IK DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 40. VRIJDAG 16 FEBRUARI 1912. 9e JAARGANG. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. vau fjchaardeiilnirg., Abonnementsprijs: Per jaar f 4.Franco per post id. f 5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: lil.KIM'. Telet. lutere. Is:t. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bg abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing vauadvert. en reel, van bniten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. 3iuneii-eu Buitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76.78 Amsterdam EEN VREESELIJKE BRAND, zooals^in Amsterdam in lang niet heeft plaats gevonden, die zelfs den laatsten brand aan de fabriek van spooi wegmateiieel v.h. v. d. Maaden overtrof. '6Morgeus vier uur begon het vuur zyn vernielingswerk aan deloods aan de Ykade, behoorende aan het Oranje-Nassau Veem, waar de goederen aangebracht door de Stoomvaart Muatschnppij „Oceaan" ondergebracht worden. Hoog sloegen de vlammen op en lekten gretig naar hetgeen zij zouden kunnen vernielen. Aan sparen van de enorme voorraden copra en meol, die op het groote terrein van de loods waren opgestapeld was geen denken, alhoewel de brandweer te land en te water het vuur met alle macht bestreed. Van uitdooven was ook niet zoo spoedig sprake. Onze foto's tooneu de brandende en rookende puinhoopen van de loods, zoo mede de brandweer bezig het vuur te bestrijden. Uit den Duitsohen Rijksdag. Bij den Rijksdag werd Woensdag ingediend een interpellatie van de vrijzinnigen en sociaal democraten, waarin gevraagd werd, hoe de regeering dacht over het opheffen van de invoerrechten op aardappelen, die met 15 Februari in werking zouden treden. Van de regeeringstafel werd verzekerd, dat wellicht in den loop van de volgonde week op deze interpellatie geantwoord zal worden. Inmiddels zijn vaD gisteen af de invoer rechten op aardappelen in werking getreden. De heer Franck (Soc-Dem.) zeide: wij kunnen tegenover de ontknooping in don Rijksdag kalm blijven; indien onze tegen standers ons uit het presidium zouden wil len dringen, zou dit een overwinning van domme sukkels zijn. Wij erkennen als opperste wet den drang tot daden; de volks vertegenwoordiging moet zelf het initiatief voor haar leiding nemen. Spi. 6omde vervolgens de Soc.-Democrat;- sche ci8cheu op en zeide dat geen zakelijke grooden aanwezig zijn voor verdere uitgaven voor het leger en de marine. Wij onder steunen het streven naar vrede, doch in hoofdzaak moet de hulp daarbij van de En- gelsche politiek uitgeoefend, deze tot oen vredelivende verstandhouding met het Duit- sche volk noopeu. „Wij verlangen, dat Duitschland in China niet den weg tot een avontuurlijko politiek inslaat." De conservatief Westarp ontzegde den sociaal-democraten het recht om den op monarchistischen grondslag berustenden Rijksdag te vertegenwoordigen. Hij deelt ook niet in de verwachting, dat het aan de bemoeiingen der sociaal democraten zal ge lukken in Engeland een ernstig streven naar vrede in het leven te roepon. „Het vorige jaar", zoo zeide hij, „heeft do nood zakelijkheid vau een krachtige oorlogsmacht bewezen; de vloot is voor Duitschland geen weeldeartikel." De centrum-afgevaardigde Speek zeide dat het centrum het opuicuw indienen van de in 1909 verworpen successie-belasting op het tegenwoordige tijdstip beschouwen moest als een bruskeerlng van de partjjen, die zulke groote offers gebracht hebben bij de fiuancioele hervorming. Deze duidelijke wenk sloeg natuurlijk op het gerucht, dat de successie-belasting weer ingediend zal worden tot het dekken van de hoogere uitgaven voor leger en vroot. De minister van financiën Wermuth zeide op vrij bitsen toon, dat het geen gewoonte was in den Rijksdag, de regeering op deze manier aan te spreken over dingen,die wel licht iu de toekomst eens konden gebeureu, doch die op het oogenblik lang niet vast staan. Deze waarschuwing van het centrum, waarmede de conservatieven het natnuilijk volkomen eens zijn, heeft echter toch een groote bcteekenis. Duitschland kn Engeland. Do verwachte vrodelievende verklaring ten aanzien der verhouding tusschen Enge land en Duitschland en do resultaten van Haldane's Berlijusche reis is niet door den Engelschen Koning ir. de troonrede uitge sproken, maar door den premier, in ant woord op een vraag van den nieuwen lei der der oppositie, Bouar Law. Uit deze verklaring blijkt dat die bladen hel zijn meest Fransche geweest die volgehou den hebben dat de Engelsche minister van oorlog verloren uioeite heeft gedaan met zijn uitstapje naar de Duitsche rijkshoofd stad, niet op de hoogte zijn geweest; want Haldane's bezoek heeft wel degelijk een resultaat gehad, al zal natuurlijk de toe komst eerst