DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 32. WOENSDAG 7 FEBRUARI 1912. 9e JAARGANG, Uit de Pers. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Ir. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaaif 4.Franco per post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau: KI.RINK H.tAG ft. Telef. Intere. 18». Prijs <ler Advertentifin: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten tiet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg- Binnen-en BfuiteDlandsch Adrert.- bureau D. Y. ALTA, W&rmoesstr. 76- 78 Amsterdam - CrtsMcs ChCK&ri$ CHARLES DICKENS. Heden den 7den Februari 1912 is het 100 jaar geleden, dat Charles Dickensin Landport bij Portsmouth geboren werd. Niet alleen in Engeland zal dit feit belang stelling wekken, maar ook daarbuiten, waar zijn werken bekeud zyu en dat is over de geheele beschaafde wereld, want Dickens is een van die figuren die niet een volk maar de gebeele wereld toebehooren. Wie kent niet zijne boeken die in den eenvoudigsten maar toch of misschien juist daarom pakkendsten stijl den lezer zoo weten te boeien, dat do door Dickens beschreven gestalten voor zijn oog gaan leven, en hem telkens weer opnieuw naar de boeken doen grijpen. Hoe lief is niet de geschiedenis van Da vid Copperfield, het arme jongetje, dat door allerlei ontberingen, teleurstellingen en slechte behandeling een schat van levenservaring opdoet en tot man gerijpt deze als stof gebruikt die zijn schrijverstalent verwerkt tot een aandoenlijk aangrijpend verhaal, want onder den schuilnaam vau David Copperfield verbergt zich de groote schrijver zelf. Hoe straalt in zijne werken zijne scherpe opmerkingsgave niet door van de nooden en behoeften van de kleine luiden en handwerkslieden, de gewoontetjes die menschen die zich daar zoo hoog boven verheven achten, zoo belachelijk kunnen maken of hunne harteloosheid, die een zoo diepen blik op hun karakter werpt? Hetzij in Nicolaas Nickleby, Kleine Dora, Nelly, Kerstmisvertellingen of Dombey and Sons, maar vooral in de Pickwick Papers, dat boek dat nog steeds, zelfs op het strakste gelaat een lach weet te tooveren. Ook voor verschillende maandschriften werkte hij, en dezo werden dan ook bij wijze van spreken verslonden. Yuoral iu de vertellingen van de Pickwickclub komt het uit dat Dickens de echte niet de oppervlakkige humorist was. Hoe kon Dw vader toch zoo humoristisch zulke vroolijke scenes schilderen, vroeg men eens aan zijn zoon; dat komt omdat hij zoo ernstig was, was het antwoord, de echte humor komt niet voort uit een lach maar uit een traan. In Amerika was de belangstelling ook zeer groot voor Dickens werken, het publiek stond de booten waarvan het wist dat zij het vervolg van zjjne romans bevat ten, af te wachten. Den 9en Juni 1870 was hij bezig aau „het geheim van Edwin Drood" bij den; regel „er komt licht" outzonk hem de pen en een der grootste geesten behoorde niet meer tot deze wereld. Duur Brood. "Van deskundige zijde schrijft men aan het Vaderlaud Uit de dezer dagen gepubliceerde tele- graphische correspondentie tusschen Het Centraal Comité tot bestrijding van invoer rechten op Graanproducten en mr. V. H. Rutgers, den candidaat voor het lidmaat schap der Tweede Kamer, die Woensdag a.s. in het district Hilversum met den er kenden vrijhandels candidaat W. J. E. H. De Jong in herstemming komt, is gebleken, dat mr. Rutgers het onzeker acht of het voorgestelde meelrecht den broodprijs zal verhoogen. 