WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 10.45 uur. De Bilt, 7 Februari 1912. Hoogste barometerstand 762.3 m.H. te Riga, laagste 727.6 te Horta. Verwachting tot den avond van 8 Februari 1912. Matige tot krachtige tijdelijk wel licht stormachtige Zuidelijke tot Z -Weste lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Betrokken tot zwaarbewolkte, regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 752 m M. Vorige stand te 12 uur 748 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 42 Laagste hedennachtF. 37 Hedenmiddag 12 uurF. 45 perking van maritieme en militaire lasten en over verbod van lucht oorlogen. Ver volgens zal worden kennis genomen van de mededeeling der Italiaansche groep, waarbij deze zegt de zitting niet te zullen bijwonen, in vorband met de motie, waarbij de houding der Italiaansche regeering werd afgekeurd welke motie op do jongste bij eenkomst to Parijs was ingediend eo waar- bij de Belgische groep meende een ver oordeeling te mogen uitspreken tegen de Italiaansche regeering in zake het Ita liaausch-Turksch geschil. De Italiaansche groep stelt voor dat het volgende besluit genomen wordt: Het is strikt verboden aan de Unie en aan haar groepen, vooral tijdens een gewapend conflict, over het gedrag der regeeringen te redetwisten en eeb, al dan niet gunstig luidend oordeel uit te spreken, tegenover hetzij de eone of de andere oorlogvoerende partij. Indien de Raad dit grondbeginsel aanvaardt, zal de Italiaansche afdeeling deel van de Unie blijven uitmaken. In het antwoord van den voorzitter wordt verzet aangeteokend tegen de uitlegging aan het Parijscho votum gegeven, en wordt er aan herinnerd, dat nimmer eenige dis cussie is toegelaten over de feiten, welke tot den ItaliaanBch-Turkschen oorlog geleid hebben maar dat de vergadering haar diep leedwezen betuigd heeft ovor de plotselinge oorlogsverklaring, waardoor elke mogelijk heid voor een vergelijk of tusschenkomst werd verijdeld, en dat het dit was, hetgeen werd afgekeurd. De Verkiezingen in Beieren' De voorzitter van den Ministerraad dr. graaf von Podewils heeft gisteren van den prins regent een eigenhandig schrijven ont vangen. Daarin zegt de prins-regent dat hem het schrijven van het gezamelijke ministerie heeft bereikt, en dat hij zich zijn beslissing voorbehoudt, onderwijl ver zoekende het ministerie zich voorloopig met de regeering te blijven belasten. Een Spion. De Engelsche pers laat zich vrij bitter uit over de veroordeeling, na gehèime be rechting, van den „spion" Steward tot 3' jaar gevangennisstraf. De ministerieele Westminster Gazette schrijft, dat Steward is veroordeeld op het getuigenis van iemand die als „agent provocateur" is gekwalifi ceerd, en hoopt, dat de Duitsche regeering de processtukken etc bekend zal maken opdat men in Engeland zal kunnen zien, op welke gronden Steward is veroordeeld. Phantasie. Ex-Koning Manuel is uit Dover vertrok ken zonder dat het de reporters gelukt is om ook maar de geringste bijzonderheid te weten te komen omtrent hetgeen tusschen hem en Dom Miquel is besproken. Dit belet natuurlijk niet, dat deze repor ters hun phantasie laten werken en allerlei weten mede te deelen, wat tusochen de beide bloedverwanten besproken zou zijn. Zoo verhaalt de man van de Daily Mail, dat bij de samenkomst werd overeengeko men, dat Dom Manuel zou trouwen meteen dochter van Dom Miquel. Mogelijk is het zeker, want Dom Miquel heeft inderdaad jonge en schoone dochters. Maar de vraag is hoe die man van de Daily Mail van dat alles zoo op de hoogte kan zyn. Russische Toestanden. De Russische Doema-commissie voor de nationale verdediging, heeft twee zittingen gewijd aan het vraagstuk van de hervor ming der artillerie van het Russische leger. In