DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 27. DONDERDAG 1 FE3RUUARI 1912. 9e JAARGANG. BUITENLAND^ BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco pet- post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau: KI.KINE HtAG 6. Telef. Interc. 183. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 rogcis f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen* en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76. 78 Amsterdam HET GROOTSTE SLAGSCHIP TER "WERELD. Koortsachtig wordt nog bteeds gearbeid aan de versterking der oorlogsvloot. Een sterk staaltje bood wederom Engeland de laatste week. Naast verscheidene kleinere vaartuigen, welke gereed kwamen valt het oog in het bijzonder op de monsters van welke w|j hier een afbeelding geven en welke drijvendo vestingen de Orion, Linie schip, en de Lion, Panlzerkruizer, genaamd zijn. De Orion is nummertje vier der Engelsche slagschepen en inderdaad het machtigste oorlogschip ter wereld. Het schip iB nog een derde sterker dan de laatste Duitsche Dreadnought Thüringen, terwijl de Lion sneller dan eenig ander oorlogschip loopt, zelfs «laat het in vlugheid de bekende Duitsche kruiser Von der Tann. Van Bassernann tot Bebel. Bij de algemeeno begrootiogs-debatten in de Badensche Kamer heeft gisteren de nationaal-liberaal König een rede gehou den, waarin hij" o.a. bepleitte de Badensche grootblok-taktiek uit te breiden tot de rijksaangelegenheden, in den zin 7an een positieve samenwerking. Een nationaal- liberaal pleidooi dus voor het blok „van Bassermann tot Bebel", ook in den Rijks dag. Bescherming tegen Zedelijk bederf. Naar de Tagliche Rundschau verneemt, hebben er op 't oogenblik tusschen de verbonden Duitsche regeeringen besprekin gen plaats over een wijziging van para graaf lS4a en b van het strafwetboek, die ten doel hebben de jeugd beter dan tot nu tegen zedelijk bederf te beschermen. Het blad bericht hierover het volgende: Er zijn twee soorten pornografische lite ratuur en pornografische afbeeldingen een obscene literatuur, die echter door de be staande wetsbepalingen reeds krachtig ge noeg tegengegaan kan worden cn de z.g.n. sensatie literatuur (detectief-verhalen, enz.) die in de laatste jaren welig tiert, zonder jlat er een wettelijk houvast is om deze gif'plant uit te roeien. Met betrekking tot de pornografie nu wordt overwogen para graaf 184a van het strafwetboek (Lex Heinze) uit te breiden zoo, dat strafbaar is ieder, die geschriften, afbeeldingen of voorstellingen, welke zonder bepaald on tuchtig te zijn het schaamtegevoel op grove wijze beleedigen, op een plaats verkoopt, te koop stelt, of uitdeelt, die toegankelijk is voor personen beneden de 16 jaar. Hier mede hoopt men te bereiken, dat de dub belzinnige prokucten welke thans in de etalages te zien zijn, daaruit verdwijnen. Wat betreft de detective-literatuur enz., wordt de moeilijkheid gevoeld een rege ling te treffen, die de belangen der wei- kelijke literatuur niet schaadt. Waarschijn lijk zal men iu deze het voorbeeld van Hamburg volgen. In dezen staat is in December 1909 bepaald, dat alle hande laars in drukwerken bepaalde boeken cn geschriften niet in 't openbaar mogen uit stallen; te dien einde in hun een lijst dei- verboden boeken enz. gegeven, die gere geld wordt aangevuld. De Toestand in Portugal. José Azecassello, de laatste minister van buitenlandsche zaken der monarchie, is gearresteerd, beschuldigd van pogingen om de orde te verstoren. De regeering richtte tot de civiele gou verneurs telegrammen, waarin gezegd wordt dat naar haar mecning de staking mislukte. De spoorwegbeambten besloten, zich niet bij de stakers aar. te sluiten. Vele honder den personen die bijeen waren in het ge bouw van den Bond der werklieden-syn dicaten, dac door de troepen omsingeld is, gaven zich over en zullen aan boord van de oorlogsschepen worden gebracht. De woningen vau den president der Re publiek en van de ministers worden door troepen bewaakt. De bestuurder van Jloita is aangevallen en met bijlslagen zoo out rottend verminkt, dat hij in het hospitaal overleed. Honderdvijftien personen zijn gearres teerd eu overgebracht aan boord van den kruiser „Adauiastor". De Regeering z&ndt allerlei geruststel lende telegrammen de wereld in, maar wat uit Weenen wordt bericht, klinkt heel anders. De „Allg. Ztg." toch zegt dat een door Engeland en Duitschland voorgestelde in terventie door de Portugeesche regeering aanvaard is. Van beide landen worden schepen te Lissabon verwacht. Gruweldaden tegen Armeniërs. Uit Tabris wordt aan oen te Geuéve verschijnend Armenisch blad geseind, dat de Russen, nu zij in