WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELIN(JEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.52 uur. Do Bilt, 9 Februari 1912. Hoogste barometerstand 760.5 m.M. te Riga, laagste 723.9 te Valentia. Verwachting tot den avond tan 10 Februari 1912. Meest matige Zuid-Oostelijke tot Zuidelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaar be wolkt tot betrokken, enkele regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand Ie AMERSFOORT. 740 m.M. Vorige stand te 12 uur 748 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 49 LaagBte hedennachtF. 46 Hedenmiddag 12 uurF. 50 pene republikeinsche beweging. Maar de Zoon des Hemels te Peking heeft dat nochtanB gedaan. Het decreet waarbij de republiek door den keizer wordt erkend ligt gereed en zal openbaar gemaakt worden haar de berichten zeggen, zoodra de troe pen der revolutionDairen in voldoende sterkte hei noorden zijn binnengedrongen. Volgens sommige berichten zal de afgezette keizer te Peking blijven, volgens andere gaat hy met de vorsten van zijn geslacht naar Jehol, om daar het „aangenaam en gelukkige' paleis Tsjiro te betrekken. Maar in elk geval: hem zal geen haar gekrenkt worden. De graven van zijne voorouders worden geëerbiedigd, de keizerin-weduwe ontvangt een aanzienlijk pensioen; de Chi- neesche revolutionnaireu zijn geene bloed dorstige sane-culottes en Joean Sji Kai zorgt zooveel mogelijk dat alles met orde ge schiedt. Waarschijnlijk zal hij, tot eene Nationale Vergadering het lot van China voorgoed heeft vastgesteld, het land re genten. Hy heeft veel moeite, zorg en zelfs gevaar beleefd in den laatston tijd; hij wordt daarvoor beloond altyd zoo de berichten juist zijn. EERSTE KAMER. Zonder hoofdelyke stemming is de Jus- titiebegrooting gisteren door de le Kamer aangenomen. Tevoren had de minister Regout, in antwoord op den heer van der Feltz, als zyn vaste overtuiging uitgespro ken, dat het proprio motu niet voor Neder land toepasselijk was, zoodat hy het ab soluut overbodige moeite achtte, zijn ambt genoot van bulfenlandscbe zaken over te halen tot het instellen van een desbetref fend onderzoek. Intusschcn verklaarde mi nister Regout na de vraag van den beer Van der Feltz zich bereid, deze zaak nog eens in nadere overweging te nemen. Ook dus r. katholieke ambtenaren van bet openbaar ministerie zullen zelfstandig en zonder gewetenswroeging een strafrech telijke vervolging tegen geestelijken, die zich misdragen, kunnen instellen. Zoo was het steeds en zoo zal het verzekerde de minister ook in de toekomst blijven. Het motu proprio immers was slechts een uitbreiding van een bepaald voorschrift omtrent 't privilegium fori van Roomsche geestelijken, welk voorschrift in het Koninkrijk der Nederlanden nimmer gegolden heeft. Ook over de helacbelijk-strenge toepas sing van de zcdelijkheidswet sprak Minister Regout. Mochten overijverige veldwachters hun boekje te buiten gaan, de rechtelijke macht zal weten maat te houden. De minister geeft gaarne toe, dat men zich hoeden moet voor een te strenge wets- uitlegging, die ook werken van wetenschap en kunst niet ongemoeid zou laten, ja hij erkent, dat opportunitcitsgronden het wen- schelijk kunnen uiaken, om den verkoop van ietwat obscoene boeken uit hoofde van hunne antiquarische en cultuurhistorische waardo ongestoord te laten doorgaan. TWEEDE KAMER. Het is nu wel zeker, dat de Tweede Ka mer der Staten-Generaal tegen 20 Eebr. tot hervatting van haar werk zal worden bijeengeroepen. Het plan is allereerst de nog overige dagen de week in de afdee- lingen te vergaderen en in de ongeveer zeB weken, dot de Kamer tot Paschen bij- eenblijft, voor de openbare vergaderingen als hoofdonderwerpen te bestemmen be halve de nog van de Begrooting aanhangig gebleven geldaanvrage voor het nieuwe pantserschip do Bakkerswet en de Armenwet. Rijkspostspaarbank. Er is een