DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Jyg®$ No. 53. ZATERDAG 2 MAART 1912. 9e JAARGANG. BUITENLAND. Bij dit nummer behoort 'n Vrijzinnige Organisatie. Hoe de gevolgen der dure tijden te verhelqen. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. vau Schaardenburg;. Bureau: KI.EINE HlHMi. Telef. Iuterc. 183. Abonnementsprijs: Prijs der Advertentiën Per jaarf 4.Franco per Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing- van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Mr. KONINGS, Oud-adviseur van den R. overleden. K. Volksbond is 29 Februari 11. te Soest i. Er is geen s'.ad zoo klein, of men vindt er 'q patronaatsxebouw, centrum van de roomsche actie, of '11 lokaal, dat het mid delpunt heet vaD het christelijke leven maar in werkelijkheid het politieke christendom tot laboratorium dient. In menige stad ook verrijzen vereeni- gingsgebouwen, die het brandpunt vormen voor de sociaal-democratische propaganda. Maar er is geen stad zoo groot, of men mist er 'n centraal punt voor de vrijzinnige beweging. Op elk ander gebied moge de vrijzinnig heid hoog uitschitteren boven al hare tegen standers, wat organisatie-kracht en organi satie-kunst betreft, maakt zij 'n droevig figuur. Wij zullen niet spreken over de ver schillende stroomingen onder de vrijzinnigen die treft men in elke party en zij zijn vaak thermometer voor de gezondheid der beginselen wij willen ook daarlatende afschuwelijke coteriegeest, die zelfs tusschen de naaste geestverwanten een hoogen muur optrekt; wij zullen zelfs buiten beschouwing laten dat heimelijke ond. rlinge tegenwerken van de verschillende clubjes, want dat alleB behoort nu eenmaal tot de alledaagsche liefhebberijen van het geslacht, dat door z'n „redelijkheid" zich onderscheidt van de andere levende wezens. Maar waardoor de vrijzinnigen zich van alle andere partijen onderscheiden, ''at is de middelpunt-vliedende kracht, die zich onder hen openbaart en die zelfs in ver kiezingstijden niet gekeerd of tot staan gebracht wordt. Ook het ander uiterste keuren wij na tuurlijk streng af: de roomsche tredmolen is 'u onwaardig en mensch-onteerend verschijnsel en de vrijzinnigheid zou opge houden hebben te bestaan, zoodra ook zij 'n dergelijks slaafsche organisatie tot stand gebracht had. Maar er is ook gezond politiek gemeen schapsleven denkbaar, dat even ver afstaat van zoetelijke onderworpenheid als van stug ge verbandloosheid,'n gemeenschapsleven,dat niet opoffering maar juist ontplooiing van individualiteit in de hand werkt. Het zijn niet redenen van taktiek de vrijzinnigheid heeft toch hooger roeping dan het najagen van stembus-suc ces maar het is de opvoedende sterkende kracht, die ons doot verlangen naar meer dere orgauisatie-drang onder de vrijzin nigen. Bij verkiezingen, wy mogen hot niet ontkennen, wordt in het vrijzinnige kamp vaak buitengewone energie ontwikkeld. Maar ternauwernood is de stembus geslo ten, of het vuur dooft uit en gloort slechts voort onder de asch, totdat het opnieuw voor 'n oogenblik aangeblazen zal worden. Maar het is niet om het vuur te doen, doch om het licht. Wat baat het of de vrijzinnigheid eens in de zooveel jaren 'n vlam voortbrengt en daarna geen licht meer uitstraalt? Men houde de lampen brandende! Dit is de taak van de organisatie, welke de vrijzinnigen missen en waardoor de an dere partijen zoo sterk staan. Voor de verbreiding der vrijzinnige be ginselen wordt eigenlyk niets gedaan, zij moeten zelf hun weg maar vinden. En zij zullen dein wegook wel