DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 39, DONDERDAG 15 FEBRUARI 1912. 9e JAARGANG. BUITENLAND. Beter ten halve gekeerd, DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: tlr. I>. J. van Nchaarrleiihiirg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5,60. Per 3 inaandon id. f 1.-Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke oummers f 0.05. Bureau: KI.KIHK Htiflid. Telef. luiere. 1HS. Prijs der Adyertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kauton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnemeot belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van bniteo het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg 3iuneu-en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 74-78 Amsterdam Het ia een noodlottig gevolg vau do ongezonde, op onzuivere grondslagen rus tende en onder onware leuzen gevormde politieke partijformatie, waaronder wij leven dat beginsel en meeningen daarbij tclken9 in het gedrang komen, niet het minst bij de partijen der coalitie-meerderheid. On willekeurig beheerscht op kritieke momen ten in het parlementaire debat en bij gewichtige stemmingen de wensch, om de coalitie in stand te houden en het daaruit voortgekomen Kabinet niet te schaden, de geesten en gemoederen meer, dan voor de handhaving van de ongerepte zuiverheid van vroeger beleden beginselen dienstig is of daarmee valt overeen te brengen. Is het, om een paar voorbei lden te noemen, niet verwonderlijk, dat bij de behandeling in de Tweede Kamer van de vraagpunten betreffende de ziekteverzekering, ééu dier vraagpunten waartegen volgens de schriftelijke stukken, de Kamer vrij alge meen bezwaar had toch bij stemming van op één uitzondering na, zuiver rechts togen links werd aangenomen Is het niet opvallend, dat bij de behandeling vau de Militiewet, van de sympathie voor het volksleger" bij zoovelen, die daaraan vroeger hun liefde hadden verpand of er voor geschreven en gesproken hadden, thans niets meer te bespeureu was Na hetgeen de ervaring in de laatste maanden heeft geleerd, dringt zich onvermijdelijk de vraag op den voorgrond: Wat zal er gebeuren met het ontwerp-Tariefwet? Zal ook voor deze de weg naar het Staatsblad worden gebaand, omdat het Kabinet dit wil en de volgzaamheid der meerderheid geen grenzen kent Zal het ook hier gel den: 59 is meer dan 41, en dus Zal men durven Gaan wij na wat de tariefwot zal brengen! Grondstoffen, die landbouw en nijverheid uit hot buitenland betrekken, zullen, zooals ook nu het geval is, meestal vry blijven van invoonechten. Halffabrikaten worden belast met een recht, bedragende 3 tot 6 pCt. van hun waarde (nu '2 a 3 pCt). op afgewerkte fabrikaten, niet voor direct gebruik geschikt en die dus hier te lande nog verdere beweiking behoeven komt een recht van 10 pCt. der waarde »a op geheel afgewerkte fabrikaten een recht van 12 pCt. der waarde. Als men bedenkt, dat op afgewerkte fabrikaten n u een recht wordt geheven van 5 pCt. van de waarde en dat onder deze artikelen vallen allerlei benoodigheden voor{dag<dijksck, huishoude lijk gebruik, voor ambacht en bedrijf, dan is het duidelijk, dat het nieuwe tarief een verzwaring van druk zal geven, die niet gering is te noemen. Want dat die ver hoogde invoerrechten zullen leiden tot verhoogde prijzen van de artikelen, waarop zij worden geheven, staat toch wel vast; hel prujtje, dat de importeur deze rechten betaalt, wordt in zijn algemeenheid door niemand meer volgehouden. De Minister beweert nu wel in de Memorie van Toe lichting, dat het een schrikbeeld is, te zeg gen „alles zal duurder wordeu", maar even te voren wordt door hem zelf de moge lijkheid toegegeven, „dat de prijs van eenige corasumtie-artiken eenigszins zal stijgen." Wie de woorden „mogelijkheid", „eenige" en „eenigszins" uit de voorzich tige officieele schrijftaal in de gewone spreektaal overzet, vindt daarin de beves- ligiug vaL de bewering, dat prijsverhooging van lal van gebruiksartikelen het gevolg moet zijn van de invoering van het nieuwe tarief. Trouwens, de ervaring, die men in het buitenland heeft opgedaan met protectioni stische tarieven, is voldoende om eiken twijfel, die er nog mocht bestaan aangaande de werking van die tarieven op de prijzen, afdoende op te heffen. De feiten spreken luid genoeg. Tien millioen hoopt de Regeering te verkrijgen uit het nieuwe