WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. HEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 11.1 unr. De Bilt, 31 Januari 1912. Hoogste barometerstand 770.7 m.M. te Seydisfjord, laagste 752.0 teStockholm. Verwachting tot den avond van 1 Februari 1912. Krachtige later afnemenden Noord- Westelijke tot Noord-Oostelijke wind. Gesteldheid van do lucht: Veranderlijke bewolking, aanvankelijk nog sneeuwbuien. Temperatuur: Kouder. Barometerstand to AMERSFOORT. Barometeretaud hedenmiddag te 12 uur 760 m.M. Vorige stand te 12 uur 768 m.H. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 37 Laagste hedennachtF. 33 Hedenmiddag 12 uurF. 38 den censor achtergehouden. Dit hielp echter niet veel, daar het nu van de Spaansche grensplaats Badajoz verzonden werd. Het luidt: „Te Lissabon beletten gister morgen vroeg tegen 5 uur de stakende werklieden het verkeer met de electricsche tram. Door met bommen te gooien werd het vertrek van de treinen gedeeltelijk be let, zoodat de troepen tusschenbeide moes ten treden. De couranten Seculo en Capital mochten niet verschijnen. In de straten patrouillee ren cavalerie en infanterie. De fabrieken zijn voor het grootste gedeelte gesloten. De telephoon-maatschappij en de gebou wen van de trammaatschappij hebben de Engelsche vlag, de buitenlandsche eige naars van andere huizen de vlaggen hunner naties geheschen. De spoorwegen staan on der miltaire bewaking. Marinetroepen hou den het arsenaal van de oorlogsvloot bezet. Do syndicaten van de stakers zenden naar alle richtingen afgezanten. Een hunner zeide tot den correspondent- „De staking zal zoo lang duren tot de regeering onze voornaamste eischen inwilligt. Morgen zul len de spoorwegambtenaren en dokwerkers zich aansluiten bij de steeds meer zich uit breidende beweging. Ook de werklieden bij de waterleiding en de electrische verlich ting zullen staken. Te Setuval en Ribatejo, de grootste dokwerkersdistricten, weigeren haast alle arbeiders Een bom, die te Lissabon geworpen werd naar de cavalerie, die de electrische tram bewaakte, wondde velen ernstig. Wagens en auto'8 worden in de straten aangehouden. De regeering beraadslaagt over den benar den toestand. De Staatscourant zal heden de mede- doeling bevatten, dat bet bestuur der stad wordt overgedragen aan den militairen com mandant. De overheid heeft de inrichtingen, gele gen in de nabijheid van het gebouw der vakvereeniging, doen sluiten en de bewo ners 7an de stad uitnoodigd 's avonds na 8 uur hunne woningen niet meer te ver laten. De ministerraad besloot, dat de troepen tot arrestatiën „en masse" zullen overgaan en dat in alle wapenwinkels op den mage- zijnvoorraad beslag gelegd zal worden. De in hechtunis genomen verdachte personen zullen aan boord der oorlogschepen wor den gebracht. Op het Rocioplein en in de Alcantarawijk zijn naar de cavalerie der repubhkeinsche garde bommen geworpen. De militairen voer.den op verschillende pun ten met de blanke sabel charges uit. De troepen te Lissabon hebben versterking gekregen. Uit PERZië. In Perzië ondervindt men reeds de na- deelige gevolgen van het feit, dat men een kundig Amerikaansch financier op aanspo ren van Rusland het land heeft uitgezet. Teheran wordt door honger bedreigd. Toen Shuster de financiën des rgks contro- loerde,zorgde hij voor een geregelden graan- aanvoer, maar sinds zijn vertrek is er niets opgezonden door de provinciale graan-in- zamelnars, waarvan het gevolg is dat de prijzen verdrievoudigd zgn. Geen Vlootversterkinq in Amerika. In overeenstemming met het economisch pogram der demoncratische party, hebben Dinsdagavond in het Huis van Afgevaar digden de democraten gestemd tegen elke vermeerdering der vloot gedurende de tegenwoordige zitting. Hiermede wordt het vlootprogram dat door de republikeinen sedert Roosevelt's presidentschap is gevolgd, volgens