WEERBERICHT. BINNENLAND. Rechtszaken. STADSNIEUWS. Thermometerstand MEDEDEELINWEN VAN HET KONINKL. EED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.55 uur. De Bilt, 2 Februari 1912. Hoogste barometerstand 770.S m.M. te Seydisfjord, laagste 738.7 teCoruna. Verwachting tot den avond van 3 Februari 1912. Matige tot krachtige Noordelijke tot Oostelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk sueeuwbuieu. Temperatuur: Lichte tot matige vorst Baromelertland ie AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 747 m M. Vorige stand te 12 uur 751 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 37 Laagste hedennachtF. 30 Hedenmiddag 12 uurF. 26 weten wat we daarvan te denken hebben. Er zou eens een wedstrijd moeten worden uitgeschreven tusschen de Italiaansche Turksche en Portugeesche regeeringen in laten we maar zoggen optimisme. Dat zou interessant kunnun zijn. Reuter verneemt, in verband met uit Parijs ontvaogen berichten betreffende eon samenkomst tusschen ex-koning Manuel en Dom Miguel, dat de eerste op 30 Jan. jl. naar Dover is vertrokken om met zijn neef een onderhoud te hebben. Deze bood daar bij den ex-koning uit eigene beweging aan, om op welke wijze ook, die in ziju macht stond, hem bij te staan in bet herkrygen van zijn troon. Te Berlijn loopt het gerucht, dat de Spaansche regeering het plan heeft, om aan de revolutie in Portugal duor het zen den van troepen paal en perk te stellen. Mon zegt, dat de Spaansche regeering ge neigd zou zijn, om den ex-koning Manuël weer in het bezit van den troon te brengen. De politieke toestand in SaRvië. Het kabinet-Milovanovitsj heeft in een schrijven aan den koning het voorstel ge daan om, met het oog op den onhoudbaren parlementairen toestand, de Skoepsjtina te ontbinden. Mocht de koning op dit voorstel niet willen ingaan, dan zou het ministerie hem verzoeken aan het kabinet ontslag te ver- leenen. De Revolutie ik China. De onderhandelingen over de abdicatie der Manasjoe's moeten thans snelle vorde ringen maken. De troon schijnt zich in het onvermijdelijke te schikken. De meest hard nekkige tegenstander van Joean-tsji-kai, Tieh Liang, die tevens het halsstarrigs! in zijn verzet tegen de revolutie is, houdt zich thans in een buitenlandsche nederzetting te Tien-Tsin schuil. PriDS Ching, voorstander der abdicatie, is nog voor zijn verlof, het welk hem om gezondheidsredenen verleend was verstreken is, te Peking teruggekeerd. Alle bladen van de Chineesche hoofdstad beschouwen dan ook de abdicatie als aan staande. Joean-tsji-kai heeft de vertrouw bare troepen der derde divisie naar Peking ontboden. Zijn voornaamste taak schijnt thans to zijn op de meest afdoende wijze voor de bescherming van het leven en de bezittingen der vreemdelingen zorg te dra gen, voor het geval onlusten mochten uit breken, wanneer het edict verschijnt, waar bij de verandering van den Chineescben legeeringsvorm wordt afgekondigd. Militiewet. De Eerste Kamer heeft gisterenmiddag de nieuwe Militiewet z.h.st. aangenomen. Het duurte-wetjk in de Ie Kamer. In den namiddag kwam het toeslag- wetje in behandeling. Vier sprekers deden zich hooien, twee tegen, de hoeren Ren- gers en vau Wassenaer, en twee voor, de heeren lloffinaus en Hovy. De Bakkerswet. Iu een te Zwolle door het Kamerlid L. F. Duymaer van Twist gehouden redevoe ring, deelde spr. mede, dat de behande ling der Bakkerswet met een 14 dagen wordt verwacht. De Motie-Reoen. Het houdt maar niet op. Nu heeft weer het provinciaal