DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 42. MAANDAG 19 FEBRUARI 1912. 9e JAARGANG. Brieven aan een Oud-Amersfoorter. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdreritu'leiir: nr. I). J. van Nrliatirtlenbiirg. A bonnementspri js Per jaarf 4.Franco pei post id. f 5.60. Por 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KI.KIIVK HxA«J C. Telet. Intere. IS». Prijs der Ailvertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten liet Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bfj abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, on reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd hel Alg Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76- 78 Amsterdam Amice. Ja, ik kan het mg heel goed voorstellen, dat jij, echte Amersfoorter die je was, nog vaak in gedachten vertoeft in de stad, waar je geboren en grootgebracht bent en je mooiste levensjaren gesleten hebt; en dat je dus verlangend bent te weten, vrat hier al zoo omgaat, geloof ik graag; daarom heb ik geen oogenbhk geaarzeld om te voldoen aan je verzoek om op de hoogte gehouden te worden van de Amersfoortsche toestanden. Je was van liuis uit een echt feestnum- mei en uitgaander; men zei wel, dat er geen kip geplukt kou worden, of jij was er bij om een poot van het slachtoffer vaat te houden. En daarbij klaagde je nog al tijd, dat er zoo weinig te doen was in Amersfoort! Nn, als je tegenwoordig hier woonde, zou je daarover niet te klagen hebben; vermakelijkheden en uitgangen zijn er te over, geen avond behoef je tegen je zin thuis te blijven. Dat klinkt je misschien wat vreemd in je ooren en je zal vragen: hot is toch niot iederen avond voor het concert-, comedie- en voordrachtlievoud publiek „Amicitia uitstappen!"? Neen, daar heb je schoou gelijk in; Ami- citia's poorten openen zich, behalve in kermistijd, zelden vaker daii eenmaal per week. En zelfs voor die enkele lceeren kost het bijna.bovenmenscbelijke moeite de men schcn op te trommelen. Voor de Stoker- abonneuiouts-concerten is in den regel veel belangstelling; het was dan ook steeds over heerlijk kuustgenot, wat zij ons dit seizoen boden, maar de voornaamste oorzaak van de volle zalen zal wel geweest zijn, dat het tot de bon ton behoort voor die concerten abonnement te nomen kuustgenot per inteekening 1; verder kregen wij eenige tournee-concerten van buitenlandsche groot heden, die in de provincie de waardeering van het publiek hoopten te vinden, welke hun in de groote steden onthouden werd; 'n paar nutsuitvoeringen, die het meeste genoegen verschaft hebben aan de thuis blijvers nuts-sprekers schijnen in An.ers foort liefst bar-vervelend te zijn; verder nog enkele tooneeluitvoeringen, zoo goed en zoo kwaad als dat in Amicitia gaat, en verleden week oog een Vogel-avond voor een mcerendeels afwezig publiek. Al deze uitvoeringen waren vtij slecht bezocht, het geen voor de aauwezigen dit voordeel heeft, dat na afloop in de garderobe het gedrang en de straggle for jas eu hoed iets minder levensgevaarlijk en de kans om binnen het kwartier aangekleed en op straat te zijn iets grooter wordt. Maar het is niet Ami citia, dat ik op het oog heb, als ik schrijf, dat je iederen avond kan uitgaan. „Bedoel je dan misschien café-conccrts of strijkjes?" hoor ik je vragen, Café-concerts, strijkjes Man, vloek niet zoo; nu toon je toch heelemaal niets af te weten van onze Amersfoortsche toestanden Alle muziek iu café's restaurants of andere draukholeu is ten strengste verboden, als een uitvinding van den drankduivel. Geen rekwesten hebben mogen baten, en je zal zien, voordat we een jaar verder zijn, staat Amersfoort in het heele land bekend al9 alcohol-vrij, gelijk het thans reeds malaria- vrij heet. Ik heb zelf s al hooren vertellen, dat Amersfoort toonaangevend dreigt te worden en Amsterdam, Den Haag en Botterdam het voorbeeld willen volgen en gaarne het muziek-maken in café's, het zij dan door orchestrions of orkestjes zou den verbiedeo, alles tot bestrgding van het drankmisbruik; alleen is men daar nog bang, dat de kleine man zal vragen, waar om aan hem het eenige