DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 48. MAANDAG 26 FEBRUARI 1912. 9e JAARGANG. Nog is het tijd BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. 1). J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: HI.GIKE HtiO Telef. Intere. 18». Prijs der Advertentiifn: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor icdoren regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, on reel, van bniten het kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen* en Buitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Reeds meermalen ziju in Amoisfoort stemmen opgegaan voor de oprichting van een Volksbad on ongetwijfeld zullen wij in den komenden zoaier opnieuw deze weusch vernemen. Het is begrijpelijk, dat juist in tijdon, waariü het gemis het moeBt gevoeld wordt, ook het meest aangedrongen wordt op de voorziening in die behoefte; leefden wij in een sprookjesland, waar het tafeltje-dek-je tot de mogelijkheden behoort, de wcnsch zou slechts uitgesproken behoeveu te zijn, om vervuld te worden. Wij leven helaas misschien ook wel niet helaas niet in zulk 'n sprookjesland en wie nu in de zomermaanden roept cm volksbaden kan cr zeker van zijn, dat z'o klachten niet baten zullen, aangezien zelfs het meest voortvarende gemeentebestuur zulk 'n inlichting niot uit den grond kan tooveren. Ru is het eigenaardige, dat de zomer warmte ternauwernood voorbij is, of de stemmen, die zou luide om volksbaden liepen, verstommen en zwijgen negen maan den lang; totdot het weer te zomeren be gint en de behoefte zich opnieuw in volle kracht gevoelen laat. In koor klink dan weer hot geroep om 'n volksbad, maar 't is gelijk 't vorige jaar: te laat. Wij weten niet, of het misschien ons gemeentebestuur gegaan is gelijk zoo ve len; of het bezield geweest is met de beste voornemens en in de heete dageu van 1911 tot zich zelf gezegd heeft: een volksbad moet er komen; maar in herfst en winter, toen zooveel andere dingen de aandacht vergden, daardoor geheel in beslag geno men is en eerst, als de nieuwe zomer ons verrast, zich de goede voornemens herin neren en de niet-uitvoering betreuren zal. Het lijkt ons daarom nuttig liet geheu gen van ons gemeentebestuur nog eens op te frisschen en te herinneren aan de inge zonden stukken en adressen der burgerij, waardoor verleden zomer gepoogd is de aandacht tc vestigen op het gemis vaneen volksbad te Amersfoort. Het is nu Februari; mogelijk zou met cenigen spoed nog voorkomen kunnen worden, dat het gemeentebestuur a.s. zomer opnieuw in gebreke gesteld wordt. Volksbaden is niet een eisch des tijds geworden maar het altijd geweest. Dat zoo langen tijd verzuimd ia in deze be hoefte te voorzien, mag geen reden zijn nog langer te talmen; integendeel, wie het langste wacht, moet hec eerste geholpen worden. Vóór alles dient er dus 'u volks bad te komen. Op het nut van volksbaden, zuo zulks voor sommigen nog betoogd moet worden, zullen wij 'n volgende keer terug komen. Het zal raadzaam blyken, bij dit volks bad meteen onder te brengen de schoolba- den, die er natuurlijk toch ook eenmaal komen moeten. Ook elders, ook in groo- tere stedeu dan Amorsfoort, zijn dio twee inrichtingen gecombineerd en dit zal dus ook hier wel geschieden. Haar dit zal tengevolge hebben, dat de installatie meer tyd zal vorderen en onge twijfeld zal de heele zomer daarmee wel heen gaan. Nu is 'n volksbad wel niet alleen voor de zomermaanden maar in dien tijd wordt do behoefte toch het meest gevoeld. Het zou ot>8 daarom wenschelijk lijken niet met de opening te wachten tot beide inrichtingen gereed zijn maar reeds dezen zomer 'n volksbad, zij het slechts van tij- delijken aard open te stellen. Juist de tijdelijkheid zal mogelijk maken, wat mis schien niet zou kunnen geschieden, zoo het de blijvende oprichting gold. De Oorlog. De Italiaansche kruisers „Volturno" on „Garibaldi" hebben Vrijdag de onmiddel lijke overgave der voor Beiroet liggende Turksche kanonneerbooten