de le zitting werd door Goetsjkof den pies, der commissie een vernietigend rapport uitgebracht over den tegenwoor- digen toestand bij dit wapen. Ten slotte stemde de geheele commissie in met het oordeel van Goetsjkof, dat zoowel de ondeugdelijkheid van het mate rieel als de gebreken bij de bevelvoering, een ernstig gevaar vormden voor de vei ligheid des lands. In de tweede zitting werd door eenige commissieleden de aandacht gevestigd op de wanorde, welke in de administratie der artillerie heerscht. De commissie drukte ten slotte den wensch uit, dat de Ministerraad zou spoe dig mogelijk do noodige maatregelen ter verbetering zou nemen. Dit resultaat van het onderzoek der commissie heeft in de Doen.a veel sensatie gewekt. Koeljabkof, het hoofd van de staatspoli tie te Kiëf, is gevangen genomen, naar het heet wegens verduistering van groote som men, die hjj ontvangen had om den veilig heidsdienst te organiseeren bij gelegenheid van de feesten in Kiëf, waaraan de Tsaar met zijn gezin deelnam en die eindigden met den moord op Stolypin. De Revolutie ik China. Het gisteren door Reuter geseinde bericht dat de Keizerin-weduwe Joean Sji Kai heetf opgedragen „de republiek te vestigen" wordt door de pers algemeen opgevat als de zekere voorbode van den troonsafstand. Trouwens, het op zichzelf zoo raadselachtig klinkende telegram wordt wat duidelijker, wanneer men er de toelichting bij leest in de Engelsche bladeD. Het is deze: Het bedoelde edict van de Keizerin-we duwe is nog niet gepubliceerd en men verwacht dat het eerst publiek gemaakt zal worden als Joean Sji Kai het met de op standelingen in het zuiden, de voorloopige regeering te Nanking, eens is geworden. Dan zal het tegelijk den troonsafstand der Mandsjoe-dynastie bevatten. Joean Sji Kai moet nu bezig zijn, de regeering in Nan king te overreden om aan hem de heer schappij over te dragen, opdat hij, Joean, in Peking de zaken van het ganscbe land zal kunnen beheeren, totdat een Nationale Conventie een commissie tot dat doel zal hebben aangewezen, een werk dat maanden zal duren. Het schijnt een verstandig voor stel, maar men betwijfelt of de revolution- nairen het zullen aannemen; want zij ver trouwen Joean maar half al wilden zy hem gaarne hun zaak toevertrouwen als zy op hem durfden rekenen en bovendien verlangen zij dat niet in Peking, maar in Nanking, niet in het noorden maar in het zuiden, de regeering der republiek zal zetelen. Dat willen zij natuurlijk, omdat zij zeker zijn van het zuiden, maar in het noorden niet voel te vertellen hebben. Vele prinsen verlaten intusschen Peking en gaan naar Mandsjoerije, waar zij, naar men vreest, de Mandsjoes ophitsen tegen de opstandelingen. Van belang zyn daarom de berichten over gevechten die gewonnen zijn door de opstandelingen, in Mandsjoerije. Ook is van belang, dat Japan den Antoeng- Moekden-spoorweg in Mandsjoerije niet wil leenen voor het vervoer der Keizerlijke troepen. Roosevelt, Roosevelt heeft zich weer eens uitgelaten over de vraag, of hij candiduat zal zijn voor het presidentschap in November a.s. Of de zaak' nu duidelijk is? Men oordeele zelf: Roosevelt Bchrijft in een brief aan zijn vrienden in West-Virginia (in de Times opgenomen) dat bij de candidatuur niet zal aannemen, indien ze hem wordt aange boden als resultaat van intriges. Hij wenscht evenwel niet zijn handen te binden door een verklaiing, die hem zou verhinderen het publiek belang te dienen door een groote taak op zich te nomen, voor 't geval het volk definitief tot de conclusie komt, dat hij, Roosevelt, dat doen moet. Voorts wijst Roosevelt op de groote verantwoordelijk heid die zijn vriendeD op zich nemen als zij hein onverwacht candidaat mochten stel len: een nederlaag zou hem belachelijk