tarief, boven de opbrengst van het nu geldende. Van dit bedrag wordt nu niet meer dan 7 ton ge vonden uit rechten geheven van zuivere weelde-artikelen. Al het overige moet in direct opgebracht worden door den kleinen burger. Ruim vier millioen wordt geheven van zoogenaamde massa artikelen, terwijl uit gebruiksartikelen van de armen alleen paardevleeech e. d. ook nog 7 ton wordt geperst. Bittere ironie: 7 ton uit weelde, 7 ton uit armoe Als voorbeelden van artikelen, die aan merkelijk hooger belast zullen wordeni noemen we: aieel, varkensvleesch, paarde vleeech, gedroogde en gerookte visch, vet, boter, kaas, schoenen, klompen, lint, hand, veters, manufacturen, dekeus en beddegoed, zout, zeep, naalden, spelden, garen, aarde werk, glas, messen, schareD, borstelwerk, knoopen, gespen, en tal van andere huis houdelijke artikelen meer; gezwegen nog van zooveel wat belast zal worden, dat bij huizenbouw en dergelijke benoodigd is. De boerenstand krijgt nu niet alleen geen graanrechten, maar zal allerlei benoodigd- heden voor zijn bedrijf duurder moeten be talen: kaasstremsel, prikkeldraad, koperen zeeven, geschaafd hout, leerwerk, touw en touwweik, teen-en mandemakerswerk. pak- eo zaklinnen en nog veel meer. Zelfs „man nen vaD rechts" als de heeren Van Dedem en De Wijkerslooth de Weerdesteijn heb ben erkend, dat de boer, als verbruiker, door het nieuwe tarief zal worden bena deeld, aangezien hij voor zijn benoodigd- heden verhoogde prijzen zal hebben te be talen, zoowel voor hulpmiddelen by zijn bedryf als voorwerpen van dagehjksch ge bruik. Geen wonder dat van alle kanten een krachtig verzet tegen deze ontworpen tarief- wet zich openbaart. Het vrouwen-adres is reeds door tienduizenden van haar, die allereerst de grootere duurte zullen bemer ken en „aan den lijve" voelen geteekend. Door Kamers van Koophandel, Laodbouw- vereonigingen, Tuinbouwraad, Middenstauds- vereenigingen, winkeliers, personen en cor poraties bij verschillende takken van export nijverheid, scheepvaart en handel betrokken, wordt tegen de invoering geprotesteerd. Laat daarbij zich 7oegen de stem van allen, die democratisch voelen en denken! Want dit is het hatelijke van een wet als deze, afgezien van het nadeel, dat zij kan toe brengen aan de vrije beweging van handel en nijverheid, landbouw en scheepvaart dat zij het meest drukt op de „kleine luyden"; dat zy de kleine inkomens het zwaarst belast, dat zij wegens haar voor arm en rijk gelijk bedrag, den meesten druk oefent op hen, die zulks het minst kunnen diagen. Onrechtvaardig is de wet, omdat zij ons, toch reeds zoo slecht, be lastingstelsel in verkeerde richting verscherpt. Nu reeds wordt ruim 71 millioen opgebracht aan indirecte belastingen (accijnsen en bestaande invoer rechten), terwijl de directe beladingen (grond-, personeele, vermogens en bedrijfs belasting) maar 45 millioen ruim opbrengen (ratniug voor 1911). Dc tariefwet zal, als zij wordt ingovoerd, nog eens 10 mil lioen aan indirecte bolastingen meer vorderen, lerwijl het rechtvaardige beginsel van belastingheffing naar draagkracht juist dringend eischt verhooging van directe belastingen, die dan toch in hoofdzaak worden opgebracht door hen, die meer of minder bezit hebben. Invoerrechten beteekenen feitelyk ver laging van het wcrkelykloon van den arbeider en van allen, die van een vast inkomen moeten leven. Want voor wat dezo allen als loou of traktement ont vangen, kunnen zy minder goederen, min der van hun dagelijksche benoodigheden koopen! Zal men inderdaad doorzetten het voor- neme», om op deze wijze alvast geld te kloppen nit de zakken der arbeiders voor do sociale verzekering, waarvan de plannen nog grootendeels in de lucht hangen? Zal men „sociale rechtvaardigheid" gaan be trachten door middel van een wet, die zoo onrechtvaardig in werking en gevolgen zal zijn? Zal men op deze wijze ons volk gaan „beschermen"? Het antwoord op deze vraag hangt grootendeels af van het Nederland- sche volk zelt. Als het protest steeds krach tiger klinkt tegen deze anti-sociale wet, als het zich doet hooren uit alle lagen van ons volk, bovenal uit de kringen der arbei ders, als de christelijke werkers gaan inzien, wat deze wet brengen zal ook voor hen bet gaan inzien en het durven uit spreken ook dan zal dc kans groot zyn, dat de meerderheid van 59 niet durft. Beter ten halve gekeerd, dan ten volle gedwaald! Ook