WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 11.2 unr. De Bilt, 12 Februari 1912. Hoogste barometerstand 770.Ö m.M. te Haparanda, laagste 740.6 teScilly. Verwachting tot den avond nan 13 Februari 1912. Meest matige tot krachtige Zuid westelijke tot Zuid-Oostelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaar be wolkt, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 755 m.M. Vorige stand te 12 uur 762 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 51 Laagste hedennachtF. 44 Hedenmiddag 12 uurF. 87 liggend, is gereed om naar Bergen te vertrekken. Bij het station Frameries wilde een sa mengeschoolde menigte twee plunderaars uit de handen van gendarmen bevrijden. Deze losten daarop schoten in de lucht Te Pèturages werden soldaten, die be letten wilden, dat een sleperswagen werd geplunderd mot baksteenen gebombardeerd. Een aantal soldaten werden gewond, één zeer ernstig. Toen later 500 stakers wederom een wagen wilden plunderen, trachtten jagers te voet dit te verhinderen, zjj werden echter achteruit gedrongen. Zij maakten daarop een charge met gevelden g bajonetten en 6choten vervolgens waai door twee stakers werden getroffen. De menigte vervolgde toen de soldaten, deze vluchtten, maar maakten later weder een charge. Eén vrouw werd gewond. Een Taalquaestie. In Noorwegen is een gedeeltelijke minis- terieele crisis ontstaan. Dit is geen wereld schokkende gebeurtenis maar de reden waar om is eigenaardig, die is namelijk een taalquaestie. Men heeft in Noorwegen de zoogenaamde Rigsmaal. Dat is de deftige, de officieele, de boekentaal. Men heeft de Landsmaal, dat is de taal, die vooral in de westelijke districten gesproken wordt, de zooals hare tegenstanders zeggen „Boerentaal". Do voorstanders van de Landsmaal beweren dat deze de zuiverste is en zich aansluit bij het oud-Noorsch. Iuderdaad is de Rigs maal naar het schijnt niet „van vreemde smetten vrij". Er komen daarin vele vreemde en vooral Deen6che woorden voor. En in het westen beweert men, dat de vrijgeboren Noor zijn eigen taal moet spreken, die' overoud is en eene roemrijke geschiedenis heeft. Nu is deze taalquaestie een politieke geworden. De conservatieven en gematig den, wat in vele gevallen op hetzelfde neerkomt, zjjn gehecht aan Rigsmaal, de radicalen geven de voorkeur aan do Lands maal. De eersten beschouwen de Lands maal als een dialect, dat in den mond der onbeschaafden behoort, maar door fijner spraakwerktuigen niet kan worden ge sproken. Natuurlijk is er eene bemiddelende rich ting, eene ethisoh-ireni6che richting zou men kunnen zeggen. Daartoe behoort bijv. de vermaarde schrijver Björnstjerne Bjornson. Zij en hij willen dat het Noor9ch langza merhand zal gezuiverd worden van vreemde woorden en uitdrukkingen, dat men een aantal oude woorden in eere zal herstellen, maar dat die hervorming langzaam zal gaan, eene hervorming zal zijn en geene revolutie. De echte voorstanders echter van de Boerentaal zouden onmiddellijk door de wot willen zien voorgeschreven, dat de Landsmaal de officieele taal zal zijn. Nu heeft Noorwegen een gematigd mi nisterie. De leden zjjn op het punt van de taalquaestie verdeeld, maar in de practjjk bespeurde men tot nu toe van die ver deeldheid niet veel. Maar nu is iets gebeurd dat een einde dreigt te maken aan de ministerieele soli dariteit. Te Christiania werd een groote vergadering gehouden van voorstanders der Boerentaal. De eerste minister werd ge- noodigd en de heer Konow, zoo heet hij, is gegaan en dat namen de andero minis ters hem kwalijk. Want, zeiden zij, de eerste minister bewees daardoor dat het hom aan tact ontbrak. Zij voorzagen toen nog niet wat gebeuren zou. In gezelschap van zjjne landgenooten vergat de heer Konow de politiek en niet alleen sprak hij de taal van zijne jeugd, hij hield ook in die taal eene redevoering, waarin hij partij trok en krachtig ook voor de taal van het westen en kwaad sprak van de andere. Het eind van het lied is geweest, dat vijf leden van het Kabinet hun ontslag hebben ingediend. TWEEDE KAMER. