DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 62. VRIJDAG 1 MAART 1912. 9e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f 5.60. Per 3 maanden id. tl.Franco per post id. 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KI.RIXK UaAU U. Telef. Interc. is8. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f0.10. (B-j abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-eu Bnitenlandsoh Adrert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam De Oorlog. Het „Neue Wiener Abendblatt" verneemt van diplomatieke zijde, dat dooi de mogend- heden gewisselde inzichten over den vrede tusschen Italië en Turkije, tot dusver nog geen enkel resultaat hebben opgeleverd. Er zal niettemin met uitwisseling van ge dachten worden voortgang gemaakt. Een Italiaansche kruiser beeft Zalotin bij Homs gebombardeerd De vrijwilligers hebben zich tegen de ontscheping der Ita lianen verzet. De Italiaansche verliezen op 27 dezer zouden, naar uit Tripoli gemeld wordt, 14 dooden bedragen, waarvan 2 officieren en 100 gewonden, waarvan 11 officieren. De Crisis in de Eng. Mijnindustrie. De Engelsche bladen van gisteren meen den, dut de staking vrijwel onvermijdelijk was- De „Daily Chronicle" is overtuigd, dat de invoering van een minimum loon dooi de wet, de eenige uitweg is. Hiermede zal echter eenige tijd heengaan en de staking dus voor eeu zekeren tijd ouvermijdelijk maken. De „Daily Kews" schreef, dat wan neer de partijen niet tot overeenkomst ge- aken. de regeering haar tot een oplossing van het geschil moet dwingen. Aan het Parlement moet de eisch worden gesteld, hot minimum-loon wettig vast te stellen. Minimum-loon toch moet er komon. daar dit het eenige rechtvaardige loonsysteem is en daarom ook als een onvoorwaardelijke eisch voor een hervatting van den arbeid door de mijnwerkers is gesteld. De „Times'' die almede de staking voor onvermijdelijk hield, legt er inmiddels den nadruk op, dat het een goed voorteeken is, dat de mijn eigenaren in de districten Durham en Cum berland, die 60 pCt. der kolenprodnetie vertegenwoordigen, de voorstellen der re geering hebben goedgekeurd. Verscheidene mijneigenaren hebben in- tusschen Londen reeds verlaten om naar hun mijnen terug te gaan. Do meerderheid zal hedenavond vertrekken. In de mijndis- frieten blijft de stakingsbeweging een vol komen kalm verloop hebben. Naar gemeldt wordt, heeft minister Asquith nieuwe voorstellen aan de mijneigenaren voorgelegd, waardoor de onderhandelingen een nieuwe wending nemen; zij zullen heden worden voortgezet. Home Rule voor Schotland. In het Lagerhuis is Woensdag door dr. Chappie een motie ten gunste van een verleening van dezelfde rechten van zelf- regeering aan Schotland ingediend, als aan Ierland zouden worden toegestaan. De motie werd aangenomen met '226 tegen 128 stemmen. Het presidium van den Rijksdag. HetSeniorenkouvent van den Rijksdag dat, de datum voor de beslissende presi dentskeuze op 8 Maart heeft vastgesteld, rekent daarbij de 4 weken ua vorloop van •welke de keuze moet plaats vinden, vanaf den 9den Februeri, toen de Rijksdag voor de eerste maal de presidenten heeft geko zen. Het feit dat later de voorzitter Spahn en de ondervoorzitter Faasche bun ambt hebben neergelegd, heeft op de bepaling van den termijn geen invloed. Hoe de verkiezing den 8sten Maart zal uitvallen, is op het oogenblik nog geheel oozeker. Tusschen de partijen hebben, volgens de correspondent van de Frank furter Zeitung, nog geen onderhandelingen plaats gevonden om tot overeenstemming te geraken. Enkele pogingen daartoe, die ten doel hadden, de rechtsche partijen voor een nationaal liberalen voorzitter te winnen, hebben geen resultaat gehad. Het is zelfs de vraag of het wel lot onderhandelingen tusschen de partijen zal koinen, omdat de meeste zich zoo hebben gebonden, dat ze niet meer terug kunucn. Slangen aan de borst koesteren. Dezer dagen is in Duitschland de aan dacht gevestigd op de bezoekers van do keizerlijke paleizen en de genoodigden op de keizerlijke partijen. En nu heeft een blad eeno