comité van anti revolutionaire kiesvereenigingen in Friesland een motie aangenomen, om „hartelijken dank" te be tuigen aan Dr. Kuyper voor diens „optre den voor onze beginselen, inzonderheid bij de jongste begrootiDgsdebatten". Ditmaal komt er de verzekering bij, „dat onze partij iu Friesland U even hartelijk als altijd als haren vaD God gegeven leidev volgt." Dergelijke moties komen niet te onpas. Dr. Kuyper kan ze op het oogenblik best gebruiken. De Standaard houdt ze dan ook geregeld bij. Het Motu Proprio. In de Memorie van Antwoord van den Minister van Justitie op het voorloopig ver slag der Eerste Kamer omtrent de Justistie- begrooting, schrijft de Minister: Het Motu proprio „Quan'avis diligentia" is slechts toepasselijk, waar het oude juris dictie voorrecht vau de Roomsch-Katholieke geestelijken nog bestaat. De Regeering acht het niet twijfelachtig, dat zulks in Neder land niet het geval is, evenmin als in de aangronzende landen Duitschland en België. Ware bet anders, dan zouden het Motu proprio en de andere voorschriften van den Paus, met dit ouderwerp verbaud houdende, volgens die voorschiften zelf, toch niet op onze rechterlijke ambtenaren van toepas sing zijn. Tweede Kamerverkiezing Hilversum. Door het Centraal Comité ter bestryding van invoerrechten op graanproducten en eerste levensmiddelen is heden een telegram verzondeu aan mr. Rutgers te Hilversum, waarin deze wordt uitgenoodigd, aangezien hij zich tot dus ver niet omtrent meelrechten wilde uitlaten, tot een openbare vergade ring, alwaar het Comité met bom van ge dachten wenscht te wisselen. Het Comité zal aantoonen dat genoemde rechten scha delijk zijn voor den middenstand en de arbeidersstand. De meelrechten passen niet in hot tariefwetontwerp, geld van beteeke- nis kunnen zij in de schatkist niet brengeD, doch enkel voordeel opleveren voor 17 groot-industrieelan. Het Comité verzoekt op haar uitnoodi- ging telegrafisch antwoord van mr. Rutgers. Annie Besant. Aan het hoofdkwartier te Amsterdam is bericht ontvangen, dat de presidente der Thoosofische VereenigiDg, mevrouw Besant, dit jaar en wel van 18 tot 22 Maart a.s. een bezoek zal brengen aan de Nederlandsche afdeeling. Het Vredespaleis. Naar De N. Ct. verneemt, is in een bij- eenkomst van de Nederlandsche leden der Interparlementaire conferenties voor vrede en arbitrage besloten aan te bieden de volgende (groote) conferentie in 1913 in Nederland te houden. Daarbij werd natuur lijk uitgeguan van de veronderstelling dat in 1912 het Vredespaleis zal worden ge opend, hetgeen hoogst waarschijnlijk, zij het dan ook niet volkomen zeker is. In 1912 zou dan slechts een conferentie op beperkte schaal (wij meenen te Brussel) gehouden worden. Die van Rome, welke in September jl. zou zijo gehouden, maar wegens cholera en oorlog verviel, schijnt te ziju afgesteld. KANTONGERECHT. Door het Kantongerecht te Amersfoort zijn do volgende vonnissen uitgesproken: Dronkenschap. L. W., zwervend, f3 of 3 d. Valschen naam opgeven. L. W., zwer vend, f 15 of 15 d Dronkenschap. D. K., zwervend, f 5 of 3 d. E. J., zwervend, f3 of 3 d. W. Z. zwervend, le herh., 3 d. W. Z., zwervend, le herh., 3 d. Op verboden grond loopeu. P. M. te Amersfoort, f 5 of 3 d. A. R., Amersfoort, f 5 of 3 d. Wielrijden zonder licht. A. H. Z. Utrecht, f2 of 2 d. Te Baarn wielrijden op trottoir. A. H. Z., Utrecht, f 2 of 2 d. Overtreding Jachtwet. A. V. (recidivist) Hilversum, 7 d. en verbeurd verklaring fazant en strik, met last tot vernieling