kunnen leereu, of dit nau de verwachtingen der vredesvilenden beant woordt. Zeer zeker zegt de Engelsche pre mier terecht dat het, om te beginnen al een goed ding is dat diplomatieke bespro kingen op een zoo weinig vormelijke en deftige wijze werden gevoerd als het nu geschied is in de vriendschappelijke samen- 8prekingen tusschen Lord Haldane en de groote manuen in het Duitsche rijk, bij gelegenheid van lunchen, middagmalen en bezoeken. Maar bohalve dat, zegt Asquith, bestaat er nog dit positieve resultaat: dat in die gesprekkeu de wil van beide naties gebleken is om de onderlinge verhouding te verbeteren. En nu weten wij wel, dat die wil op zichzelf van heel weinig waarde is, wauneer hij alleen maar in woorden ge uit wordt, maar 't is toch niet te ontkeu- nen dat het voor de Engelsch-Duitsche ver houding en dus voor den wereldvrede dien stiger is wanneer de diplomaten van beide landen dien goeden wil jegens elkander uitspreken dan wanneer er niets dan een vormelijke, maar koele vorhouding blijft bestaan. De Rijkskanselier, de heer Von Bethmann Hollweg, heeft gistermiddag iu den Rijks dag verklaard, dat minister Haldane in op dracht van het Britsche kabinet, doch zon der machtiging tot het sluiten vaD bindende overeenkomsten, naar Berlijn gegaan is om een grondslag vast te stellen met de Duit sche regeering tot het in het leven roepen van een vertrouwenwekkende verstandhou ding. „De gedachtenwieseling, door ons levendig begroet, heeft plaats gehad in ver schillende diepgaande conferenties, die thans worden voortgezet". De heor Von Bethmann-Hollweg wilde in dit stadium van de onderhandelingen niet in détails treden. De Rijksdag heeft deze mededeelingen hartelijk toegejuicht. De dreigende Staking. De Westminister Gazette laat uitermate pessimistische tonen hooron over het con flict in het mjjnwerkersbedrijf. De onder handelingen tusschen de vertegenwoordigers van patroons en werklui staan op het doode punt. Het besluit der patroons om de quaestie van een minimum loon niet te behandelen, beeft heel het onderhandelingswerk te niet gedaan en de eenigo oplossing schijnt nu te wezen de volledige overgave van een der beide partijen. Voor het oogenblik echter zijn beide zoo vastbesloten als ooit om niet toe te goveu. Bovendien hebbeu de werk lui besloten, zich in verbinding te stellen met de vakvereenigiugen in het buitenland, zoodat, breekt de staking uit, Engeland ook geen steenkool van buiten krijgen zal' Russische Toestanden. Koeljabko, de door den aanslag op Stolypin zoo bekend geworden chef van de geheime politie te Kieff, die kort geledon wegens verduistering gevangen werd genomen, be vindt zich nog steeds iu voorloopige hechte nis. Uit de door hem bijgehouden dienst boeken is o.a. geblekeu, dat Koeljakbo ook andere terroristen behalve den dader van den aanslag, van toegangskaarten voor den schouwburg had voorzien. De vrouw van Koeljabko bevindt zich te Petersburg, om daar, door bemiddeling van invloediijke bloedverwanten, de invrijheids- stelling van haar man te bewerken. De Rki'Ubliek China. Dinsdag is een manifest van Joean sji-kai verschenen, waarin o. a. het volgende ge zegd wordt: Keizer Tatsing heelt zich uit het politieke leven teruggetrokken en ons land heeft besloten den republikeiuschen regeeringsvorm in te voeren. Op het oogen blik bon ik doende het voorloopige bestuur daarvoor te vormen. De nationale vlag wordt veranderd; voorloopig wordt do re- publikeinsche vlag daarvoor aangewezen. Zij bestaat uit vijf kleurenrood, wit, geel, blauw e n zwart. De officieele dracht is voorloopig de burgerlijke uniform van do Yereenigde Staten. De bestaande zes orden worden gehandhaafd. De oude formules worden afgeschaft. Een telegram uit Tientsin aan de En gelsche bladen meldt dat de afscheidsau- diëntie van Joean-tsji-kai bij de Keizerin- Weduwe zeer roerend was. De Keizetin. Weduwe heeft Joean-sji-kai hartelijk be dankt en zijn aan den Staat en haar por- soon bewezen diensten zeer geprezen. Zij verklaarde, dat hij het leven van haar en den Keizer gered had, brandmerkte het averechtscbo beleid van don regent en de taktiek der Mantsjoe-prinsen, en meende dat het onnoodig was voor hun toekomst zoo buitengewoon goed te zorgen. Eon officieel telegram van Nanking, ge- dagteekend 14 Febr., deelt mede dat dr. Sun Yat Sen, de president der republiek en het kabinet bij de republikeinsche Nationale Vergadering hun ontslag hebben ingediend eu de verkiezing van Joean-sji- Kai tot president van de Republiek sterk hebben aanbevolen. De verkiezing van den nieuwen president heeft heden plaats. De 48e Staat. President Taft heeft gisteren het decreot onderteekend, waarbij Arizona als 48e Staat in de Unie wordt opgenomen,

De Eemlander | 1912 | | pagina 1