WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. INGEZONDEN. ALLERLEI, MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 10.45 uur. De Bilt, 29 Februari 1912. Hoogate barometerstand" 771.9 m.M. te Nice, laagste 733.4 te Yestmanoer. Verwachting tot den avond van 1 Maart 1912. Meest krachtige Zuid- AYestelyke tot Zuidelyke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt, wsarschynlijk regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 700 m M. Vorige stand te 12 uur 768 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 53 LaagBte hedennachtF. 45 Hedenmiddag 12 uurF. 54 zoo noodig ook troepen te ontschepen tot handhaving van de orde, dat Engeland eveneens plan heeft een aantal schepen te zenden en dat minister-president Poincaré Rusland verzocht heeft dit voorbeeld te volgen. Het spreekt vanzelf, dat Italië, de vierde van de beschermende mogendheden, met het oog op den oorlog, aan deze maritieme demonstratie niet kan meedoen. Do „Matiu" verklaart, dat de oproerige beweging op Kreta de mogendheden te meer verontrust, wijl zy vreezen, dat zij de voorloopster van troebelen op den Balkan zou kunnen zijn. Russische Toestanden. De Novoje Wremia, het blad dat gecenseerd kan worden den toestand in het rijk, en de regeering niet onguustiger te beoordeelen dan strikt noodzakelyk en onvermijdelijk is, bevat een artikel uit Tobolsk, waarin gruwelijke verhalen wor den gedaan over de ellende, die daar heerscbt, zonder dat de regeering iets doet, om die te bestrijden. De bewoners loopen langs de deuren der rijkeren en smeeken „in Christus naam" om een stuk brood. De laatste paarden zijn verkocht voor drie roebels per stuk. Er is geen enkel huis dier, geen stuk vee meer in het district. In 75 woningen, die de correspondent bezocht is geen pond meel meer. En de centrale autoriteiten weigeren de reserve- voorraden graan uit te deelen. De Zemstwo vroeg aan de regeering een bedrag van 90.000 gulden om de ellende te lenigen, doch kreeg nul op haar request. Volgens de Roessko Slowo heeft een lid van den Zemstvo te Samara aan een lid van de Doema uit Balokof het volgen de telegram gezonden: „De politie heeft mij verboden, om voor eigen rekeniDg warme maaltijden te verstrekken in de drie plaatselijke scholen." Dit telegram is ter kennis gebracht van do Russische regeering, wat echter, te oor- deelen naar hetgeen de Novoje Wremia berichtte, wel niet veel geholpen zal hebben. De Slowo weet verder nog mede te deelen, dat generaal Oeglitchinin, do com mandant der derde kozakken-sectie te Cheliabinksk iedere bulp aan de van alles ontbloote kozakken heeft geweigerd op grond, „dat het beschamend is voor kozak ken zich te beklagen...." De Armenwet in de '2e Kamer. By de voorgestelde behandeling van de Armenwet heeft de heer Vliegen het voor naamste amendement van de socialisten ver dedigd om voor noodlijdenden een recht op onderstand in de wet neer te leggen. De minister heeft dit met de onaannemelijk- verklaring afgeketst, terwijl de heer Drucker namen6 de commissie van voorbereiding wel den plicht der overheid erkende, doch daar om nog geen recht voor den arme gescha pen wilde zien. Met slechts enkele niet- socialistische stemmen voor, werd het voor stel verworpen. De heer Rink heeft een voorstel ver dedigd om gelden, die geschonken of ver maakt worden aan alle armen der gemeente, ook, voor een evenredig deel, aan het bur gerlijk armbestuur af te dragen. Het denkbeeld is èn door mr. Drucker èn door den minister bestreden. Het amendement is met 52 tegen 12 stemmen verworpen. De heor De Kanter heeft een reeks amendementen ingediend, welker financieelo gevolgen van groot gewicht