van de strik. J, V., (recidivist), Hilversum 7 d. H. D. (recidivist), Hilversum, 7 d. en ver nieling strik. A. B., Harskamp (Ede), 7 d. en verbeurdverklaring haas. J. v. d. II Doorn, 2 X 7 d. en verbeurd verklaring geweer. H. J. v. d. H., Maarn, 7 d. en verbeurd verklaring lantaarn met vernieling. A. V., Woudenberg, 7 d. en verbeurdver klaring 2 hazen. Op hondenkar zitten en rijden met hon den zonder halter. W. H., Amersfoort, 2 X f2 of 2 X 2 d. Rijden met hondenkar en niet wachten totdat een voertuig met paardon bespannen voorbij is. Ph. v. d. H., Amersfoort, 3 d. Op hondenkar zitten. J. M. H. v. O., Amersfoort, f 3 of 3 d. J. D. W., f 3 of 3 d. A. F., f2 of 2 d. H. v. K., (2 of 2 d., allen te Amersfoort. P. K., Bunscho ten, f 2 of 2 d. Op hondenkar zitten en ryden met hon den zonder halter. G. v. d. M., Baarn, 2 X f 2 of 2 X 2 d. J. V., Huizen. 2 X f2 of 2 X 2 d. Ryden met honden zonder halter. J M. II. v. O., Amersfoort, f 2 of 2 d. Overtreding Trekhondenwet. Ph. V. te Bunschoten f 3 of 3 d. W. H., Bunscho ten, f 5 of 5 d. Ph. v. D., Amersfoort, (3 of 3 d. Te A'foort op straat met voetbalspelen, W. S. II., te A'foort, f 2 of 2 d. Te Soest met voertuig op het Kerk pad rijden, G. v. d. W. te A'foort, f 3 of 1 d. Te Baarn venten, C. A. te Rotterdam 12 of 2 d. Te A'foort niet stapvoetsrijden daar waar zulks staat aangegeven, E v. M. Baarn f 2 of 2 d. Te A'foort lijkstoet voorbijrijden, J. G. I. B. te A'dam f 5 of 5 d. Te Baarn beerput ledigen ander9 dan door middel van een pneumatisch toestel P. B. te Baarn f 3 of 3 d. Overtreding Wapenwet, C. v. d. Z. te Ernmes 7 d. en verb, verklaring van het geweer. Op verboden grond loopen, H. K. f 3 of of 1 w, tuchtsch. Overtreding Jachtwet, J. K. te Soest Terug ouders. Overtreding Jachtwet, T. B. te Barneveld 12 X 5 of '2 X 1 w. tuchtsch. Overtreding Trekh. Wet, H. v. d. H. te A'foort f2 of 1 w. tuchtsch. Te A'foort met sneeuwballen werpen, H. J. de F. te Utrecht f 1 of 1 w. tuchtsch. Te A'foort niet stapvoetsrijden, J. D. te Woudenberg f 2 of 1 w. tuchtsch. Na gedaan verzet zynde tegen beide opposanten bij verstek gewezen vonnissen van dit KGt. resp: dd: 11 Sept. 1911 wegens dronkschap en dd: 11 Dec. 1911 wegeDB overtr. der Jachtwet gewezen, met handhaving der in prima opgelegde straffen, bevestigd. VaUchen naam opgeveo, J. P. Zwervend f 15 of 15 d. Dr. A. J. Wensinck, Dr. A. J. Wensinck te Utrecht, leeraar aan het Gymnasium alhier, die als opvolger van wijlen prof. Wildeboer benoemd is tot hoogleeraar in de Hebreeuwsche taal en letterkunde en de Israëlietische oudheden in de faculteit van letteren en wijsbegeerte aan de Leidsche universiteit, is een leer ling van den Utrechtschen hoogleeraar Houtsma, maar zijn examens deed hij te Leiden, waar hij in 1908 promoveerde op een proefschrift over Mohammed en de Joden te Medina. Hij heeft ook te Heidel- berg gestudeerd onder prof. Becker. Hij is mfidflworker aan dp Enzyklqpaodip dps Islams, heeft artikelen geschreven in het Zcitschrift der deut6chen morgenliiudischen Gesellschaft en Oden van Salomo in de Theologische Studiën vertaald. VaD zyn hand is nog versohenen Legends of Eastern Saints. Dr. WeDsinck staat bij de vakge leerden als een zeer bekwaam man te boek. Met hem aan de LeideDsche univer siteit kan daar het misdeelde Arumeesch tot zyn recht komen. Het Utrecht6che Dagblad schryft nog: „De verdiensten van dr. Wensinok worden met deze hoogleeraarsbenoeming ten volle naar waarde beloond. Hij toch is, alhoewel nog jong van