WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 10.42 uur. De Bilt, 6 Maart 1912. Hoogste barometerstand 774.8 m.M. te Horta, laagste 738.3 te Skudesnaes. Verwachting tot den avond van 7 Maart 1912. Meeat matige tot krachtige, Zuide lijke tot Zuid-Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaar be wolkt, buiig weer. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 750 m.M. Vorige stand te 12 uur 746 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenE. 50 Laagste hedennachtF. 43 Hedenmiddag 12 uurF. 44 Ekn Protest. De Pruisische Landdag zal er over moe- ten stemmen of een socialist al dan niet terecht tot de ordo geroepen is, toen hij den oorlog een hoon voor God, het chris tendom en de menschelijkhcid noemde. Hij heeft daartegen protest aangeteekend op groDd hiervan, dat de oorlog geen lid van het Huis, noch van de regeering is, en evenmin een niet aanwezig persoon, die zich niet verdedigen kan. Vkrhooginq van Officierstractementkn. In België zijn bij Kon. besluit de officie ren-traktementen verhoogd. De officieren der infauterie en cavalerie, onder den rang van majoor, krijgen elke drie jaar een opslag van 300 frs.; de majoors ontvangen 1000 frs. verhooging; in totaal een grootere uitgave voor de schatkist van 1.850.000 francs. De Geestelijkheid en de Politiek. Te Tourneppe (België) zou Zondag een liberale meeting gehouden worden. Groote schrik onder de plaatselijke gees telijkheid, die zich haastte, schrjjft de In- dépendance, het volgende verzoek aan de bevolking bekend te maken. „In verband met den uitdrukkeljjken wensah van Z. E. den kardinaal Mercier, verwachten wij, dat gedurende de geheele verkiezingscampagne alle herbergiers van Tourneppe, volgens de bestaande christe lijke gewoonte, zullen weigeren, hun loka len te verhuren aan hen, die de vijanden zjjn van de regeering en den godsdienst. Wij houden onp verzekerd dat, al onze goede katholieken zich zullen verwijderd houden van de vergaderingen der tegen partij en hun geschriften zullen vernieti gen." Betooging te Boedapest. Te Boedapest hebben de sociaal-demo craten eeD optocht ten gunste van alge meen kiesrecht gehouden, waaraan 35.000 personen doelnamen. De orde werd niet gestoord. Zoolang de optocht duurde, was er een soort van algemeene staking ge proclameerd. Studentenrelletjes te Petersburg. Aan de universiteit te Petersburg hebben eergisteren weder relletjes plaats gehad tengevolge van de benoeming van twee bg de studenten niet gewilde professoren.Maan dag waren de gangen en kasten reeds be plakt met socialistische proclamaties, waar in de studenten werden aangespoord tot verzet tegen de regaering. Eergisteren ver schenen ook proclamaties van de kadettcn, die vrijwel dezelfde strekking hadden. Meer dan duizend studenten kwamen nu eergiste ren in de universiteit bijeen, beletten de professoren hun colleges te geven en kozen een presidium, welks leden redevoeringen hielden, die de opgewondenheid nog deden toenemen. Toen de politie aan den warboel een einde trachtte te maken, werd zij bewor- pen met bijtende vloeistoffen, die don agen ten voor een oogenblik het gezicht bena men; er kwam echter versterking en de politie bezette nu met het bajonet op het geweer het gebouw Het presidium en ongeveer 100 studenten worden gearres teerd en o.a. ook een zekere dr. Black, een neef van president Taft, die te Peters- burg de colleges in de zoölogie bijwoont en met den gebeden strijd niets te maken had. Black werd echter, toen bleek, dat een vergissing was begaan, weder in vrij heid gesteld. De onlusten in China. Uit de berichten over de onlusten eu gevechten in Noord-China blijkt ten duide lijkste, tot welk een droevige anarchie de troonsafstand der Mansjoe-regeoring heeft aanleiding. Zeer opmerkelijk is het, dat het zuiden zich volkomen rustig houdt, wel een bewijs, dat de voorloopige regee ring te Nanking in werkelijkheid reeds meester was van de zuidelijke provinciën, in de laatste maanden der Mandsjoe-regee ring. Bevatten do berichten