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn thanB in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 20 Februari a s. des namiddags te 2 ure. De School en de Bioscoop. Zaterdagmiddag is te Utrecht onder voorzitterssehap van den Leeuwarder wet houder van onderwijs, den heer J. A. A. Schoondermark, en onder zeer groote be langstelling een vergadering gehouden van door bet gemeentebestuur van[Leeuwarden uitgeooodigde gemeenten en corporaties om te beraadslagen over het gebruik van de bioscoop voor schooldoeleinden. Vertegenwoordigd waren o.a. den Haag, Haarlem, Arnhem, Deventer, Dordrecht, Amersfoort, Amsterdam, Enschede, Rotter dam, Tilburg, Assen, Zwolle, Yeendam, Utrecht, Het Nederlandsche Lyceum te 's Gravenhage, de commissie van toezicb- op het L. O. te Rotterdam. Aanwezig wat ren verder de inspecteur van het L. O. in de 3e inspectie, de beer L. Michielsen, de schoolopziener in het district Alkmaar en audereu. Na breedvoerige discussie werd aangeno men de volgeede motie, voorgesteld door den heer L. W. J. K. Thomson van 's Gra venhage. De vergadering, overtuigd van het nut van de bioscoop voor onderwjjs en volks ontwikkeling, noodigt burg. en weth. van Leeuwarden uit stappen te doen, opdat het gemeentebestuur van Leeuwarden een co mité vorme met opdracht te onderzoeken: a. hoe vervaardiging van schoolfilms te ondernemen; b. welke kosten aan het ge bruik (in ruimer zin) verbonden zijn bij coöperatief handelen van onderscheiden ge meenten. Emmabloem. De spoorwegdirecties hebben afwijzend beschikt op het verzoek van de vereeniging voor peisoneel in dienst van de Nederland sche spoorwegen tot bestrijding der tuber culose om de Emmabloem op de stations te verkoopen. oüdkkdoms-en invaliditeitsverzorging. Door het hoofdbestuur van den Vrijzin nig Democratischen Bond zijn gepubliceerd de vraagpunten betreffende de ouderdoms- en invaliditeitsverzorging, welke behandeld zullen worden op de algemeene vergadering, in het voorjaar te 's-Gravenhago te houden. Deze vraagpunten luiden in hun defini tieven vorm als volgt: A. Omvang der verzorging: I. Zal de ouderdomsverzorging in be ginsel alle mannen en vrouwen omvatten? II. Zoo neen, zal de ouderdomsverzor ging zich in beginsel uitstrekken tot alle mannen en vrouwen, die minder inkomen hebben dan een zeker door de wet vast te stellen bedrag? Bij bevestigend antwoord op vraag I of vraag II: III. Wordt de regeliDg der ouderdoms verzorging als één geheel, mede in verband met de kosten, ook van de andere takken van sociale verzekering, terstond en zonder overgangsregelingeu uitvoerbaar geacht? Zoo neon, zal het dan op den weg van den Bond liggen voorloopig met wettelijke regeling der ouderdomsverzorging voor hen, die in loondienst zijn, genoegen te nemen als eeu eersten stap op den weg eener al gemeene regeling? Bij ontkennend antwoord op vraag I en vraag II: Zal de ouderdomsverzorging zich in be ginsel bepalen tot hen, die in loondienst zijn? B. Uitkeering. TV. Zal een inkomensgrens worden ge steld, waarboven op uitkeering van ouder domsrente geen aanspraak kan woiden ge maakt? V. Zal