DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 47. ZATERDAG 24 FEBRUARI 1912. 9e JAARGANG. Bij dit nummer bslioort 'n BIJVOEGSEL. BUITENLAND. BINNENLAND. ALLERLEI. Hoe de gevolgen der dure tijden te verhelqen. DE LANDER. Hoofdredacteur: Mr. If. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KI.EIKR H.tAU'A. Telef. Interc. 183. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0,10. (By abonnement belangrijke kortiug). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kautoc Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg- Binnen-en Baitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76- 78 Amsterdam *(&l. A^CZ<7?tM. De heer P. B. J. FERF, lid der Tweede Kamer voor Hoorn, thans tot Lid der Eerste Kamer gekozen De heer Ferf be hoort tot de Liberale Uuie. Eek Soc.-Democratisch Presidium. In het vorstendom Schwarzburg-Rudol- stadt, waar de socialisten bij de laatste verkiezing de meerderheid in den Landdag gekrogen hadden en waar zij gisteren nit hun midden een voorzitter en een onder voorzitter gekozen hebben, zouden de soci alisten de regeering gisteren als antwoord op de troonrede, die eergisteren gehouden is, een ultimatum in den vorm van een reeks socialistische eischen stellen Als deze eischen afgewezen worden, zullen zij wei geren de begrooting goed tc keuren, en alle verdere onderhandelingen afbreken. De Belgische minister 7an oorlog. De koning heeft het ontslag van den minister van oorlog aangenomen. Volgens de bladen, had de minister van oorlog reeds sedeit geruimen tijd het plan opgevat om zijn ontslag te nemen. Daarbij kwam nog, dat de minister-president in het parlement bepaalde mededeelingen had ge daan omtrent zijn plaunon tot reorganisa tie van het leger, die hij nu zelf als tus- schentijds minister van oorlog zal uitvoeren. De dreigende staking. Over den uitslag der conferenties, die de Engelsche regeering gisteren heeft gehou den met de vertegenwoordigers der mijn werkers en der mijudirecties wordt slipte geheimhouding bewaard. Een meiueigenaar uit Wales heeft echter in een onderhoud verklaard, dat de conferentie uiteen is ge gaan zonder tot een nieuw resultaat te komen. Volgens sommige Engelsche bladen is er echter kans op uitstel der staking, wat natuurlyk reeds veel gewon nen zou zijn. Het bestuur van den mijn werkershond, dat Dinsdag a.s., dus 3 dagen voor den lcu Maart, opnieuw mot Asquith zal confereeren, heeft de bevoegdheid de opzeggingB-kenniBgeving op later te stellen. Intusschen blijft de admiraliteit vooi alle zekerheid zooveel mogelijk steenkolen voor de vloot opkoopen. Op een vergadering van den bond van transportarbeiders te Manchester is besloten de mijnwerkers in geval van staking te steunen. Dit beteekent, dat de transportar beiders zullen weigeren kolen uit het buiten land te verwerken. Socialisten Congres. Het congres der Franscbe socialisten in Lyon is gesloten. Het belangrijkste besluit is^geweest dat betreffende de uitlatingen in de Kamer van de socialistische afgevaar digden Compére Morel en Ghosquière, die uitdrukkelijk de directe actie en de sabotage hadden afgekeurd. De volgende motie werd naar aanleiding hiervan aangenomen„Het congres erkent dat beide genoemde afge vaardigden met hun redevoering in de Kamer geen ander doel nastreefden dan bet belan? der arbeidersklasse te bevorderen en dat het hun inderdaad een gevaar voor komt, de arbeiders op te zetten tot stelsel matige gewelddadigheden. Het congres her innert in deze aan de ten dien opzichte genomen besluiten op de partijdagen van Landes, Limoges, Nancv, en Toulouse en het internationale congres te