waarhoid, die melden, dat een uieuw troon-preteudent te verwachten is, dan zal dat de verwarring nog slechts doen toenemen. Die pretendent moet een afstammeling zijn der Ming-dy- nastie, dat is het Keizerlijk Huis, dat tweo en een halve eeuw geleden van den troon des Hemels werd gestooten door de Mand- sjoe-vorsten der Tingdynastie, die van dien tijd af tot nu toe geiegecrd hebben. Het zou dus inderdaad geenszins onwaarschijn- 8chijnlijk zijn dat een afstammeling van het verstooten vorstenhuis zich nog steeds als wettig Keizer beschouwt, een poging waagde den troon te vermeesteren. De pretedeDt moet den naam dragen van Mar kies Tsjoe Tsjeng Joe. De Chineezen-Opstootjks. Naar aanleiding van den loop van het onderzoek in zake de jongste ongeregeld heden onder de Chineezen in Soerabaja, moet de Indische Regeering het voornemen opgevat of reeds ten uitvoer gebracht heb ben om voorloopig een 100 tal der deelne mers aan den opstand uit Ned.-Indië te zet ten. De geheele beweging vond voornamelijk haren aanhang onder Chineesche handwerks lieden. Het Bouwweïteke. De regeering heeft in het wetsontwerp tot wijziging der wet lot regeling van het lager onderwijs (Bouwwetje) een wijziging gebracht, strekkende om de terugwerkende kracht uit het ontwerp te lichten. Nu dit ontwerp niet vóir 1912 tot wet is verheven, kan, zegt de Toelichting, de wijziging van art. 59 der L. O. wet niet meer worden toegepast op het dienstjaar 1911. De nieuwe subsidiebepalingen zullen eerst het volgende jaar, d.w.z. over het dienstjaar 1912 voorde eersteinaalkunen worden toegepast. Aanbieding kiesrecht-adres. De O. Haarl. Ct. meldt, dat op een na mens de hoofdbesturen van den Vrijz. Dem. Bond- en het Algemeen Nederlandsch Werklieden verbond tot H. M. de Koningin gericht verzoek om een deputatie uit hun midden te willen ontvangen ter aanbieding van het kiesreehtadres uit naam van de Koningin is geantwoord, dat H.M. op een nader te bepalen datum, de deputatie hoopt te ontvangen. Een Gemeenteraad in staking. Den 9en November 1911 besloot de raad van dc Eriesche gemeente het Bildt het heffingsmaximum van den boofdelijken omslag van f 35.000 te brengen op f 45.000. Gedeputeerde Staten hebben echter an ders gewild. Zij schreven indertijd, dat zij bereid waren een verhooging vaD het ma ximum van den te heffen hoofdclijken om slag tot een bedrag van f38.000 aan de Kroon in overweging te geven. Motieven voor het Btandpnnt voerden zjj niet aan. Wel bleek uit hun betrekkelijk schrijven, dat zij het wenschelijk achten hooger schoolgeld te heffen. De raad is in een nadere toelichting met klem op gekomen tegen dezen, naar zijne meening bedekten aanval op de openbare school en heeft zich vierkant gesteld tegen elke directe of indirecte poging om hem te dwingen tot een hoogere schoolgeld heffing. Hij handhaafde zijn besluit, omdat hij de ruimte van heffing, waartoe hij be sloot, meende noodig te hebben om de hem toevertrouwde belangen der gemeente naar behooren te behartigen. Dit nader betoog had op Gedeputeerde Staten zooveel invloed, dat zij hei raads besluit tot wijziging van do verordening aan de kroon opzonden met het advies van den gemeenteraad te doen weten, dat te gen de goedkeuring van een maximum-ver hooging tot f40.000 geen bezwaar bestaat. Uit een in de vergadering van jl. Maan dag ter tafel gebracht stuk van den minis ter van binnenlandscho zaken bleek, dat de vereischto goedkeuring aan de veror dening wordt onthouden. De meerderheid van het college van burgemeester en wethouders zag in de ont houding van de goedkeuring aan de ver ordening een groven aanslag op de zelf standigheid van den raad en stelde hem voor in zjjn vergadering van jl. Maandag, uit overweging: „dat hem door die onthouding de ge legenheid wordt benomen de hem toever trouwde belangen der gemeente te behar tigen op de wijze als lig dienstig acht; dat hem daardoor toch wordt belet op de ge.neenteleeningcn de iu het bolang van een goed financieel beheer gevorderde aflossingen te doen; dat