zouden zijn. Maar hij heeft ze alle ingetrokken, liet eerste van de serie wilde do mogelijkheid van Rijkssteun aan dn met de armenver zorging belaste gemeenten scheppen, doch werd door Minister, commissie van voorbe reiding en andere spiekcis ontraden een en ander is door den Minister, met het dreigement van intrekking der wel, onaan nemelijk verklaard. Het had de algemeene sympathie en beoogde de gemeenten te ontlasten door 2 j der kosten van verzor ging van arme krankzinnigen ten laste des Rijks te brengen. Voor mr. Heemskerk moet de pertinente afwijzing moeilijk ge weest zijn, want gelijk terecht de heer De Geer in herinnering heeft gebracht, niemand meer dan hij heeft propaganda gemaakt voor het denkbeeld de gemeenten geheel te ontheffen van die uitgaven. Vrij vervoer over het IJ. In de gisterenmiddag gehouden raads zitting van Amsterdam werd met 21 tégen 17 stemmen aangenomen het voorstel-Van den Tempel om het vervoer met de pont veren over het IJ, kosteloos te doen ge schieden. Openbare Leeszaal. De Raad van Kampen besloot met 9 tegen 7 stemmen afwijzend te beschikken op het verzoek van het voorloopig bestuur tot op richting van een openbare leeszaal en bibliotheek, om een jaarlijksche subsidie van f 1000. Nederland en China. De correspondent van het „Handelsblad" te Batavia Beint: „De Vereeniging Soeporah te Soerabaja verzocht de tusschenkomst van het voor loopig bewind te Nanking. Het antwoord luidde, dat de Java Chi- neezen moeten gehoorzamen aan de lands wetten." Nader verneemt het blad dat bij het Chineesche gezantschap te 's Gravonhage geen enkel bericht is ontvangen tot be vestiging van telegrammen in de per3, volgens welke de Nankingsche regeering voornemens zou zijn, de terugroeping van onzen gezant te Peking te verzoeken. Het Roode Kruis. Gisterenavond hield bet comité Amers foort van Het Ned. Kruis een algemeene ledenvergadering in het Patronaatsgebouw aan 't Zand, onder voorzitterschap van arts J. W. Jorissen. Bij de opening sprak deze er zijn vreugde over uit, dat de belangstel ling, ook blijkende uit de talrijke opkomst, voor het werk van Het Roode Kruis, in Amersfoort zoo groot is. Ieder welden kend mensch moet ook wel sympathie ge voelend voor deze zaak, waarhij het doel is 't kort uiteenzet. Het doel is om in oorlogstijd aaD gewonde en zieke krijgs lieden hulp te verleenen, terwijl in vredes tijd hulp wordt verleend, overal waar dit ■oodig is. Om dat doel te bereiken zijn vier dingen noodig, nl. toewijding, ijver, kennis en geld. Vooral dit laatste is drin gend noodig. De kennis moet men leeren en daarom is dan ook in het afgeloopen jaar een cursus gegeven door dr. de Jong en arts Jorisen. Het resultaat vaD dien cursus is gunstig. Maar zij die den curshs gevolgd hebben zijn nu nog niet bokwaam zij moeten zich uu zelf verder bekwamen. De heeren deelnemers hebben daarom zich tot groepen vereenigd om dit te doen en hulp te verleenen, waar deze gevraagd mocht worden. Dat ligt geheel in de lijn van het Roode Krnis. Hierna brengt de secretaris een zeer uitvoerig jaarverslag uit, waarin gememo reerd wordt, hetgeen er alzoo is gedaan, na de oprichting'van het comité. Het verslag wordt met een woord van dank aan den secretaris goedgekeurd. Uit het verslag van de penningmeesteres blijkt dat het aantal leden is toegenomen met 16, zoodat dit thans 89 bedraagt. De Tokening sluit met een batig saldo van f 165.73. Do verschillende bescheiden van de re kening en verantwoording worden nagezien en accoord bevonden, waarna de penning meesteres onder dankbetuiging voor haar nauwgezet beheer, wordt gedechargeerd. Bij de nu volgende bestuursverkiezing worden herkozen de aftredende