muzikalo genot, dat voor hem bereikbaar is, onthouden wordt, terwijl dit niet verboden wordt aan hen, wier geldmiddelen veroorloven con certen bij te wonen, waar in de pauze in de foyers toch ook gelegenheid bestaat aan Bacchus te offeren. Maar om tot mijn onderwerp terug te komen: ik zal je maar niet langer laten raden, Amersfoort heeft zjju bioscoop ge kregen Wat zeg ik, bioscoop? Bioscopen of liever nog bioscooptheafm 1 Dit is nu geen bluf, ik mag werkelgk schrijven thea- 1ers, want we zijn er waarlijk 2 rijk, en first class, hoor 1 Zelfs was er sprake van, dat er nog een derde zou bijkomen doch deze schijnt het wgselijkor te vinden nu maar weg te blgven. En ik geloof dat dat heel verstandig is, want 2 bioscopen iu Amersfoort, dat is er misschien al één te veel. Natuurlijk liep het de eerste dagen druk en Zondags uitverkocht, maar alshet nieuwtje er wat af is, dan zullen wij er misschien aan één wel genoog hebben. Ik ben benieuwd, wie het het langst zal bol werken, het kan een leuke wedstrijd tus- schen beide ondernemingen worden. Nu reeds bieden ze 'tegen elkaar op en wij, publiek, profiteeren intusschen van de keurige, wekelijks wisselende programma's waarmede ze elkaar trachten te overtroeven. Je ziet alzoo, dat er alles bij elkaar hen wat vertier is in onze oude Eemstad. En nu komen er voor velen nog een paar dolle dagen, de laatste dagen voor de vasten. Al merkt men er in het publiek niet veel van, er staat toch nog genoeg „lol" op het program. Vanavond bijvoorbeeld zijn er niet minder dan 3 bal-masqué's en je kunt er van op aan, dat het daar lustig- zal toegaan. Het zijn nu moeilijke dagen voor de coalitie en de gemeenschappelijke wortel zal wel heel diep onder den grond vorstopt worden. Slechts enkele dagen in het jaar werpt de roomsch-katholiek het coalitie juk van zich af om den fietel te voeren en van mooi Aaltje te zingen met den paganist, die van zijn kant het oude spreekwoord bewaarheidt: Geuzen willen wel met ons gasten, Maar zij willen niet met ons vasten. En hierbg laat ik het Voor vandaag. JORIS VAN EEMLAND. De Oorlog. Een oorlogsschip bombardeerde om twee uur Zaterdagmorgen de forten, die in de na bijheid van Perim gelegen zijn. Het schip vertrok vervolgens iD noordelijke rich ting. Volgens berichten uit Turksche bron nam een Italiaansche kanonneerboot op den 15en Februari nabij Moha oen vaartuig. Nadat de Turksche soldaten hadden gevuurd, werd de haven door de kanonneerboot ge bombardeerd. De moskee, en twee huizen werden licht beschadigd. Denzelfden dag bombardeerden de Italianen het fort en de kazerne, welke laatste gedeeltelijk vernield werd. Een buitengewoon crediet van een mil- lioen Tuiksche ponden is aan den minister van Oorlog verleend, om daaruit de oor logskosten voor den krijg met Italië te kunnen bestrijden. Uit den Duitsuhen Rijksdag. Bij de voortzetting van do behandeling der begrooting, zeide de soc.-domocraat Ledebour, dat met den barbarenstaat Rus land verdragen werden gesloten tor beroo ving van Perzië. Hij protesteerde tegen de schandelijke onderdrukking des volks door de beulsknechten van den Tsaar en be sprak verder de Agadirquaestie. Het stond vast, meende hij, dat de regeering de hand op Marokko had willlen loggen. Hij noemde de kritiek van den Rijks kanselier op de verkiezing van Scheide- mann een „oogehoordc aanmatiging", en vorweet den heer von Bethmann Hollweg, die weigerde toe te stemmen in de her ziening van de stcmdistricten, „inbreuk te maken op de bepalingen van de grondwet." De minister von Kiderlcn Wachter be treurde en bestreed, ondet toejuichingen der rechterzijde, dezen aanval op de regcering van een naburigen 6taat, waarmee Duitsch land in vrede en vriendschap leeft. Wat de Agadirquaestie betreft, merkte hij op, dat niemand ooit er van had gesproken, dat de Duitscho regeering de bedoeling zou hebben gehad een deel vau Marokko in bezit te nemen. Het bureau van den Duitschen Rijksdag. Aau de Kölnischc Ztg. wordt uit Berlijn gemeld, dat daar als zeker verluidt, dat de Keizer geweigerd heeft het bureau van den Rijksdag te ontvangen De voorzitter en de