hetwelk elk jaar twee nieuwe slagschepen gebouwd werden, onderbroken. De Chineesche Republiek. In Peking nemen do revolver- en bom aanslagen toe, ook in Tientsin en Moek- den. Binnen vijf dagen tijds hebben in Moekden alleen 32 zulke aauslagen plaats gevonden. Mon gelooft, dat deze aanslagen de Mantsjoeprinsen er toe zullen brengen hun verzet tegen den afotand van den Keizer te laten varen. De onderkoning te Hankou en 45 hoog geplaatste officieren hebben een memorie gericht tot de Keizerin-weduwe en tot de Mantsjoe-prinsen, waarin zij er op aandrin gen, dat de Keizer afstand zal doen en dat China een republiek zal worden. Het lijkt onmogelijk, dat de regeerings- troepen den strijd zullen hervatten. De berichten over gevechten 'io aan den Poekoespoorweg zouden hebben plaats ge had tusscheu de regeeringstroepen en re volutionairen, zijn biykbaar overdreven. Er zijn slechts wat schoten gewisseld, die geen schade hebben aangericht. Het Vick-Presidentschap yan den Raad yan State. De benoeming van jhr. mr. J. Röell, tot vice-president van den Raad van State zal zeker door velen in den lande met inge nomenheid worden begroet. De heer Röell is iemand die in een reeks van hoogst eervolle betrekkingen en amb ten zijne arbeidskracht aan zijn vaderland heeft gewijd. Hij was achtereenvolgens griffier van de Staten van Zuid Holland, lid en Eerste Voorzitter der Tweede Kamer, Minister van Buitenlandsche Zaken en lid der Eerste Kamer. Iu al die ambten en betrekkingen deed hij een groote kennis en ervaring op, die door studie en aange boren scherpzinnigheid spoedig geheel zijn eigendom werden; een voortreffelijke voor bereiding voor de taak, waartoe hij tbans geroepen is. Zijne bezadigdheid en de groote onpar tijdigheid die hem steeds kenmerkten, zijn ongetwijfeld eigenschappen die hem mede in aanmerking deden komen voor de be kleeding van het hoogste ambt in den Staat, dat hem maakt tot den vasten Raadsman der Kroon. Het Vredespaleis en de viering van 1913. De Haagsche corr. van het Hdbld schrijft: „De heeren, die de viering van het ge denkjaar 1913 voorbereiden, hebben dezer dagen, in een oproeping in de bladen, onder anderen doen uitkomen, dat de clou van die viering zal bestaan in de opening van het Vredespaleis. Wij willen vragen, of de heeren daarvan wel zoo heel zeker zijn. Zoo zeker, dat zij nu reeds, in den naam dien zij voor de feestelijkheid willen doen uitdenken, een onverbrekelijk verband met die opening meenen te mogen leggen. Wij meenen te weten, dat eenige zeker heid, dat het Vredespaleis in 1913 zal kun nen worden geopend, nog volstrekt niet bestaat, en dat bet bestuur van de Carne- gie-Stichting dan ook geen medeverant woordelijkheid wil dragen voor eenig voor- uitloopen op wat nog slechts een moge lijkheid is. Het komt onb dus voor, dat men voorzichtiger zou doen door nu nog geen verband te leggen tusschen de viering van 19)3 en de opening van het Vredes paleis. Heeft men eenmaal een naam ge kozen waaruit dat verband spreekt, dan wordt het uiterst moeilijk om dien naam weer te veranderen. En met die mogelijk heid moet toch worden gerekend, zoolang men geen zekerheid beeft dat het Vredes paleis in 1913 zal kunnen wordon ge opend'' De Verkiezing in Hilversum. Maandagavond spraken te Watergraafs meer (district Hilversum) de heer mr. H. Smeenge en de liberale candidaat W. De Jong. Een paar aardige momenten van de- blykbaar zeer geanimeerde vergadering. „Ik breng aldus het begin van 's heeren De Jong's redevoering geen Haagschen oom mee, maar een veteraan op politiet gebied'', een toespelling op mr. B. C. De Savornin Lohman, die in het district het woord voerend voor de candidatuur s' Jacob, zijne rede begon met de groete over te brengen van zgn oom het lid der Tweede Kamer. Een a.