gecischt Nog voor de gouverneur tijd had daarover te onderhandelen, hadden de Italiaansche oor logsschepen de kanonneerbooten reeds tot zinken gebracht Het douanokaDtoor en andere gebouwen bij de haven zijn be schadigd, 60 tnenschen werden gedood Do bevolking is, door een panischo vrees be vangen, naar de Libanon gevlucht. Een officieel telegram uit Constantinopel bevestigt dit bericht, doch maakt geen mei ding van verlies aan mcnschenlevens. Naar in olficieelo kringen wordt gelooid, was het de bedoeling dor Italianen om het Ho hammedaan6che fanatisme te tarten, waar van een moordpartij op christenen het ge- volg zou kunnen zijn. By het bombardement hebben de for ten zoowel als de Turksche kanonneerboo ten het vuur der Italiaausche oorlogssche pen beantwoord. Een dor kanonneerbooten werd in den grond geboord; een andere vloog io brand en werd vernield Een ge deelte der lichte bewapening van dit laatste oorlogsvaartuig was reeds ontscheept. De Vali nam maatregelen om de rust iu de stad te herstellen. 15 personen werden gedood, een honderdtal werd gewond. Volgens een nader telegram uit Beiroet heeft de menigte zich van de wapenmaga zijnen der regeering meester gemaakt. Ter wijl de Vali met den commandant der kanonneerboot „Avrillali" een bespreking had in zake de overgave van het schip hebben de Italianen het paleis gebombar deerd. De Turksche torpedobaot heeft zich zelf in de lucht doen vliegtn; de „Avril lali" heeft zich overgegeven. Toen de Turksche schepen buiten ge vecht waren besteld, is het Italiaausche eskader weer vertrokken. Er heersoht te Beiroet groote opwinding; tegen de vreemdelingen hebben betoogingen plaats gehad, waarbij oen Rus is gedood. In een officieusc Italiaansche nota wordt gezegd, dat ten gevolge van de aanwezigheid voor Beiroet van twee Turksche oorlogs vaartuigen bestemd om het vervoer van oorlogscontrabande te vergemakkelijken en om Italiaansche bchepon, welke troepen vervoeron aan te vallen, is aan de Italiaan- i ache oorlogsschepen bevel gegeven de Turk sche oorlogsvaartuigen van Beiroet op te brengen of ze te vernielen. De Groothertog van Luxemburg f. Na langdurige ongesteldheid is gisteren de groothertog van Luxemburg in den ouderdom van 59 jaar overleden. Groot hertog Wilhelm was in 1905 zijn vader, Groothertog Adolf, opgevolgd na reeds 3 jaar het regentschap waargenomen te hebben. De ovcrledon vorst was de laatste mannelijke telg uit hot huis Nassau. Zelf Protestant, heeft hij zijn 6 dochter uitzijn huwelijk met een Portugeesche Prinses in den roomschen godsdienst doen opvoeden. Hij wordt opgevolgd dooi zyn oudste dochter Haria, die thans 17 jaar oud is. Een neef van den overleden groothertog, de graaf van Nasniu-McreDberg, geboren uit een morganatisch huwelijk vau den broeder van Groothertog Adolf, is door eeo wet van 1907 van de opvolging uitge sloten geworden. Yaccinedwang in Belgiö. De Belgische Hinistor van Binnenland- sche Zaken heeft een ontwerp ingediend tot aanvulling der bestaande gezondheids wet; o. a. is daarin de vaccinedwang neer gelegd. Vermeerdering van Afgevaardigden. De Belgische regeering heeft bij de Kamer het voorstel ingediend om, op grond van de volkstelling van 1 Jan. 1911, het aantal Kamerafgevaardigden met 20, dat der Senatoren met 10 te verhoogen. Do Kamer zal dau 186, do Senaat 94 leden tellen. Vrouwenkiesrecht. Hinister Lloyd George was de voor naamste spieker op een ton gnnste van vrouwenkiesrecht op Vrijdagavond door het Nationaal Verbond van vereeniging voor vrouwenkiesrecht te Londen gehouden bij eenkomst. Uitgebreide politiemaatregelen waren ge nomen om den minister tegen een mogelijken aanval van suffragettes te beschermen, of schoon hij meermalen door uitroepen bij het uitspreken van zijn redevoering gestooid is. Lloyd George gaf den strijdbaren onder de voorstandsters van het vrouwenkiesrecht te keuneD, dat zij geen parlementslid of minister als verdediger van haar belangen zouden knonen