't Klinkt ongelooflijk Moet voor dien heer werkcljjk nog be wezen worden, dat een verhooging van de prijzen der grondstoffen den prijs van het fabrikaat duurder maakt En is tarwebloem of meel niet de grond stof voor de bakkerij Wordt tarwebloem kunstmatig duurder gemaakt, dau spreekt het toch vanzelf, dat ook het brood duurder moet worden. Dat behoeft immers juist niet in den priji te zitten, 't Is ook mogelijk, dat de bakker het brood lichter afweegt of dat een tege moetkoming voor de duurdere prijzen der grondstoffen wordt gevonden in het gebrui ken vau mindere qualiteit. Maar vau duur der meel moei het gevolg zijn, dat öf de prijs van het brood verhoogt, óf het gewicht van het brood vermiudert, öf de qualiteit van het brood slechter wordt. En iu elk dier gevallen wordt het brood toch duurder De zaak wordt dus geheol beheerscht door de vraag: zal een invoerrecht den prijs van tarwebloem verhoogen Hierover nu is ieder het eens. De Mi nister rekent op een opbrengst van f 400.000 Zelfs wanneer men aanneemt, dat de in- landsche fabrieken den prijs van haar fa brikaat niet zullen verhoogen, moeten deze f 400.000 in den meelprijs worden gevonden. Fr is echter niemand die gelooft, dat de inlanders fabrikanten geen gebruik van de gelegenheid zullen maken om hun prijs althans met een deel van het invoerrecht te verhoogen. Dat zij dit zullen doen, is trouwens zelfs tocgegoven door de meel fabrikanten P. Van Dusseldorp en B. Van Marwijk Ivooy, loeu zij voor cetiigen tijd door een Amsterdumsch blad worden geïn terviewd. Do heer Van Marwijk Kooy sprak van 25 cent per 100 KG. Dan worden dus de jaarlijks in Holland gebruikte 400 mil- hoen KG. meel f 1.000.000 duurder. En dit millioen moet op den broodprijs worden verhaald. Het brood, in Holland gegeten, wordt d '8 een millioen gulden duurder! Nu wordt er ook wel eens geredeneerd: „Ziju die 40 ets. per 100 KG. optaiwe- bloein nu zóó veisclnikkelijk? Dit recht is toch heel laag en al moet het biood nu een kleinigheid duurder wordeu, dat wettigt toch uiet uen kreet „duur brood"." Zij, die zoo praten, vergeten de lessen der historie. Is het niet „Ie premier pas qui coiïte"? Heeft men niet in de protectionistische landen gezien, hoe de rechten op levens behoeften steeds verder opgevoerd worden? Eu moet men juist nu, nu in die landen steeds meer stemmen tegen zulke rechten opgaan nu de dure levensmiddelen in Frankrijk en België tot onlusten aanleiding gegeven hebben, nu do ontevredenheid over dit stelsel bij de laatste Rijksdagver- kieziugen in Duitschtand gebleken is, moet men juist nu in Nederland den eersten stap op dit hellend vlak doen? Neen, neen en nogmaals neen! Laat ieder, die het goed met Nederland meent, front maken tegen invoerrechten op eerste levensbehoeften eu hem, die zich daar niet onvoorwaardelijk togeo verklaart, blijven bestrijden met den kreet: Duur brood. De Oorlog. Terwijl met ongeduld gewacht wordt op de berichten omtrent den zoo lang aangc- kondigden opmarsch der Italianen naar het binnenland van Tiipolis, hebben de Turksch- Arabische troepen het gewaagd voort te dringen uaar de kust, om daar de Italiaan- sche stellingen aan te vallen. Volgens de Italianen hebben deze aanvallen geen succes gehad en leden de Turken en Arabieren groote verliezen. De indruk wordt gewekt, of hot den Turksclien commandant er al leen om te doen was om zijn Arabischen hulptroepen, die ongeduldig werden, wat werk te geven. Nu meldt echter de ver trouwbare oologscorrespondent van de „Corriere d'Italia* een feit, waaruit blijkt dat de Turkschc commandant toch een heel ander en beter