eigenaardige ontdekkiug gedaan. Het is gebleken dat nog niet lang geleden aan de keizerlijke tafel een man heeft aan gezeten, die daar allerminst behoorde. De heer Price Collier is een Amerikaansche milliaidair en naar het schijnt een vac de onaangename soort die zich verbeeldt dat een rijk man alles kan wagen. Eeue in beelding trouwens waarin de wereld deze menschtn versterkt, aangezien zij buigt voor het geld. Hij haat de Doitscbers en heeft een boek geschreven, waarin hij En geland aanspoort, om zoo spoedig mogelijk aan de Duitsche heerlijkheid een einde te maken, terwijl hij verzekert dat in geene enkele Europeesche hoofdstad het verdwij nen van het Duitsche Rijk zou betreurd worden. Nochtans wenschte hij door den Keizer te worden ontvangen en deze, die waarschijnlijk van het boek niet wist, noodigde op raad van zijne hofbeambten den merkwaardigen Amerikaan naD zijne tafel. Hel is duidelijk dat hij door zijne menschen niet te best bediend wordt. Van hunne zijde wordt thans de schuld gewor pen op den Amerikaanschen gezant, die zjjnen landgenoot zou aanbevolen hebben, maar de gezant schijnt van het geheele geval niets te weten. Het Finsuhe Loodswezen. Uit Petersburg komt het bericht dat van gisteren af het loodswezen en de vuurtorens in Fiuland onder het ministerie van ma rine to Petersburg zijn geplaats. Dit besluit dat reeds lang hangende was kan zeer verstrekkende gevolgen hebben: want de Finsche loodsen hebben gedreigd om den dienst te verlaten, indien Rusland er inderdaad toe mocht oveigaan het loodswezen in eigen beheer te ne.nen Het gevolg daarvan zou de stilstand dei- scheepvaart op de Finsche kust zijn; want natuurlijk heeft men niet spoedig%en nienw stel loodsen, vertrouwd met dit zoo uiterst moeilijke vaarwater. Uit de jongste Republiek. Eenige honderden soldaten van Joeant- sjikai zijn gieteravond to Peking om 8 uur aan het muiten geslagen. Zij hebben ver- scheidonen huizen in brand gestoken en vernield, waarbij een verward geweervuur plaats had. Eenige duizenden soldaten zijn uitgerukt om de orde te herstellen. De 9traten z|jn verlaten en overal heerscht aan merkelijke ongerustheid. Het aantal muiters bedraagt ongeveer 2000. De officieren trachtten hen tot rede te brengen, waardoor de toestand in de stad kalmer weid, hoewel nog druk werd ge schoten. Buiten de Chineesche poort b|j de gezantschapsgebouwen zijn honderden win kels geplunderd. De soldaten verklaarden, dat, daar zij geen gage hadden ontvangen, zij besloten haddco, hun toevlucht tot plun dering te nemen. De muitetij heeft tot diep in den nacht geduurd; de muiters hebben, na veel schade te hebbeu aangericht, de stad met medene ming van het geroofde verlaten. De bran den door de muiters aangestoken grepeu wijd om zich heen en duren nog voort. De gezantschapswachten hebben de vreemde lingen naar de gezantschapswijk gebracht zonder daarbij overlast te ondorvinden; echter werd op verscheidene vreemdelingen buiten de wijken gevuurd, nochthans zon der dat iemand gekwetst werd. De vreem delingen loopen overigens verder geen ge vaar. Naar verluidt, hebben de rebellen enkele schoten uit veldkanonnen gelost, waarvan een binnen het terrein van de .Amerikaansche legatie terecht kwam, doch ujet ontplofte. Roosevelt. Volgens een telegram aan de Berliner Tageblatt uit New York willen de grooie geldmannen daar niets van Roosevelt weteD (begrijpelijk!) en beweren zij dat na Roosevelt's overdreven redevoeringen over de „macht van den volkswil" Taft's kansen aanmerkelijk gestegen zijn. Daarentegen is in kringen van intellectueelen, bepaaldelijk aan de hoogescholen, eeu sterke strooming ten gunste van Roosevelt ontstaan, daar deze liedeu hopen, dat Roosevelt met zijn kracli- tigen wil erin slagen zal, de wijziging van de grondwet door te zetten. De Toestand in Mexico. De toestand in Mexico wordt met den dag ernstiger en de buitenlanders, vooral de Amerikanen verkeeren in groot gevaar. Er moeten niet minder dan 50.000 Ameri kanen in de zusterrepubliek wonen en pre sident Taft zou zeer gaarne zijn