WEERBERICHT. Thermometerstand ""BINNENLAND. Uit de Pers. Sportnieuws, STADSNIEUWS. MEDEDEELIN(JEN VAN HET KONINKL. EED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 10.50 uur. De Bilt, 7 Maart 1912. Hoogste barometerstand 770.4 m.M. te Coruna, laagste 746.6 te Skagen. Verwachting tot den avond van 8 Maart 1912. Meest matige Westelijke tot Zuid- Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Aanvankelijk licht later meer bewolkt, mogelijk nog enkele buien. Temperatuur: Kans op nachtvorst, over dag iets zachter. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 759 m.M. Vorige stand te 12 uur 750 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenE. 47 Laagste hedennachtE. 41 Hedenmiddag 12 uurF. 43 Het Bouwwettkkk. Het amendement van der Molen-Snoeck Henkemans en van Wijnbergen, dat de kosten van het wetje van 190.000 op 400.000 gulden brengt, en door den heer Ter Laan als 'n struikroovers-amendement gequalificeerd was, is door den minister, na eerst eenige parlementaire gemoeds be zwaren te hebben geuit, zonder het oordeel van de commissie van rapporteurs af te wachten, overgenomen. En de Kamer keurde dit goed met 52 tegen 33 stemmen. Uitbreiding werking Ongevallenwet. Naar het Vad. verneemt, zal door het Noderlandsch Verbond van Vakvereenigin- geu binnenkort een adree aan den Minis ter vau Landbouw, Handel en Nijverheid worden gezonden, waarin zal worden ver zocht de werking der wet uit te breiden, hoofdzakelijk met betrekking tot de uit- keering en tevens aangedrongen zal wor den die categorieën van arbeiders in de wet op te nemen, die er thans nog buiten vallen. Openbare Leeszaal te Haarlem. Na een zeer langdurig debat heeft de Raad van Haarlem gistermiddag met 23 tegen 8 6temmen in beginsel de wensche- lijkheid uitgesproken van de stichting van een openbare leeszaal. Daarna werd met algemeene stemmen besloten een commissie te benoemen, die een onderzoek zal instellen omtrent de wijze, waarop de stichting dezer openbare leeszaal moet tot worden tot 6tand gebracht, nl. door particulier initiatief, gesteund door de gemeente, of van gemeentewege met bydragen van particulieren. Een Anti-Rev. oordeel over Rome's macht. In een artikel over Rome's macht, toont de (anti-revolutionaire) Beukelaar naar aan leiding der jongste Duitsche verkiezingen aan, dat de getalsterkte van het centrum in Duitscbland voortdurend is gedaald en dit in weerwil van zijn krachtige organisatie. Gewezen wordt op de beteekenis, die dit voor ons land heeft, waar vele Protestanten Rome's macht onrustbarend achten: „De Roomsch-Katholieko partij ten on zent verkeert nog min of meer in het sta dium, waarin het Centrum voor een dertig tal jaren was. Maar onze bevolking neemt voortdurend toe; in de grootste steden, in de industrie-centra is de aanwas veel groo ter dan op het platteland; Nederland gaat al meer in de lijn der industrie. En bij zoodanigen ontwikkelingsgang zal ook hier de Roomsch-Katholieke organisatie niet in staat blijken de politieke getalsterkte op peil te houden, zal ook hier het percentage der Roomsch-Katholieke stemmen zeer waarschijnlijk dalen. „Maar bij dat al zal ten onzent de macht van Rome in het maatschappelijke leven nog stijgen. Eo dit is zeer wel te verstaan. Bij een uitgebreid kiesrecht, bij althans meer democratische toestanden, zal een volksgroep van zoo belangrijk percentage als de Roomschen, die in invloed achter stond, uitteraard meer beteekenis erlangen; daarnaast ontplooiden zich aan Roomsche zijde rijke talenten op het terrein van we tenschap en kunst. En waar men nu in ambten en betrekkingen door allerlei oor zaak ook wijl men vaak geen geschikte mannen had van Roomsche zijde telkens bij de Protestanten had achtergestaan, kwam hierin al meer wijziging. Zoo ontstond het verschijnsel van Rome's wassende macht. „Dit verschijnsel dankt, voorzeker, mede zijn ontstaan aan de weergalooze organi satiekracht, die Rome altoos vertoont. Maar dit alles