-r. die in debat kwam, zeide o.a.: „Onder het Kabiuet Kuyper waren belang rijke sociale wetten in voorbtreiding." Het verslag laat hierop volgen:(uitbundig ge lach). Het is een merkwaardig teeken des tijds, dat men om een beroep op de para depaarden van 1904 en '05 tegenwoordig slechts lachen kan. Kuyper-Cultus. De Centrale Antirevolutionnaire Kiesver- eeniging (voor de eilanden Zuid en Noord- Beveland), vergaderd te GoeB, betuigde naar de a.-r. Zeeuw meldtmet algemeene stemmen hartelijk vertrouwen in dr. Kuyper als leider der antirevolutionnaire partij en instemming met de bekende Dokkumer- motie. Reorganisatie Lager Onderwijs. Wy' hebben gister in het kort den in houd méegedeeld van hot voorstel van B. en W. inzake de reorganisatie van ons Lager Onderwgs. Dat stuk zelf en de ad viezen van den districts schoolopziener, van den arrondissementsschoolopziener en van de Commissie van toezicht op het L. O. zijn samen zoo uitgebreid, dat het niet mogelijk is, dit alles op eenmaal in eene courant op te nemeD. Wij geven hier ech ter het nader voorstel van Burgemeester en Wethouders, daaruit kan men dan te vens do bezwaren leeren kennen, die in de verschillende adviezen geopperd zijp. Dit nader voorstel luidt aldus: „Wij hebben de eer U hierbij te doen toekomen ons voorstel van 17 November 1911, Afd. 1, No. 1432, betreffende eene reorganisatie van het Lager onderwijs, be nevens de daaromtrent ingewonnen advie zen van de betrokken schoolopzieners en de Commissie van toezicht op het Lager onderwgs. Deze adviezen geven ons aan leiding, nog voor het volgende uwe aandacht te vragen. De Arrondis8ements-schoolopziener geeft, ter voorkoming van overlading van het pro gramma voor do vervolgklaseen, in over weging op de school 2e soort, waaraan de M. U. L. O.-klassen zullen verbonden wor den, reeds in het 5e en het 6e leerjaar te beginnen met het onderwijs in de Fransche taal. Eén gevolg hiervan zoude zijn, gelijk de schoolopziener opmerkt, dat de 2 scholen 2e soort slechts gedurende 4 jaren geheel overeenstemmend zijn. Een dergelijke regeling zouden wij be treuren. Wij weDschen het tijdstip, waarop de ouders, die hunne kinderen naar de Bchool 2e soort zonden, moeteD beslissen, welke bestemming zg aan hunne kinderen willen geven, zoo laat mogelijk te stellen. Bij invoering nu van onderwijs in de Fran sche taal bij het vgfde leerjaar, op een der scholen 2e soort, zou reeds een keuze ge daan moeten worden, nadat de kinderen 4 jaar op school ziju geweest. Wg achten het juist een voordeel van de voorgestelde regeling, dat eerst na het doorloopen van 6 eenjarige klassen een keuze gedaan be boete te worden. Bovendien vreest het Hoofd der school en de districts-schoolopziener niet de over lading van de M. U. L. O.-klassen. Wij geven er daarom de voorkeur aan, althans voorloopig, het onderwijs in de Fransche taal eerst in de zoogenaamde M. U. L. O.- klassen te doen aanvangen, te meer daar ook volgens het plan van de Handelsschool voor deze school geen kennis van de Fran sche taal gevraagd wordt. De Arrondissements schoolopziener acht het verder wenscbelijk, aan de school le soort voor jongens (de opleidingsschool voor H. B. 8. en Gymnasium) een zevende leerjaar te verbinden, zoodat de kinderen eerst na 7 klassen te hebben doorloopen op de H. B. 8. of het Gymnasium zullen worden toegelaten. Bij het ontwerpen van ons oorspronke lijke voorstel bobben ook wg dit punt over wogen, doch zijn tot de conclussie gekomen, dat het niet wenschelgk is, de opleiding voor de H. B. S. of het Gymnasium op die wgze te regeleD. In 't algemeon moge er zeer veel voor pleiten de kinderen eerst op lateien leeftijd Middelbaar of Hooger onderwijs te doen genieten, wij meenen, dat zich practische redenen in 't bgzonder voor deze Gemeente, verzetten tegen de invoering van dit zevende leerjaar. De vraag is gewettigd of de eischen voor toe lating tot de H. B. S. of het Gymnasium niet verzwaard ZHllen