WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAST HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.56 uur. De Bilt, 21 Februari 1912. Hoogste barometerstand 767.9 m.H. te Hernosand, laagste 741.S teHorta. Verwachting tot den avond van 22 Februari 1912. Zwakke tot matige Zuid-Westelyke, later toenemende eu krimpende wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaar be wolkt tot betrokken, waarschijnlijk regen buien. Temperatuur: Iets zachter. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 761 m.M. Vorige stand te 12 uur 751 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 48 Laagste hedennachtF. 43 Hedenmiddag 12 uurF. 41 heid moeten inperken. Natuurlijk, wanneer op eenmaal de vorst inviel en dan het gasgebruik aanmerkelijk steeg, dan zou men het geen veertien dagen uithouden. Het be hoeft nauwelqks gezegd te worden, dat de gasfabrieken alle mogelijke moeite doen om haar voorraad te vergrooteu. Wat de oGdergrondeche treinen betreft, een der maatschappijen beschikt over een kolenvoorraad, voldoende voor drio maanden, de andere zullen het bedrijf allicht enkele weken gaande kunnen houden. Maar als de staking langer mocht duren dan twee weken.... ja dan! Eerste minister Asquith heeft vertegen woordigers van mijneigenaars en van de arbeiders uitgenoodigd met hem en eenige audere ministers op 22 dezer bijeen te ko men op het ministerie van buitenlandschc zaken ter bespreking van de moeilijkheden, voortspruitende uit de mogelijkheid van een staking in de kolenmijuen. TWEEDE KAMER. De Kamer verwierp gisternamiddag, Rechts tegen Links, een voorstel-Troelstra om diens pensioen-motie op de agenda der voor Pascheu te behandelen onderwerpen te plaatsen. Met 48 tegen 47 stemmen werd een stel-Brummelkamp verworpen om de Bak kerswet niet achteraan, maar vooraan op de agenda te plaatsen. In de Kamerzitting van giBteren deelde de Voorzitter mode, dat de afdeelingen beuoemd hebben de voorzitters: de heeren Nolens, Van Sasse van IJsselt, Lohman, Van de Velde en Loef en tot ondervoor zitters de heeren Van Vliet, Van Dedem, De Stuers, De Ram en Van Vuuren. Van de 10 plaatsen schoot er dus niet één over voor de linkerzijde. Salarissen van rijksambtenaren en rijkswkrklieden. Het lid van de Tweede Kamer de hoer A. Roodhuyzen heeft, naar het Vad meldt, gisteren tot de regoering schriftelijk de volgende vraag gericht: Mag er op gerekend worden, nu de Eerste Kamer de tegemoetkoming wegens duurte van levensmiddelen heeft geweigerd, dat de regeering ten spoedigste de indie ning van wetsvoorstellen zal bevorderen, waarbij aan de categorieën van rijksamb tenaren en rijkBwerklieden, wier traktement blijkens de indiening zelf der toeslag-voor stellen door de regeering te gering wordt geacht, om bij welken tegenslag ook, in het levensonderhoud te kunnen voorzien, verhooging van bezoldiging wordt toege kend Gemeentelijke en Provinciale Financien. Als no. CLXIV der Bijdragen tot de Sta tistiek san Nederland is verschenen: Do Statitiek de Gemeentelyke- en Provinciale Financiën over 1909." De inleiding van dezen jaargang behan delt alle en de voornaamste verzameltabel- ler.. Het totaal der ontvangsten van alle ge meenten van hetRijk bedraagt f 181.553.370 tegen een totaal uitgaven van f 175.609 350; alle gemeentelijke schulden bedroegen op 't einde van 1909 te zameu f409.312.219, tegen f401.625.064 op het einde van 1908. Een overzicht van de Provinciale ont vangsten, uitgaven en schulden vormt het slot dezer publicatie. C'p.itiek op Marine-Beleid. Het Hbld. zegt, dat de Minister van Marine alle critiek op zijn voorstellen van marine-officieren, van de eenige deskundigen dus, feitelijk vei boden heeft, althans mot hun vollen naam onderteekend haast on mogelijk heeft gemaakt. Het blad verneemt, dat ook daarin de reden moet gezocht worden, dat een begonnen adresbeweging bij de jongere officieren tegen bet pantser schip waarschijnlijk niet doorgevoerd zal worden. De Reorganisatieplannen. Maandagavond werd in de Zwaan een openbare vergadering gehouden, uitgeschre