maken. Slechts als het volk meent dat hij de eenige man is, die in deze critieken tijd de leiding op zich kan nemen, zal hij het doen, weigering ware dan schending van zijn plicht. Het eeuwfeest van Waterloo. Het „Hand. v. Antw." schrijft: In 1915 zal het eeuwfeest van den slag bij Waterloo worden gevierd. Men weet, dat een bijzonder comité hiervoor werd benoemd, dat rechts en links inlichtingen inwon omtrent de mn.ening der verschillende volkeren, bij die herdenking betrokken. Het voorstel der Engelsche kolonie te Brussel zal deukelijk de voorkeur krjjgeo, daar het van dien aard is, dat iedereen er vrede mede kan hebben Dit voorstel bevat het oprichten in de nabijheid van den Leeuwenheuvel van een groot gedenkteeken, ter eere der vijf volkeren, die aan den slag hebben deel genomen, namelijk van Engelschen, Fran- schen, Pruisen, Nederlanders en Belgen. Aan de regeeringen dezer vijf landen zou een toelage voor de oprichting worden aangevraagd; elke natie zouden beeldhou wer aanwijzen, belast met de boetseering van het nationaal zinnebeeld, en een we reldprijskamp zou uitgeschreven worden voor het ontwerpen van het voetstuk. Het bovengedeelte van het gedenkteeken zon bekroond worden met de beelden van Wellington, Napoleon, Bltlcher en den prins van Oranje. De E mm a-bloem. De Emmabloem, die onder hooge goed keuring van Hare Majesteit de Koniugin- Moeder, Beschermvrouw der Nederlandsche Centrale Yerecniging tot bestrijding der tuberculose, dit jaar op Maandag 22 April in tal van plaatsen van ons vaderland ten bate der tuberculosebestrijding zal worden vei kocht, zal voor ditmaal de kleuren dragen ▼an Hare Majesteit. Door het Dagelijksch Bestuur der Nederl. Centr. Yereeniging is een bloemjo gekozen in zwart, rood en geel, do kleuren van Wal deck en Pyrinont. Bij den secretaris-pen ningmeester dor Vereeniging, die zich met de aflevering der Emmabloempjes aan de velschillende vereenigingen belast, is reeds een groot aantal bloemen aangevraagd. Bioscoop Langestraat. Het bioscoop theater op de Langestraat blykt reeds een aardige attractie to zijn voor het Amersfoortsche publiek.De tooi stellingen worden druk bezocht eu vrij eenstemmig is het oerdeel hoogst gunstig OTer hetgeen op het doek gebracht wordt. Ook de explicateur is zeer goed op dreef en heeft zich in die paar dagen er opper best ingewerkt. De kinderToorstelling Tan hedenmiddag mocht zich in groote belangstelling Terheugen. En dat de kleinen zich amu seerden, bleek uit hot schaterlachen, dat telkens opsteeg. Enkele nieuwe nummers bleken uitstekend geschikt toot het jonge Tolkje. Vooral de reiziger tooi- den lijm- fabrikant, met zijn allerprachtigste reclame, deed de kinderen schudden Tau het lachen. Niet minder was dit trouwens het geval met Lemke en zijn beer, terwijl de kleiue Fritz met zijn goocheltoer Teel bijval TODd. Ook de audere nummers vielen zeer in den smaak en ongetwijfeld hebben alle kleintjes heerlijk genoten van het vele mooie, dat ze te zien k regen/ Voor morgenavond is een élitevoorstel- ling aangekondigd, waarbij tevens Dogeen extra-nummer zal worden gegeven, een pracht-film van 400 M. lengte. Zooals uit de in dit nummer voor komende advertentie blijkt, wordt Vrijdag avond in Amicitia ecu concert gegeven door mej. JoséphiDe Lulofe (pianiste) en deu Ierschcn violist Arthur MoDnier Harper. Afgaande op de persbeoordeeliugon mogen we zeker iets goeds verwachten. We laten hier enkele recensies volgen. Daniël de Lauge schreef in Het Nieuws van deo Dag o.a.: „Arthur F. Monnicr Harper wiBtdoorde voordracht van Bruchs Andante uit het eerste concert voor viool en Svendsen's Viool de Romanze de aandacht op zich te vestigen. Nu zy geconstateerd dat wij een zeel- goeden indruk van zijn