vinden, maar is het niet onze roeping hun dien weg te banen? Ds Oorlog. Het officieele dekreet, waarbij alle Ita- tiaausché onderdanen verbannen worden uit Klein-Azië en Palestina, is heden te Boiroot ontvangen. De autoiiteuen in deze stad hebben de noodige maatregelen getroffen om de Ita lianen te noodzaken binnen veertien dagen het land te verlaten. De militaire autoriteiten te Saloniki heb ben instructies ontvangen uit Konstantino- pel, hoo zij te handelen hebben, wanneer de Italiauen een aanval mochten doen op de havenplaatsen van Albanië. Bij een eventueelen eisch tot overgave van de stad moeten zij eerst wijzen op artikel 1 van de Haagsche conventie, waarin bepaald is, dat het bombardeeren van niet versterkte havenplaatsen niet geoorloofd is. Op alle moskeeën, kerken en ziekenhuizen moet het internationale rood-zwarte signaal ge- hescben worden. Do troepen moeten zich dan zoover terugtrekken, dat zy buiten bereik van het vijandelijke geschut zyn, doch een zoodanige positie innemen, dat een poging tot landing verijdeld kan worden. De Orient Oxpres heeft een groot ge deelte van zijn rollend materiaal uit het station van Saloniki verwijderd. v Enver Bey heeft naar Konstantinopel ge seind, dat de Tuiken en Arabieren de door de Italiauen gebouwde versterkingen van Dzjoeliana, een half uur van Benghasi, vernield en daarby twee honderd Itulianen gedood hebben. Dk Mijnstaking. Nu met de regeeringsbemiddeling hot gehoopte doel niet bereikt is, en een over eenstemming tusschen de vertegenwoordi gers der mijndirecties en der mynwerkors niet verkregen is kunnen worden, is gister de algemeene stakingstoestand officieel in getreden. Echter hadden eergisteren reeds 800.000 mijnwerkers het werk neergelegd. Naar hot schynt houdt deze haast verband met de bepaling, dal stakers geen uilkee- nng uit hun kas ontvangen voor de week waarin ook slechts een enkele dag is ge werkt; eu de loonbotaling schijnt in vele mijnen op Donderdag gesteld te zyn. Gis ter hoeft nu ook het overige mijn-personeel het werk neergelegd, in totaal 1.053.000 man. De algemeene overtuiging is, dat de sta king van betrekkelijk korten duur zal zyn, uiterlijk twee weken. Echter ook in geval zij slechts eenige dagen aanhoudt, zullen de gevolgen, de economische niet het minst, geweldig zijn. Een telegram heeft reeds melding gemaakt van 60 schepen, die door gebrek aan kolen niet uit Glasgow kunnen vertrekken. Dit aantal zal natuurlyk, in alle havens, mot den dag vermeerderen. Verder hebben verschillende Hpoorwegmaat- scgappijen reeds maatregelen getroffen voor een beperkten treindienst, waarbij natuur lijk allereerst vele goederen- en de goed- koope pleizicrtveiuen uitvallen. Dit betee- kent niet alleen werkloosheid voor een groot aantal machinisten en stokers, doch O. a. ook dat Londen zijn geregolden visch- aanvoer uit Griaisby, geheel of gedeeltelijk zal afgesneden zien. Of het spoorwegpersoneel en de transport arbeiders eeu sympathie-staking zullen be ginnen om de mijnwerkers in hun actie te steunen is nog onzeker. Wel zullen de transport-arbeiders alle steeukolen-vervoer weigeren. Dit beteekent niet alleen de on mogelijkheid van kolen-voorziening uit el ders opgeslagen voorraden, doch voor de spoorwegmaatschappijen een geweldig ma terieel verlies; een vierde deel van haar ont vangsten is uit kolen-vervoer afkomstig. Wat de plannen der rogeering betreft voor het geval de 40 procent der mijn eigenaars die van Zuid-Wales, Northum berland en voor een deel uit Schotland blijven weigeren een