landge- nootcn te hulp komen, hij weot echter, dat zoodra Amerikaansche troepen de gren- zeu overschrijden, een slachting onder de Amerikanen daarvan onmiddelijk het gevolg zou kuuen zijn. De Mexicanen erkennen ditonomwonden. In de bladen is een interview opgenomen met Juau Sanchez Azcona, secretaris vau president Madero, die gezegd zou hebben: „Zoodra do Veroenigde staten zich met onze zaken gaan bemoeien, geven wij on middelijk alle partijtwisten op en keeren wij ons gemeenschappelijk tegen den in dringer. En iedere Amerikaan in Mexico wordt vermoord op het eerste bericht, dat de Amerikaansche vlag de Mexicaansche grens heeft overschreden." De regeering te Washington heeft haren landgenooten dan ook den raad gegeven terug te keeren naar de Vereenigde Staten. Velen hebbeu dien raad reeds opgevolgd, maar het aantal dergenen die om verschil- lendo redenen niet kunnen heengaan, is nog veel grooter dan dat van hen die aan den roepstem hunner regeering gehoor hebben gegeven. Nederland en China. Naar het Hbl. verneemt, heeft ter zake van de Chineezen-opstootjes op Java een be spreking plaats gehad tusschon den Mi nister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. De Marecs van Swindoren, on den Cbinee- schen gezant te 's-Gravenhage. De Ne- derlandsche regeering is overtuigd, dat zoo do Chineesche regeering het ware karakter van do onlusten op Java kent, z|j de hou ding der Ncderlandschc autoriteiten zal billijken. Armenwet. Alle artikelen van de Armenwet zijn nu aangenomen. De Eindstemming is op een nader te bepalen dag vastgesteld met het oog op de vrij talrjjke wijzigingen tij dens de discussie in het ontwerp gebracht, niet door vota der Kamer, maar doordien de Minister bereid bleek tal van den tekst acheveerende amendementen over te nemen. Zoo is ook gisterochtend op monig punt de wet verbeterd met handhaving van haar principes. Het debat, weid alleen wat ge rekt door een redevoering van den heer van Vuuren, die op het zoo noodwendig ouderling vertrouwen der verschillende in stellingen van weldadigheid bij de samen werking wee9. Blijkbaar was de afgevaar digde bevreesd dat men bij de r.katholieke armenzorg er iets achter zocht en daarom verklaarde hij nog eens met nadruk dat deze de vergelijking met alle andere uit stekend zou verdragen. Het Bouwwetteke. De Regeering wil het onderwijssubsidie weer verhoogen, het door dr. Kuyper zoo knusjes gedoopte bouwwetteke zal al weer twee ion méér aan de bijzondere scholen opleveren, de verhouding van den rijkssteun aan openbaar en particulier onderricht te eenen male verstoren, het ontstaan van kleine schooltjes bevorderon, de verbrok keling verergeren,splitsing naar allerlei rich- tinkjes, ja. uaar persoonlijke sympathieën in de hand werken... en zooveel meer. Met dat al is het wetje stelselloos, het geeft niet alleen 't verhoogd subsidie voor nieuw te bouwen of te verbouwen scholcD, maar ook voor do bestaande schoolgebouwen. De rechterzijde echter knabbelt altoos meer uit de Staatsruif weg en naarmate het rjjksgeld ruimer viocit, neemt de liberaliteit der broeders af. Schreef niet onlangs de Neder lander nog, dat thans nu millioenen uit de schatkist wordeu gebeurd de klachten over geldverlegenheid luider zijn dan ooit te voreD, zelfs dan toen men alleen van den Heer de hulp verwachtte. Twee ton, en het zal wel vier of vijf ton worden, zal dit ontwerpje weer vergen, zulks terwijl de toestand der middelen tot de grootste zuinigheid zou moeten nopen, terw|jl de onderwijswet van dr. Kuyper nog niet eens heeft uitgewerkt. In een geestige, pakkende rede heeft de heer Roodhuyzen op dit alles gewezen, hij heeft gewaarschuwd tegen de ourust, die dit ODtwerp weer zou stoken en besloot zijn betoog met de kenschetsing van den politie- ken toestand: Mijnheer en wie anders dan dr. Kuyper is „de" mijnheer in de po litiek? ment weer zelf De heer Ter Laan wees meer speciaal op de schadelijke gevolgen welke voor het onderwijs zelf uit dat stelselloos gesubsidieer zouden voort vloeien. f

De Eemlander | 1912 | | pagina 1