WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. ME DEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 10.38 uar. De Bilt, 26 Februari 1912. Hoogste barometorstaud 768.2 m.M. te Coruna en Biarritz, laagste 738.7 te Sey- disfjord. Verwachting tot den avond van 27 Februari 1912. Toenemende, tijdelijk wellicht krach tige Zuidelijke tot Zuid-Westelyke wind. Gesteldheid van de lucht: Betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlyk regenbuien. Temperatuur: Iets zachter. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 764 zn M. Vorige stand te 12 uur 760 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteronF. 49 Laagste hedennacht.F. 3S Hedenmiddag 12 uurF. 50 Joean Sji Kai ontving Vrydag ook een deputatie van Protestanten te Peking, die hem haren dank kwam betuigen voor zijn welgeslaagde pogingen tot herstel van de orde, zonder dat er bloed behoefde vergo ten te worden. In antwoord op de toespraak van den leider gaf Joean Sji Kai te kennen, dat hij al het mogelijke zou doen om de thans nog voor verschillende godsdiensten be staande uitzonderingsmaatregelen op te heffen eu in het geheele land vrijheid van godsdienst in te voeren. Uit Moekden wordt bericht, dat het Ge nootschap der Onverschrokkenen aldaar aan Joean Sji Kai heeft doen weten, dat zijn leden zich gewapenderhand tegen de republiek zullen verzetten. Tot de leden van hot genootschap behooren o.a. de be kende Mongoolsche generaal Tsjaoersjoen en prins Tsaitse De Chineezen-relletjes op Java. De verwachting dat de Chineezen Zater dagmorgen hun toko's zoudon openen, is niet bewaarheid. Geen enkele der driehon derd winkels was geopend. Beweerd wordt, dat de opwekking, gericht tot de goed willige Chineezen, om hun winkels te openen, onmiddellyk gevolgd werd door een contra-order van de Macaoërs. Mis schien willen de Chineezen uit de verwik kelingen tevens munt slaan, door de re geering concessies af te dwingen. De straten in de Chineesche wijk zijn door cavalerie afgezet. Het is de bedoeling alle Macaoërs te arresieeren of 'oij verzet neer te schieten. De Europeeschc handelaars en financiers hebben vergaderd om de mogelijkheid te overwegen door het opzeggen van beleenin gen, het protesteeren van wissels, enz., de Chineesche handelaren tot toegeven te dwingen. Er zijn vyfhonderd Macaoërs zonder ver zet gearresteerd. Deze maatregel maakt grooten indruk op de Chineesche bevolking. De toestand is rustig. Gemeentefinantien. Uit de „Statistiek der Gemeentelijke- en Provinciale Financiën over 1909 Het totaal der outvangsten van alle ge meenten van het rijk bedraagt f 181,553,370, tegen een totaal der uitgaven van f 175,609,350. Alle gemeentelijke schulden bedroegen op het einde van 1909 tezamen f409,312,219, tegen f401,625,064 op het einde van 1901. Enkiiuizen— Stavoren. De stoombootdienst EnkhuizenStavoren is heden hervat Kamer van Koophandel. Zaterdagavond hield de Kamer van Koophandel en Fabrieken een openbare vergadering ten Raadhnize, onder voorzit terschap van den heer J. Ger. Kleber. Afwezig waren de heeren: H. Meursing, wegens ernstige ongesteldheid, W. van Hasclen en D. II. G. Kleber. Na opening der vergadering leest de secretaris de notulen van 27 Januari, welke worden goedgekeurd. Hierna doet de voorzitter mededeeling van de volgende ingekomen stukken: 1. De gewone periodieken, statistieken, verslagen enz. 2. Een verzoek van de Kamer van Koophandel te Heerlen, om toezending van het jaarverslag der Amersfoortsche Kamer. Zal door den secretaris gezonden worden. 3. Mededeeling van het Gemeentebe stuur van Amersfoort, dat de Raad de rekening en verantwoording over 1911 heeft goedgekeurd, zooals deze door de Kamer is vastgesteld. Voor kennisgeving. 