WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. HET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 10.41 uur. De Bilt, 4 Waart 1912. Hoogste barometerstand 767.0 m.M. te I'erpignan, laagste 734.3 te Torshavn. Verwachting tot den avond van 5 Maart 1912. Krachtige, wellicht stormachtige Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Betrokken met regen, later tijdelijk opklarend. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 757 a ll Vorige stand te 12 uur 760 m.M. te Amorsfoort. Hoogste gisterenF. 54 Laagste hedennachtF. 43 Hedenmiddag 12 uurF. 51 groote voorraad steenkolen opgeslagen, op het oogenblik de grootste voorraad van het vasteland, volgens iemand die hot kan weten. Nog deelde men aan het blad mede, dat er, in verband met de staking in En geland, twintig stoomschepen, waaronder mailbootcn, onderweg zijn om aan den Hoek kolen te laden. maatschappelijke en Hygiënische vraagstukken. Vakbeweging in Denemarken. In Denemarken bestaat een strenge cen tralisatie in de vakbeweging. De verschil lende vakvereenigingeu zijn aangesloten in de Samwirkende Fagforbond, die bij sta kingen en uitsluitingenzoowel wat onder handelingen als wat ondersteuningen betreft dikwijls een beslissende stem heeft. Van de 1513 vakvereenigingen met 122.874 leden in 1910 bekend, waren niet minder dan 1251 met 101.563 leden bij het vak verbond aangesloten. Zoozeer is dit vakver bond als de vertegenwoordiging der vak vereenigingen en der aibeiders te beschou wen, dat de wetgever daarmede rekening houdt en o.a. de keus van leden voor het opperste scheidsgerecht,-wat de werklieden leden aangaat, aan dit vakverbond is opge dragen, zoolang het deze vertegenwoordi gende functie bekleedt. Daarin dieigt nu echter wijziging te komen. Er openbaart zich ook in Denemarken een streven om tegen den stroom van centrale organisatie in verzet to komen en in eiken vakbond meer zelfstandig op te treden, om hulp dan liever aankloppende bij de internationale organisatie van hetzelfde vak in plaats van bij de nationale andere vakbonden. Zoo hebben de metselaars, de zeelieden en de horlogemakers hun lidmaatschap van het vakverbond opgezegd. Bij de boekdrukkers is dat nog met 1679 tegen 1252 stemmen verhinderd. Het zou o. i. schrijft mr. Tasman in zijn jongste Sociale Kroniek te betreuren zijn zoo deze beweging veld won. Aaneen sluiting in hetzelfde land is o. a. allereerst voorwaarde voor succes, ook van de vak beweging. Het Woningvraagstuk. In niet vele groote 6teden is het vraag stuk der woningverbetering voor dearmste inwoneis zóó moeilijk als te Liverpool. Daar zijn door ondernemende lieden tgdens den snellen groei van den kaloenhandel en -nijverheid en den daardoor veroorzaakten grooien toevloed van arbeiders uitgestrekte wijken van slechte woonkazernes gebouwd. Met groote inspanning heeft het gemeen tebestuur zich beijverd, dezen toestand te verbeteren, een aantal krotten, broednesten van den vlektyphus, opgeruimd en reeds 1 millioen P. St. besteed aan bouw van nieuwe woningen, die, goed ingericht en van matigen huurprijs, invloed uitoefenen op do woningen, die door ondernemers worden gebouwd. Een maandblad te Liverpool, The Well doer, is met dit alles niet tevreden. Slechts de helft der krotbewoners, zegt het, betrekt de uieuwe gemeentewoningen. The Lancet van 10 Februari noemt dit een prachtige uitkomst, zelfs indien deze helft het puik der vroegere krotbewoners is. De taak is zoo ontzaggelijk, dat reeds een gedeeltelijk slagen dankbaar moet woiden erkend. Overal