leden: mevr. v. d. Berg, mej. Azijnman en de heer Frederiks, terwijl wegens uitbreiding van het aantal bestuursleden van 8 op 9 gekozen wordt, mevr. van Ittersum. De voorzitter deelt nog mede, dat het plan bestaat een transport-verpleegcolonne te vormen. Verder wekt hij op, mede te werken tot uitbreiding van het ledental. De minimum contributie bedraagt slechtB fl. Ieder lid brenge een nieuw lid aan. Hierna wordt de vergadering gesloten. Verklaringen van Huwelijksvoltrekking. Naar aauleidiDg van een door verschillende ambtenaron van den burgerlijken stand tot den minister van Financiën gerichte vraag, of zy ongezegeld kunnen afgeven de ver klaringen van huwelijksvoltrekking, welke bestemd zyn om te worden overgelegd vóórdat tot het kerkelijk huwelijk wordt overgegaan, heeft de minister als zijn mee ning te kenntn gegeven, dat er geen twij fel bestaat, dat een verklaring van huwe lijksvoltrekking, afgegeven door ambtenaren van den burgerlijken stand, behoudens gevallen van gebleken onvermogen op zegel behoort te worden gesteld, zelfs al woldt zulk een verklaring afgegeven inden vorm van een onderteekend bericht, omdat het ook ie dien vorm blyft een stuk, door een openbaar ambtenaar in zijn kwaliteit on derteekeDd en opgemaakt met het doel om tot bewys te strekken. Naar den minister is medegedeeld, worden bedoelde verkla ringen sinds eenigen tijd ongezegeld afge geven. By de wijziging van de zegelwet zal worden overwogen, of voor het in art. 136 B. W. bedoelde bewijsstuk een vry- stelliDg in het leven kan worden geroepen. ZoolaDg de tegenwoordige zegelwet evenwel bestaat, behooren hare bepalingen te wor den nageleefd. Door de A. S. C. Olympia wordt Zondag 17 Maart een afstandsrit gehouden. De tochi gaat van AmsterdamUtrecht (via LoenenNieuwersluis.)De Bilt- Amersfoort— BaarnHilversumLaren NaardenA'dam. Bij Kon. besluit van 28 dezer zijn, met ingang van 1 Maart 1912, benoemd tot ritmeester bij het wapen der cavalerie, bij het 4de regiment huzaren, de eerste luitenant J. G. Pabst, van het 1ste regi ment huzarenbij de rij- en hoefsmidschool, de eerste-luitenant J. A. van Gellicum in structeur bij die inrichting. Zaterdagmiddag om 2 uur zal een Utrechtsch Studenten-olftal een wedstrijd spelen tegen Quick op Birk- hoven. Alhier is op 90-jarigen leeftijd over leden, de gep. generaal-majoor A. J. de Kaff. De overledene was Ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. De afdeeling Amersfoort van den Bond van Ned. Onderwijzers besloot in haar gisterenavond gehouden''vergadering toe te treden als lid der Vereeniging „Openbare Leeszaal en Bibliotheek". Verder werd een commissie gevormd, die zal trachten voor onderwijzers do gelegen heid open te stellen, gezamenlijk verschil lende inrichtingen van bedrijf te bezichtigen. AGENDA, DagelijksBioscoop, Langestraat. 3 Maart. Tooneel Uitv. Amersf. TooaeelVer. Ranst na Arbeid in de Keizerskioon. 4 Maart Lath. Kerk. Lezing Prof. Eerdmans. 6 Maart. Opeub. verg. afd. Amersfoort van du Ned. Ver. tot alsch. van Alc. dranken in het Vendnhnis. 7 Maart. Lezing Cheque- en giroverkeer in het Valkje. lü Maart. Uitvoering Qeheelonth. koor „Het dagende licht" in Amicitia. 15 Maart Kiesvereeniging „Gemeentebelang" Spr. de heer Roodhuyzen. 17 Maart. Feestavond afd. Amersfoort Ned. Ver. tot afschaffing van alc. dranken in Amicitia. 31 Maart. Jaarfeest Alg. Ned. Geh.onth. Bond in Amicitia. 29 April. Toonkunst. 