wetsontwerp tot wijzing van de wet op de Rijkspostspaarbank ingediend, dat in hoofdzaak strekt tot verruiming van het geld van belegging van de aan do Rijks postspaarbank toebehoorendc kapitalen. Maatschappelijke eh Hygiënische vraagstukken. Bevordering van hkt Kleinbedrijf. Het is een niet té loochenen feil, dat het kleinbedrijf, hetwelk in onzen tyd den be- drijfsiniddenstand vertegenwoordt, tegenover de zich zoo machtig uitbrcidendo groot industrie een zéér zwaren strijd om het bestaan voert. Toch is het behoud van een weerstandskrachtig kleinbedrijf ODtgetwyfeld een maatschappelijk belang. Dat dit alge meen ingezien wordt blijkt uit den steun, die bijna overal thans door den Staat aan het kleinbedrijf, door wetgeving ofanders- zius wordt verleend. In de jongste Soziale Praxis und Archiv fill' Volkswohlfart vindon wy thans de aan dacht gevestigd op een artikel van E. Schiff in „Techuik und Wirtschaft", het maand blad der Duitsche ingenieurs, dat tot op schrift heeft: „een nieuw middel tot bevor dering vau het kleinbedrijf". Dit nieuwe middel, waai in het kleinbedrijf den noodigen steun en versterking zal moeten krygen van het „vyandige" grootkapitaal, kan als volgt weergegeven wot den: Bedaijlsondememets moeten in alle op- zichtep model-werkplaatsgebouwen opzetten en in -*élk van deze gebouwen een aantal werkplaatsen volledig inrichten met bedrijfs middelen, machines, werktuigen enz., en deze werkplaatsen daarna, met de geheele inrichting, verhuren aan bekwame vakwerk lieden. In genoemde afleveriog van de Soziale Praxis wijdt nu de Gowerbe-assesor Wittgen, uit Hirschbergi. Schl., een korte beschouwing aan dit plan, dat hij beslist overwegings waard acht, welke, vooral ook in verband met de belangrijkheid van het onderwerp, belangwekkend genoeg is om haar hier in hoofdzaak weer te geven. De ervaring leert, aldus WittgeD, dat de grootste moeilijkheid voor een handwerk man om zelfstandig te worden, ligt in het verkrijgen der middelen om een werkplaats in te richten. In dit opzicht geeft nu ScbifTs plan een zeer goede oplossing. Want daarbij is het risico voor beide partijen betrekke lijk gering. Er wordt geen kapitaal uitge leend, dat geheel verloren kan gaan, wan neer er geen solide borgen zijn. Het ergste wat den verhuurder kan treffen is>, dat zijn werkplaats eenigen tijd ouverhuurd blijft en zijn daarin gestokpn kapitaal dus renteloos ligt. De htiurdi r, de handswerksman, kan wanneer hij durf heeft, ook met weinig middelen een poging doen om zich tot de positie van eigen baas op te werken, wijl hij alleen de huur voor zijn werkplaats en gereedschappen heeft op te brengen. Mis lukt de poging, dan behoett hij er althanB geen opgespaarde penningen bij te verspelen of zich in schulden te steken. Wittgen wijst dau uog een ander voor deel aan van SchifFs plan: de werkplaats zal in alle opzichten zoo hygiënisch moge lijk ingericht kuDncn wordeD, zonder dat uit zuinigheid ook de meest elementaire eischen der hygiëne behoeven veronacht zaamd te worden, zooals thans in vele werkplaatsen van kleine eigen-werkers nog altijd maar al te veel het geval is. Een derde voordeel is, dat de werkplaatsen van meest doelmatige machines zullen wor den voorzien, en ingericht worden, en onder toezicht blijven van bekwame vaklieden, zooals natuurlijk het belang van den kapi talist-verhuurder zou meebrengen. En ten slotte zou door het vereenigen van een groot aantal bedryven in één ge bouw, niet alleen een goedkooper inrich ting hiervan machines, dryfkrecht, ver lichting en verwarming verkregen wor den, maar ook een gemeenschappelijke administratie mogelijk worden gemaakt, waardoor de klein-bedrijver van alle boek houding, die hem uit den aard der zaak meestal moeiljjk afgaat, ontslagen zouzyu, en hy zich uitsluitend aan zijn beroepsarbeid en het toezicht op zijn werklieden zou kunnen wjjdeu. Wittgen