zullen een deel van de bewoners van afgokouide woningen de slechtste wo ningen opzoeken, die toevallig leegstaan. Maar de afgebroken krotten zullen nooit meer tot menschenvorblyf dienen, en daar door vervalt voor menig gezin de noodlot tige golegenheid om in harde tijden zijn toevlucht te zoeken in een omgeving, waar het voor altijd is ingelijfd bij het lompen- proletariaat. Bioscoop ,Dk Arend". De bioscoopvoorstellingen in „de Arend" beginnen al meer en meer te trekken. Gis terenavond waren wij in de gelegenheid hot thans geëindigde programma te volgen. De zaal was goed gevuld en met groote aan dacht werden de verschillende nummers aanschouwd. De humoristische nummeis lokten menig lachsalvo uit, terwijl de meer dramatische nummers in de meeste stilte werden aanschouwd, zoodat men de ver klaringen van den explicateur gemakkelijk kon volgen Van deze laatste Nos. troffen ons het meest de kleurenprojecties getiteld „De Hertogin de Bracciano" en „Schuld", een dran.a uit den tijd der Hugenoten. Het is werkelijk verbazend hoever de kleuren fotografie het den laatsten tijd gebracht hoeft. Alle kleuren worden zoo natuurge trouw op het projectiedoek weergegeven, dat men somwijlen vermeent de werkelijk heid voor zich te zien. a. s. Woensdagmiddag bogint de kinder voorstelling weer met een geheel nieuw programma en naar wij van den directeur vernamen belooft dit nieuwe programma weer veel fraais Men kan de kleinen ge rust zonder geleide naar de kindervoor stellingen zenden, er heerscht uitstekende orde en goed toezicht en de entreeprijzen? die kunnen wel voorniemand een beletsel zyn. Bioscoop Langestraat. Het nieuwe programma van het bioscoop theater op de Langestraat maakt een be zoek er aan weer over waard. Buitenge woon succes oogsten de komische films bij het immer talrijke publiek, terwijl de ern stige beelden steeds met bijzondere belang stelling worden gevolgd. Geen wonder, waar de projecties uitmunten door helder heid en prachtige scherpte, terwijl de ex plicatie als zeer goed mag geroemd worden. Als altijd staat ook nu weer een pracht vol gekleurde historische film op het pro gramma, die niet alleen wat voorstelling aangaat, maar ook wat kleurenpracht be treft, aller bewondering wekt. Een groote verbetering is aangebracht, doordat de zitplaatsen le rang hooger zijn gemaakt, zoodat men thans gemakkelijk over de hoofden der vooraanzittenden kan heenzien. Onze stadgenoot de heer L. Pezie, badmeester aan de Amersfoortsche zwem inrichting, heeft gisteren met goed gevolg het practisch en theoretisch examen afge legd, als zwemonderwijzer. Dit examen werd gehoudeD, onder leiding van den Ne- derlandschen Zwembond, iu de overdekte zweminrichting te Rotterdam. Zoo we reeds mededeelen, zal het Geheelontaouderskoar „Het Dagende Licht" a.s. Zondag in Amicitia een uitvoering geven. Het programma luidt al& volgt: 1, Om de blauwe Vaan. 2. Beter te geven dan te ontvangen. 3. Eendracht maakt Macht. 4. Bede 5. Er zijn er die lijden. Daarna zal wordon opgevoerd: „Weerge vonden", drankbestrijders-tooneelstuk in 4 bedrijven van J. Haarsuia Jr., schrijver van „Z'n eenige jongen", door de tooneelver- eeniging „Abstinentia" uit Utrecht. De afdeeling van de Ned. Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken houdt Woensdag s.a een openbare vergade ring in het Vendubuis. Als spreker zullen optreden de hoeren: J. H. Maronier en Arie WillemBe van Utrecht met de onder werpen: „Walter Crane en zijn leven en werken", en „De strijd tegen het alcoholis me, naar aanleiding van de plaat van de Ned. Vereeniging'Door de zangvereeni- ging „De blauwe vaan" zullen een vijftal liederen worden gezongon. Zoo we reeds meedeelden zal er, ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan der Sociëteit „Vereeuiging", een groot inter nationaal Kegelcoucours worden gehouden van 25 Mei tot en mot 3 Juni 191—, op zes banen. Wij kunnen bereids mededeelen, dat voor dit concours diverse prachtige prijzen beschikbaar zullen worden gesteld, terwijl niets onbeproefd zal worden gelaten om aan deze wedsirydeai allen mogelijken luister bij te zetten. We vestigen de aandacht op de ad vertentie in dit nummer betreffende de ope ning van het niouwe hoedenmagazijn van Maison van den Uithoorn. V.V- „Zeist"—H.V.C. I. 1—0. Gisteren heeft II.V.C. I een vriendschap- pelijken wedstrijd in Zeist gespeeld togen bovengenoemde vereeniging, het van ouds bekende „Z.V.V." uit Zeist, dat geljjk met onze stadgenooten in de 1ste klas van den U.P.Y.B. speelde en thans no. 3 staat in de westelijke 3de klas. Zij telde 1 inval ler, terwijl H.V.C. met 5 invallers den strijd aanving, waaronder spelers uit het derde elftal. Even na twee wordt begonnen en V.V. „Zeist" is dadelijk meester over den bal, gesteund door oen stevigen wind en kan- jerde verscheidene maal op het H. V.C.- doel. De keeper was evenwel schitterend en keerde keiharde schoten uitstekend. Aan hem is het te danken dat rust aan breekt met 10. Ook de voorhoede stond niet stil eu bracht goed samenspelend den V.V.Z. keeper menigmaal in het nauw. Na de rust zijn de bordjes verhangen en wordt voortdurend op „Zeist" helft gespeeld en was zeker de overwinning aan A'foort geweest, indien de stortregens het verder spelen niet onmogelijk maakten en er 25 minuten vóór tijd moest worden gestaakt. Bij H. V. C. schitterde de nieuwe doelverdediger Kuppens en waren Schreuder en Van de Pol uitstekend, terwijl do voor hoede aardig combineerde. Bij V. V. Z. blonk er Diemand uit. Op het terrein achter Rustoord heeft gisterenmiddag het tweede elftal van H.V.C. welverdiend met 21 verloren tegen D O.O. uit Utrecht. Spel zat er absoluut niet in maar de Utrechtenaren speelden toch iets minder slecht dan onze stadgenooten. Bij rust was de stand 1 1. Iemand uit Putten, die zijn Zondag voor pleizier te Amersfoort kwam door brengen, heeft gisteren avond op minder aaDgcname wijze met een Amersf. huzaar kennis gemaakt. Op don Weversingel kreeg het tweetal nl twist over een lid der schoono sekse.Spoedig werden zij handgemeen,waar bij de huzaar zijn tegenstander een klap gaf met een jeneverglas, tengevolge waarvan oen bloedende wonde ontstond bij zijn linkeroor, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, welke verleend werd door arts Morren. Aangezien de getroffene door het vele bloedverlies ernstig verzwakt was, kon hij niet naar huis terugkeeren. De dader is, na volmondig bekend te hebben, in arrest gesteld. Door de politie is tegen een auto mobilist proces-verbaal opgemaakt, ter zake van het met zijn auto te snel rijden. Tegen twee personen i9 door de politie proces-verbaal opgumaak, terzake van overtreding der Arbeidswet. De politie heeft proces- verbaal op gemaakt tegen twee woonwagenbewoners, terzake van het laten verblijven van woon wagens binnen de gemeeote Op den openbaren weg zijn gevonden een sabelkwast van een onderofficier en een zilveren armband. AGE ND A. DagelijksBioscoop, Langestraat. 4 Maart Luth. Kerk. Lezing Prof. Eerdm&ns. 5 Maart. Bouwmeester in Amicita. 