4. Een schrijven van den heer L. R. E. de Bruyr., waarin hij, onder terugzen ding van de hem gezonden 6tukken, mee deelt, dat zijn bemoeiingen inzake een tram AmersfoortZeist, geen gunetig resul taat hebben gehad, reden waarom hij die zaak moet opgeven. Voor kenuisgeving. 5. Een verzoek van J. van Hees, agent van de Rotterdamsche boot, om een adres aan den Gemeenteraad, inzake verbetering van de Eem, te steunen. Adressant deelt mede, dat ouder de schippers een comité is gevormd om tc verkrijgen verbetering en uitdieping van den Eemmond, een licht op het Ooster- hoofd, uitdieping bij den Baarnschen dijk en van de Kleine Melm tot Amersfoort. De hoer Van Vollonhoven is er voor, hot adres tc steunen. De Voorzitter zou het comité wil len berichten, dat do Kamer altijd op de zaak attent is geweest en ze gaarue het verzoek zal steunen. Hij zou echter tevens willen verzoeken het adres ter inzage te ontvangen, voor het verzonden wordt Het bestuur der Kamer, kan dan een adhaesie adres verzenden. Aldus wordt besloten. 6. Een schrijven van den heer Erijda te Utrecht met verzoek, hem een afschrift te willen doen toekomen van het adres, indertijd door de Kamer verzonden, inzake hot cheque- en giroverkeer. Is door den secretaris reeds aan voldaan. Aan de orde is hiernahet eerste ont werp zomerdienstregeling op de spoor wegen. De heer E y 8 i n k wijst et op, dat men tot nog toe, om aansluiting in Utrecht te krijgen met den trein naar het zuiden, in verbinding met den trein op België en Parijs, te Utrecht een half uur moet wach ten. Nu komt in de zomerdienstregeling het locaaltreintje 9.02 in Utrecht aan en de trein vertrekt 9.08. Wie vlug is, zal dus net tyd genoeg hebbeD, maar menigeen zal 9.08 niet meer halen. Hij gelooft, dat die tijd te kort is. Als nu het locaaltje eenige minuten vroeger aankwam, was er tijd ge noeg om de aansluiting te halen. De Voorzitter vindt het ook niet aangenaam te moeten wachten. Het locaal treintje zal nu 8.25 vertrekken van Amers foort, in plaats van 8.30. Maar het is wel eeu locaaltje en er wordt niet voor inge- Btaan, dat het op tijd komt, zoodat het altijd eenigszins gewaagd is, daarmee te gaan. Want mis je de aansluiting, dan kom je eerst belangrijk veel later in den Bosch. De heer E y s i n kDe eenige trein, die. aansluiting geeft is 8.19, welke 8.40 in Utrecht is. De Voorzitter: Ja, die trein van 8.19 is 9.56 in den Bosch en dan moetje 28 minuten wachten in Utrecht. En daarbij heeft deze trein alleen maar le en 2e klasse. Daarom zou ik wel willen voorstellen, om den minister te vragen, of daar niet iets aan te doen zou zijn. Aldus wordt besloten. Hierna wordt de vergadering gesloten. Nrd. Slagersgezellenbond. De Ned. Slagersgezellenbond hield gis teren ziju 10de jaarvergadering in de Kei zerskroon alhier, welke werd bijgewoond door afgevaardigden van alle afdeelingen, benevens door twee Duitsche collega's De voorzitter van bet Hoofdbestuur, do lieer K. Rogoor uit den Haag sprak eeu welkomstwoord r-u bracht hulde aan de afdeeling Amersfoort voor de vriendelijke ontvangst eu voor de prachtig versierde zaal. Daarna ging hy uitvoerig het werk van den Bond in het afgeloopen jaar na. Het jaarverslag en het financieel verslag werden na eenige discussie goedgekeurd, terwijl van verschillende zijden critiek word geleverd op het beleid van den redacteur van het Bondsorgaan. De tegenwoordige redacteur, de heer G. P. Taverne te Rot terdam had geen lust verder aan te blijven, waarna gekozen werd als zoodanig de heer I. S. Arbeid te Amsterdam. Eeu voorstel van