Noordelijk Perzië heer en meester zijn, op afschuwelijke wijze woeden tegen de in Periië wonende Armeniërs. Wel is waar hebben de Armeniërs zich niet in het minst verzet tegen den opmarscb der Russische troepen; maar zij hebben een werkzaam aandeel genomen in den strijd tot verkrijging van een constitutie en tegen den voormaligen Sjah. En het is dit laatste wat men iD Rusland de Armeniërs niet kan vergoven. Reeds zijn drie ten eeneumale onschul dige Armeniërs te Tabris opgehangen, in gevolge het vonnis van een krijgsraad. En steeds worden meer slachtoffers gemaakt Maar ook in Rusland zelf wordt tegen den Armeniërs gewoed. Van een groot aantal Armeniërs, die sedert 4 jaar gevangen worden gehouden en in de gevangenis op echt Rusissche wijze worden behandeld zoodat een aantal hunner gestorven of krankzinnig ge worden is zullen er morgen 160 voor de rechtbank te Sint Petersburg komen. Zij worden beschuldigd van hoogverraad. Het Proces zal met gesloten deuren wor den behandeld. Deze zaak wordt door de Russische pers 't grootste politieke proces genoemd van de laatste jaren. De Revolutie ik China. In verband met de arrestatie van ver scheidene Japanners, die verdacht waren van revolutionnaire propaganda, is een Japansche troepenafdeeling tot bescherming van het leven en den eigendom van Japan ners Moekden binnengetrokken. Dinsdag eD Woensdag zijn 37 revolutionnaireu te recht gesteld. In de stad heerscht groote opschudding, de winkels zijn meercndeels gesloten; vele inwoners verlaten Moekden. Vrouwelijke Gezworenen in Amerika. Tot nu aldus schrijft men uit New- York aan een Duitsch blad waren vrou wen als aangeklaagden het grootste kruis voor eiken officier van Justitie. Hoe krach tiger hij van leer trok tegen dames, die zich iets van haar naaste hadden toegeëi gend, of die met de revolver in de hand een werkelijke of iugobeelde beleediging hadden gewroken, dos te zekerder kon b|j er vau zijn, dat zij vrijgesproken werden. Nog pas kort geleden worden „tooneel- epeclsters" vrijgesproken, die eon ouden waard diverse ladingen lood in de beenen hadden geschoten. Hoewel haar schuld vast stond, en haar motieven duidel(jk genoeg svaren, volgde toch na een korte beraad slaging der Jury het „niet schuldig", en niemand was daar verbaasd of verontwaar digd over. Wellicht zal hierin echter verandering komen, wanneer ook vrouwen als lid der Jury worden toegelaten. Een bericht uit Seattle, in den Staat Washington, waar de vrouwen kort geleden volkomen politieke gelijkberechtiging met de mannen hebben gekregen schjjnt hier op te wjjzem Daar stonden twee vrouwelijke gezwore- neu er op, dat een zekere juffrouw Olsen, wegens aanranding, schuldig verklaard zou worden. Deze had nl. een man toeval lig was het een rechter met haar rij zweep bewerkt. Dit was tot nu een oud cn heilig recht der Amerikaansche vrouwen; de aldus gestrafte man behoefde nergens op sympathie te rekenen; „hij zal het wel verdiend hebben", luidde het algemeene oordeel. Eu overeenkomstig deze vox po- pub wilden ook nu weor de tien mannelijke gezworenen over mcj. OLen het „onschul dig" uitspreken. Doch de beide vrouwelijke jury-leden ble ven er bij, dat ook niet van een viouw ge duld kon worden dat zij het recht in eigen hand nam, met het gevolg, dat het „schul dig" over raej Olsen werd uitgesproken, en deze voor eenigen t|jd de gevangenis in ging- De Militiewet in de Ie Kamer. Eén spreker van links: de generaal Staal, diie sprekers van rechts: de heeren Yan Voorst en Vermeulen uit den Room- schen hoek en de antirevolutionnair 't Hooft, zij, met zijn vieren, hebben afge kamd wat er af te kammen viel in het ontwerp Militiewet en iu de houding der Regeering. Voor deze zal de aanneming der wetsvoordracht met algemeene stemmeu dan ook alleen het bewijs zijn, dat de Kamer van vijftig den tegeDwnordigen toe stand te ernstig acht om eenig middel tot verbetering, hoe geriDg dan ook, te duiven verwerpen. Maar het Ministerie zal, gehoord de redevoeringen eu vooral de scherpe critiek van ziju vriend 't Hooft, in het straks te vellen oordeel wel geen bljjk van bijzonder vertrouwen in zijn militair beleid zien. Kamerverkiezing in het district Hilversum. Bij de gisteren gehouden stemming waren uitgebracht 8299 geldige stommen, waarvan op de heeren: mr. H. Th. 's Jacob (C.H.) 1736, W. de Jong (U. L.) 2092, mr. V. H Rutgers (A.-R.) 3584, dr. Th. van dor Waerden (S.D.A.P.) 784 en D. "Wqnkoop (S.D.P.) 103 stemmen, zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Rutgers en De JoDg. Ter vergelijking laten wij hier de cijfers van de vexkieziDg in 1909 volgen. Toen

De Eemlander | 1912 | | pagina 1