DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. "buitenland. WOENSDAG 6 MAART 1912. ^saè?é| M No. 56. 9e JAARGANG. Het bouw-wetteke., DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. vau Schaardenburg. A bonueiuentspri js Per jaar4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KÏ.EINR HA.KliK. Telef. Iuterc. 18». Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederon regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangryke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buiteulaudsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam -4- ts- - 'v tef De. bewoners van bet platte land in Friesland zitten weer middeu in het water, dat hun velden en weiden overstroomd heeft. Vooral in de buurt van Tietjerk en Hardegarijp is het weer heel erg, daar ge schiedt het verkeer per bootje, omdat er vau verkeer over laud niet veel sprake meer kan zijn. Onze voorstelling toont een bootjo, waarmede kindereu over verdronken land naar school gebracht wordcu. "Wij moeten ongelijk bekennen! En velen met ons zullen dit moeten doen, allen, die, als wij, den draak gestoken hebben met den coalitie-wortel, waarvan wij het bestaan meenden te mogen ont kennen. Men moet niet al te wantrouwend zijn; het is niet al leugen wat het politieke christendom maalt. Wy weten nu beter, er is geen ontken nen meer aan. De gemeenschappelijke wortel bestaat 'n Geloofs-wonel is het niet; dat is maar 'n ouwe mop van den anti-revolutionnairen propagandist-bogrenbedrieger. Men heeft dan ook nooit dien wortel hooien aanprij zen door den anderen, den invloodrijksten firmant van de coalitie. Maar 'n gemeenschappelijke wortel be- ctaat er toch wel. Niet 'n zwarte, heel-diep- onder-den-grond'sche, die slechts den eenen smaakt maar waarin de andere voor geen geld z'n tanden zou zetten. Neen, het is 'n heel-malsch, sappig worteltje, dat wel zoo goed is als 'n geloofs-wortel, waarop men slechts stoelen kan maar die niets te knabbelen geeft. En dan heeft het worteltje nog 'n andere bijzondere eigenschap, waardoor het de zelfde toovermacht bezit als 'n rammelaar of speentje voor Jantje-huilt heeft. 'n Kindermeisje kan niet zoo goed voor de kindereu zijn, niet zoo lief met ze spe len, of ze worden wel eens jingeligzoete woordjes baten dan niet en met zua-kindje! sust men ze niet meer. Maar dan laat men Jantje 'n rammelaar zien of geeft hem 'n speentje, waarop hij zuigon kan en Jantje is weer zoet. Precies zoo'n toovermacht heeft voor de coalitie-tweeling het scliooltjes-subsidie- worteltjohebben zc ereis 'n jingelige bui, knijpen of krabbelen ze elkaar, dan behoeft het kindermeisje Theodoortje het worteltje maar te laten zien of ze kraaien weer van de pret en grijpen met begeerige handjes naar dit speentje eu sabbelen dan elk aan 'n eind. Maar net als kinderen zijn, hebben ze er 'n poosje op gezogen, dan zijn ze er niet meer tevreden mee en beginnen op nieuw te dreinen. En Theodoortje, die coitte que cofltede kindertjes zoet wil houdeD, moet dan wel weer 'n nieuw worteltje uit de Staatskeu- ken zoeken, waarop zij knabbelen kunnen. En zoo herhaalt zich het spelletje nog eens en nog eens. Totdat do voorraad worteltjes uitgeput is en Theodoortje niets meer heeft om de tweeling zoet te houden of totdat de vrouw des huizes tot de ontdekking komt dat er vao de bos worteltjes, die voor het middagmaal van het beelo gezin bestemd was, niets meer over ie Dan wordt het kindermeisje Theodoortje weggejaagd en de tweeling zullen 'n 8eel opzetten maar de overige leden van het gezin krijgen weer de hun toekomende portie! De Mijnwerkersstaking. De kansen op een ppoedig einde der staking 9taan Dog even ongunstig als de vorige dagen, en het is daarom geen won der, dat de pers in het "Vereenigd Konin krijk steeds somberder gestemd wordt. Ja, al kwamen vandaag de vertegenwoordigers van patroons en arboiders tot een schikking, zelfs dan zou er nog geen sprake zijn van hervatting van den arbeid vóór Maandag, aangezien de transactie zou moeten worden goedgekeurd door gedelegeerden uit al de districten, die nog naar Londen zonden moeten komen. Neemt men nu daarbij in aanmerking, dat de vooruitzichten op zulk een schikking ongunstig zijn, en dat boven dien eiken dag de rampspoedige gevolgen der stakiög zwaarder gaan drukken op de bevolking, dan zal men begrijpen, dat de bladen geen zonnigen kijk hebben op de naaste toekomst van Jiet Vereenigd Konink rijk. Vooral ook omdat allen voelen, dat als arbeiders by hun eiscb blijven, er geen macht ter wereld is die hen kan dwingen. Engeland voelt zich aau handen en voeten gebonden in de macht der mijuwerkersbe- volking. En dat drukt de opeubare meening nog maar des te storker, omdat men be grijpt, dat na een overwinning als nu be haald wordt, er geen enkele reden is, waar om de mijnwerkers niet steeds meer zouden gaan eischen, steeds met staking dreigend, zonder dat het staatsbestuur een voldoende wapen bezit tegen deze beweging. Intusschen gaat men, gelijk reeds uit de telegrammen