het Hoofdbestuur om de uitkeering bij overlyden te verlagen tot f 75 werd verworpen en een voorstel van Rotterdam om dit bedrag op f 100 te stellen, aaugenomen. Eveneens werd verworpen een voorstel om het ziekengeld te verlagen. Besloten werd verder om de algemeene vergadering steeds te Utrecht te houden, terwijl de zetel van het Hoofdbestuur blijft gevestigd te 's-Gravenhage. Tot leden van hot Hoofdbestuur werden gekozen de heeren: G. P. Taverne te Rotterdam, II. Knuit te Breda, J. Alt te Leiden eD Th. van Eijsden te Dordrecht. Met algemeene stemmen werd aangeno men, de volgende, door de afdeeling Am sterdam ingediende, motie: De Ned. Slagersgezellenbond, bijeen ter vergadering op 25 Februari 1912 te Amers foort; overwegende, dat het de taak van den Staat is, om oude en invalide arbeiders en arbeidsters op 60 jarigen leeftijd te pen sionnee ren; kennis nemeude van de motie Troelstra, waarin de Regeering wordt uitgenoodigd om eer. directe uitkeering te verschaffen aan een deel der oude arbeiders(sters), die den leeftijd van 70 jaar bereikt hebben; spreekt als zijn meening uit, dat, hoewei genoemde motie-Troelstra niet geheel vol doet aan de meest billijke eischen, het evenwel noodig is, dat de motie woidt aangenomen; dringt bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal op aanneming daarvan aan. Wegens het late uur, de vergadering duurde van 's morgens 11 tot 's avonds 7 uur, kon de agenda slecht? voor een ge deelte worden afgehandeld. 't Vijfde S. V. S 41. Op het terrein aan de Koninginnelaan kreeg gisterenmiddag 't Vijfde bezoek van S. V. S. uit Utrecht. Onze militairen hebben, dank zij hun goede voorlinie, de Utrechtenaren met 41 er onder weten te houden. Het spel van S. V. S. was trouwens niet bijzonder, hoe wel er enkele heel goede krachten bij wa ren. Doelmau en verdediging waren heel goed, terwijl de spil buitengewoon hard en ook vaak heel tactisch werkte. Maar de rest was slap en vermocht dan ook niet veel. De voorlinie moest het verre afleggen by die van 't Vijfde, waar het zwakke punt juist meer in de verdediging zat. Aan gezien de Utrechtenaren echter geen schot hadden, konden ze het slechts eenmaal tot doelpunten brengen, ofschoon ze meermalen do kans er voor kregen. Bij 't Vijfde daarentegen was de voor linie het best, terwijl JaD de Boer met zijn schot vaak zeer zuiver was, zoodat het voor den doelman een toer werd, zyn net schoon te houden. Voor rust wisten de militairen dan ook tweemaal te doelpunten, terwijl S. V. S. het net niet kon vindeu. Daarna kroeg 't Vijfde de handen vol en vooral de verdediging van S. V. S. stond pal, zoodat het spel telkens gekeeld werd. Een goede doorbraak van S. V. S. had eindelijk resul taat, zoodat de stand 2l werd. Maar kort na elkaar werd door 't Vyfde daarna tweemaal in het net gokogeld, waardoor de moed er bij de Ulrechtenaren uit was. Ook 't Vijfde doelpuntte niet meer, zoodat de militairen een 41 overwinning mochten boeken. Quick II D. E. V. 3—0 Onder begunstiging van een heerlijk zonnetje had bovengenoemde wedstryd plaats, die voor Quick H een overwinuing bracht van 30. Over het spel valt weinig te zeggen. Indien de rooden na rust even vurig aangepakt hadden als voor rust, was do stand minstens 70 geworden. De ge makkelijkste kansen werden verknoeid, daar de heeren voor doel gekomen, huizeu hoog overschoten, in plaats van heel kalm te schieten. Schophuis leverde goed werk. De rest speelde over 't algemeen zeer ruw, vooral bij D. E. V.; éen speler werd het veld uitgezet door den scheidsrechter. Volgende week tegen A.W. 