30 April. Toonkunst, IBuiten verantwoordelijkheid der redactieJ Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik U plaatsing voor het volgende: In zijn ingezonden stuk maakt de heer Spelberg ook eon opmerking naar aanlei ding van het door mij in de vergadering van 19 dezer gesprokene. Was by op die vergadering aanwezig geweest en had hij mijn betoog letterlijk gevolgd, waarschijn lijk had hy zijne opmerking aan myn adres in de pen gehouden. In mijn betoog deed ik o.a. uitkomen, dat hoe men ook over het M. U. L. O. denke op het oogenblik en zeker ook in de naaste toekomst een joDgmensch, toegerust met een diploma van de 5 jarige II. B. S. meer kans van slagen heeft dan een jongeling in het bezit van het M. U. L. O. diploma. Als spoorwegambtenaar knoopte ik daar aan de mededeeling vast, dat een diploma 5-jarige H. B. S. onvoorwaardelijk vrijstelling geeft van het toelatingsexamen voor de betrekking van leerling-klerk bij de H. IJ. S. M., terwyl deze vrijstelling met een M. U. L. O. diploma slechts is te bekomen, indien de candidaat bij het eind-examen het cijfer „ruim voldoende" voor de door de H. S. M. verei9chte vak ken heeft verkregen. In verband met een en ander betreurde ik het, dat waar thans het M. U. L. Onderwijs tegen een billijk schoolgeld zal zijn te bekomen het, ook bij de nieuwe regeling, aan onders met bescheiden beur zen zoo moeilijk wordt gemaakt, hunne kinderen de opleiding tot de H. B. S. en de H. B. S. zelve te doen volgen. Een vergelijking tusschen het diploma 3-jarige H. B. S. en het idem M. U. L. O. is door mij niet gemaakt, noch bedoeld. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, Uw dw. dn., G. SCHELLINGER. Parijsche Misdadigers. Eer gisterenavond reed een automobiel waarin 3 personen zaten, in razende vaart door de reu d'Amsterdam te Parijs naar de Place du Havre. Ofschoon de bestuurder ziju auto volkomen meester scheen te zijn, koD bij door de onzinnige snelheid, waar mede gereden werd, een botsing niet ver mijden en reed de auto tegen een huurrij tuig op, waardoor de motor tot stilstand gebracht werd. Een politie-agent wilde proces-verbaal opmaken; de bestuurder evenwel trachtte er met een vaart vau door te gaan. De politieman sprong echter op den wagen toen op-eens van uit den auto op hem gevuurd werd, en de agent door drie revolverschoten getroffen, doode- lijk gewond nederstortte en kort daarop stierf. De auto snelde vervolgens de rich ting van de rue du Havre uit, een tweetal politieagenten bestegen daarop een parti culiere automobiel en een wilde jacht zou beginnen. Ongelukkigerwijze echter over reed de auto mot de agenten een vrouw, en moC9t derhalve stoppen. Intusschen had de andere auto van de verwarring gebruik gemaakt om er in ijlende vaart van door te gaaD. Een soldaat en een politie-agent trachtten per rijwiel nog het spoor te vol gen, doch, raakten dit weldra kwijt, toen de vluchtende wagen na door de rue Tron- chet, langs de Madeleine, en door de rue Royale over de Place de la Concorde, de Champs Elysées bereikt te hebben, tusschen andere voertuigen verdween. Evenwel had den de achtervolgers nog het nummer kun nen opnemen; dit nummer nu was dat van een uit de omgeving van Parys gestolen auto. De bezitter had daags te voren zijn wagen voor een groote reis uitgerust; er was een hoeveelheid van -57 liter benzine aanwezig, alsmede in een kist in den wa gen, een geladen revolver. De veiligheids politie is er van overtuigd, hier weder ie doen te hebben met een deel der zelfde bende misdadigers, die den kassierslooper Gabey in de rue Ordoner op klaarlichten dag beroofde, zwaar verwondde en er ver volgens met een auto van door gingen. De nasporingen worden aan ook motbyzonderen ijver voortgezet. Onvoorzichtigheid. Op de Hamburgerbrug te Utrecht is gistermiddag de 12 jarige d. B. van een sleeperswagen, waarop by geklommen was om mee te

De Eemlander | 1912 | | pagina 2