de ouderdomsrente afhankelijk zijn van: a. het bedrag der gestorte jaar- lijksche bijdragen?; 'o. den tijd gedurende welken bijdragen betaald zijn? 0. Bijdrage. Te Zutphen is besloten, dat van de be langhebbenden, die een inkomen genieten boveu een door de wet te bepalen bestaans minimum, een rechtstreeksche bijdrage zal worden geëischt. VI. Zal het bedrag dier bijdrage afhanke lijk moeten worden gesteld van het inko men van den belanghebbende? "VII. Zal bjj de regeling der bijdragen een bedrag van elk inkomen worden afge trokken, waarover geen bijdrage van den belanghebbende zal worden berekend. D. Koeten. VUI. Zullen de bjjdragen door den Staat te betalen, volgens bovenstaande re gelen, uitsluitend moeten wordeD gevonden uit directe belastingen en het successierecht volgens de bepalingen van ons belasting program? Verklaringen. 1. In verband met de te Zutphen geno men beslissing blijft de invaliditeitsverzor ging, als daarin niet gelijktijdig met de ouderdomsverzorging wordt voorzien, voor den Bond eene regeling van de hoogste urgentie, voor welker totstandkoming hij met kracht zal blijven ijveren. Bij de regeling zal worden gestreefd naar vorwezelijking van de beginselen om trent de invaliditeitsverzekering, vervat in het desbetreffend rapport der commissie voor de ouderdomsverzorging en de daarbij behoorende conclusies van het hoofdbestuur. II. De organisatie van de oudordoms- en invaliditeitsverzorging moet berusten op het beginsel van zoo sterk mogelijke de centralisatie en zoo groot mogeljjke mede werking van belanghebbenden. In het bioscooptheater op de Lange- straat wordt thans een film vertoond, die buitengewoon veel belangstelling trekt. „De zonde der jeugd" wordt door de talrijke bezoekers met spanning gevolgd, en boeit dan ook in hooge mate. Vooral het tra gische slot is aangrijpend en velen komen dan ook diep onder den indruk. Zaterdagavond, ruim 8 uur, brak brand uit in de kamer d»r directrice van de Industrie- en Huishoudschool. Mej. de Holl had een gascomfoor aangestoken en zich daarop even uit de kamer begeven. De vlam schijnt in de slang te zijn gesla gen, welke daardoor van het comfoor af raakte en tegen het behang sloeg. In een oogenblik tijds stegen de vlammen langs de muren, zoodat toen Mej. de Holl, die gelukkig spoedig terugkeerde, in de kamer terugkwam, deze reeds in vlammen stond. Mej de Holl begaf zich aanstonds naar do brandslang in de gang en wist met succes do vlammen te bestrijden. Toen verschil lende voorbijgangers en omwonenden ter hulp snelden, was men het vuur reeds meester. De politiespuit, welke zeor spoedig ter plaatse was behoefde dan ook geen water te geven. De afd. Amersfoort van de vereen. Oud Katholiek Ondersteuningsfonds zal he den avond een feestelijke bijeenkomst houden in het „Valkje". Als spreker is voor deze gelegenheid geDOodigd de ZeerEorwaarde Heer H. van Kempen, kape laan in de Paradijskerk te Rotterdam. Op deD Utrechtschen weg, even voorbjj het Berg-H6tel werd gisterenmiddag een fietsrijder uit Utrecht door een auto aan gereden. Beter dan zijn nieuwe karretje, dat deerlijk gehavend werd, kwam de wiel rijder er af. Door den val beliep hij slechts eenige schrammen. Daar hjj geen geld op zak had, was het minder aangename gevolg van dit ongeval, dat hg de reis naar Utrecht verder te voet moest afleggen. Het Amorsfoortsch Tooneel en Ope rette Ensemble, zal in de maanden Maart en April een tournée door den lande ondernemen en ook eenmaal in Amersfoort optreden met de nieuwe Klucht „Even Pas- seeren!" Als datum van voorstelling is vast gesteld Zondag 31 Maart a.s. Woensdag 14 Februari zal H. A. Enkelaar, agent van politie le klasse, den dag herdenken, waarop hg voor 25 jaar in dienst der politie alhier trad. —De Vereeniging tot Opvoeding vanHalf- verweesde-,verwaarloosde- of verlaten kinde ren in het huisgezin, afd eeling Amersfoort, houdt haar Algemeene Vergadering van leden en begunstigers op Vrijdag 16Febr. a.s. des avonds ten acht ure in „Ons Iluis." De punten van behandeling zjjn: le Jaarverslag. 