DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 55. DINSDAG 5 MAART 1912. 9e JAARGANG. De gezondheidstoestand - te Amersfoort. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. (5.60. Per 3 maanden id. 11.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau: HI.RINR HtKlli. Telef. luterc. IS:t. Prijs der Advertentii'n: Van 1 tot 5 regels (0.40. Voor iederen regel meer 0.08. Puiten het Kanton Amersfoort por regol f 0.10. (B!j abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en teel. van buiten het kanton Amersfoort iu dit blad is „uitslnitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Bnitenlandsch Advert., bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 71*78 Amsterdam Verschenen is het Verslag van de Gezondheids-Commissie voor de gemeente Amersfoort over ,het jaar 1911. Wij ont- leenen hieraan het volgende. In den loop van 1911 werden er 15 vergaderingen uit geschreven, waarvan er 5 wegens onvol doend aantal aanwezige leden niet konden doorgaan. De buitengewone vergadering van 12 Sept. inzake de zich voordoende gevallen ven febris typhoïdea werd bij gewoond door Dr. D. J. Hamburger, In specteur van de volksgezondheid. In de vacature ontstaan door het vertrek van het commissielid J. S. C. Pichal werd voorzien door de benoeming van Dr. S. de Jong. De algemeene toestand der volksgezond heid wordt vrij gunstig genoemd, al was bet aantal aangegeven gevallen van be smettelijke ziekten grooter dan vorige ja ren. De biuuen de gemeente en baar naaste omgeving uitgeoefende bedrijven hadden geeu zichtbaar schadelijken invloed op de volksgezondheid. Pogingen om te komen tot oprichting van een schoolbad mislukten. Een sub commissie bestaande uit 3 leden belastte zich met drinkwateronderzoekiDgen. De afvoer van vuil water euz. laat, bij gebreke vau behoorlijk ondergrondscb rio- leeringsstelsel in de meeste wijkeu nog te wenschen over. Voortdurend wordt in de binnenstad geklaagd over do stinkende open goten, waarin de afvoerpijpen voor me nage- en regenwater uitloozen. In liet bergkwartier loopt het menagewator of in zinkputten óf op den openbaren weg. Uit breiding der rioleering worde een gebieden de eisch genoemd. KlachteD zijn iugekomen over stank, ver oorzaakt door de stoomwasscberij aan de Achterberghstraat, op het gebied van de gemeente Leusden gelegen. Het spoelwater der wasscherij, opgevaugen in een sloot zonder loozing, is een broedplaats voor muskieten en anderszins, die schadelijk zijn voor do gezondheid der omwonenden. Dooi de strenge bepaliugen der Amersfoortscho bouwverordening ontstaat aan den rand der gemeente op Leusdens gehied een groote arbeiderswijk- van minder goed gebouwde woningen, dio aan onverlichte, niet gerio- leerde straten liggen. Slechts eenmaal weiden klachten verno men betreffende het houden van mestvaal ten en varkens in do kom der gemeente. In een schrijven aan B. en W. werd gewezen op de vervuiling der stadsgrach ten; door een schuit werd daarop het bovendrijvende vuil verwijderd. Ia verband met klachteo van eeuige be woners aan het Havik over den buitenge wone stank, voortkomende uit de werk plaats vau Mej. Peperzak, waai kippenvoe- der wordt vervaardigd, werd ecu onderzoek ingesteld, dat de bereiding van bet kippen- voeder werkelijk een walgelijke stank voort bracht. De commissie gaf daarom B. en W. in overweging de inrichting ingevolge art. 21 der Hinderwet te doou sluiten. Sedert de invoering van de wet op de Volkshuisvesting zijn in den toestand van de 1 tot 3 kamerwoningen veel verbeterin gen gekomen. Meer ou meer blijkt, dat de huiseigenaren uit eigen beweging do wo ningen opknappen. Verbetering in drinkwatervoorziening werd iu een groot aantal woningen nood zakelijk verklaard; ook tot aanbrengen van tal van andere verbeteringen als vernieu wing van bekapping, vervanging van stee- nen door houtenvloer, aanbrengen van dak goten, vernieuwing van pannen, herstelling van deuren, ramen, bedsteden, schoorstee- nen enz. werd geadviseerd. De Commissie beeft met belangstelling kennis genomen van het uitbreidingsplan. Evenwel oordeelt de commissie de plaats der gemeentereiniging ongeschikt en zou