Stuttgart, en het noodigt de arbeiders uit, zich aan die besluiten te houden". Portugeesche Gevangenissen. In een der Portugeesche gevangenissen, te Alemquer, is opstand uitgebroken. Een honderdtal gevangenen kwamen in het be zit van wapenen, vijlden de tralies hunner cellen door, kwamen er uit, overmeesterden de bewaarders en konden eerst oa een heet gevecht met soldaten weer opgesloten worden. De Socialistische Roosevelt. Wij hebben gisteren melding gomaakt van de rede, die de oud-president Roosevelt heeft gehouden te Columbus in den Staat Ohio; in deze rede blijkt Roosevelt niet alleen zich uitgesproken te hebben voor een referendum en 't afzetten van rechters bij volksbeslissing, doch hij heeft ook ver klaard, dat hot volk boven de wetten stond en dat het de macht moest worden gege ven om een rechterlijk vonnis te niet te doen. Deze uitlating van den oud-president op ziju verkiezingsveldtocht want zijn rede te Columbus is niet auders dan een ver kapte verkiezingsrede tegen Taft geweest heeft, volgens een telegram uit New-York in do goheelo Unie verbluffend gewerkt. De Sun verklaart, dat de opheffing van een langs gerechtelijken weg gevolgd vonnis door eeD volks-stemming, de meest verras sende eo, uit ecu oogpunt van gezond men- schenver8tand bekeken, het dolzinnigste voorstel is geweest, dat ooit door een Staats man is gedaan. Volgons denzelfden berichtgever beschou wen de politici eu de pers algemeen wat Roosevelt to Columbus over het trustvraag stuk heeft gezegd, als het radicaalste, wat ooit in de Unie door een Staatsman ia ver kondigd. Zij noemen zijn rede zuiver socia listisch, en men gelooft algemeen, dat Roo sevelt's uittreding uit do republikeinsche partij hiermede een voldongen feit is gewor den. Dat hij nu nog candidaat zou worden gesteld door deze partij, wordt voor onmo gelijk gehouden. De Chineesche Republiek. Men verwacht dat Joean Sji Kai ten slotte zal bezwijken voor den aandrang der leiders in Nanking, om daarheen te komen en de inrichting der republiek te bespreken. De deputatie onder Tang Sjao Ji moet hem daartoe overhalendeze hoeren zullen vermoedelijk morgen of overmorgen in Peking zijn en men heeft hoop dat Joean dan spoedig mee teruggaat naar Nanking. De quaestie wat de hoofdstad zal worden: Peking of Nanking, zal worden uitgemaakt door een nationale vergadering. Uil Matidsjoerije komen berichten, dat de Japanners meer dan ooit de landstreek als hun eigen gebied beschouwen. Er is zelfs een Japansche gouverneur aangesteld. Inder daad zal Japan, nu China zich gaat moder- niaeeren spoedig zijn slag moeten slaau en Maitdsjoerije officieel inlijven, waarvan een grooi deel reeds feitelijk zich in de macht van Japan bovindt. Chineezen-Opstootjes. Blijkens een van den Gouverneur-Gene raal van Nederlandsch-lndië ontvangen te legram zijn ter gelegenheid van de viering van het Chineesch nieuwjaar te Batavia en te Soerabaja ongeregeldheden voorgekomen te Batavia naar aanleiding van den last om de republikeinsche vlaggen weg te nemen, te Soerabaja zonder bepaalde aanleiding. De rust is op beide plaatsen hersteld, doch de zaken hernamen nog niet geheel haren gewonen loop. Openbare Lebszaal te Utrecht. Onder zeer groote belangstelling is gis termiddag het nieuwe gebouw van de Openbare Leeszaal te Utrecht geopend. Gesproken werd door Mr. A. de Graaf, voorzitter, Prof Mr. VV. L. P. A. Molon- graaff, eere-voorz., Dr. D. Bos, Dr. J. Tb. de Visser en Jhr. Mr. E. A. van Beren- steyn. Tegen subsidie voor bijzonder onderwijs. In de Donderdag gehouden vergadering van de liberale kieavereeuiging te Utrecht werd besloten, de