DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 34. VRIJDAG 9 FEBRUARI 1912. 9e JAARGANG. Kiezerslijsten. BUITENLAND. Uit de Pers. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Srhanrdenburg. A bonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. i 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id.jjf 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KI.EINK HliO O. Telet. luterc. 183. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel 10.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en BuiteDlandseh Advert.-bureau D. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Nogmaals willen wij in herinnering brengen, dat de tijd, om zich, voor zooveel noodig, voor plaatsing op de kiezerslijsten aan te melden weder daar is. Tot en met den 14deu kan dit geschieden. Wij behoeven niet in het algemeen te wijzen op het be lang, dat ieder, die kiesgerechtigd kan worden, het zijne doe, om zjjn plaats op de ljjst deelachtig te worden. Hierouder volgen eenige aanwijzingen voor hen, die op de nieuwe kiezerslijsten wenschen geplaatst te worden De aangiften, die noodig zijn om op de nieuwe kiezerslijsten geplaatst te worden, moeten geschieden ten gemeentehuize vóór 15 Februari a.s. Om kiezer te kunnen worden, moet men: le. Voor of op 15 Mei 25 jaar oud zijn; 2e. Aan een van de volgende vereiscb- len voldoen: a. Voor 1 Maart hetzij grondbelasting van miusteuo een gulden, hetzij zijn aan slag in de Vermogens-, Bedrijfs- of Per- soueele belasting betaald hebben; (rijwiel belasting rekent niet mee); b. Of van 1 Augustus tot 31 Januari een huis in de kom der gemeente bewoond hebben van f 1.50 weekhuur, of buiten de kom van f 1weekhuur c. Of van 1 Januari tot 31 December een loon, pensioeu of lijfrente van gemid deld f 8 per week binnen de kom of f 6 per week buiten de kom genoten hebben (vrije woning mag men voor f 1,50 per week in rekeniug brengen, of zoo men buiten de kom woont voor 75 cent in de week; voor vrijo kost mag per week (4 in de kom, en f 3.25 buiten de kom rekenen. d. Of van 1 Februari tot 31 Jauuati f 190 op het Grootboek of f 50 op de Spaarbank gehad hebben; e. Of met goed gevolg afgelegd hebben een in de kieswet genoemd examen, bijv. voor politieagent, onderofficier enz. Om kiezer voor den Gemeenteraad te zijn moet men bovendien: 3e. Van 1 Januari tol 31 December 7au het vorige jaar in de gemeente gewoond hebben 4e. Voor 1 Maart gemeentelijke belas ting van minstens f 1.50 hebben betaald: Wie eenmaal kiezer is, blijft kiezer, uitgezonderd: a. Wie voor 1 Maart zjjn belasting niet betaalt, verliest zijn kiesrecht voor het ge- heele jaar. b. Woningkiezers, die verhuisd zjjn, en loonkiezers moeten zich elk jaar opnieuw aangeven. Op voor 1913! op tewfl Kiezbrskweek. De Alg. R. K. Propagandaclub te Am sterdam heeft den volgenden oproep ver spreid: „Er is weer werk aan den polilieken winkel Nu niet alleen voor de propagandisten, maar voor ieder die nog eenig belang stelt in het belang van zijn land en niet minder*) in het heil van zijn Kerk. 't Zal nu wel overbodig zijn nog te wijzen Wij cursiveeren, Red. naar andere landen, om te bewyzen, dat deze twee belangen nauw samengaan. Er moeten tneer kiezers komen Doch kiezers dan van onze beginselen. W(j zijn er zeker van, dat in 1913 het aantal kiezers veel grooter zal zijn dan in 1909; doch wij moeten er voor zorgen, dat ons percentage nog sneller vooruitgaat. Anders loopt het mis in 1913. Daarom reeds nu teder aan t werk. Ver sterken wij nu reeds onze gelederen, dan zal ons dat in bet voorjaar van 1913 veel werk besparen. Voor vele aangifte kiezers behooven de formaliteiten toch maar ééns vervuld te worden. Daarom vragen wij iederen Katholiek: zoo gjj geen kiezer zijt, kom dan eens even deze week aan een van onze bureaux, wij zullen u d tar alle in lichtingen verschaffen. Zijt gij verhinderd, schrijf dan een briefkaart en ten allen tijde zal er een propagandist