deze liever verder Eem-afwaarts vorplaatst zien. Ook zou do Commissie in overweging willen geven achter de Begraafplaats een ruim opeu terrein te reserveeren voor kin derspeelplaats der omwonende arbeiders bevolking. Krachtige maatregelen werden genomen, toen zich in September eenige gevallen van febris typhoïdea voordeden; alle aandacht werd gewijd aan den ontsmcttingsdien6t. Door den Hoofd-inspecteur van Volksge zondheid werden in 1911 41 gevallen van besmettelijke ziekte gerapporteerd,te weteD 25 gevallen van diphterie 7 9carlatine 8 febris typhoïdea 8 paratyphus De zusters van het Groeoe Kruis behan delden 52 kinderen lijdende aao Favus. Ook in het locaal Breedentraat werden nog een 4-tal favns-lijders behandeld. Het Ziekenhuis kwijt zich tot aller vol doening van zijn belangrijke taak. Het Groene Kruis telt 1800 leden, do Zusters kwijten zich op de meest loffelijke wijze van hun taak. Bij de Vereeniging tot be strijding der tuberculose zijn 52 tuberculose patiënten ingeschreven; 8 kinderen, bij wie vrees voor tuberculose bestond, konden naar zee gezonden worden. De onkosten werden bestreden door de opbrengst der Juliana-bloem. Hot Comité van het Ned. Roode Kruis telt 92 leden. Hot water van do Utr. Waterloiding voldoet aan de eischon van deugdelijkheid maar wegens het hooge tarief wordt het te weinig gebruikt; dientengevolge bestaan er veel pompen, die vaak aanleiding tot klach ten geven. Water uit de welpomp is in onze gemeente zelden zuiver, bij de Nortonpomp is meestal een onvoldoende toestand vau het reservoir ooi zaak van verontreiniging. In een aantal percoelen werd hel drinkwa ter schadelijk voor de gezondheid verklaard. Het water uit de stadspomp op den Hof bleek te veel organische stoffen te bezitten doch is onschadelijk als drinkwater De bemoeiingen der commissie betreffende een voor deze gemeento zoo algemren ge- wenschte melkverordening hadden nog geeu succes. De verordening op de vee- en vleeschkeuring dateerende uit 185S wordt absoluut onvoldoende genoemd. Klachten over verkochte bedorven visch kwauieu niet in. Mot de gemeente Baarn werd van gedachten gewisseld over de aldaar inge voerde gemeentelijke keuringsdienst voor voedingsmiddelen en gebruiksartikelen. Bij een bezoek der commissie aan de melkfa briek Amersfortia werd geconstateerd, dat de beworkiDg der melk alleszins voldoende is te achten, de directeur overweegt een andere sluiting der flesschen. In verband met de bestrijding der tuber culose als volkziekte, door tal van ver- eenigingen ter hand genomen, evenzoo ook te Amersfoort, is 't van belang om gedu rende de laatst verloopen jaren de desbe treffende sterftecijfers iu onze Gemeente na te gaan: In 1903 was bet sterftecijfer p. JOOÖiow. 1.69 n 1904 1.49 1905 1.36 1906 154 1907 1.25 1908 1.16 1909 1.59 1910 1.21 De sterftecijfers voor hot geheele Rijk bedroegen per 1000 bewoners respectielijk: In 1903 1.89 1904 1.84 1905 1.79 1906 1.78 1907 1.73 1901 1.51 1909 1.06 1910 1.54 Bovenstaande ojjfere aan tuberculose- strefte zijn ontleend uit het verslag van de Statistiek van het Rijk over het jaar 1909. Da- Oorlog. Er zijn thans een paar gewichtige be richten omtrent den oorlog: Ten eerste dat do Turksche regeering elke bemiddeling heeft afgewezen van de mogendheden, gebaseerd op de erkenning der Italiaanscbe soevereiniteit over Tripoli. Dat was te verwachten, maar tevens maakt het een einde aan die bemiddelingspogin gen; want Italië wenscht dien eisch van souvereiniteit niet te laten varen. Het lta- liaansche en het Turksche standpunt zijn dus bezwaarlijk met elkaar in overeenstem ming te brengen en vrede zal er op deze wijzo niet gesloten worden. Des te erger voor Italië! Een tweede gewichtig bericht is dat er Italiaansche schepen gezien zouden zijn voor Durazzo. Misschien herinneren onze lezers zich, dat in het begin van den oor log- de ItalianeD dit Durazzo, gelegen zeer noordelijk aan de Turksche Adriatische zeekust, al eens meer lastig gevallen heb ben. Dat was in de dagen dat Italië Turkijo blijkbaar wilde intimidecren door het op allerlei plaatsen van zijn Europeesch gebied lastig te vallen met zijn vloot. Dit in verband