eindigt met de hoop uit ta spreken, dat zeer vele groote-kapitalisten het zullen durven wagen een proef met Schiff's plan te nemen. En dit te eer, waar uit een nauwkeurigo berekening in dezen blijkt, dat bij een matigen verhuurprijs reeds een behoorlijke rente van het kapi taal, in zulke werkplaatsen gestoken, ver zekerd is. Kan Reclame-maken onderwezen worden. Een Duitsch reclame-kunstenaar van grooten naam, vermaard plakkaat-artist en deskundige op elk gebied der verfijnde reclame, de heer Growald adverteert sinds eenigen tijd, dat hij onderricht geeft iD de kunst vau reclame-maken. Naar hy in de pers mededeelt, ontvangt hij naar aanleiding daarvan een menigte brieven, de vraag be helzende, of de kunst van reclame-maken eigenlijk wel geleerd kan worden, of daai bij niet veeleer alles aankomt op aangeboren aanleg en prachtische ondervinding. Reclame, aldus luidt hierop Growald's antwoord, kan onderwezen worden, evenals iedere andere kunst of wetenschap, d.w.z. de leeraar kan den leerling de grondslagen en methoden ontvouwen, waarop het re clame-maken berust en waarnaar hy heeft te werk te gaan. En evenals by andere kunstvakken hangt het dan van den aanleg van den leerling af, tot welk een hoogte hij bet in de beoefende kunst brengt en of hij zal opklimmen tot meester in zijn kunst Dit laatste nu behoort altijd tot de zeldzaamheden, on is ter bereiking van het doel ook niet de hoofdzaak; meestal is het voldoende als de leerling gezonde denkbeelden krijgt omtrent het wezen der reclame en aangaande de wijze waarop dit almachtig wapen in den concurrentiostryd op het doelmatigst wordt gehanteerd. Het onderricht in de reclame moet indivi dueel zijn, zich richten naar do algemeene ontwikkeling, de vatbaarheid en het doel van den leerling- De leeraar zal zijn leer lingen bovendien steeds in twee categorieën hebben in te deeleD, nl. in zulken, die de reclame willen leoreu als beroep, om ze te beoefenen in dienst van anderen, en zulken, die wat meeer willen weten van deze in teressante kunst, geheel een product vaD den modernen tijd: die wat dieper willen doordringen in het wezen en de plilosophi- sche grondslagen er van, hetzy om het ge leerde in eigen practijk aan te wendon, of voor een afider doel. Wat echter, volgens Growald, niet ieder een kan leeren, dat is, zelfscheppend voort te werken op den grondslag van hetgeen anderen op het reclame-terrein reeds heb ben gevonden. Hiertoe is, als op alle ander gebied, aangeboren talent noodzakelijk. Bioscoop „De Arend". Omtrent de voorstelling van gisterenavond schrijft men ons: Of het wel goed gezien is van de bios coopdirecties om zg. éliteavonden te hou den, mag ernstig worden betwijfeld. Het bezoek in de Arend is althans beide keeren niet groot geweest. Ock gisterenavond waren er maar weinig belangstellenden, die echter met veel aandacht het nieuwe programma hebben gevolgd. Wat de ver schillende projecties aangaat het volgende: Heel mooi waren do boelden uit Lissabon, o.a. van de pleinen waar de republiek is uitgeroepen, en waar Koning en Kroonprins zijn vermoord. Verder een prachtig kijkje in den Botanischen tuin en bijzonder mooie beelden van de baai van Lissabon en de haven van Lissabon bij zonsopgang. De kleine tamboer van Austerlitz stelt een kleinen jongen voor, die tamboer wordt in het leger van Nopoleon. Door zijn goed gedrag verwerft hij een ridderkruis, dat Napoleon hem zelf uitreikt. De ezel van Firmini «telt een boer voor, die met groenten naar de markt gaat eu een ezel moet koopen. Hij wordt zelf be schonken, terwyl de ezel meesnoept. Dan allerlei ongelukken, als in 't water rollen, iets omver loopen enz. Zeer komisch. In eer hersteld, doet ons een boef zien, die kleeren steelt, en door de politie wordt achtervolgd, aan boord van een Engelsch schip geraakt, waar hij eindelijk wordt gevonden. In Honkong wordt hy aan land gezet