tweede ondervoorzitter hadden daartoe een verzoek ingediend, doch de Keizer heeft geweigerd dit onvolledige bureau te ontvangen. Dat de aangelegenheid aan een persoonlijk ingrijpen van den Keizer te wgten is, blijkt reeds daaruit, dat het ant woord aan het Oberhoffmarschallamt ge richt is. De Staking in de Borinage. De staking in de Borinage heeft aan beide partijen ernstig schade berokkend. De werklieden hebben meer den 5 millioen frs. aau loon gemist en het verlies der mijneigenaren loopt eveneens in de mil- lioeneD. Het werk is hervat, de rust is echter r.og niet geheel en al teruggekeerd. Van tijd tot tgd worden er zelfs nog aanslagen gepleegd. Vrijdagochtend bijv. werd bij het keldergat van het huis van den waarnemen- den burgemeester van Hornu een groote blikken conservendoos gevonden, gevuld met kruit, spjjkers en stukkeu ijzer. Een lont, die aan de bus was vastgehecht, was reeds half opgebrand. IJit vrees voor ongeregeldheden hebben de burgemeesters van de meeste plaatsen in de Borinage alle vasteuavondfeestlijk- heden verboden. Bespotting In Parijs staken, naar men weet, nog altijd een groot deel der taxi-chauffeurs; de werkwilligen rijden onder politie—geleide naast den chauffeur zit een municipale garde. Thans hebben de chauffeurs, die lijden met machtiging van het stakiugscomité, naast zich... een iu uniform gestoken kar- tonuenpop geplaatst. De politieprefekt heeft gelast tegen deze bespotters van de verte genwoordigers van het openbaar gezag pro cesverbaal op te maken. Graaf Aeiirkntal. f De Oostenrijksch-Hongaarsche ministor van Buitenlandsche zaken, graaf Aehrenthal is Zaterdagavond overleden. De bladen deelen mede, dat graaf Berch- told benoemd is tot zijn opvolger. De jongste Republiek Hoewel do Republiek China reeds onge veer een week geleden is uitgeroepen, schijnt men daar nog lustig door te vechten. Uit Koeldzja wordt bericht, dat de opstande lingen in de nabijheid van Sjicho slaags zijn geraakt met de regeeringstroepen, waarbij de eersten 200 de laatsten 400 doo- den hadden. Do regeering9troepeu hebben zich met achterlating van vele wapens te ruggetrokken. En verder sein', men uit Moekden, dat na een hevigen strijd van 27 uur do opstandelingen de stad Tieling (ten N. van Moekden) hebben bezet. PoRTUGEESCH TlMOR. Ofschoon het bekend is, dat de Portu- geesche kolonie Timor in opstand verkeert, was het tot dusver niet mogelijk over den toestand veel bijzonderheden te vernemen. Eerst thans heeft een der voornaamste bladen van Lissabon „Kapital" nadere be richten over den toestand kunnen publicee- ren, welke het blad van uit Timor ontvan gen had. Volgens deze berichten, bevindt zich de hoofdstad Dilly iD volslagen staat van beleg. De inboorlingen, namelgk de Ramcastammen hebben de stad aangevallen. Daar de bezetting van Dilly zeer klein is, drongen de opstandelingen de hoofdstad binnen, waarna zij begonnen te plunderen en te moorden. In tal van factorijen wer den de machines vernield en de gebouwen in brand gestoken. Luitenant Silva en ma joor Iuglez werden op straat gedood. Hun en van tal van soldaten werd het hoofd afgeslagen en op palen gestoken: vrouwen weiden weggevoerd om als gijzelaars te worden vastgehouden- Voor dat de opstan delingen aftrokken vielen zij de regeer inga gebouwen aan, plunderden deze en maak ten 50 Remington-geweren en 5000 patro nen alsmede een veldgeschut buit. Vervol gens staken zij de gebouweD iD brand. De inboorlingen-koning Bonavedtura tracht thans- den opstad over het geheele eiland te organiseeren. Wel heeft de Pórtugeesche regeering 300 inau troepen met den kruiser „Patria" naar Timor gezonden, doch dit aantal wordt volkomen ontoereikend ge acht. De behandeling der Bakkerswet. De Algemeene Nederlandsche Bond van Arbeiderspers) in het bakkerschocolade- en suikerbewerkingsbedrijf heeft tot de sociaal democratische Kamerfractie het ver zoek gericht het belang van de bakkers in het bijzonder te dienen en vooral al het mogelijke te doen dat de Bakkerswet nog vóór Paschen behandeld zal wordco. De Bocd betreurt nl., dat de Bakkers-

De Eemlander | 1912 | | pagina 1