met het gebeurde te Beiroet schijnt erop te wijzen dat die politiek nu herhaald zal worden" Een derde bericht van belang is, dat de Turksche regceiiug de opstandelingen iu Jemen (Zuid Arabië) niet tot den vrede heeft kunuen overhalen, maar dat integen deel een Turksch garnizoen zich aan de Arabieren heeft moeten overgeven. Dit is zeer onaangenaam voor de Porie, ook met het oog op de samenwerking met de Ara bieren in Tiipoli. En een bijna grappig bericht is dat uit Constantinopel over het aantal dooden dei- Italianen in het gevocht bij Mergheb, dat volgens de Turken bij 1U00 bedragen zou, terwijl onder dezelfde reeks telegrammen een bericht uit Rome voorkomt volgens hetwelk er in heel den oorlog niet meer dan een flinke 500 Italianen gedood zou den zjjnl Uit Milaan wordt daaromtrent aan de Yoss. Ztg geseind: „De eergisteren door het ministerie van oorlog gepubliceerde verliezonhjsten bevatten niet de gevallen van cholera en andere ziekten mot doode- lijkcn afloop, Dat dc gezondheidstoestand der troepen in Tripoli echter te wenschen overlaat, blijkt uit het voortdurende trans port van zieke soldaten. Eergisteren o.a. zijn aan boord van het hospitaalschip 452 zieken naar Palermo gebracht." De Mijnwerkersstaking. Het geringe succes der regeeringsbeniid- deling tot nu vindt, naar uien weet, zjjn oorzaak eenerzgds in de halsstarrigheid der mijneigenaten in Zuid-Wales, die wei geren een minimum-loon toe te Btaan (óók op grond, dal do mijnwerkers hun contract zouden hebben gebroken, terwijl deze ech ter beweren, dat de mijndirectie» dit heb ben gedaan, omdat zij het in 1910 toege zegde minimum-loon nog altjjd niet hebben ingevoerd), anderzijds in de beslissing der mijnwerkers-besturen on. vast te houden aan hun miniinum-loonschaal. De Regeering had naar meu weet voorgesteld door ge volmachtigden van beide partyen, met een regeering8vertegenwoordiger zoo noodig als beslissende derde, in elk district de hoogte van dit minimum-loon te laten vaststellen. Deze beslissing der mijnwerkers besturen wordt tbans door de liberale bladen, die overigens de stakers welgezind genoeg zijn, op één lijn gesteld met de koppigheid der Zuid-Welsche mijndirecties. En de ministc- rieele Westmiuster-Gazette, na uiteengezet te hebben, dat de rogeering natuurlijk voor dezen eisch der stakers niet kan opkomen, schrijft: Wanneer de mijnwerkers op hun stand- puut blijven staan, dan zullen zij de open bare uieening tegen zich krijgen; en 't is duidelijk, dat liet voor de regeoring geen zin ban hebben voort te gaan met een wetsontwerp tot invoeriog van een minimum loon, wanneer de arbeiders verklaren, dat zij na aanneming hiervan toch zullen blijven staken. In elk geval zou de aanneming van zoodanig ontwerp door de werkgevende klasse beschouwd wordeu sis een geweldige concessie aan do werknemers, en geen rogeering, die bij baar verstand is, zou het odium op zich willen nemen zulk een ont werp in te dienen, met al zijn gevolgen, onmiddelijke en toekomstige, wanneer zij niet van te voren er zeker van is, dat het althans een beëindiging der staking ten gevolge zal hebben. Dc staking- heeft tot nu een volkomen ordelijk verloop; zelfs de Times moet er kennen, dat de meer dan een millioen ar beiders-stakers een vrij wat beter voorbeeld geven van eerbied voor wet en orde, dan de dames suffragettes, dio met keien, fles schen enz. spiegelruiten inwerpen, en daar mede onschuldigen een schade van duizen den berokkenen. Intusschen blijft de stakiug zijn invloed in steeds wijder kring doen gevoelen.Overal sluiten fabrieken wegens kolengebrek en wordt hot werkvolk naar huis gezonden, o.a. 600 blikfabrieken in Z.-Wales, waar door 40.000 arbeiders, de mes-fabrieken in Sheffield, waardoor 5000 welk getal deze week tot 45.000 zal groeien de hoogovens in Staffordshire, waaidoor 50.000 arbeiders gedwoDgen werkloos zijn gewor den. Verder is door verschillende Spoor- weg-Mijeu. een zeer beperkte dienst inge voerd; de Great Northern Railway laat van heden af slechts de helft van haar treinen loopen, de Londensche Spoorwegmaatschap pij maakt bekend, dat biljetten nog alleen

De Eemlander | 1912 | | pagina 1