hij zich onder deze omstandigheden niet langer verantwoordelijk wenscht te stellen voor het financieel beleid der ge meente"; te besluiten de betrekkelijke zaak ver der te lalen rusten. Dit voorstel werd aau- genomen met 10 tegen 3 stemmen. Drie der vier kerkelijke leden stemden tegen. De tegenstemmers zagen in de houding van de Gedepeteerde Stalen een poging om den raad indirect te dwingen tot het heffen van hooger schoolgeld en konden zich met dat standpunt vereenigen. (Leeuw. Ct.) Waarom Christelijk-Histobisch? In de Arend werd Maandagavond door de Christ. Historische Kiosvereeuiging een openbare vergadering gehouden, waarin als spreker optrad de heer J. H. Snoeck Hen- keman6, lid van de Tweede Kamor, met het onderwerp: „Waarom Christ. Histo risch?" Nadat de heer J. Visser de bijeenkomst met een welkomstwoord en gebed had ge opend, verkreeg de heer Henkemans het woord. Deze herinnerde aan de oprichting van de Christ. Historische Unie op 9 Juni 1908, door samensmelting van de Christ. Hist. Partij en den Frieschen Christ. Hist. Bond. In art. 1 der statuten wordt aange geven, dat het gezag een richtsnoer en toetssteen vindt in de ordening Gods. Hier mee wordt de antithese voorop gesteld, maar dat kan nu eenmaal niet anders. Wie ernstig wil en zoekt bij 't licht van Gods Woord, zal steeds den rechten weg vinden. De per soonlijke belijdenis blijft buiten beschouwing; maar in 't openbaar moeten allen zich ver- eenigeD, die openlijk voor Gods Woord willen uitkomen. Spr. stelt dit op don voor grond, omdat het thans beslist noodzakelijk is. De politiek, de letterkunde enz. drageD een beslist anti-christelijk karakter. Daaraan moet paal en perk worden gesteld en daar om moeten de Christelijke bezwaren van de daken worden gepredikt. De tijd van het hooghartig liberalisme wilde, zoo noodig, de minderheid het zwijgen opleggen, ter wijl de godsdienst van de scholen werd ge weerd. En als men nu van links zegt, dat dat niet zoo is, dan haalt Spr. uitspraken aan, o.a. van dr. Meijer (vrijz. dem.), waar uit blijkt, dat ook in vrijzinnige en socia listische kringen de antithese wordt aan vaard. Het atheïsme wordt luide vorkoDdigd door de „Dageraad" en te Haarlem is erkend, dat de beweging van de Dageraad veel steun vond in het «oc. dem. streven. Ook in literatuur en onderwijs miste men, het geen nog was overgebleven van het Chris telijk leven. De zaken werden op den kop gezet en de vraag was slechts: hoe wordt ik gelukkig? inplaats van: hoe maak ik mij gelukkig? Overal vond een leuze, strijdig met de Christelijke beginselen, ingang en daartegen gaat de strijd der Christ. His- torisahen. Spr. zet dan uiteon, dat het onderwijs vrij moet zijn, en dat aan de bijzondere school gelijk recht behoort te worden ge daan als aan de openbare, en komt dan op het kiesrecht. De medewerking van het volk aan de regeering neemt toe, naarmate de werkzaamheid van de overheid zich uitbreidt. In 1913 nu zal links algemeen stemrecht als parool hebben. Daartegenover stelt Spr. den eisch van een gezond demokratisc-h kiesrecht. Ieder, die meewerkt aan de wel vaart van het volk, moet kiesgerechtigd zijn. Er wordt te veel op het bestaande kiesrecht afgegeven. De toestand is thans zoo, dat ieder normaal ontwikkeld mensch, die werken wil, het kiesrpcht kan verkrggen. In Enkhuizen bezitten 93 pet. der mannen het kiesrecht, in Amersfoort 60 pet. En wanneer men zich eerlijk aangaf in de be lastingen, zonden er nog velen kiezer zijn. De Christelijk Historischen wenschen niet mee te doen aan de beweging voor alge meen kiesrecht, maar zijn daarom niet con servatief. Een Christen mag niet conserva tief zijn. Het conservatisme heeft zich ver zet tegen de Hervorming, tegen Huss en tegen zooveel goede dingen. Spr. moet dan ook ten sterkste betwisten dat een conser vatief streven bij de Christ. Hist, ooit is gebleken. Maar daarom hoeft men nog niet dadelijk mee te gaan, met al wat nieuw voorgesteld wordt. Spr. zet dit nog nader uiteen, waarna hg wjjst op het verschil met de