ven door de- Amersf. Yer. van Leeraren bij het M.O., waarin de reorganisatievoorstel len inzake het L. O. werden besproken. Na opening der vergadering leidde de heer A M. Kerkkamp het punt in. Hij wees er op, dat het doel niet was critiek op de plannen uit te oefenen, evenmin om bepaalde wijzigingen voor te stellen. Het doel was slechts om den Raad te verzoeken, de voorstellen nog eenigen lijd uit te stel len, om de burgerij gelegenheid te geven na te gaan, wat die voorstellen zullen brengen. Dat de leeraren vau het M. O. zich er mee bemoeien, ligt voor de hand, daar zy de leerlingen krijgen van het lagei onder wijs. Maar ook als belangstellenden in het heele ouderwijs, hebben zij gemeend hun stem te moeten laten hooien. Spr. geeft in hef kort de huidige organisatie aan, en gaat dan de plannen na, in het bijzonder de schoolgeldheffing. Tegen de schoolgeldheffing zijn ernstige bedenkingen, daar het beginsel der standen school er sterk door op den voorgrond wordt geschoven. Spr. is geen tegenstander van die school, maar men mag geen nieuwe bevoorrechting scheppen. En dat is hier het geval. Wil een ouder ziju kind naar de H. B. S. zenden, dan moet het de dure school bezoeken. Het schoolgeld voor de scholen A. en B. is wel niet hoog, maar het klimt vrij snel. En bovendien daalt het niet beneden f 2000 inkomen. Is het nu de bedoeling, dat alleen ouders, die boren f 2000 verdienen, hun kinderen naar de H. B. S. sturen? Hebben de ouders be neden f 2000 geen behoefte aan de H. B. S.? Inkomens tusschen f 1000 en f 2000 wor den veroordeeld de jongens nooit uaar H. B. S. of Gymnasium te zenden. Dit is te betreuren; niet alleen voor de jongens, maar ook voor de maatschappij. Er be staan verschillende evenredigheden, maar dat het verstand der jongens evenredig is met het inkomen der oudere, wil er bij Spr. niet iu. De maatschappij heeft er be lang by, hot intellect te trekken uit alle kringen en daarom moet ook aan de kinde ren der middenklasse de meest geschikte ontwikkeling worden gegeven. De reductie, die by meerdere kinderen wordt gegeven is slechts tijdelijk, en daar bij niet zeer duidelijk. Wordt de reductie alleen gegeven als de kinderen op dezelfde school zijn, of ook als zo verdeeld zijn? Uit de stukken blijkt dat niet. Als de oudere kinderen van school af zijn of de jongere er nog niet heen gaan, wordt de reductie niet toegestaan. Daar had men aan kunnen tegemoetkomen door het be lastbaar inkomen te nemen. Door samenwerking van Lageren Middelb. Ond. zou misschien te krijgen zijn, dat het Fransch op de scholen A. en B. beperkt werd tot 2 jaar. Ook had er dan misschien een uurtje afgenomen knnnen worden. En dan kou men mogelijk ook op C. en D. in 5e en 6e leerjaar Fransch geven. Dan was er tevens btter verband en konden de ouders de school kiezen, die met hun porte- monnaie klopt. Het M. U. L. O. kau een zegen zijn, waar geen II. B. S. is; maar regel voor verdere ontwikkeling zijn toch H. B. S. en Gymnasium. Het einddiploma dier inrich tingen geeft toegang en gelegenheid voor veel verder onderwijs. De waarde van dat diploma moet meer worden ingezien. Met de tegenwoordige regeling heeft het geen zin, voor de H. B. S. progressie in te voeren. In dat stelsel past het, dat dit onderwijs blijft, zooals het is. Wel als de jongens vaD de scholen 2de soort konden komen op de H. B. S. en ook die der 3de soort. Maar dat kan nu niet; een jongen, die naar de H. B. S. wil, moet over het Vildersbosch. AIb we het verloop der schoolgeldrege ling nagaan, is uitstel noodzakelijk. De dis trictsschoolopziener liet zich niet gunstig uit; de an. schoolopziener liet zich er in het geheel i n-t o\er uit; de scboolcommisie had aanmerk.ogen; B. en W. veranderden toon het voorstel, en ten slotte is er nog een nota van denBurgemeester. Wanneer we dat nagaan, is het toch wel noodig, dat de burgerij de zaak ernstig onder de oogen kan zien. Ook een maximun. aantal leerlingen per klasse, had Spr. gaarne gewensebt. Dat is niet gemakkelijk te regelen, het is nog al kostbaar. Maar men had een