speelt nu nog geenszins een steeds wassenden invloed. Een meer democratisch kiesrecht, grooter invloed van de minder bezittendcD, is Rome ten voordeel geweest, maar een toenemend democratische stroo ming heeft straks juist tegengesteld gevolg. Men zie slechts naar Duitschland. En ook ten onzont zal bjj algemeen of bijna alge meen kiesrecht wellicht eerst nog de Room sche macht wat stijgen, om dan straks tel kens en telkens voor verliezen te staan, verliezen tegenover de sociaal-democratie. „En ook een op den spits gedreven or ganisatie brengt nadeden mede. Veel meer dan thans nog in Duitschland tracht men ten onzent de Roomschen, vooral de Room sche arbeiders, in uitsluitend Roomsche vereenigingen bijeen te brengen. Afscheiden en nog eens afscheiden, is het wachtwoord. Doch een minderheid, die zich aldus af scheidt en afsluit, verspeelt van zelf aan invloed op het geheel. Zulk een afscheiding is voor het nationaal geheel ongetwijfeld een nadeel, 6oois zelfs een gevaar. Zoo erlangen de Roomschen door bun eigen toedoen een minder nationaal cac-bet. Men wil vóór alles den band eener internationals Roomsche Kerk, wier hoofd te Rome, men ontvangt dan ook al meer het stempel van den ultramontaan. Wij voor ons betreuren deze afschei ding, wij kwamen telkens op tegen onrecht vaardige achteruitzetting onzer Roomsche medeburgers. Maar het kan niet ontkend, dat een zoo toenemend zich afsluiten uiter aard het gevaar voor achteruitzetting ver hoogt. Roomschen, die zich afscheiden in allerlei vereenigingen, die op zich zelf met godsdienst niets hebben uit te staan, wor den zoo licht geacht wat minder te passen in een nationaal ambtenaarsgeheel. Wij achten de Motu Proprio-quaestie niet van uitnemend belang, maar wij meenen wel, dat men aldus van de zijde van bet Vati- kaan Blechts Roomsche achteruitzetting in de hand werkt. Als van zelf imtuerB vraagt men zich licht af, in hoeverre nationaal leven en natioualo wetten misschien niet moeten achterstaau bij wat van uit Rome wordt gewenscht en gedecreteerd. Hier moest in ieder geval ook de schijn van het kwaad vermeden. Daarbij zal nu het huidige op de spits drijven dor organisatie ongetwijfeld voor een deel der Roomschen afstootend werken. Men denke slechts aan den strijd tegen interconfessioneele vereeni gingen. En het komt in politicis voor Rome op de quantiteit aan. „Zoo achten wij Rome's wassenden in vloed ten onzent geenszins onrustbarend. Doch op onderscheiden voorwaarden. Het Protestantisme ga al meer verstaan, dat in de zonde van het Neo-Malthusianisme zelf moord ligt, waardoor Rome de zege kan erlangen. De Gereformeerde beginselen moeten met alle beslistheid tegenover Rome gesteld en gehandhaafd, en daarom moet voor alles een coalitie verbroken, die bij een onwaar gestelde godsdiensteenheid en bij een voortdurend verbloemen ter wille van het politiek voordeel, de kracht onzer Geieformeerde beginselen verzwakt. Dan moet afgesneden een zoogenaamd Christe lijke politiek om de macht, die bij Rome historisch verklaarbaar is, die echter met onze Christelijke beginselen in lijnrechten strijd komt. En eindelijk moet afgewezen en geprotesteerd tegen eeu Roomsche dwangpolitiek, vooral op sociaal terrein, die in strijd moet geacht met de Gerefor meerde en nationale vrijheid, zooals deze ook van anti-revolutionair standpunt valt voor te staan. Het gevaar van Rome ligt veel minder in Rome's macht dan wel in onze fouteD, in onze beginselzwakheid". NederlandDuitschland Wedstrijd. Het Duitsche elftal, dat op Zondag, 24 Maart te Zwolle tegen het nationale Neder- landsche elftal zal apelen is samengesteld uit de volgende spelers DoelWerner (Holstein-Kielj; Achter hoede: Ho!l6tein (Karlsruhcr F. V.) en Röpnack (Viktoria Berlin); Middenlinie: Gros (Karlsruher F. V.), Breunig (Karls- ruher F. V.) en Burger (Sportverein Fürth). Voorhoede: Wegele (Phönix Karlsruhe), Förderer (Karlruber F- V.), Fuchs (Karls- ruher F. V.) Hitsch (Karlsruher F, V.) Oberle (Phönix Karlsruhe). De spelers van de Karlsruher F. V. hebben allen gespeeld in het elftal dat dit soizoen den beker gewonnen heeft, uitge loofd door den Duitschen Kroonprins. Werner is de bekende Duitsche doel wachter, die in het vorige seizoen alle Duitsche internationale wedstrijden heeft medegespeeld. Ook te Cleve speelde hij in het Duitsche elftal tegen Nederland. Röpnack is een zeer snelle verdediger, die tevens beschikt over buitengowone zekerheid iu het afnemen van den bal en het verplaatsen van het spel. Her elftal wordt in Duitschland zeer gun stig beoordeeld on zal zeker in staat zjjn, te Zwolle een prachtigeu wedstrijd te spelen. Spelers en officials arriveeren reeds des avonds voor den wedstrijddag in Zwolle om behoorlijk te kunnen uitrusten vandereis- vermoeienissen. De afdeeling Amersfoort van de Ned. Ver. tot afschalfing van alcoholhoudende dranken hield gisterenavond een openbare vergadering, id het Venduhuis op het Ha vik, waarin als spreker optrad de heer Arie Willemse van Utrecht. De heer J. H. Maronier, eveneens als spreker aangekon digd, was door treurige familieomstandig heden verhinderd. Nadat de voorzitter der afdeeling, de heer R. Groenveld eeu welkomstwoord had gesproken, schetste de heer Willemse, aan de hand van een plaat van Walter Crane, den strijd der Ned. Vereeniging tegen de drinkgewoonten. Die plaat geeft volkomen weer den strijd tegen het alcoholisme, een strijd op leven eu dood tegeu een monster. Als dat monster niet ten onder gaat, zal do maatschappij ten slette ondergaan. Uit voerig zet Spreker een en ander uiteen, waarna hij de middelen, om uit de drank ellende te geraken, bespreekt en ten slotte opwekt tot aansluiting bij do Nederlandsche Vereeniging. Voor en na de rede en in de pauze, zong de zangvereeniging „De Blauwe Vaan" eenige liederen. Door het bestuur der sooieteit „Ami- citia" is de volgende circulaire verzonden: „Het zal u niet onbekend zijn dat het blijspel in 4 bedrijven „Sara Burgerhart" van mej. J. Pabst, bewerkt Daar den roman van Betje Wolff en Aagje Deken, in ver schillende plaatsen van ons Land met bui tengewoon succes is opgevoerd door de Kon. Voreeniging „Het Noderlandsch Too- neel", regie van L. H. Chrispijn. Het Amersfoortsche publiek was tot nu toe niet in de gelegenheid op deze wijze te genieten van de zeer vele aardige tafe reeltjes en van de bekoring die uitgaat van den zoo populair gewordeD, vriendelijken roman. Wanneer evenwol op voldoenden steuo kan worden gerekend, dan zal Sara Burgerhart op Zaterdag, den 16 Maart haar intrede doen in onze komediezaal. Teneinde u in staat te stellen van uw sympathie voor, eu medewerking tot het plan te doen bljjken, bieden wij u een inteekenbiljet aan en verzoeken u dringend, dit, ingevuld, voor den 9en Maart aan den secretaris terug te zenden of aan het ge bouw te doen bezorgen. Met het oog op de hoogo kusten (wjj moeten ook eventueel het vervoer van het decoratief betalen) zijn de prijzen als volgt gesteld: Eerste rang: f2.bij intoekening f 1.75 (leden f 1.50). Tweede rang: f 1.25, bij inteekening f 1. Wanneer de voorstelling door kan gaaD, dan zal dit door middel van biljetten en per advertentie worden bekend gemaakt, en wordt den inteekenaren vriendelijk ver zocht hun kaarten by den kastelein iu ontvangst te nemen, uiterlijk op den 16 Maart vóór 12 uur middag." We hopen, dat dit lofwaardig streven, den steun zal vinden, dien het ten volle verdient. Heden had ten Stadhuize de aanbe steding plaats van de levering van klinkers, grèskeien en grint voor de gemeente, dieD6t 1912. Ingeschreven werd voor klinkers per 1000 stuks: door de firma de Ridder te Leiden voor f 16.30; door de firma Heims f 17 00; door de firma Wolff en Co. f 16.68; door de firma Wassing f2061 (de massa); door de firma v. d. Pol en Co. f 16.40; door de firma II. Kooi Jr. te Arnhem 3 soorteD, resp.: f 17.50, f 17,00 en f 16.75; door de N. V. Steenfabriek „Overbetuwe" te Wageningen f 16.976; door