bereid zijn u te komen bezoeken. Allicht zijo er termen te vinden, waar door gij kiezer worden kunt. Maar ook de Roomsche kiezers hebben thans eeu taak te vervullen. Zij moeten in hunLC omgeving rond zien naar goede Roomschen, die geen kiezer zijn en dezen dan bewerken Als zoo ieder zijn plicht doet, dan zal het kiezerscorps aanmerkelijk worden ver sterkt met goede krachten en de overwin ning zal het volgend jaar gemakkelijker bevochten worden". De Oorloo. In een Romeinsch telegram aan de Vossi8chc Zeitung wordt melding gemaakt Vju een tnededeeling door Giolitti gedaan aan den naar Tripoli vertrekkenden gene raal Caneva, waarin voorkwam: dat men zou weerstaan aan den aandrang oht aan vallend op te treden tegen „den naar het zuiden terugtrekkenden vijand". Nota bene: de Turken en Arabieren hebben siuds Oc tober j.l. één, zegge ééne, oase ontruimd en maken het nog immer den Italianen lastig aan de kust in Tripoli, Derna, Ben- gazi en Tobroek. En dat noemen de Ita- liaansche snoevers: den naar het zuiden terugtrekkkenden vijand - Volgens een telegram van den bevelheb ber voor Bengazi aan het ministerie van oorlog hebben de Italianen in de nachten van 25, 20 en 27 Januari ernstige neder lagen geleden. Zij zouden meer dan 1300 dooden hebben. De stnd is overvol met ge wonden. De Turken en Arabieren hadden 27 dooden en 99 gewonden. Het Tuiksche ministerie van oorlog heeft bericht ontvangen dat de Italianen gedurende 3 dagen Konfolda gebombardeerd hebben. De kazerne, het paleis, het quarantaine gebouw en eeu gedeelte der stad zijn ver woest. Er zijn geen menschenlevens te be treuren. In Italianen hebbeu aan Seid Idries wa penen gezonden, en hem voorgeslagen hem te helpen; de stam en de omgeving van Seid zijn echter tegen hem in opstand gekomen. De Duitbcme Rijksdag. De zitting van gister is verdaagd tot hedenmiddag 2 uur, op voorstel van den beer Ba6sermann, die mededeelde dat de voorbereidende maatregelen tot de presi dentsverkiezingen op groote moeilijkheden stuitten. Waarop de heeren der rechterzij de van pret lachten. Alle afgevaai digden waren voor het voorstel, dat nadrukkelijk ondersteund werd door het centrum. De moeilijkheden zijn naar uien verneemt, hierin gelegen, dat de sociaal-democraten geweigerd hebben, zich te binden door de verklaring, dat hun eventueele vice-presi dent zich Diet zou ontrekken aan de repre sentatieve en speciaal do hof-verplicbtingen. Hierop heeft het centrum geweigerd, aan een sociaal-democraat in het presidium zjjn stem te geven, of zelf eeu centrum- candidaat te stellen. In dit dilemoa kwa men de hoeren om drie uur, toen de open bare verkiezing plaats zou hebben. En er bleef dus niets anders over, dau de zitting te verdagen, om te pogen nog een oplos sing te vinden. Db ministerieels druis in Bkierkn. In Beieren wordt nu een clericaal-feu- daal ministerie-von Hertling verwscht Amb telijk is n.l. bekend gemaakt, dat do prins- regent Freiherr von Hertling heden in gehoor zou ontvangen en de Miioch. Neuesten Nachrichten hadden reeds de be zetting van enkele ministerposten aangege ven. Men wjjst ook op het feit, dat een feudaal clericale kring gedurende de laatste dagen voor de verkiezing ijverig in de weer is geweest om invloed uit te oefenen op do aan het hof heerscheude opvattingen. Von HertliDg, die uaar Miinciien ontbo- deo is, waar hem waarschijnlijk het eerste ministerschap aangeboden zou worden, moet in de wandelgangen van den rijksdag ver klaard hebben een dergelijk aanbod niet te zullen aannemen. De Oordog in de Lucht. Een even verrassende als zonderlinge „outhuldiug" wordt door hetParijsche blad „Excelsior" gepubliceerd. Het blad beweert te hebben ontdekt, dat de Duitscbe generale staf een bombarde ment van Parijs voorbereidt, door middel van driehonderd Duitscbe aëroplaneDl Onmiddelijk na de oorlogsverklaring zou den van uit Metz en Straatsburg een ge- heele zwerm vliegtuigen kcere zetten naar Parijs. Met