worden, wanneer een 7e leerjaar voor de opleidingsschool ver plicht wordt gesteld; bg bevestigende be antwoording zouden reeds vele voordeelen van dit 7e leerjaar verloren gaan. Haar bovenal verdient het volgende aandacht. Ten gevolge van de verschillende organi saties van het onderwijs in onderscheiden Gemeenten verliezen reeds vele leerlingen, die niet van den aanvaDg af het onderwijs in deze Gemeente volgen, een jaar, voordat zij op de H. B. S. of het Gymnasium wor den toegelaten. Lettende op het bijzonder vlottende karakter van de bevolking onzer Gemeente, mag dit aantal niet gering ge schat worden. 'Vele van deze kinderen nu zouden, bij invooring van een 7e leerjaar, nog een jaar later op de fl. B. S. of het Gymnasium worden toegelaten. Wg vreezen, dat eene dergelijke regeling, ook met het oog op de vestiging van ingezetenen, ernstige bezwaren zal opleveren. Ook zijn er kinderen die wel degelijk in staat blij ken te zgn, onder normale omstandigheden in 6 jaren zich te bekwamen voor de H. B. 8. of het Gymnasium. Wij achten het een groot nadeel deze kinderen te verplich ten, een jaar langer de Lagere school te bezoeken, hetgeen te meer klemt, daar later voor verscheidene examens een be paalde leeftijdsgrens is vastgesteld. Beter achten wij het daarom, dat die leerlingen, voor wie het, om welke redenen ook, wen- schelijker is, dat zij eerst na het genieten van 7 jaren Lager onderwgs eene inrichting voor Middelbaar of Hooger ondeiwijs be zoeken, twee jaren het onderwgs volgen in de klasse vsd de Lagere school, welke daarvoor, iD verband met hunne ontwikke ling en gezondheidstoestand, het meest geschikt geoordeeld moet worden. Wat du betreft het advies van de Com missie van toezicht op het Lager ODderwgs zij het volgende opgemerkt. De voorgestelde plaats voor de nieuwe school acht ons College wel degelijk ge schikt. Zij iB gelegen uabg het oude stads gedeelte en den Berg en bovendien door de Westerstraat zeer gemakkelgk van het station te bereiken. De nabgheid van den spoorweg achten wij geen bezwaar. Ook nu moeten zeer vele kinderen pen spoor lijn oversteken ten einde hunne school te bereiken, terwgl het terrein op het Wlders- bosch groot genoeg is, dat de kinderen niet juist nabij den spoorweg vóór en na de lessen behoeven te spelen. Bovendien heeft de Gomeente dit terrein in eigendom en zal het, ook afgezien van de koBten, niet gemakkelijk vallen, een ander terrein te vinden, dat even gemak kelijk te bereiken is van uit die stadsge deelten, waarin de meeste van de toekom stige leerlingen dier school gehuisvest zgn. Aan den wensch der Commissie, de ter- mq'nen van toelating vau de scholen 3e soort te stellen op 1 Maart en 1 Septem ber kan zonder bezwaar voldaan worden. Ook de Hoofden der betrokken scholen adviseeren eenstemming de door de Com missie genoemde termgnen over te nemen. Derhalve hebben wij in dien zin deze voor stellen gewgzigd. De redenen, waarom de Commissie tot uitstel van de reorganisatie pleit, achten wij voldoend weerlegd in ons voorstel van 17 Novenber 1911, waarin wg meenen aangetoond te hebben, dat, afgescheiden van de plannen tot oprichting eener Han delsschool, reorganisatie van het zooge naamd M.U.L.O. driegend noodig is. Dat de M.U.L.O.-klassen voor de min vermogenden bestemd zijn, achten wij minder juist, tenzij men de klasse der miuvermogenden buitengewoon ver uit breidt. Bedoeld wordt met onze voorstellen het M.U.L.O. meer toegankelijk en aau- trekkelgk te maken voor de burgerg dan tot heden het geval is geweest; dit doel trachten wij te bereiken 1° door voor de toelating dezer klassen geen kennis van Fransch te eischen en haar dus toegauke- Igk te stellen voor leerlingen der school 2e soort, 2° door het invoeren van een progessief schoolgeld voor te stellen, 2' door de zg. M. U. L. O.-klassen beter te

De Eemlander | 1912 | | pagina 2