de firma Vermeulen en Bloem te Nijmegen f 15 50; door de firma N. Osinga te Arnhem 2 soorten, resp. f 15.50 en f 15.25; door Gebrs. v. d. Loo te Brummen f 15.65; door de firma D. L. de Ridder te Wageningen f 16.50; door de N.V. Bouwm. M. Luyten te Lekkerkerk, twee soorten, resp. f 18.70 en f 18.00. De gunning is aangehouden. Voor greskeien werd ingeschreven door: de Union des Carrières de Gres te Luik voor f 125 do 1000; door de Basalt M(j. te den Haagj voor f999 de massa; door de firma Deurvorst voor f 147.90 de 1000 stuks; door de firma v. Dijk voor f1285 de massa; door de firma van Koppouhagen en Zn te Utrecht voor f 1349.50 de massa; door de firma Leendeit v. Gent te Nyrne- geD voor f1349 de massa; door de firma Pel en Hooykaas te den Haag voor f 145.30 de 1000 stuks en door de firma v. Kan en Co te Venlo voor f 109.00 per 1000 stuks. De gunning is aangehouden. Voor grint werd ingeschreven door schip per J. Mijnen te Hoogeveen voor f 856 op de wal Dezen laatste is de levering gegund. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft de Voorzitter van de Militaire ver- eeüigiDg „Ons Belang" een circulaire aan de afdeeliDgen verzonden, waarin hij den wensch te kennen geeft, het presidentschap dier vereeniging neder te leggen, met het oog op de vele werkzaamheden. Hij is echter wel genegen den dienst vaarwel te zeggen en het voorzitterschap al6 burger te blijven waarnemen, tegen honorarium. De heer C. R. L. de Bruyn, alhier, aan wien het vorige jaar door don gemeen teraad van Zeist voorloopige concessie is verleend voor den aanleg en exploitatie van een electrische tram van Amersfoort naar Zeist, heeft, naar aan het U. D be richt wordt, medegedeeld, dat hij zijne plannen heeft opgegeven. Menigeen heeft zich reeds afge vraagd, of wij aan onze gasfabriek ook de gevolgen van de raijnwerkersstaking in Engeland zouden kunnen ondervinden. Wij kunnen mededeelen, dat er voorloopig voor ongerustheid nog geen reden bestaat, daar de voorraad steenkolen aan de gasfabriek zeker tot begin Mei toereikend ia. Men verzoekt ons mede te deelen, dat in het begin van de volgende week by don Heer Brandsen, magazijn de Moor Langestraat alhier, Kaarten verkrijgbaar zijn voor den Voetbalwedstrijd Holland- Duitschland te Zwolle. De prijzen staan vermeld op de aanplakbiljetten. De verkoop van biljetten voor den extra trein die op den dag van den wedstrijd om 11.40 van Amersfoort zal vertrekken vangt aau Maandag 11 Maart. Deze Biljetten zijn aan het station verkrijgbaar. Het is wenschelijk dat men met bestellen niet te lang wacht aangezien by vorige gelegenheden (Ant werpen en Dordrecht) velen teleurgesteld zijn. De opkomst der militie is weder in vollen gang, den 5en en 6en dezer zjjn verschillende detachemoDten lotelingen aan gekomen. De opkomst heeft plaats tot 15 Maart. Volgens de nieuwe militiewet zal de opkomst in het vervolg alduB plaat» hebben 16 20 Januari lo ploeg. 16 20 Maart, Bewijshouders, worden z.g. 6'/j maanders. 1 5 October, 2e ploeg. 1 5 December, Bewijshouders, wor den z.g. 6'/j maanders. Sedert uenigen tyd is in de kazer nes, benevens het militaire hospitaal alhier, gedeeltelijk pintschlicht aangebracht. Een prachtige verbetering voorwaar, voor heen kon men op de chambrées nauwelijks lezen of schrijven, thans is deze lokaliteit iD een zee van licht herschapen. Eveneens in gangen en in de keukens, waar dit licht is bevestigd, is een aanmer kelijke verbetering tot stand gekomen. Misschien zal het volgende jaar, de ge- heele verlichting op deze wjjze geschieden. Onze vroegere stadgenoot, de heer Van Haanschotcn, thans commies aan het postkantoor te Arnhem, wordt weder over geplaatst naar het postkantoor alhier in de plaats van den heer v. d. Weerd, wiens tijdelijke overplaatsing naar Amsterdam eene definitieve zal worden. Te Utrecht slaagden gisteren voor hel examen nuttige handwerken onze stad- genooten, de dames: E. H. Yerhey, M. C,

De Eemlander | 1912 | | pagina 2