in dit opzicht werpt de stembus zijn schaduw vooruit! V. D. Uit den Duitsohkn Rijksdag. Na de Presidentverkiezing, waarvan wij den uitslag reeds gisteren meedeelden zcide minister van financiën, dat aan het hoofd der uitgaven die voor de weerbaarheid staan. De eerste plicht van het eeuwig durend verbond der vereenigde Daitsche vorsten en volkeren is de beschermiug van het bondsgebied. Het rijk is zijn macht en het hooge standpunt van zyn weerbaarheid aan de bondsstaten verschuldigd, met be trekking waartoe geen overdreven uitgaven gedaan zijn, noch ook iets verzuimd is. Dit zal ook in de toekomst niet geschieden (bijval). Yan 1900 tot 1910 namen wij 2700 millioen mk. aan nieuwe leeningen op; het is geruststellend, dat ditmaal de leeningen niet meer dan 12 millioen mk. meer bedragen dan de voorgestelde uitgaven beloopcD. Met de verbetering moet worden voortgegaan; 1910 bracht reeds een over schot, en in 1911 konden verscheidene posten met een gunstig saldo sluiten. Do tolrechten brachten daarbij 64 millioen mk. meer op dan in het vorige jaar. Ook de overige ontvangsten ontwikkelen zich op normale wijze. Een betere uitrusting van het leger door luchtschepen en vliegmachi nes is dringend uoodig; dienovereenkomstig zyn voor buitengewone uitgaven nog 2 mil lioen mk. aangevraagd. De koloniën ont wikkelen zich gunstig; alleeD Zuidwest- Afrika geeft tot meerdere moeilijkheden aanleiding in verband met de diamantmark ten. De Minister betreurt, dat men deze neutraliteitspolitiek der regeering in 't land meermalen heeft aangevallen. Het is de plicht der regeering te voorkomen, dat de verhoudig van hel rijk tot het buitenland nadeel zou lyden. Deze neutraliteitspolitiek vindt bij alle andere staten toepassing. Een terugblik werpend op de Duitsche finan ciën, zegt do Minister, dat van 1872 af met 450 millioen mk., de uitgaven op de begrootiDgen tot in 1912 tot 2S19 inillioen mk. zijn gestegen, waarvan «en-derde voor het leger, éen-zesde voor de vloot en een derde voor de spoorwegen. Op verschillende uitgaven waren de sociale politiek en bet beschermingsgebied van iuvloed, alsmede de opbouw van de vloot met die ongehoorde vlucht, welke bij ons, zegt de Minister, en Diet bij ods alleen is waargenomen. Oost-Afrika ontwikkelt zich op alleszins bevredigende wijze; de onkosten in zake't verworven Nieuw-Kameroengebied zijn nog niet vastgesteld, voor het overige zyn de uitgaven normaal. Het huidige fianncieele beleid zal niet beneden onze financieele draagkracht mogen ziju. Wanneer weder do leuze zich laat hooren: geen uitgaven zon der dekking, nl. goud-dekking, dan mag deze niet wordeD omgezet in, geen uitga ven zonder papier of zonder biljetten- dekking; want wanneer het welzijn van het vaderland een offer eischt, moet het ge bracht worden (bravo). De financiën van 't rijk zijn ook een deel van zijn weerbaar heid, wij moeten zonder smet zoowel tegen over het binnen- als het buitenland staan, en wanneer gij het vertrouwen wilt waar dig zijn, dan dient het aanzien van Duitsch- land, en de vruchtbare ontwikkeling van zijn staatsinrichting te worden nagestreefd, (levendige toejuichingen). Dk Engelsche Troonrede. In de gister bij de opening van het parlement gehouden troonrede, zegt de koning, na de voortduring der vriendschap pelijke betrekkingen met de andere mo gendheden te hebben vastgesteld, dat ongelukkigerwijze de oorlogstoestand tus- schen Italië eD Turkije nog voortgang heeft. De Engelsche regeering, is bereid wanneer zich gunstige omstandigheden voor doen, zich met andere mogendheden te verstaau bij het overwegen van hetgeen tot een einde der vijandelijkheden zou kunuen leiden. Vervolgens wordt in de troonrede op den toestand in Perzië gezinspeeld, en wordt de hoop uitgesproken, dat de Chineesche crisis een bevredigende oplossing zal kry- gen in overeenstemming met de openbare meening in China. De Engelsche regeering zal daarbij volharden in haar houding van strikte non-interventie, daarbij alle mogelijke maatregelen nemen om het leven en de eigendommen der Engelschen te waarborgen. Bisschoppen uitgewezen. Aan den aartsbisschop van Braga en Portalegre en den bisschop van Lamego, ie het verblijf in hun diocesen gedurende twee jaar ontzegd. De Republiek China. Wij willen nog enkele passages aanha len uit het edict, waarbij de Mandsjoe-dy-

De Eemlander | 1912 | | pagina 1