WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELIN WEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.45 uur. De Bilt, 16 Februari 1912. Hoogste barometerstand 771.6 m.M. te München, laagste 744.0 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 17 Februari 1912. Zwakke tot matige meest Zuidelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Betrokken en nevelig, weinig of geen regen. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 769 m M. Vorige stand te 12 uur 7U9 nj.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 40 Laagste hedennachtF. 38 Hedenmiddag 12 uurF. 45 Vereenvoudigde Spelling. De Staatscommissie in zake de schrijf wijze der Nederlandsche taal, heeft, j.l. Maandag haar rapport met Nota's en Bij lagen aan het Kabinet der Koningin over handigd. Rijksarchivaris. Bij K. B. is met ingang van 1 April benoemd tot algemeen rijksarchivaris bij het Algemeen RykBarchief te 'sGravenhage: prof. mr. R. Fruin Th. Azoou, hoogleer aar aan de Gemeentelijke universiteit te Amsterdam. 'Verslag van de vergadering der eerste a/deeling van den Raad der Gemeente Amersfoort. Tegenwoordig de Voorzitter, de heer H. W. van Esveld; en de leden de heeren Van der Wal, Ruys, Briët, Veis Heyn en Van Kalken, benevens de heer Gerritsen, van de tweede afdeeling. Bovendien waren aanwezig de Burge meester, de Wethouders W. H. Kam en R.'G. Rijkens en de Gemeente secretaris. Tot rapporteur wordt benoemd de heer Van Kalken. Aan de orde worden gesteld de voor stellen betreffende de reorganisatie van het lager onderwys. Algemeene beschouwingen worden om trent de verschillende voorstellon niet ge houden; slechts opmerkingen betreffende bepaalde punten worden gemaakt. Schoolgeldheffing. Opgemerkt wordt door een lid, dat door de schoolgeld heffing, zooals die voor de eerste zes leer jaren der scholen C en D wordt voorgesteld, niet zal verkregen worden wat een groot gedeelte van den Raad wonscht. Immers de kleine burgerstand, die van die scholen veol gebruik zal maken, heeft het kwader dan de arbeiders; een schoolgeldregeling zooals die thans voorgesteld wordt, zal de menschen uit dien stand indien zij meer dere kinderen hebben nog te veel drukken. De wenschelijkheid wordt daarom uitge sproken, een dubbelen aftrek toe te staan, namelyk ten eerste een aftrek door te bepalen, dat de aanslag, waarnaar bet schoolgeld geheven zal worden, bepaald zal worden door het inkomen, na aftrek van het bedrag voor noodzakelijk levens onderhoud; ten tweede een aftrek zooals in artikel 5 van concept besluit 4 voorge steld wordt. Bovendien wordt door dit lid opgemerkt, dat de schoolgeldheffing voor de scholen te snel opklimt; menschen uit den burgerstand met kleine inkomens ko men te snel in de hoogere klassen; daarom wordt in plaats van eene opklimming met f 100 de wenschelykheid bepleit van eene opklimming bijv. met f 300, dus van f 800 f 1100 en van f 1100 f1400 en van f1400 f 1700 en van f1700 f 2000. De vraag wordt gesteld, waar de heffing van het schoolgeld voor elders wonende kinderen geregeld is. Opgemerkt wordt, dat artikel 3c van concept-besluit 4 en artikel 3 van concept besluit 6 dit onderwerp regelen; het zal slechts eenige moeite opleveren, den aan slag te bepalen voor de in Indië wonende onders van hier schoolgaande kinderen. Men meent echter, dat dit bezwaar niet zoo groot zal zijn, daar ouders in Indië, die in de gelegeuheid zijn hun kinderen hier 6chool te laten jgaan, meestal meer dan f 3400 inkomen zullen hebben, zoodat zij, behoudens bewijs van het tegendeel, steeds in de hoogste klassen aangeslagen zullen kunnen worden. Tijdstip toelating van leer lingen. De opmerking wordt gemaakt, dat do tijdstippen waarop de leerlingen toegelaten zullen worden, niet bepaald worden. Verwezen wordt naar artikel 3 van con cept-besluit 1, waar dit onderwerp gere geld wordt. Onderwijs Franse h, scholen C en D. Betreurt wordt, dat op de scholen C' eu D gedurende de eerste zes leerjaren geen Fransch ouderwezen zal worden. Het wordt hierdoor voor kinderen van de kleine burgerij onmogelijk, na het afloopeu dier scholen, de Hoogere