maximum kunnen nemen van 40 en dan de splitsing uiet al te spoedig door te zetten. Niet bijv. als er 42 leerlingen zijn. En zijn er 44 of 45 dan kan men toch nog beproeven de kinderen naar een andere 6chool te doen overgaan. Hierna is er gelegenheid voor debat. De heer T. Bcverloo deelt mede, dat de vergadering van den Bond van Ned. Onderwijzers haar goedkeuring niet heeft gehecht, aan het door voorzitter en secre taris verzonden adres, waarom verzocht zal worden, dat adres als niet gezonden te beschouwen. De heer W. C. O o s t e r m a n spreekt zijn bevreemding uit, dat deze vergadering op hot laatste moment wordt gehouden. De tijd van adresseeren hebben de leeraren later, voorbijgaan en nu komen ze in eens met een verzoek om uitstel. Nog vreemder was, dat oorspronkelijk ook de Bond van Ned. Onderwijzers, hierbij betrokken was. De onderwjjzers toch hebben volop gelegen heid gehad, zich een opinie te vormen en hun wenschen kenbaar te maken. De Wet houder heeft reeds maanden geleden aan Bond en Ned Ond. Genootschap verzocht hun wenschen omtrent de reorganisatie uit een te zetten. Daarop ziju Dinsdag 30 Jan. de stukken volledig publiek geworden. De heer Van Enst zit van neen te schud den, maar dan kan ik hem wel met de stukken overtuigen. Hij is ook niet lang genoeg lid van den Raad geweest, om op de hoogte te zijn van den gang van zaken, maar ik kan hem do verzekering geven, dat de stukken toen voor de hoeren te krygen waren. En nu, eerst 3 weken later komt de Raadsvergadering. Aan tyd heeft het dus niet ontbroken om nog tegen deze voor stellen te ageeren. Spr. wijst et dan nadrukkelijk op, dat uitstel Blechts iG het nadeel der voorstel len kan zyn. Er bestaat een streven bij de kerkelijke partijen, om het schoolgeld op te drijven. Zy moeten dat doen om de concurrentie met hun Christelijk ouderwijs. Mochten de heeren daaraan twijfelen, laten ze dan de redvoeringen van de heeren Fransen en Hovy, dezer dagen in de Eerste gehouden, maar eens nalezen. De Voorzitter: Ik verzoek U bij de zaak te blijven. De heer Oosterman: U hebt gelijk, maar ik ben toch niet ver buiten de orde. 't Is toch niet te gewaagd, dat de overtui- giiig,die den Burgemeester zijn nota deed in dienen, ook te danken is aan die actie. En nu zeggen de heeren wel: het staat toch 10 tegen 9. Maar do heeren van het Mid delbaar Onderwijs schijnen dan een benij den8waardig vertrouwen te bezitten in de vrijzinnige raadsmeerderhoid. Dat heeft Spr. echter niet. En letten we op den gang van zaken, dan zien we, hoe rechts gewoonljjk wel pal staat. Maar bij links komt het bij belangrijke voorstellen nog wel eens voor, dat een der leden met de handen in het haar zit en niet weet naar welken kant hy zijn stem zal laten gaan. Dit i6 wel ie waar de politiek er bij halen, maar we mogen deze kwestie ook wel eens van die zijde bezien. Ons lager ondorwijs toch is vrijwel gedesorganiseerd. Er is een dringende behoefte aan verbetering. Laten we dus hetgeen we nu krygen aannemen en dan aanstonds ons vaardig maken om op meerdere verbeteringen aan te dringen. Want de voordeden zijn toch niet zoo ge ring. De heer Kerkkamp is gevallen over het minimum vau f 2000 voor de scholen A. en B. Maar hij heeft vergeten, dat de ouders die nu in 4e, oe en 6e klas f40 moeten betalen, bij de nieuwe regeling maar f 24 moeten betalen. Dat .naakt dus over die zes leerjaren een verschil van f 51. Ook de ouders, die hun kinderen naar de scho len C. on D. zenden, winnen er bij. Ruim 80 pCt. er van zal minder schoolgeld be talen. En nu vindt de heer Kerkkamp dat minimum van f2000 veel te hoog. Spr. vindt dat ook. Maar als nu ouders dief 24 niet kunnen betalen, hoe zullen ze dan later de f60 betalen voorde H.B.S.? Ja, zal de heer Kerkkamp zeggen, dat moet ook geregeld worden. Zeker, dat moet, maar niet aan den vooravond van de behandeling der thans aanhangige voorstellen. Eerst deze verbeteringen binnen gehaald en dan bij voortduring ijveren Toor de verbetering van on9 onderwijs. De Voorzitter: Ik moet u verzoeken u te bekorten. De heer