artistieke gaven ontvingen". De Apeldoornsehe Courant schreef: Een overweldigend succes had de violist. Nog zelden hebben wij ons publiek zoo enthousiastisch gezien, eu voor een groot deel was dit ook zeer begrijpelijk. Eu zijn spel en zyn keuze van stukten was wel in staat de harten warm te maken. De wyzo waaiop hij zijn mooi instrument letterlijk liet zingen, was bijzonder mooi; toon en voordracht getuigden van groote technische ontwikkeling en fijn muzikaal gevoel. Vooral de Zigeunerweisen van Pablo de Sarasate waren daar een bewijs van, terwijl ook de bekende Legende van Wieniawski zeer poëtisch werd voorgedra gen. Waarom hij io dit werkje van den aanvang af de Sourdine gebruikte, en niet pas bij den terugkeer van het hoofdthema is mij niet duidelijk, het gaf daardoor aan het geheel iets mats en monotoons. Zijn hoofdwerk was het bekende G-moll- coDcert van Max Bruch, met het beroemde Adagio, terwijl wij nu ook eens de finale te hooien kregen, wat maar zelden bij dergelijke concerten 't geval is". De Gorinchemsche Courant: „Verder mogen we vooral wel eenige woorden wyden aan Mej. Lulofs voor haar heerlyk 6pel en meesterlijk accompagne ment. Zelden toch hoorden we zulk een liefelijke begeleiding. Geen oogenblik heb ben wij kennis gemaakt met tegenstrijdig heden, altijd even overeenstemmend met den zang en evenzeer vol eenvoud. Allen getuigden dan ook toI bewonderiog te zijn voor haar spel, vooral daar men weet, hoe moeilijk accompagneeren is. 3 Febr. hield de afd. Amersfoort van den bond van Cbr. Kantoor en Han delsbedienden haar derde jaarvergadering. Na op de gebruikelijke te zyn geopend, verkreeg de seer. het woord om verslag van den toestand der afd. te doeD. Hieruit bleek dat de afd. zich in de meest gunstige conditie mag verheugen. Met 5 leden begonnen, is dit aantal nu reeds 33. Het laatste jaar steeg dit van 28 tot 33. Er werden 5 bestuurs- en 6 ledenvergaderingen gehouden. Een viertal inleidingon weiden geleverd, over Vrede, de Maatschappelijke positie, Esparanto eo Contributieregeling. Het bestuur bleef on veranderd. Gememoreerd werd de oprich ting van een vakgroep van handelsreizigers, terwijl over aansluiting aan 'r gomeeDtelyko werkeDloozenfonds nog beraadslaagd wordt, 't Bureau tot plaatsing bleek nog steeds in een dringonde behoefte te voorzien. De redactie van de Amersfoortsche Kerkbode werd dank betuigd voor het steeds opDemen der dienstaanvragen. De penningmeester had bij een ontvaDgst van f 69,17 een uitgaaf van f 45,34, zoodat er een bate is vaD f 23,83. De geheelonthouders zangvereeni- ging „Het dagende licht" zal Zondag 10 Maart a.s. in Amicitia een uitvoering geven. De 2de luitenant S. Veldmeyer van het 5de reg. inf., gedetacheerd aan de werkplaatsen voor draagbare wapenen aan de Hembrug, tot het volgen van een wa- pencuisus, wordt 15 Februari a.s. van die detacheering ontheven. AGENDA. Dagelijks: Bioscoop, Langestraat. 7 Febr. Bioscoop de Arend, matiné en avondvoorstelling. 8 Febr. Concert Amicitia 8 Febr. Bioscoop de Arend, Elite-voorstelling. 9 Feb. Ver. r. Vrouwen Kiesrecht Amicitia. 11 Febr. Bioscoop de Arend. 13 Febr. Nutslezing dr. H. van Capelle in Amicitia. 15 Febr. Lezing Nederl. Protestantenbond. 16 Febr. Albert Vogel in Amicitia. 15 Febr. Lezing Suonck in Ons Hais. 18 Febr. Hnish. Vergadering, aid. Amers foort t. d. Ned. Ver. tot Afsch. v. Alc. dranken in Ons Huis. 17 Febr. Frysk Selskip Ut en Thus Cafe Otte. 26 Febr. Lezing Kleerekopor in bet Valkje. 10 Maart. Uitvoering Geheelonth. koor „Het dagende licht" in Amicitia. 15 Maart Kiesvereeniging „Gemeentebelang" Spr. de heer Roodhuizen. 31 Maart. Jaarfeest Alg. Ned. Geh.onth. Bond in Amicitia. 29 April. Toonkunst. 30 April. Toonkunst, j

De Eemlander | 1912 | | pagina 2