Burgerschool of het Gymnasium te bezoeken; eukelen oordeelen het mitsdien wenschelijk, dat in de 5e eu de 6e klasse van een of van beide scholen Fransch onderwezen zal worden. Progressieve schoolgeldhef fing Gymnasium en Hoogere Burgerschool. Gevraagd wordt of Burgemeester en Wethouders de toezegging kunnen doen, dat ook voor het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool eene progres sieve schoolgeldregeling door hen jontwor- pen zal wordeD welke eveneens den laten September ingevoerd zal kunnen worden. Meisjesschool, vervolg klassen. De opmerking wordt gemaakt, dat de meisjesschool slecht voorbereidt voor de Hoogere Burgerschool en het Gymnasium; steeds wordt bij de toelatings-examina voor die inrichtingen door leerlingen der meis jesschool met wiskunde gesukkeld. De wenschelijkheid wordt door enkele leden bepleit, dat de vervolgklassen aan de meisjesschool opgeheven zullen worden. Wenschen do meisjes meer uitgebreid lager onderwijs te genieten, dan kunneD zij naar de school C gaan hierdoor zal eenerzijds bevorderd worden, dat het onderwijs aan de meisjesschool evenals dat aan de jon gensschool er zuiver op gericht wordt, de leerlingen klaar te maken voor Hoogere Burgerschool en Gymnasium, terwijl ander zijds bevorderd wordt, dat meisjes die nu slechts met meisjes uit haar eigen stand omgaan, ook met kinderen uit andere klassen der maatschappij in aanra- kiog komen. Zij kunnen dan op de school O met andere kindereu klaar gemaakt worden voor het m. u. 1. o.-diploma. Men acht een dergelijke regeling te meer ge- weoscht, daar te vreezen is, dat de ver volgklassen der Meisjesschool gebrek aan leerlingen zullen krijgen; reeds thans zitten in de hoogere klassen slechts enkelo meis jes; dit aantal zal nog verminderen, indien er aan de school C goed m. u. 1. o. voor jongens en meisjes gegeven wordt. Tegen het bovenstaande wordt door an dere leden opgemerkt, dat de meisjes, die thans de vervolgklassen der meisjes school bezoeken, meest kinderen zijn van ouders, die wenschen, dat hun dochters na het ontvangen van gewoon lager onderwijs nog in hoofdzaak litteratuur en taalonder wijs ontvangen; men zou deze vervolgklas sen dus een „Ausbilduugsschule" kunnen noemen. In deze vervolgklassen heeft men geen rekening te houden met cxameneischen, men is dus vrijer in het kiezen der leerstof en kan deze leerstof aanpassen aan de behoefte en wenschen der leerlingen. Een zuivere m.u.l.o.-school, zooals gevormd zal worde» aan de school C, is gericht op het diploma m.u.l.o. en is dus veel minder vrij in het kiezen van de leerstof. Yelerouders die thans hun kinderen de vervolgklassen der meisjesschool laten bezoeken, daar zij de beoefening van litteratuur en dergelijke vakken voor hun dochters gewenscht ach ten, zullen hun kinderen niet doen op de m u. 1. o.-klassen der school C en zullen in Baarn en Bussum en elders uitzien naar inrichtingen waar hun kinderen dat onder wijs zullen ontvangen, hetgeen zij wenschen, dat zij ontvangen zullen; hierdoor zal men bevorderen, dat een categorie van menschen, waar Amersfoort juist gebrek aan heeft, die plaats niet tot woonplaats kiest of, zoo zij die reeds als zoodanig gekozen hebben, die plaats weder znllen verlaten. Blijkt het naderhand, dat de vervolg klassen der Meisjesschool uiet of on voldoende bevolkt zijn, dan nog kan men, zonder het systeem van het onderwys te veranderen de vervolgklassen der Meisjesschool op heffen. De leden, die het denkbeeld van de op heffing van de vervolgklassen aan de Meis jesschool bestreden, achtten het een zeer gevaarlijke proef, thans tot opheffing dior vervolgklassen over te gaan. Met het vast stellen der regeling moet men wel degelijk rekenschap houden met de wensohen der verschillende onders; en met door eene rege ling, geheel t'< haseerd op eigen theorieën, veroorzaken, dat menschen, welke die theo rieën niet deeleu, elders naar een onder wijsinrichting voor hun kinderen uitzien. Een der leden vraagt nog hoe Burge meester en Wethouders zich de uitvoering donken van het voorstel der Commissie van toezicht op het Lager onderwijs om door