DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 28, VRIJDAG 2 FEERUUARI 1912. 9e JAARGANG. BUITENLAND. Reorganisatie van het Lager Onderwijs DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Bureau: KIiEIffE H iltt 6. Telef. Inter*-. 18». Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Prijs der Advertentie Van 1 tot 5 regels f0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten liet Kauton Amersfoort per regel f 0.10. 1 B'j abonnement belangrjjke korting). Tot. plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort-in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandseh Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 78. 78 Amsterdam i. One Lagor Onderwijs staat 'n verjongings kuur te ondergaan. Dat dit noodig is, wie kan er aan twijfelen? Hot Lager Onderwijs te Amersfoort ie nog op ouden leest ge schoeid. Wat het tegeuwoordig nog is, is niet aan de organisatie maar aan het ou derwijs te dunken. Dat het gemeentebestuur thans ernst maakt om ons onderwijs weer op de hoogte van den tijd te brongen, is 'n reden tot groote verheugenis. Het is 'n knap stuk werk, dat B. en W. aanbieden in hun voorstel tot reorganisatie van het Lager Onderwijs. De toelichting schept ons 'n duidelijk beeld van het streng systematische schema, naar hetwelk de reorganisatie geschieden zal. Streng-systeuratisch; soms misschien wel te streng. We vermoeden dan ook, dat bij de behandeling in den Raad wel eenige concessies gedaan zullon moeten worden. Maar daarover straks. Wat reeds op het eerste gezicht treft en zeer aaugenaam aaudoet, is de afschaffing van de benaming: school le soort, 2e soort, en 3e soort. Dit heeft een hatelijken klank en leidt tot de consequentie, dat men ook zal spreken van kiuderen le soort, 2e soort en 3e soort. In het vervolg zal de officieele benaming luiden: school A, school B, school C enz.; wij hopen, dat ook de volksmond deze nieuwe terminologie zich spoedig zal eigen maken. Het zal wel slechts duide- ljikshalve zijn, dat in de toelichting nog herhaaldelijk de oude benaming gebruikt wordt. Onze lezers weten reeds uit het geen we Dinsdag en Woensdag publiceerden, dat de scholen in 3 groepen verdeeld zullen wor- den lo. 2 scholen, voor de laatste maal lo soort genoemd, Meisjesschool Plantsoen (A.) en Jongensschool (B.), nieuw te bouwen op het voormalig Artillerie park; 2o. 2 scholen 2o 600rt, school (C.) Heerensuaat, met M.U.L.O. klassen, en school (D.) Hellestraat, met opleiding voor do Normaallessen en beide voor eventueele Handelsschool; 3o. 3 scholen 3e soort (school E. Koning straat, school F. Beekstraat, school G. Puntenburgerlaan). Zeer streng willen B. en W. den regel handhaven, dat de scholen van een zelfde groep volkomen aan elkaar gelijk zijn, wat klasseverdeeling, leerstof en tijden van toe lating betreft. Zóó stren? wenschen B. en W. dit door te voeren, dat zjj niets weten willen van den wenk van dou arr. schoolopziener om aan de acbool, waaraan de M.U.L.O. klassen ver bonden zullen worden worden, in het 5e of 6e leerjaar met het onderwijs in de Fran- ache taal te beginnen. Het gevolg hiervan zou zijn, dat de 2 scholen <5 en D. slechts gedurende'4 jaren geheel overeenstemmend waren. Dat 'n dergelijk inbreuk gemaakt zou worden op de gelijkvormigheid, vinden B. en W. zóó ernstig, dat zjj het beslist afwijzen. Er is zeker veel te zeggen voor de mo tiveering van hun standpunt, ul. dat de beslissing der ouders, of zij hun kinderen de M. (J. L. O. klassen of de Normaal lessen zullen laten bezoeken, zoo lang mo gelijk uitgesteld moet worden. Maar over het hoofd wordt nu gezien de mogelijkhoid dat leerlingen van school C. en D. zjo begaafd zjjn, dat het wenschelijk is hen aan het Gymnasium of de H. B. S. te doen opleiden. In dit geval schiot het mooie strenge systeem te kort. Of de ouders van' zulke leerlingen zullen reeds in de 4e klasse moeten beslissen, hen te doen overgaan naai school A. of B. (de opleidingsscholen voor