een snelheid van 100 kilometer per uur zouden de vliegtuigen uit Metz twee uur, en die uit Straatsburg drie uur noodig hebben, om den Eiffeltoren te bereiken. Iu een half uur kunnen zij dan 10.000 kilogram dynamiet op de ongelukkige Seine- Siad werpen, waarna zij binnen anderhalf uur de Belgische grenzen bij Matibeuge kun nen bereiken. De Minister van Oorlog, Milleraod, zou overwegen, wat er tegen zulk een aanval op de mogelijkheid waarvan hjj door generaal Roqnes en kapitein Dircchauer op merkzaam werd gemaakt is te doeD. Hij zou van plan zijn om op alle moge lijke manieren door groote aankoopen van vliegtuigen, door leeningen en door groote werkzaamheid in de werkplaatsen en arsenalen de Fransche luchtvloot op de vereischte sterkte te brengen. Op 15 Maart zou alles in gereedheid moe ten zijn Er zouden observatieposten in de lucht worden opgericht van Parijs tot aan de grenzen. En deze posten zouden door draadlooze telegraphie met elkander in vor- biuding staan. De Meeting te Belfast. Churchill's meeting in Ulster is kalm verloopen, afgescheiden van hot feit dat eeuige kiesrechtvrouwen nu en dan inter rumpeeren. Na afloop van de bijeenkomst reed Churchil door de nationalistische wijk van Belfast, waar hij hartelyk werd toege juicht. Churchill heeft Belfast op advies der stedelijke overheden min of meer heimelijk verlaten, teneinde een gevreesde vijandige volksbetooging te vermijden. De Dokters en de Vbrzekeringrwrt. VolgeDB de Daily News hebben zich 27000 van de 32000 dokter in Engeland thans verbonden hun medewerking voor de Verzekeringswet niet te verleenen. vóór aan verschillende grieven hunnerzijds door de regeering zal zyn tegemoet gekomen. De wet zon daardoor ernstig in gevaar worden gebracht. Den 21sten dezer valt de definitieve beslissing op een vergaderiug van het Britsche Geneeskundige Genoot schap. Mijnwerkersstaking in Engeland. De Westminster Gazette vreest, dat na het verloop der conferentie van mijnwerkers en mijudirecties waarover een bericht in ons vorig nummer uitvoerig heeft ver haald een hernieuwing der staking in Zuid-Wales, en daarmede eon algemeens staking (tegen 1 Maart du6) in het mijn bedrijf onvermijdelijk is geworden. De Enqelsche Handel. De groei van den Eogelschen handel blyft ononderbroken. Uit de jongste statis tiek vaD den Board of Trade blijkt, dat in Januari van dit jaar voor een bedrag van 67.002.582 p. st. weid ingevoerd d.i. 4.309.161 p. st. meer dan in dezelfde maand van 1911. Uitgevoerd werd voor een bedrag van 40,416.812 p. st., d.i. 2.685 981 p. st. méér dan in Januari van het vorig jaar. De nieuwste wijze van een Republiek te stichten. De Chineezen hebben eene eigenaardige oplossing gevonden vau het groote vraag stuk, dat hen verdeelde. Zij krjjgen de republiek met eenen president en alles wat bij dien staatsvorm behoort. De keizer wordt afgezet. Maar hij behoudt in de republiek toch zekere rechten. Hij, die eigenlijk ook nog eene incarnatie van Boeddha is, bijna zoo „echt" als de Dalai Lama van wien wij juist vernemeu dat hy n»r Thibet te- rugkeeren wil, wordt zoo iets als opper priester. Hij behoudt zijnen titel en bij mag de groote staaisofferandeu leiden. Hij verleent ook de titels en oui te toonen dat dit privilegie ernstig is gemeend heeft Joean Sji Kai den titel markies, die hem voor eenigen tijd geschonken werd, maar dien hij aanvankelijk niet voeren wilde, thans aaDgeoomen. Joean is ten slotte dan toch de baas gebleven. Het heet dat de repu blikeinen hem niet voor het eerst trou- wenB het presidentschap van hunne repu bliek hebben aangeboden, daar gcblekeu ia dat Soenjatsen, hoe verdienstelijk hij zijn moge als agitator, geen verstand hoege naamd heeft van administratie en financiën. De nieuwe republiek ontstaat bij keizer lijk besluit. Dat klinkt verbazingwekkend. Het is nog niet voorgekomen dat een re- geerend vorst zijne goedkeuring hecht aan

De Eemlander | 1912 | | pagina 1