volgende motie te publi- ceeren: „De vergadering, enz., is van oordeel, dat subsidie uit de gemeentekas, ten be hoeve van bijzoDder aectarisch onderwijs, van welken aard ook, niet is in het alge meen belang". De Moord Te Bf.kk. CVatte H a Niet alleen in Beek en omstreken, het kleine Greldereche plaatsje, maar in het ge- heele land heeft de afschuwelijke moord die op de kleine Maric Hartjes is gepleegd, ontroering gewekt. Yan het ongelukkige slachtoffer Marie Hartjens geven wij een foto. Er is veel geschreven over de zoo zeer ver hoogde prijzen van bijna alle onze voedings middelen, maar wij wenschen hierdoor eenige praktisch uitvoerbare wenken te geven, hoe men zich voor hetzelfde bedrag meer en betere voedingswaarde kan verschaften. Hoewel men, door zijn geringe percentages aan eiwit en vet, bezwaarlijk alleen van brood kan leven en zulks bovendien te eentonig zou zijn, is 't door ziju boog gehalte aan koolhydraten, geschikt om, in 't bijzonder aardappels en vele soorten van groenten, boonen enz. te vervangen, daar brood, in verhouding tot zijn voedingswaarde en zuiverheid, veel goedkooper is. Het tekort aan eiwit en vet, waarvan men per etmaal slechts een gering gewicht behoeft, kan door een doelmatige keus voor zijn middageten eu de gewoonlijk bij brood genuttigde eetwaren, gemakkelijk worden aangevuld. Bovendien is goed brood een zuiver voedsel, zouder eenige schadelijke bijwerking, zooals vooral voor kin deren, door veel aardappelen enz. kan worden veroorzaakt. Door onze vorige feuilleton-ad vertentie „omtrent ons dagelijksch brood" is het genoegzaam bekend gemaakt hoe wij de granen volkomen zuiveren en er alle schadelijke (vooral zaden als bolderik) en niet voedzame (als kat) besiauddeelen uit halen door een groot aautal automatisch werkende machiues, elk voor eene andere noodige bewerking, Wij vestigen speciaal de aandacht op Melkbrood (bereid met volle koemelk,), 9,13, en 18 cent. Moutbrood (geen gewoon meelmet een extract,) doch van gemoute tarwe in haar geheel) 10 cent. Gezondheidsbrood (luchtig) 7, 11. en 17 cent. Munitiebrood [vast militair-brood] 9 cent Verpakt Zoet Roggebrood [met rietsuiker) 10 cent. Roggebrood [alleen ongebuild roggemeel], verpakt 10 cn onverpakt 30 cent. Verpakte Luie Tafelbeschuit, 7 voor 5 cent. Fijne 8 voor 5 cent. Dessertbeschuit 12 voor 5 cent. Luxe Theebeschuit 14 voor 5 cent, Luxe Ontbijtkoek, 30 c.m. 20 cent. Dèlicieux 28 10 cent. Thomasvaer's 30 10 cent. Beschuit en koek zonder ons etiket, is niet van ons fabrikaat en gelieve men te weigeren. De eerste kruideniers- en comestibles-h ndelaars in geheel Nederland [alhier Oostervee Water schot, Duchatel, Stuurman, van der W erff, J. van Poorn enz.] leveren onze beschuit, biscuits, gevulde fantasiewafels [prinsesse- boonen, sigaren, tarweareu enz., gevuld met zuivere frambozenjain. melk-choco- lade enz.] en andere artikelen. In minder waardige winkels mogen onze artikelen met worden verkocht. Hoewel tarwe en rogge thans kostbaarder zijn dan in enkele vroegere jaren, zijn, door ons 10 pCt. dividend, onze brood prijzen toch ongeveer even laag- waartoe wij in staat zijn door onzen vecl vermeerderden omzet. Door groote voorraden en voorkoopen, kunnen wij aan onze geregelde afnemers garandeeren, dat gedurende dezen winter onze broodprijzen niet zullen worden verhoogd, hoe duur de graanprijzen dan ook mochten zijn. Bedragen tot ongeveer f50, - werden als dividend per gezin uitgekeerd, hetgeen per kalenderjaar in Februari geschiedt. Meursiug's Machinale Fabriek van Gebak Amersfoort.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1