eene Commissie van classificatie te doen uitmaken naar welke der scholen, in ver band met de financieele draagkracht der ouders, de kinderen gestuurd moeten wordon. Verslag van de vergadering der tweede afdeeling van den Raad der Gemeente Amersfoort. Tegenwoordig de Voorzitter, de heer W. H. Kam; en de leden, de heeren Salomons, Rijkens, Van Duinen, Eysink, Houbaer en Koning, beuevens de heer Tromp van Holst, van de eerste afdeeling Bovendien waren aanwezig de Burge meester, do Wethouder Van Esveld en de Gemeentesecretaris. Tot Rapporteur wordt benoemd de heer A. Eysink. Algemeene beschouwingen. Een der leden wenscht van deze gelegen heid gebruik te maken om het College van Burgemeester en Wethouders dank te zeg gen voor de flinke wijze waarop het dit onderwerp onder de oogen heeft gezien. Hij kan niet anders verklaren, dan dat het ontwerp hem in groote trekken zeer be valt; slechts omtrent enkele bepaalde punten zal hij bij de behandeling eenige bemer kingen maken. Andere leden wenschen geen algemeene beschouwingen to houden, zoodat tot de bespreking der bijzondere concept-besluiten zal worden overgegaan. Toelating scholen 3e soort. Bij de behandeling van concept besluit 1 wordt de vraag gesteld waarom niot op allo scholen tegelijk en slechts eens per jaar, namelijk in September, toelating geschiedt. Medegedeeld wordt, dat het noodzakelijk is, op de scholen derde soort twee maal 's jaars kinderen toe te laten, daar deze scholen uit 12 klasseu bestaan en die klas sen in zes jaar tijd doorloopen moeten worden, Vervolgklassen meisjesschool. Gevraagd wordt of het niet wenschelijk zou zijn, de vervolgklassen aan do meisjes school op te heffen. Medegedeeld wordt, dat die vervolgklassen thans door ruim 40 meisjes bezocht worden. Nadat voorgelezen is hetgeen te dezer zake in de eerste afdeeling gezegd is, is deze afdeeling algemeen van meening, dat het wenschelijk is, die vervolgklassen voor- loopig te laten bestaan en slechts tot op heffing over te gaan indien later blijkt, dat zij niet of onvoldoende bevolkt worden. Schoolgeldheffing* Bij de be handeling van concept-besluit 4 wordt door oen der leden opgemerkt, dat hij de voor gestelde schoolgeldheffing voor de leerjaren 16 der scholen C en D Diet gewenscht vindt. De voorgestelde heffing zal te veel drukken op de gezinnen met inkomens van f 1000f2000, vooral waDneer uit die ge zinnen meerdere kinderen schoolgaan. Ten einde aan deze bezwaren tegemoet te komen, wenschen sommigen hot minimum schoolgeld wederom op f7.50 te breugen, en de progressie langzamer te laten op klimmen of grooter aftrek toe te staan, indien meerdere kinderen uit éen gezin die scholen bezoeken. Anderen wenschen het minimum te laten op f 5.doch eeu grootere reductie toe te staan, wanneer meerdere kinderen uit éen gezin die scholen bezoeken. Algemeen is de afdeeling van oordeel, dat de voorgestelde schoolgeldheffing voor de leerjaren i6 der scholen C. en D niet gewenscht is. Aan Burgemeester en Wethouders wordt verzocht, ten deze een nader voorstel tt doen en bij het ont werpen van het voorstel vooral in het oog te houden, dat het wenschelijk is, voor personen die inkomens hebben van f 1000- f2000 de regeling minder drukkend te maken, indien zij meerdere kinderen hebben. Onderwijs Fransch op de scholen C en D. Medegedeeld wordt, dat in de eerste afdeeling door een lid de wenschelijkheid bepleit is, Fransch te doen onderwyzen in het 5e en hel 6e leer jaar der scholon C en D, opdat leerlingen dier scholen ook klaar zullen zyn voor het toe- latings examen voor de Hoogere Burger school en het Gymnasium. Meerdere leden meenen, dat hoewel een dergelijke regeling in sommige opzichten aanbeveling verdient, er groote bezwaren tegenover staan; immers het meerendeel der kinderen op de scholen C en D wenscht geen toelatings-examen voor Hoogere Bur gerschool en Gymnasium te doen; dezen zouden dan ten behoeve van de enkele leerlingen, die dat examen'wel willen doen, hun tyd moeten gebruiken voor onderwys in Fransch, terwijl zy er veel meer belang bij hebben, dien tijd voor Wiskunde en Nederlandsche taal te