gebleken is, meer en meer de noodlottige gevolgen der staking voelen. De prys der steenkolen stijgt onrustbarend, steeds meer industrieën zijn tot stilstand gedoemd, de scheepvaart wordt zwaai ge stoord en de treinen moeten meer en meer hun dienst inkrimpen. Al die ooizaken heb ben werkloosheid en ellende ten gevolge en storingen in het dagelijksch leven der burgerij. De Londenaars beginnen de be perking van den voorstad spoorwegdienst te gevoelen en voorts komen van alle kan ten uit de provincie berichten over stoornis en last als stakingsgevolgentelkens blijven er treinen bij tusschenstations staan zonder verder te kunnen; booteu varen niet'uit, levenmiddelen en andere waren komen niet op tijd aau, enz. De rechters in Londen hebben do tijden voor de zittingen moeten wijzigen, omdat de procedeerenden wegens den gestoorden treinenloop niet op tijd kunnen aanwezig zijn. Hoe zal dit al les gaan, als de staking nog een week of langer duurt? Vooral de ijzerindustrie wordt zwaar ge troffen. Ook de scheepvaart, in het bijzonder de kustvaart, wordt in 9teeds heviger mate gedesorganiseerd. Men schat nu dat, behalve de mijnwer kers zelfs, 270,000 man werkloos zijn, ten gevolge van het gebrek aan brandstof. In het geheel laten de spoorwegmaat schappijen nu al 2600 treinen minder loo- pen dan gewoonlijk. Het 'uitvoerend comité van den mijnwer kersbond is gister opnieuw te Londen bij eengekomen om tc confereeren over den stand van zaken in de verschillende dis tricten. De secretaris van het uitvoerend comité zeido na de vergadering, dat de aange sloten mijnwerkers bet werk voorloopig nog niet zullen bervatton. Dk Engelsche Suffragettes. De suffragettes blijken Maandagmorgen heel in de vroegte, om vyf uur! werkelijk danig den beest te hebben uitge hangen Het is moeilijk een ander woord er voor te vindeu. E011 o.a. ging in de hal van de woning van den Minister van On derwijs Pease, en sloeg daar met een steen aan een touw een paar ruiten in; een ander volbracht hetzelfde heldenstuk in het ge bouw van het Huis der Lords Het aantal verbrijzelde spiegelruiten van winkels is legio; er zyn er onder van 600 gulden waarde. Gisteren is deze baldadige vernielery door Newmann iu T Lagerhuis ter sprake ge bracht. Deze vroeg de regeering of zij niet een otitworp kon indienen waarbij schade door een actie der suffragettes veroorzaakt, op de kas der (strydbare) W. S. P. U. ver haald kon worden. Asquith antwoordde, dat Newman ongetwijfeld uitsprak wat velen reeds laug dachteu; hij wa9 't ook volkomeu met hem eens, doch moest er eerst met deu advocaat-generaal over spreken, vóór hy een verklaring aflegde. De Engelsche pers laat zich algemeou afkeurend uit over het optreden der stem rechtvrouwen. Het is duidelijk, dat dezen de laatste dagen het hardst hun eigen ruiten ingooien. Het Britsche Museum zal tot nader order gesloten blijven; deze maatregel is een ge volg van de vrees, die men koestert dat de suffragettes een poging zullen doen om de kuostvoorwerpen in het musseum te be schadigen. De Oorlog. Thans is de officieele Tnrksche lezing gepubliceerd van het gevecht by Margheb en deze verschilt sterk van de Italiaansche. Zij luidt aldus: „Nadat de Italiancu 10.000 man versterking op vijf transportschepen gekregen hadden, vielen zij iu den morgen van 27 Februari onze stelling in drie af- deelingen aan. Niettegenstaande hot vijan delijk centrum den heuvel Margheb, die drie K.M. van Home verwijderd ligt, aan viel en bezette, traden onze troepen tegen de goheele vijandelijke macht cn vooral togen den linkervleugel op, die geen stand kon houden tegen onze bajonet-aanvallen. De Italianen trokken zich al vechtende naar de stad terug, een groot aantal dooden op het slagveld achterlatende. Daar wij een nieuwen Italiaanschen aanval verwachtten, ondersteund door het vuur van de vloot, gaven wy cr do voorkeur aan den heuvel Margheb vrijwillig te verlaten, waarna hy door den vyand opnieuw bezet werd. Niet tegenstaande de overweldigende overmacht van de Italianen, vielen er aan hunne zyde zonder overdrijving meer dan 1000 doodon. Wij hadden 80 gewonden en 30 dooden, waaronder één officier". De doorvaart door de Dardanellen is gedurende den nacht verboden aan oorlogs schepen, komende van Egeïsche Zee en gaande naar de Zwarte Zee of omgekeerd. Do afgevaardigde van Yemen heeft den minister van binnenlandschc zaken mede gedeeld, dat de Sultan der Somalia don heiligen oorlog tegen de Italianen heeft uitgeroepen. Da „Roode" Landdag. Aan het eerste sociaal-democratische par lement ter wereld is slechts een kort bestaan beschoren geweest. Gisteren is de Landdag van het miniatuur vorstendom Schwarz- burg-Rudolfstad, met zijn ongeveer 100.000 inwoners, al weer ontbonden, nadat de socialistische meerderheid een regeerings- ontwerp betreffende de kiesrechthervorming als onvoldoende had verworpen. De nieuwe verkiezingen moeten volgens de Grondwet binnen drie maanden plaats hebben.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1