krijgen, dio het kabinet en de liberale partij door het opdringen van zijn eischen zou willen verdeelen en ont redderen. Laat haar toch bedenken, riep hy uit, dat een nniouistisch kabinet nog minder gunstig gezind zou zijn jegens het vrouwenkiesrecht dan het tegenwoordig liberale. Het ingediende wetsoutwerp zou het middel verschaffen om bij amendement het vrouwenkiesrecht in te voeren, doch het moest een amendement zijn, dat alle partijen vereenigde, daar het anders ver worpen zou kunnen worden. Do minister was tegen een referendum, dat meestal onder verkeerde invloeden werkte. Hij was van meening, dat er nooit een tijd was geweest, dat het volk meer behoefte had gehad aan de bijzondere ervaring, het instinct en het medegevoel van de vrouw bij het bestier van zijn zaken, als tegenwoordig. Een rotte plek in het Fransche Leger. In een artikel onder dit opschrift trekt de Temps scherp te velde tegen het feit, dat er oen categorie bevoorrechte officieren bestaat dio in allerlei goed bezoldigde baautjes hun geboelen diensttijd te Parijs doorbrengen, doch nooit het actieve mili taire leven met den troep meemaken. Deze officieren, die, aldus de Temps als het ware spelevaren tneschen het Kabinet van den Hinister on allerlei com- missies, gaan in dagen van Hinisterieele crisis op pad, om zoo spoedig mogelijk te weten te komen uit welken hoek de wind waait om tydigf de opgaande zon te kun- nen aanbidden en versmaden het niet hier en daar een passend woordje te plaat sen, want het is voor hen een levensbelang, dat een persoonlijkheid aan het bewind komt van wien zij bevordering en decora ties kunnen verwachten en die hen inhun geliefd Parys zal laten, te midden van hun relaties en belangen. Die officieren hebben meestal stevige kruiwagens. Bovendien zijn zy uitmuntend op de hoogte van hetgeen er omgaat iu het Hinisterie: die kaart van het land ken nen zij uitstekend. Zij weten, hoe een reclame of een request iu den doofpot moet worden gestopt of behandeld, al naar gelang van den invloed van den betrokken persoon. En moeten zij eens een keer gedetacheerd worden, welnu dan zorgen zij wel niet vorder ge stuurd te worden danAincenncs of Versailles. Zij kennen de beteekenis van het spreek woord: uit het oog, uit het hart. En zulke officieren klimmen op tot de hoogste rangen, zonder eigenlijk ooit een commando gevoerd to hebben. Zeker, zij woonden wel manoeuvres bij of vertoefden in kampen doch altyd in liet gevolg van een generaal. Hun gezondheid heeft niets te lijden van het zware veldleven, zooals die hunoer kameraden, die boven dien een verantwoordelijkheid dragen, welke hun onbekend ie. Haar als er decoraties of bevorderingen in zicht zyn, dan zorgen zij wel linn deal binnen te halen. Zij lachen wat met de ministerieele aanschrijvingen. De Ministers gaan doch zij blijven. Goederen uit de Doode Hand. Naar in een bericht uit Boekarest ver luidt is in het Rocmeenach parlement bin- neukort de aanneming te verwachten van een wetsvoorstel, waarbij de Staat gemach tigd wordt, de goederen iD de doode hand te koopen. De Staat wil echter alleen den bebouwbaren grond onteigenen en hoopt daardoor een 500.000 II.A. bouwland onder honderdduizenden boerengezinnen te kun nen verdeelen, die daardoor voor verarming en ondergang bewaard zouden blijven. De stukken grond zullen onvervreemdbaar zijn en, van generatie op generatie, door erfenis onverdeeld otergaan. Op deze wyze hoopt men in Roemenië een sterken boerenmid- denstand te vormen, op wie de revolution- naire neigingen, die in de breede massa's sluimeren, geen vat zullen hebben. De Chineesche Republiek. De Fransche gezant te Peking heeft Vrijdag met het personeel van de legatie een bezoek gebracht aan Joean Sji Kai. Al de gezanten der groote mogendheden behalve die van Rusland en Japan, hebben zich thans officieel met den president der Chineesche republiek in betrekking gesteld.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1