gebruiken. Antwoord van Burgemeester en Wethouders op de verslagen van de afdeelingsvergaderingcn. gehouden op 0 en 7 Februari 1912. Voorzoo7er de vragen, in de afdeelings- vergaderingen gedaan, niet reeds terstond in die vergaderingen beantwoord werden, hebben wij de eer het volgende onder uwe aandacht te brengen. Schoolgeldheffing school D en eerste 6 leerjaren school C. Ter tegemoetkoming aan de bezwaren, welke geopperd werden tegen de voorge stelde schoolgeldheffing voor school 1) en de eerste 6 leerjaren van school C hebben wy de eer U hierby aan te bieden een nienw tarief, zoowel met de thans geldende schoolgeldheffing als met die, welke wij U oorspronkelijk hebben voorgesteld, zal U blijken, dat thans niet alleen eene belang rijke verlaging wordt voorgesteld voor de inkomens van den z. g. kleineren midden stand, maar ook voor de arbeidersklassen. Nu de reductie van het schoolgeld, in geval van meerdere kinderen in deze klas sen, op eene andere wyze wordt geregeld, dan oorspronkelijk in art. 5 van concept besluit 4 wac voorgesteld, is het noodza kelijk,de reductie van 20 pCt.te beperken tot de leerlingen van soortgelyke scholen. De tengevolge daarvan noodige redactie-wijzi gingen ziju tevens in de hierbij bohoorende Nota van wijziging voorgesteld. In aansluiting aan de meening van meer dere leden van de 2e afdeeling zion wij zeer groote bezwaren verbonden aan de in voering van liet onderwijs in de Franscho taal aan de scholen C vóór het 7e leerjaar, en D, zoodat deze scholen, na 6 leerjaren, de leerlingen zouden kunnen afleveren voor Gymnasium en Hoogere Burgerschool. Te dien einde zou met het onderwijs in het Fransch een aanvang geDomen moeten worden met het 4e leerjaar en zou ook overigens de leerstof volkomen gelijk moe ten ziju aan de eerste 6 leerjaren van de scholen A. en B. Indien eene dergelyke regeling vastgesteld werd, zouden dus alle scholen, behalve de vroegere scholen 3e soort, eene opleiding geven voor het Gym nasium en de Hoogere Burgerschool. Wij zijn overtuigd, dat met een dergelijke re geling het overgroote deel der leerlingen van de scholen C en D weinig gebaat zou zijn. Het zal toch zeer zeker eene uitzon dering zijn, dat kinderen, die niet de scholen A of B, maar aanvankelijk de scholen C of D bezoeken en die na verloop van de eerste 3 leerjaren nog niet bestemd waren voor Gymnasium of Hoogere Burgerschool, deze bestemming zullen krijgen gedurende het 4e tot 6e leerjaar. Een dergelyk geval moge misschien een enkele maal voorko men, het zal toch een hooge uitzondering blijven. Ter wille nu van een dergelijk uit zonderingsgeval zouden alle andere leer lingen van school C en D gedurende 3 jaren Fransch moeten leeren, waarvan het gevolg is, dat de voor dat vak beBtede tijd onttrokken zal worden aan het onderwijs in andere vakken. Niet vergeten moet hier bij worden, dat een deel van de leerlingen van de scholen en C en D na verloop van de eerste 6 leerjaren, of na het volgen van het onderwijs in de vervolgklassen aan school D, geen verder onderwijs zal genieten. Deze leerlingen zullen, naar onze meening, beter toegerust zijn, indien zy grondig on derwijs in Nederlandsch, Rekenen, enz. hebben genoten, dan dat zij een betrekke lijk zeer oppervlakkige kennis van het Fransch hebben opgedaan. Het andere deel van de leerlingen van de scholen C en D vindt na het doorloopen van de eerste 6 leerjaren (subsidiair van de vervolgklassen aan school D) voor zich openstaan de nieuw in te richten m. u. 1. o.-klassen en even tueel de Handelsschool, aan welke inrich tingen met het onderwijs in de Fransche taal een aanvang gemaakt zal wordan, ter wijl voor de toelating op de Normaalschool kennis van FraDsch geen vereischte is. Door het invoeren van het onderwijs in FraDsch gedurende het 4e fot 6e leerjaar aan de scholen C en D wordt derhalve niet alleen de thans voorgestelde regeling van het onderwijs gedeeltelyk gedesorgani seerd immers de aansluiting van de klassen voor gewoon lager onderwys aan de scholen C en D met de m. u. 1. o.- klassen, de Normaalschool, en de eveptueeje

De Eemlander | 1912 | | pagina 2