't beste beentje voorzetten, indien ge dien wedstryd verliest is uw kampioenschap weg. Ook Quick III moet dien dag winnen, wil ze kampioen harer afdeeling worden. De heeren zullen wel begrypen, wat er voor hen op 't spel staat. De paardenarts T. J. van Capelle, thans op non activiteit, wordt I Maart in actievcn dienst hersteld by den staf van het le reg. huzaren te Amersfoort. Voor de hedenavond te houden openbare vergadering der S. D. A. P. in het Valkje, waar de heer Kleerekoper van Amsterdam spreekt over „het eerste Staats- pensioentje" is door het bestuur van Patri monium gelegenheid tot debat aangevraagd. De Senaat der Rijksuniversiteit te Utrecht heeft het doctoraat in de Neder- lacdsche letteren honoris causa verleend aan den heer Jan Kalf, secretaris van de rijkscommissie voor de bescherming van monumenten van geschiedenis en kuust. Hedenmorgen omstreeks elf uur had in de Aldegondestraat een klein incident plaats. Bij deu bakker Gijsberse stond een boer met een wagen met takkebosscn,welke hij bij het afladen dwars had gezet. Nu kwam er een troep huzaren langs waarvan de officier den boer gelastte om de boomen in do hoogte te houden, om den troep te laten passeeren (hoewel de troep er ge makkelijk langs kon). De boer voldeed aan het verlangen, maar den officier ging het schijnbaar niet gauw genoeg naai den zin, want hij spoorde den boer tot meerdere haast aan. Deze liet daarop de boomen weer vallen en zei: de troep kan er zoo ook wel langs, wat dan ook bleek. De officier stuurde een korporaal naar het politiebureau om een agent. De troep trok verder, ter wijl de officier wachtte tot een politieagent verscheen en liet dezen procesverbaal op maken. AGENDA DagelijksBioscoop, Langestraat. 26 Föbr. Lezing Kleerekoper in bet Valkje. 3 Maart. Tooneel Uitv. Araersf. TooneelVer. Kunst na Arbeid in de Kelzerskioon. 4 Maart Lntb. Kerk. Lezing Prof. Eordtnans. G Maart. Openb. verg. afd. Amersfoort van de Ned. Ver. tot atsch. van Alc. dranken in het Vendnhuis. 7 Maart. Lezing Cheque- en giroverkeer in het Valkje. 10 Maart. Uitvoering Geheelonth. koor „Het dagende licht" in Amicitia. 15 Maart Kiesvereenigiug „Gemeentebelang" Spr. de heer Roodlxuyzen. 17 Maart. Feestavond afd. Amersfoort Ned. Ver. tot afschaffing van alc. dranken in Amicitia. 31 Maart. Jaarfeest Alg. Ned. Geh.onth. Boud in Amicitia. 29 April. Toonkunst. 30 April. Toonkunst. Opgave van de Veteeniging .HANDEL en N IJ V E R H E ID" van personen die zich in de Gemeente heb ben gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 14 tot en met den 20 Februari 1912. GEVESTIGD. Anna Geertrui Boerwinkel, echtg. van Jan Endendijk v. Johannesburg (Z.A.) naar Largestr. 126. Jan Hendrik Verheul, van Zeist naar Soesterw. 36. Grietje Heijn, v. Zaandam n. Eometr. 52. Regina Maria van Tellingen, v. Arnhem, n. Langst r. 51. Grietje de Meijcre v. Zeist n. 't Zand 37. Karei Hubcrtus Claeren, van Utrecht naar Muurh. 117. Martinus Joh. Kerssens, v. Alkmaar naar Aldegstr. 89. Aleida Hendrika van Moorst v. Stoutcnburg n. Kreupelstr. 9a. Johanna van Moorst, v. Stoutenburg naar Kreupelstr. 9a. Pieter Jacobus de Groot, v. Utrecht naar Konuingiunel. 1. Juliana Augusta ten Hoedt v. Wageningen n. Langestr. 77. Pieter Jacobus Kraan van Duitschl. naar Teutst. 6. Gerritje van Viekenhorst, v. Utrecht naar Langestr. 19. Willem Hoevers v. Watergraafsmeer naar Havik 14. Frederika GeertruidaHarreveld. v. Zwoller karspel n. Valkestr. 10. Cornelia Eonteijn, v. Kedichem n. Eemst. 48. Jan van der Geest, van Wageningen naar Zuids. 65. Hendrikus Paul Christiaau Friedrichs, van Loeneu n. Arnhweg. 28. Maria Cathariua Lucretia de Bruijn, van Arnhem, n. Wyersstr. 7.

De Eemlander | 1912 | | pagina 2