wegens dronkenschap. Daar verdodigt hij de eer van de vlag tegen de Chineezen en wordt daarvoor in eer hersteld. De stem van 't geweten, schetst ons een houtakkersgezin, vrouw, man en 1 kind. Een zuster kouit logeeren en de man wordt door haar verleid. Hy zal met haar vluchten. Zjj moeten wachten, daar de trein net weg is. Een bode bericht, dat het bosch brandt. Dit bericht brengt den man tot bezinning en doet hem naar zijn woning terugsnellen om do zynon te redden. Hij redt met levensgevaar zijn kind en krijgt vergeving van zijn vrouw. De oefeningen der Portugeesche cavale rie vielen zeer in den smaak. De tocht met paarden over bergen en door dalen, tivieren en moerassen was dan ook wel bewonderenswaard. Niet minder was dat het geval met „De Maagd van Argos", een prachtig gekleurde film. De maagd moet geofferd worden aan Diana. Zij wordt aan een boom gebonden, waar de hondeD van Diana haar zullen verscheuren. De hoogepriester bezoekt haar bij nacht met snood» voornemens, maar wordt door haar verloofde vermoord. Het eind is, dat de Maagd wordt vrijgelaten. Als komische films vielen zeer in den smaak „Willy wil niet naar school", en het huwelijk van Miss Maud. Bioscoop Langestraati Do élite voorstelling, gisterenavond in het bioscoop theater op de Langestraat gegeven, was niet al te best bezocht. Slechts een zeventig personen waren aanwezig, hetgeen in vergelyking met andere avonden, zeker weinig bezoek mag genoemd woiden. Met grooto belangstelling werden de verschil lende beelden gevolgd en vooral het drama „Het slachtoffer der Morraonen"maakte weer veel indruk. Vooral de explicateur droeg daartoe weer veel by, daar zijn verklaring uiterst wel verzorgd was. Als extra nummer werd gegeven een gekleurde film „Marozia" een historisch drama uit de tiende eeuw. De kleurenpracht hiervan is weer bijzonder fijn, do voorstel ling zelve is echter iet wat te fantastisch. De komische films vonden ook on weer veel byval, hetgeen mogelijk een aanwij zing kan zyn, om vooral het komische deel van het programma maar zoo ruim moge lijk te nemen. Van gemeentewege zal io den loop van volgende week 'n controle ingesteld worden naar het aantal inwonende personen als dienstboden, gouvernanten, winkelbedien den enz. in deze gemeente. Te dien einde zullen buis aan buis formulieren ter invul- ling afgegeven hebben. Het is beslist noodzakelyk deze formu lieren naar waarheid in te vullen, omdat zij, die dit mochten nalaten of een onjuiste opgave deden, kans loopen proces-verbaal tegen zich opgemaakt te zien. Gisterenmiddag heeft de korporaal fou- rier Z. zich in de Inf. kazerne met een geweerschot van het leveD beroofd. Omtrent de oorzaak tot deze droove daad loopen verschillende geruchten. Het onderzoek der zaak schijnt echter nog niet tot een resul taat te hebben geleid. AGENDA DagelijksBioscoop, Langestraat. 9 Feb. Ver. t. Vrouwen Kiesrecht Amicitia. 11 Febr. Uitvoering v.d. Koninkl Erk. Tooneel Ver. D. I. U. in de Keizerskroon. 11 Febr. Bioscoop de Arend. 13 Febr Nutslezing dr. H. van Capelle in Amicitia. 15 Febr. Lezing Nederl. Protestantenbond. 15 Febr. Albert Vogel in Amicitia. 15 Febr. Lezing Snoock in Ons Hois. 16 Febr. Huish. Vergadering, afd. Amers foort v. d. Ned. Ver. tot Afsch. v. Alc. dranken in Ons Huis. 17 Febr. Frysk Selskip Ut en Thüs Cafe Otte. 18 Febr. Speeialiteit gezelschap Directeur Robioson in de Keizerskroon 20 Febr. Bal Masque Kezerskroon. 25 Febr. Congre9 Ned. Slagersgez. bond in de Keizerskroon. 26 Febr. Leziug Kleerekopor in bet Valkje. 3 Maart. Tooneel Uitv. Amersf. Toneel Vor. Kunst na Arbeid in de Kelzerskioon. 10 Maart. UitvoeriDg Geheclonth. koor „Het dagende licht* in Amicitia. 15 Maart Kiesvereeniging „Gemeentebelang* Spr. de heer Roodhuizen. 31 Maart. Jaarfeest Alg. Ned. Geh.onth. Bond in Amicitia. 29 April. Toonkunst. 30 April. Toonkunst.

De Eemlander | 1912 | | pagina 2