Thiel: Stel een termijn. Het gaat niet aan, dat iemand, die niet eens namens een vereeniging spreekt, zooveel tijd in beslag neemt. De Voorzitter: Ik stelde geen termijn omdat er maar twee heeren het woord verlangden. De heer Oosterman heeft nu ongeveer 25 min. gesproken, en er moet nog tyd overblijven voor repliek. Overigens heeft de heer Thiel het woord nog niet. De heer Oosterman: Dit is slechts een intermezzo. Ik had nog veel meer, maar zal dan eindigen. Dit wil ik nog zeggen. Laten de leeraren by het M. O. zoo doorgaan met hun belangstelling voor het lager onderwijs; laten zy mot ons werken om verbeteringen te kiygen. Zij kunnen dat mogelijk nog beter dan wy, want ze komen meer in aanraking met de menschen, die gewicht in de Behaal leggen. Maar als ze het werkelijk goed meenen met ons lager ondeiwijs, laten ze dan er niet op hameren, dat deze voorstellen uitgesteld worden, want niet onwaarschijnlijk is uitstel hier achteruitgang. De heer Gerritsen wyst er op, dat uitstel zal beteekenen uitstel voor een jaar, met het oog op het bouwen van een nieuwe school. De heer van Mechelen spreekt als secr. der S. D. A. P. voor uitstel, omdat hot 7de leerjaar ontbreekt en omdat voor de scholen 3de soort geen kosteloos onder wijs is toegestaan. De heer J. M, Thiel waarschuwt te gen de groote verwachtingen van M.U.L.O. en Handelsschool en wyst op de waarde van het einddiploma H. B. S. De voor stellen bevatten goede punten voor de ar beiders en de Bergbewoners, maar de mid denstand wordt het kind van de rekening. Verder meent hy, dat, wanneer Amersfoort geen lagere school heeft, waar voor een koopje ook Fransch wordt gegeven, men zal zien gebeuren, dat men de byzondere school volpompt. De ouders zullen zeggen: Onderwijs met Fransch f 25, onderwijs met Fransch -f- Christelijkheid 7, 8 off 10 dus: ik zend myn kind Daar de Christelyke school. De heer A. B. v. d. Klein zegt, dat eerst deze voorstellen moeten wordeD be handeld en dan kunnen we verder gaan. Laten we nemen, wat er ligt. Er is iets, dat ons wat verder brengt; laten we dat nemen en dan gezamenlijk werken om nog verder te komen. Er is oen tijd geweest, dat in de Arend vergaderingen werden gehouden over aan sluiting tusschen L. en M. O. Spr. had du ook eens een briefje voor zoo'n vergadering verwacht, daar hadden we dan eens over de wenschen van de leeraren kunnen spre ken. Maar niet om deze voorstellen tegen te houden. Zeker er ontbreek Dog wel wat aan. Er staat niets in omtrent schoolartsen en ook niets omtrent de salarissen der onderwijzers. Dat is ook in het belang van hetonderwys,dat die eeos verbeterd worden. En daarom verheugen we ons juist zoo over de belangstelling der leeraren in ons lager onderwijs. Zij hebben nu een ver- eenigiDg en we zullen wel eens by de heeren aankloppen en met ons te yveren voor verbetering. De hoer Thiel heeft gesproken van „den Berg", en nu kom ik tot den heer Thiel, maar een beetje anders dan hij bedoelde. Wij krijgen nu gelegenheid een eindje den berg op te gaan, d.w.z. wat vooruit te ko men. Laten we dat niet in gevaar bren gen, maar aangrypeu en dan overwegen, wat we verder kunnen krygen. De heer Schellinger spreekt als belanghebbend ouder en vindt, als deze regeling wordt ingevoerd, reeds een be langrijk besparing wordt verkregen op de dure schoolgelden. Dit wordt dan ook door zeer vele ouders toegejuicht. Alleen is te betreuren, dat B. en W. niet beneden de f2000 gaan, daar de ambtenaren hun jon- gcnB naar de H.B.S. moeten sturen, willen ze althans in dezelfde betrekkingen van hun vader komen. De heer Kerkkamp krijgt hierna het woord voor repliek. Hij erkent, dat er veel goeds in de voorstellen steekt, maar de bezwaren tegen de schoolgeldregeling en tegen de regeling van het Fransch blijft hij handhaven. Uitstel behoeft volstrekt niet van zoo langen duur te zyn, als er maar gelegenheid bestaat de wenschen der burgerij tot uiting te brengen. Spr. meent dan ook, dat ieder die het wel meent met ons onderwijs, voor uitstel moet zyn. Daav

De Eemlander | 1912 | | pagina 2