jaren, misschien nog geen dertiger, een geleerde, die reeds met on derscheiding wordt genoemd.Hier te Utrecht was hij aan de academie (als lector) niet veel succes werkzaam, z'n colleges werden niet enkel bijgewoond door studenten, doch men vond onder zyn ge hoor ook menigmaal professereu, die naar ziju wijsheid kwamen luisteren. Hij doceerdo hier voornialyk De Oostersche talen, ter wijl bij aaD het gymnasium te dezer stede het Ilebreeuwsch onderwees." De Utiechtsche correspondent van de Nieuwe Courant schrijft „Het is bekend dat deze benoeming zich lang beeft laten wachten; de regeering moet ijverig hebben gezocht naar „een man van rechts." „Deze schijnt evenwel niet te vinden te zyn geweest." Bioscoop Langkstraat. Gisterenavond hebben we eenige films bezichtigd in het bioscoop-theater op de Langestraat, nl. het ook voor morgen aan gekondigde succes nummer „Het slacht offer der Mormouec," en „De Sabijnsche Maagdenroof." En we hebben mogen coDstateeren, dat de beelden aan zeer hooge eischen voldoen, dat werkelyk iets geboden wordt, dat met het beste op bioscopisch gebied, kan wedijveren. De projecties zijn zeer scherp en laten aan helderheid niots te wenschen over, zoodat het een waar genot is de ry van fraaie reproducties te volgen. „Het slachtoffer der Mormonen" is daarby in hooge mate boeiend en wel geschikt om veel indruk te makeu. Wanneer we het dan ook eeu succesnummer noemen, zeggen we er niets te veel vaD, want we twijfelen niet of de directie zal dit als een byzondere attractie kunnen beschouwen. liet tweede nummer, dat we zagen „De Sabijnsche Maagdenroof" is een kleu renfilm van buiteugewono pracht. De ar tistieke uitvoering er van uiag hoogelijk geroemd worden en maakt het geheel tot een waar kunstwerk. Waar zulke nummers worden gegeven, kan men dan ook ver zekerd zyn van een genotvolle en leerzame voor6telliug. We verwachten, dat de belang stelling vau de zijde van het Amersf. pu blick dan ook zeer groot zal zijD. Bioscoop „De Arend". Woensdagavond was het bezoek in de Arend zeer druk, maar by de élite-voorstel ling van gisterenavond had de belangstel ling wel wat grooter mogen zyn. Het pro gramma had ten minBte wel verdiend, dat velen waren opgekomen, want de verschil lende films waren een bezoek overwaard. Met genoegen maakten we nu ook kennis met den explicateur en konden we ons overtuigen, dat de voorstelling daarmee heel wat gewonnen heeft. Vooral waar projecties worden vertoond, welke nog al eenige kennis vereischen om begrepen te worden, mag eenige verklaring niet achter wege blijven. Voor de volgende voorstelliugon verwijzen we naar de in ons blad voorkomonde ad vertentie. Eenige dagen geleden maakten wy melding van de aangekondigde veldtocht van Patrimonium vooi Sociale Wetgeving. A.s. Maandag 5 Februari, zal in de benedenzaal van de „Keizerskroon" namens het Bondsbestuur een meeting gehouden worden, waar als sprekers zullen optreden de heeren C. SmeeDk, Hoofdredacteur van Patrimonium en Arh. Dagblad, en J. Hui- zinga, lid van het Verbondsbestuur. Bij de te Zeist gehouden aanbeste ding van 25 woningen voor de vereeniging „Volkshuisvesting" te Zeist werd o.a. iu- geschreven door de volgende Amersfoorteis: II. Keizer, f 48.400, T. van Hoogevest f47.300, G. C. Blanken, f46.889. De laagste inschryver, L. J. Goossens te Zeist, besomdo f 45.890. De afd. Amersfoort van het Utr. Landb. Genootschap houdt Woensdag 7 Febr. hare Algemeene Vergadering in de Vergulde Zwaan.

De Eemlander | 1912 | | pagina 2