6 Maart. Openb. verg. afd. Amersfoort van de Ncd, Ver. tot atsch. vau Alc. dranken in het Venduhuis. 7 Maart. Lezing Cheque- eu giroverkeer in het Valkje. 10 Maart. Uitvoering Geheelonth. koor „Het dagende licht" in Amicitia. 15 Maart Kie9vereeniging „Gemeentebelang" Spr. de heer Roodhnyzen. 17 Maart. Feestavond afd. Amersfoort Ned. Ver. tot afschaffing van alc. dranken in Amicitia. 19 Maait. Lezlug Nederlandsche Protestanten bond. 31 Maart. Jaarfeest Alg. Ned. Geh.onth. Bond in Amicitia. 29 April. Toonkunst. 30 April. Toonkunst. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en N IJ VERHEID" van personen die zich in de Gemeente heb beu gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 21 tot en met den 27 Februari 1912. GEVESTIGD. Paulina Waterkoort, van 's Hage naar L.Vrouwestr. 21 Hendrika van Westerlaak, v, Renswoudc d. Groenm. 14 Willem van Denderen, van Zeist naar Muurh. 117. Geertje Reijn, wed. J. Horn, v. Hilversum n. Muurh. 117. Teuuis van Zoeren, van Hoogland naar Blankenhstr. 7. Heijmen Meijer Simons, v. Oldenzaal naar Utrweg. 40. Gerarda van Dijk, v. Leusden n. Withstr. 3. Johanna Balmakers, van Waalwjjk naar Lang8tr. 31a. Antje de Ouden, van Hoogland n. Birkt 2. Hendrika Oostenbrugge, v. 's Hage naar Woestweg 4. Hendrik Voskuilen, van Leusden naar Breedestr. 45. Hendrika Tiggelaven, van Hoevelaken n. Monnpad 72 Rika Greefhorst, van Rijsenburg naar Arnhweg. 36 Teunisje Pieper van Soest naar Arnhweg 106 Emma Burggraaf v. Hilversum n. Station straat 2. Theodora de Groot echtg. van Dirk Bese- mer van Nijmegen n, Puntblaan 2. Krijn Scheepmaker van Utrecht n. Lange straat 39. Maria Sandbrink van Baarn naar Kruis- kamp 19. Cornelis Joscphus de Wit van Keulen n. Heilbweg 14. Theodora Maria van Kreyl van Utrecht n. Heilbweg 35. Jacob Swaters v. Dnitschland n. Bloemend.- straat 71. Erederik Joh. Francois Hendrik van Ruy- ven van Alkmaar n, Langestr. 41. Gouwtje Roozeboom, echtg. van Zaar van Drie van Zeist n. Soesterweg 123. Johan Manasse, v. Zeist n. Soest.weg 123. Jolian Carl. Wachter, van 's Hage naar JohvOldenbl. 22. Theodoor Swaters, van Duitschlaod naar Bloemendstr. 71. Christiaan Baardman, van Leusden naar Hcssen8tr. Pieter Albert Jonker, van 's Hage naar Arnhweg. 46. Arnold Marc Geesink, v. Ede n. Regent.- laan 19. Cornelis FranciBUS de Munk, van Alkmaar n. Langestr. 14. Johannes do Groot, v. Soest n. Soestwog 323. VERTROKKEN. Ferdinand Setteur, v. Arnhweg. 14# naar Leusden. Carolus Victor Janssens, v. Kampstr 20 n. Wommelghen (België.) Catharina Prins, vsn Bisschopw 47 naar Zutphen. Johanna Visee, v, Utrweg 65 n. Hilversum. Gerrit Hendrik Petteu, v. Blankenhstr. 12 n. Heerlen. Margaretha van Wageningen, v. Beekeetr.- laan 8 n. A'dam Mijnije Cornelia Pruijt, v. Vlasakkerw. n. Harderwijk. Gerard Antonie van den Berg, v. Arnhweg 164 n. Utrecht. Teunis Verduijo, van Arnhweg 164 naar Zeist. Grietje Pater, wed J. Veldhuizen, van Soestweg 109 n. Bergen op Zoom. Wilh. Ainoldua de Tourton Bruijns, van Bergstr. 27 n. Sloten. (N.H.) Janna van de Vis, van GrSpui 5 naar Scherpenzeel. Johan Boshart, vaD Aldegstr. 4 n. A'dam. Johanna Lammors, van Stationsstr. 2 naar Rhenen, Jantje van Straten van Driest 12 naar Hilversum. Johan Carel Gabriel Dusseau, v. Aldegstr. 55 n. Hilversum. Trijntje Sippes, de Hoop, wed. M. Overwyk, v. Aldegstr, 28 n. Rotterdam. Jernk Ovorwyk, v. Aldegstr. 40 n. Leusdeu. Arnoldus van Grol, v. Bisschopsw. 14 naar A'dam. Willemijna Job. van Goor, v. Wolkerst. 11 u. Kampen. Rjjk de Goojjer, vau Kumpstr. 34 naar Rotterdam.

De Eemlander | 1912 | | pagina 2