auti-revolutionnaiiou. Dit verschil is tweeledig; nl. in beginsel en in organisatie. Volgens dr. Kuyper dankt ons Ned. volk zijn oorsprong aan het godsdienstig leven der 16e eeuw, en is de organisatie de veer kracht van de Calvinistische levensbeschou wing Het is ongekend, zoo'n organisator als Kuyper is geweest.Maar daarmee'komt hij in gedrang mot het devies der anti-rev.: „In ons isolement is onze kracht." Het devies derChrist. Ilist. nu is: „Gg zijt het zout der aarde",dat de Christelijke geest moet leven in de openbare instellingen. Bij de anti-rev. was Krijgstucht noodig om de partij te ont wikkelen. Daardoor kwam het tot afschei ding van mannen van een eigen levensbe schouwing als de Savornin Lohman; niet om het leidend beginsel, maar om belemmering van den opbloei van het persoonlijk Christe lijk leven. Daarom zal de Christ. Hist, nooit zoo'n krachtige partij worden, dat ligt niet in haar begineel van organisatie. Bij de anti-rev. is de organisatie meer strijdbaar, en gericht op de verovering van de macht; de organisatie der Christ Hist, wil het volk van het levend beginsel doordringen. De samenwerking met de R. Kath. vindt bij vele naaste geestverwanten critiek. Het hoofdbezwaar is, dat de.R. Kath., krachtens beginsel en gehoorzaamheid, hun kerk als d e kerk beschouwen, en andersdenkenden als afvalligen. Gok plaatsen ze de kerk bo ven deu Staat, ouk om leiding te geven aan de gezaghebbenden in den Staat. De R. Kath. in j^ons land hebben dat echter nooit uitgesproken of doen vermoe den. Hun program bevat daarbij veel, dat de protestanten ter harte kunnen nemen. Niets staat er in, dat wgst op overheer- sching, terwijl daarentegen er onder de protestanten zijn, die vrij wat clericaler zijn dan de R Kath. Men donke slechts aan den strijd tu8schen Gereformeerden en Ned. Her vormden. De strijd van de „Beukelaar", dat de coalitie weg moet, om de organisatie bg de R. K. is dan ook tegenovergesteld aan dien der Christ. HiBt. die juiBt een verbond willen van alle Christelijke partijen. Komende tot de actuecle politiek, vindt Spr. dat de coalitie moet en zal gehand haafd worden. Geen andere partij groepee ring is thans mogelijk, tegenover het driest opsteken van het ongeloof. Er wordt be weerd, dat de coalitie te zwak is, om de recht8che beginselen tot uiting te brengen. Maar er was eerst heel wat goed te maken. De nieuwe beginselen moeten eerBt door werken op onderwijs gebied, en thans vindt ieder, ook vau links, de wetten van Mackay en Kuyper een zegen voor ons volk. Min der gemakkelijk kan men dat toegeven bij het HoogerjOnderwjjs. Maar vrjj hooger on derwijs behoeft zich niet te beperken tot de Yrije Gereformeerde universiteit te Amster dam. En in dat geval zal ook op dit terrein hot goede blijken. Spr. zet daarna uiteen het werk van het tegenwoordige ministerie. De subsidie voor schoolbouw was noodig, omdat de eischen aan de scholen gesteld, te hoog zijn voor vrijwillige bijdragen. Het is dan ook on billijk van links tegen het „Bouwwetteke" te zijD. En wat de ouderdomsverzekering betreft, zullen de meCBte Christ. Hist, in de Kamer daarmee meegaan, om het beginsel der Christelijke rechtvaardigheid, hetgeen Spr. nader uiteenzet. Mr. de Savornin Loh man is tegen do verplichte verzekering. Jammer is het, dat het tegenwoordig ont werp is vastgekoppeld aan de ziektewet Er bestaat niet zoo'n nood, en veel kan ter verbetering worden gedaan uit eigen kracht. Beter is het te werken in het belang van de volksopvoeding en dat persoonlijk aan te wakkeren. Dc minister kan zich moeilijk van dat verband losmaken, en ter- wille van de ouderdoms- en invaliditeits- verzorging zullen de Christ. Hist, wel ge noegen nemen .net de 'ziekteverzekering. Ook bij do Tariefwot moet het Christelijk beginsel den doorslag geven, 't Is mogelijk dat enkele artikelen hooger in prijs zullen worden; andere blijven gelijk of worden zelfs goodkooper. Geen Christ. Hist, zal ech ter, volgens Spr., stemmen voor een invoer-

De Eemlander | 1912 | | pagina 2