doel voor oogen heeft Dezo correspondent bericht nl. dat het den Turken en Arabiaren gelukt is de oase van Taudsjoer in het westen van Tripoli weer in hun macht te brengen en haar te versterken legen Gargaresj, waar de weste lijk meest vooruitgeschoven Italiaansche troepen staan. Een aanval der Italianen is spoedig te verwachten om den vijand uit Tandsjoer te verdrijven. Dit laatste zal nog afgewacht dienen te worden. Misschien staat het vertrek van generaal Caneva naar Rome wel in direct verband met deze mededeeliug -in de „Cor riere dTtalia" De Petit Marseillais" publiceert een van Italiaansche zijde officieus tegenge sproken telegram van Turksche zijde, meldend, dat in het gevecht bij Benghasi op 25 Januari de Turken 32 dooden en 81 gewonden iiuddon. De Italianen echter verloren vele honderden mannen. Een jong Turksch officier, die onlangs vau het oorlogstooneel naar Konstautinopel terugkeerd, deelde den correspondent van de „Voss. Zeiluug" aldaar mededat het Italiaan sche oorlogsbeleid uit een militair oogpunt zoo weinig succes heeft, dat de Arabieren er niet aan denken den tegenstand op te geven Sedert het drakonisch optreden van de Italianen in Octob r jl. houden de Ara bieren geen Italianen meer gevangen. Ieder Italiaan, die in luiuoc banden valt, wordt gedood. Niettegenstaande de groote som men, die de Turksche opperbevelhebber aan de Arabieron betalen wil voor iederen Italiaan6chen gevangene, leveren zij geen enkelen meer levend uit. Aan de Corriere della Sera wordt uit Kairo gemeld, dat in de laatste dagen tal rijke Turksche officieren over Egypte naar Kyreuaika gereisd zjjn. Ook is een karavaan van 175 kameelen bij du Turksche troepen kunnen aankomen, nadat de Egyptische grens ongestoord is overgetrokken. Tevens ontvangt de Turksche krijgsmacht voortdu rend versterkingen door de aankomst van Bedouinenstanimen uit de buurt van Faydem. Het Italiaansch-Fransch Incident. Het gebeurde bjj Hodeida zal, uaar alle waarschijnhcid, géén politiek incident wor den, en de boosheid in de Fransche perB is reeds aanmerkelijk gezakt, nadat men vernam dat de schade, die door de beschie ting aan de Franschen is toegebracht, bijstor gering is, en de Italiaansche regeering een schip zal doorlaten om de Franschen uit Hodeida te halen. Do schade die er nog aaugericht is, zoo zegt men, zullen de Fan- schen op Turkije kunnen verhalen. Waarom, is 008 niet recht duidelijk, maar wij twij felen er niet aan, of die schade zal op Turkije verhaald worden. De Turk bloedt dus aan alle kanten voor deze zaak: de door hem gewenschte spoor weg van Hodeida naar Sana en de haveu bij Ras el Ketib worden niet gemaakt, eu bovendien moet hij de schade betaleu ook nog. De meeste Fransche couranten geven toe dat Italië in zijn recht is geweest met de beschieting, op de volgendedeels gisteren veeds omschreven grondeo; de blokkade van Hodeida is officieel door de Italiaausche regeeriug aau de Fransche aangekondigd; de haven die de Franschen daar maakten was een der iustellingun die benut kunnen worden door de vijandelijke vloot of het leger en die dus volgens de Haagsche con ventie beschoten mogon woideu; Hodeida is geen niet beschermde plaats en mag dus ook beschoten worden volgens diezelfde' conventie. Voor den Vrede. De Interpailementaire Viede-Raad zal 10 dezer te Brussel bijeenkomen om te beraadslagen over een voorstel-Apponyi betroffende het voldoening schenken aan de parlementaire Haagsche conventies, over een Russisch voorstel betreffende de be-

De Eemlander | 1912 | | pagina 1