minimum-loon van f 4.50 per dag toe te staan (do algemeene staking blijft gehandhaafd zoolang niot alle directies, in het geheele Vereenigd Koninkrijk dezen eisch hebben ingewilligd, staat het thans wel vast, dat de regecring een wetsontwerp gereed heeft om de weer barstige mijneigenaars te dwingen. In dit ontwerp zal het minimmum loon wettelijk zijn vastgelegd, met billijke waarborgen tegen misbruik van den kant der mijnwer- Er is veel geschreven over de zoo zeer ver hoogde prijzen van bijna alle onze voedings middelen, inaar wij wenschen hierdoor eenige praktisch uitvoerbare wenken te geven, hoe ioen zich voor hetzelfde bedrag meer eu betere voedingswaarde kan verschaffen. Hoewol men, door zyn geringe percentages aan eiwit en vet, bezwaarlijk alleen van brood kan leven en zulks bovendien te eentonig zon zijn, is 't door zij a boog gehalte aan koolhydraten, geschikt om, in 't bijzonder aardappels en vele soorten van groenten, boonen enz. te vervangen, daar brood, in verhouding tot zijn voedingswaarde en zuiverheid, veel goedkooper is, Het tekort aap eiwit en vet, waarvan men per etmaal slechts een gering gewicht behoeft, kan door een doelmatige keus voor zijn middageten en de gewoonlijk bij brood genuttigde eetwaren, gemakkelijk worden aaugevuld. Bovendien is goed brood een zuiver voedsel, zonder eenige schadelijke bijwerking, zooals vooral voor kin deren, door veel aardappelen enz. kan worden veroorzaakt. Door onze vorige feuilleton-ad vertentie „omtrent ons dagelijksch brood" is het genoegzaam bekend gemaakt hoe wij de granen volkomen zuiveren en er alle schadelijke (vooral zaden als bolderik) en niet voedzame (als kat) bestauddeelen uit halen door een groot aantal automatisch werkende machines, elk voor eeue andere noodige bewerking, Wij vestigen speciaal de aandacht op Melkbrood ("bereid met volle koemelk,), 9,13, en 18 cent. ^loutbrood (geen gewoon meeljaet een extract,) doch van gemoute tarwe in haar geheel) 10 cent. Gezondheidsbrood (luchtig) 7, 11, eu 17 cent. Munitiebrood [vast militair-brood] 9 cent Verpakt Zoet Roggebrood (met rietsuiker] 10 cent. Roggebrood (alleen ongebuild roggemeel], verpakt 10 en onverpakt 30 cent. Verpakte Luxe Tafelbeschuil, 7 voor 5 cent. Fijne 8 voor 5 cent. Dessertbeschuit 12 voor 5 cent. Luxe Theebeschuit 14 voor 5 cent, Luxe Ontbijtkoek, 30 c.m. 20 cent, Délicieux 28 10 cent. Thomasvaer's 30 10 ceui. Beschuit en koek zonder ons etiket, is niet van ons lahrikaat en gelieve men te weigeren; De eerste kruideniers- en comestibles-handelaars iu geheel Nederland (alhier Oosterveei:, Water schot, Duchatel, Stuurman, van der W erff, J. van pporn euz-j leveren onze beschuit, biscuits, gevulde fantasiewafels (prinsesse- boonen, sigaren, tarwearen enz., gevuld met zuivere frambozenjam. melkchoco lade enz.] en andere artikelen. In minder waardige winkels mogen onze artikelen met worden verkocht. Hoewel tarwe en rogge thans kostbaarder zijn dan in enkele vroegere jaren, zijn, door ons 10 pCt. dividend, onze brood prijzen toch ongeveer even laag waartoe wij in staat zijn door onzen ^eel vermeerderden omzet. Door groote voorraden en voorkoopen, kunnen wij aan onze geregelde afnemers garandeeren, dat gedarende dezen winter onze broodprijzen niet zullen worden verhoogd, hoe duur de graanprijzen dan ook mochten zijn. Bedragen tot ongeveer f50,— werden als dividend per gezin uitgekeerd, hetgeen per kalenderjaar in Februari geschiedt. Meursiug's Machinale Fabriek van Gebak Amersfoort,

De Eemlander | 1912 | | pagina 1