2e. Voorzienig in vaca tures in bet Afdeelingsbestuur. 3. Even- tuëele voorstellen aan het Hoofdbestuur. 4. Verslag der commissie bela9t met het nazien der rekening en verantwoording van den penningmeester. 5. Vaststellen der be grooting. 6. Benoeming van afgevaardigden en hunne plaatsvervangers voor de Alge meene vergadering der Vereeniging. 7. Be noeming van eone commissie van twee personen en hunne plaatsvervangers tot bet nazien van de rekening en verantwoording over het loopende vereenigingsjaar. Als candidaten voor de vacature, ontstaan door de periodieke aftreding van den heer A. N. J. van Rossern te Baarn worden voorgesteld de heer A. N. J. van Rossem en Mej. N. Boon HartsinckJ te Baarn. Het bestuur stelt voor het aantal be- tuursleden op 11 te brengen en beveelt als candidaten aan Mej. N. Boon Hartsinck en den heer A. N. J. van Rossem te Baarn. Als afgevaardigden naar de Algemeene Vergadering te Amsterdam (bedoeld bij punt 6) worden voorgesteld de heeren F. M. van Veen en Mr. P. L. Baudet en als plaatsvervangers de heeren J. van de Lijke en H. van Maanen. Gisterenmiddag speelde H. V. C. te Apeldoorn tegen Robur et Velocitas. Bij rust was de stand 21 voor Apeldoorn. Daarna wisten de Amersfoortors echter driemaal te doelpunten, terwjjl Apeldoorn Dog maar eonmaal het net vond, Onze stadgenooten wonnen alzoo met 43. 't Vijfde speelde gisteren te Arnhem tegen Viteeso Hl. Beide partijen wisten slechts eenmaal te doelpunten, zoodat het einde kwam met een gelijk spel (11). In den Haag werden gisteren op Houtrust wedstrijden gehouden tussohen verschillende Nederlandsche Veteranen com binaties. De Amersfoortors maakten daar een goed figuur en wisten met 40 van Den Haag te winneD. AGENDA, DagelijksBioscoop, Langestraat. 13 Febr. Nutslezing dr. H. van Capelle in Amicitia. 14 Febr. Bioscoop de Arend, raiddag- en avondvoorstelling. 15 Febr. Bioscoop de Arend,avondvoorstelling. 15 Febr. Lezing Nederl. Protestantenbond. 15 Febr. Albert Vogel in Amicitia. 15 Febr. Lezing Suouck iu Ons Huis. 16 Febr. Huish. Vergadering, afd. Amers foort v. d. Ned. Ver. tot Afsch. v. Alc. dranken in Ons Huis. 17 Febr. Frysk Selskip Ut en Thus Cafe Otte. 18 Febr. Bioscoop de Arend, avondvoorstelling. 18 Febr. Specialiteit gezelschap Directeur Robinson in de Keizerskroon 20 Febr. Bal Masque Kezerskroon. 25 Febr. Congres Ned. Slagersgez. bond in de Keizerskroon. 26 Febr. Lezing Kleerekoper in bet Valkje. 3 Maart, Tooneel Uitv. Atnersf. Toneel Ver. Kunst na Arbeid in de Keizerskioon. 10 Maart. Uitvoering Geheelonth. koor „Het dagende licht" in Amicitia. 15 Maart Kiesvereenigiug „Gemeentebelang" Spr. de heer Roodhuizen. 31 Maart. Jaarfeest Alg. Ned. Geh.onth. Bond in Amicitia. 29 April. Toonkunst. 30 April. Toonkunst Opgave van de Vereeniging .HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zioh in de Gemeente heb ben geveBtigd, of daaruit zjjn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaat», van den 31 Jsd. 1912 tot en met den 6 Februari 1912. GEVESTIGD. Jannetje van den Berg, v. Njjkerk n. Wei straat 2.

De Eemlander | 1912 | | pagina 2