstukken te be antwoorden, die hij moent dat de meest belangwekkende zijn. Hoe menigvuldig nu ook die afzonder lijke menschelijke neigingen en idealen mogen zijn, toch valt er in een bepaalde maatschappelijke ontwikkelingsphase een zekere uniformiteit in het algemeen men- 8chelijk willen te bespeuren dat zich ont wikkelt tot een algemeen streven en waar uit dan langzamerhand bet maatschappelijk Ideaal groeit. Daarover in een volgend opstel. H. Een verdediging van de Duitsche Regeering. De Duitsche regeering heeft het noodig geacht zich te verdedigen tegen het verwijt, door de „Deutsche Tageszeitung", „Ger- mania" en andere reactionnaire bladen tot haar gericht, dat de overwinning der soc.- democrateu aan haar te wijten zou zijn doordat zij de financieelc hervorming niet voldoende goedgepraat heeft. De „Nordd. Allg. Zoit." noemt deze verwijten ongegrond. De regeering heeft steeds getrucht geschillen tusschen de bur gerlijke parigen uit den weg te ruimen, deze partijen terug te brengen op den bodem van de algemeeDe staatsbelangen. Dat die pogingen mislukt zijn door de verbittering der partijen, is niet de schuld der legeering. Indien zij partij gekozen had in den strijd over de waarde van de finaucieele hervormingen, dan zouden hare pogingen van den beginne af geen kans op succes gehad hebben. Wel heeft de regee- riog gewezen op de goede resultaten van de hervorming, waar deze zich kenbaar maakten. De regeering heeft ook steeds de soci aal-democratie bestreden eu do burgerlijke partijen opgewekt mede te werken tot deze bestrijding. Aan haar zijde ie de schuld dus niet. „Juist in den tegenwoor- digen tijd moeten bladen, die opkomen voor de versterking der staatsautoritcii, dergelijke onrechtvaardige verwijten tegen de regeering niet uiten 't Is zonderliog, dat deze conservatieve heenn niet begrijpen, dat men een partij ook kan doen groeien door reactionnaire maatregelen. Samenwerking in den Rijksdag. In een ouzer vorige nommers is de mogelijkheid aangeroerd, dat de sociaal democraten in den nieuwon Rijksdag met de Burgerlijke partijen te zaaien een meer derheid voor positieven, opbouwenden ar beid zouden vormen. Met betrekking tot deze quaestie is het van belang kennis te nemen van het volgende in de sociaal democratische Müochener Post: Reeds in den vorigen Rijksdag, bij de Elzas- Lotharinsche grondwetsherziening is het voorgekomen, dat de sociaal-domoera- ten mot de meerderheid der burgerlijke partijen vóór stemden, terwijl de jonkers in de oppositie in de minderheid bleven. Zulke gevallen kunnen in den nieuwen Rijksdag meer voorkomen. De sociaal democratie is steeds met genoegen bereid om te stemmen vóór verstandige vooruit- Btrevenden maatregelen, en zg wenscht niets liever, dan recht vaak in de gelegen heid gesteld te worden haren positieven arbeidswil tot uitdrukking te kunnen bren gen." Na de Duitsche verkiezing. De regeering publiceerde gisterenavond, blijkbaar geprikkeld door de op haar gerichte aanvallen van de bladen der rechterzijde naar aanleiding van hun neder laag bij de verkiezingen, een vrij bitae verklaring in de Norddeutsche Allgemeene Zeiting. Zij geeft daarin te verstaun dat, zij niet geneigd was zich door eenige partg te laten gebruiken en dat zij door dat te doen den vrede tusschen do burgerlijke partijen zeker niet bevorderd zou hebben. Uit deze verklaring is ook te lezen, dat de regeering beide partijen de schuld geeft van het succes der sociaal-democraten en zg volstrekt niet gi neigd is, do conserva tieven als een verdrukte onschuld in het gelijk te stellen. Zonderlinge Toestanden. Een merkwaardige aanklacht, dezer dagen te Parijs tegen een zekeren Colline inge diend, geeft weer een aardig kijkje op de macht welke men in onze dagen aan geld toeschrijft. Colline, dio vrijen toegang had in de couloirs en op do perstribuuo der Kamer, had aan iemand, wiens vrouw gevangen was geiet, als zijnde betrokken in de zaak Flachon 't bekende zedcnschandaal aangeboden de vrijspraak der vrouw en het stilzwijgen der pers over het geval te bewerken, iudieu aan hem, Colline zes duizend francs werd uitbetaald. De man gaf het geld, maar desniette min bleef de vrouw in hechtenis, en werd het geval in alle bladen in kleuren en geuren verhaald. Daarom vroeg do man ziju gold terug, en daar Colline aan dezen eisch niet wilde of kon voldoen, diende hg een aanklacht tegen dezen in. En zoo werd Colline dan in hechtenis genomen. Het geval zou geen aanleiding hebben gegeven tot commentaren in de pers iu dieu Colline niet een agent van den veilig heidsdienst had gebruikt om de zesduizend francs te gaan halen iu het bier niot nader te omschrijven huis, waarvan de in hech tenis zittende vrouw de eigenares is. Toen de agent dezen opbracht kreeg was hij eorst aan zgn chefs gaan vragen of ueze het goed vonden. En de chefs hadden geen bezwaar gehad om den ageut in dienst te stellen van iemand, die in de Kamer toegang had en in de particuliero vertrek ken, welke ten dienste der Kamerleden staan, zijn besprekingeu hield. De Staking in België. De Belgische minister-president eu de minister van arbeid zijn Zondag te Bergen aangekomen en hebben daar een onderhoud van een uur met de directies van mijnen in de Borinagc gehad. Volgens de jongste berichten verwacht men dat binnenkort onderhandelingen tus schen du mijneigenaren en de arbeiders over bijlegging van het geschil zullen worden aangeknoopt. De Staking in Luxemburg. Te Differdingen iB bij aanplakkiug be kend gemaakt, dat de militairen bevel

De Eemlander | 1912 | | pagina 1