Gymnasium en H. B. 8.) maar dan komt men in lijnrechten strijd met de over tuiging van B. en W., dat de ouders zoo laat mogelijk moeten kunnen beslissen over de toekomst hunner kinderen óf die leerlingen zullen eerst nog de M. U. L. O. klassen moeten doorloopen of zich door privaatlessen bekwamen voor toelating op Gymnasium of H. B. S. Het een zoowel als het ander gaat gepaard met groote be zwarennoodeloos tijdverlies van toch min stens 2 jaren of zware finantieele offers. Achten B. en W. dit opwegen tegen hpt bezwaar, dat de gelijkvormigheid van school C. en D. reeds na het 4e jaar zou eindigen 'Voor den formeeleti kant van dit bezwaar vanB. en W. voelen wij bitter weioigjwel voor den practischen kant, dat dan voor 'u aan tal kinderen reeds in de 4e klasse van school C. of D. 'n keuze gedaan zou moe ten worden; maar de vervroeging van deze keus in onkele gevallen, weegt o.i- niet op tegen het tjjdverlies of de meerdere on kosten in het andere geval. Het doorB. enW. geopperde bezwaar zou trouwens ondervangen kunnen worden door op beide scholen, C. en D.,in de 5e, desnoods in de 6c klasse, het onderwijs in de Frau- sche taal op het loet-plan te brengen. Het moge waar zijn, dat kennis van het Fransch niet vereischt is voor toelating op de Handelsschool, schaden doet deze kennis toch zeker niet; integendeel, wij gelooven, dat door het onderwijs in 'n vreemde taal de hersens der kindereu weer eens in 'n geheel andere richting ontwikkeld worden en zulks kan, zelfs aan kinderen, die na de 6e klas de school verlaten en de taal waarschijnlijk nooit zullen spreken, toch niet anders dan ten goede komen. Maar vooral voor de kinderen, die do M.U.L.O. klassen zullen bezoeken en nog meer voor hen, die de Normaallessen gaan volgen, zal, het met het oog op het vele nieuwe, zeer nuttig zijn de beginselen van het Fransch reeds beet te hebben. De Oorlog. Gisterenochtend werden uit een aeroplane, waarin de aviateur Rossi en kapitein Mon- tu gezeten waren, bommen geworpen op het belangrijke Arabische kamp. De Ara bieren scheten op de aeroplane; vier pro jectielen raakten het vliegtuig. Kapitein Montu werd licht gewond. Twee Italiaansche oorlogsschepen bom bardeerden Shoik-es-Said en vertrokken toen in noordelijke richting. De qualiteit van leden van de Roode Halve Maan is bij 28 van de Turksche passagiers van de „Manouba" vastgesteld. Aan dezen zal worden toegestaan hun reis voort te zetten. Een der Turksche passa giers is ziek en wacht te Frioul zijn ge nezing af. Deze is ook in het bezit ge vonden van verdachte documenten, hem zal niet werden toegestaan naar Tunis te vertrekken. Een Verbolgen Reqeering. Terstond na de verkiezingen heeft de Duit6che regeoring haar woede over de groote winst der sociaal-democraten niet geuit; maar nu komen er langzaam-aan uitlatingen waaruit blijkt hoezeer de stom- bus-uitslag de „hooge autoriteiten" in Duitschland gegriefd heeft. Daar was eerst de tusschenzin in Keizer Wilhelm's dank voor de hulde aan den Ouden Frits, en dau kwam er Woensdag opnieuw een uiting van de Duitsche regeeriug, die getuigde van gruote geprikkeldheid en die niet an dat-s is op te vatten dan als eon standje aan al die partijen, welke de socialisten geholpen hebben hun winst te behalen. Het was in de vergadering van den Pruisischen landdag, de spreker voor de regeering was minister von Dallwitz (binnenlandsche zaken) en de aanleiding was dat een der leden als zijn meening geuit heeft dat een Pruisisch beambte niet niet ziju eed in strijd komt door op een socialist te stem men. Dat is onjuist, zegt Dallwitz. Een ambtenaar, die aan zijn landheer den eed vau trouw heeft afgelegd, breekt deze zoodra hij tniddelijk of onmiddelijk steun verleent aan een anti-monarchale partij. „Een ambte naar die gevoel voor eer en fatsoen heeft zal niet aarzeleo om, als hij gelooft zich bij dn sociaal-democratie te moeten aanslui ten, daaruit de ennsquenties te trekken eu zijn ambt neer te leggen. Doet hij dat niet, dan wordt hij een huichelaar en een leu genaar (Stormachtige bijval rechts en geroep van links: terrorisme, onzin!) Dat kan niet geduld worden in het belang van den staat en in het belang van 't volk dat nog andere begrippen van eer en geloof heeft dan die der socialisten, en in het belang van het ambteuaarscorpB. dat met leugen en bedrog niets te doeu wil hebben". (Weer stormach tige bijval rechts en groote onrust bij de socialisten). Aldus de minister. Men zegge zelf, of uit de geprikkeldheid van dezen spreker niet duideljjk de woede over het socialistisch succes spreekt. Duidelijk bedoelt hij de li beralen mede te treffen, daar zij door de socialisten te helpen, „een anti-monarchale partij" steunden. Overigens kunnen dit de conservatieven zich ook aantrekken; want ook zij hebben menig socialistisch candidaat in den rijksdag gebracht, door hem de overwionig te bezorgen tegenover den libe raal, dieu zij uit woede weigerden te steunen. Edoch, niettegenstaande de woede van de regeering zal het moeiljjk anders kunnen, of zy moet duchtig rekening houden met het groote aantal socialisten in den rjjdsdag, en zal bij menig ontwerp hun instemming moeten trachten te verkrijgen. Op een meerderheid van rechts kan zij niet meer steunen en voor die van links in de sociaal democratie noodig. Dat evenwel de re geering zal trachten zooveel mogelyk voor stellen te doen, die buiten de scheiding rechts contra links liggen, maar die wel voor alle burgerlijke partyen te aanvaarden zjjn, behoeft geen betoog. Een Spion. Ei staat weer een spion terecht voor het rijkshooggerechtshof in Leipzig, 't Is een Engelachman, Bertrand Steward. Hij wordt verdacht van verraad van militaire geheimen. De beklaagde is advocaat en hij is zóó bemiddeld, dat hjj den tjjd dien zjjn bezigheden hem overlieten, gebruikte voor groote reizen door Europa en Afrika. Hij is den 2en Augustus j.l. in Bremen gear resteerd. Vroeger is bij officier geweest. De Bkiersche Verkiezingen. Het bestuur uit de drie verbonden par tijen, liberalen socialisten en boerenbond, heeft een oproep verspreid met verzoek om nauwkourige rapporten te ontvangen van elk geval, waarin de katholieke geeste lijkheid van den kansel propaganda maakt. Ook zal streng toezicht worden gehouden tegen alle onwettige handelingen van het Centrum in verkiezingslokalen, ten einde aldus het schrikbewtod der katholieken op het platte land, waaraan zij voor oen groot deel hun politieke machtspositio te danken hebben, zooveel mogelija te breken. De Toestand in Portugal. Naar Dader uit de Portugee6che hoofd stad omtrent h'et gebeurde der laatste dagen aldaar gemeld wordt, hoopt men dat de poging tot opstand voor goed is verijdeld. Over de inneming en ontruiming vaD het gebouw der syndicalisten worden nog de volgende bijzonderheden medege deeld. Daar het huis, in de Foruiosa-straat gelegen, een zeer groot en zwaar gebouwd perceel i9 en men van de veronderstelling uitging, dat het met uiterste kracht verde digd zou worden, had de militaire overheid omvaogrjjke maatregelen getroffen. De militairen bereidden zich op een geregeld beleg voor; het gebouw werd geheel om singeld, zoodat niemand daaruit ODtsnap- pen kon. Al spoedig echter begrepen de belegerden, dat elke wederstand doelloos zon zjjn, en reeds enkele minuten na de sommatie gaveo zij zich dan ook over. Ongerekend de vrouwen en kiuderen, wer den de 600 mannen, die zich in het ge bouw bevonden, in hechtenis genomen en naai het arsenaal geleid, om van daar als gevangenen naar de schepen op de Taag te worden overgebracht. Deze arrestatie „en utasse" moet als de nekslag voor het ver zet beschouwd worden. Spoedig begon het verkeer in de Portugeesche hoofdstad een meer normaal aanzien te krijgen, en werd het tramverkeer gemakkeljjk hersteld. Ook de couranten zjjn weder begonnen te ver- schjjnen. De Regeering zendt de meest optimis tische telegrammen de wereld in, doch we

De Eemlander | 1912 | | pagina 1